MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? (/temat-karta-dzwiekowa-czy-interfejs-audio)



Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - maaro21 - 2.01.2018

Witam serdecznie,

Od wczoraj przeszukałem wielokrotnie kilka forum itd. nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Mianowicie chcę dokupić kartę dźwiękową (zewnętrzną koniecznie USB, ponieważ będzie służyła również DO LAPTOPA) albo interfejs audio - również USB. Wcześniej posiadałem Asus XONAR DGX + Słuchawki HyperX Cloud I (służą mi już dobre 3-4 lata i jestem z nich zadowolony = dalej korzystam z nich) w przyszłości planuję wymienić moje głośniki DAP Audio PRA-62 na jakieś monitory.

Po moich poszukiwaniach stwierdziłem, że wybiorę coś ze "średniej półki":
1. Audiotrak Prodigy Cube black edition
2. Focusrite Scarlett Solo 2gen
9
Myślałem również nad zakupem tańszej karty w granicach 200-250zł na USB (np. Creative omni, asus xonar u5, creative x-fi), lecz poczytałem, że są to odpowiedniki DGXa, którego w PCI miałem za około 150zł a teraz są dostępne za 100-120zł nawet.

Również w przyszłości chciałbym wykorzystać interfejs/kartę dźwiękową do laptopa w takim zestawie: Laptop->dźwiękówka/interfejs->odsłuchy/monitory->mikser/kontroler DJski->wzmacniacz/kolumny aktywne/estradowe

Głównie zależy mi na odpowiedzi na kilka pytań:
1. Czy jest jakaś różnica jakości dźwięku w słuchawkach między tymi dwoma urządzeniami:audiotrak vs scarlett?
2. Czy w audiotraku byłaby różnica dźwięku w monitorach (chodzi mi, że interfejs jest do tego przeznaczony, a karta dźwiękowa wydaje mi się, że nie koniecznie)?
3. Czy w audiotraku mógłbym podpiąć w wejście mikrofonowe np. Shure SM94 kablem XLR->minijack (mikrofon służący do nagrywania skrzypiec)?
4. Czy byłaby różnica latencji/opóźnienia między tymi dwoma urządzeniami jeśli podłączyłbym do komputera np. klawiaturę sterującą?


Jeśli ciężko będzie wam odpowiedzieć na te pytania, to chciałbym chociaż dostać parę opinii na temat tych dwóch urządzeń.

Z góry dzięki!


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - Knifeman - 2.01.2018

1. Bierz scarlet, Audiotrak Prodigy Cube wygląda mi na sprzęt hifi a nie producencki. Creative omni, asus xonar u5, creative x-fi podobnie. Ew weź coś innego ale niech to będzie sprzęt producencki a nie konsumencki.
2. Jak wyżej, możliwe ze audiotrak będzie grał lepiej ale na pewno nie wierniej.
3. Nie znam się zbyt dobrze ale na zasilaniu bateryjnym (o ile dobrze patrze model w google) powinno się udać, jednak myślę że to takie prowizoryczne rozwiązanie
4. Wątpię aby miało to jakikolwiek wpływ.

Cytat:Również w przyszłości chciałbym wykorzystać interfejs/kartę dźwiękową do laptopa w takim zestawie: Laptop->dźwiękówka/interfejs->odsłuchy/monitory->mikser/kontroler DJski->wzmacniacz/kolumny aktywne/estradowe
scarlet solo chyba ma zbyt małe możliwości jak na taki setup


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - maaro21 - 2.01.2018

Tzn. scarlet solo, chodzi mi tu o podpięcie:
Scarlet -> laptop (przez USB)
Scarlet -> odsłuch (tylne wyjścia RCA)
Scarlet-> Mikser (profesjonalny) (Minijack - słuchawkowym)
Mikser -> Kontrolery DJskie -> Wzmacniacz -> Kolumny
Wyjść by nie brakowało więc wydaje mi się, że będzie okej.

A jeśli chodzi o latencje, dla muzyka, który gra na klawiaturze sterującej jest odczuwalne opóźnienie 5ms a 20-40ms. Dlatego się pytam o latencje/opóźnienie ;-)


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - Knifeman - 2.01.2018

(2.01.2018, 16:52)maaro21 napisał(a): A jeśli chodzi o latencje, dla muzyka, który gra na klawiaturze sterującej jest odczuwalne opóźnienie 5ms a 20-40ms. Dlatego się pytam o latencje/opóźnienie ;-)

Nie wiem czy dobrze rozumiem, pewnie to głupio zabrzmi ale klawiaturę sterującą podpinasz do komputera bezśrednio (nie przez interfejs/kartę). Ogólnie latencja będzie mniejsza przy scarlet, wątpię aby przy sprzęcie typowo do słuchania producent kładł nacisk na jak najniższa latencję.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - maaro21 - 2.01.2018

Tak, podpinam bezpośrednio do komputera, lecz np. na Asus DGX karcie dźwiękowej miałem dość małe opóźnienie, a na zintegrowanej karcie takie, że nie dało się grać szybkich utworów/dźwięków.

Teraz poczytałem o tym i z tego co się dowiedziałem wynika, że interfejs audio oferuje najmniejsze opóźnienia. ;-)


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - Recoil83 - 2.01.2018

Witam, opóźnienia wynikają z tego że nie miałeś zainstalowanego Asio4All, a Scarlet ma pewnie swój sterownik ASIO.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - barthus - 2.01.2018

Mam focusrite scarlett solo i generalnie żałuję, że nie kupiłem 2i2....
Coś się w niej zje**ło i prawy kanał gra mi głośniej. To wina interfejsu bo to samo jest na słuchawkach i na monitorach.
W solo jest połączenie niesymetryczne, w 2i2 już symetryczne, z tego co się orientuję.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - maaro21 - 2.01.2018

Czytałem i podobno pokrętło jest popsute jak jest cicho w niektórych egzemplarzach. A jeśli chodzi o wtyczkę ASIO miałem zainstalowaną + Fl studio i tak samo były opóźnienia. Generalnie komputer wymieniam na lepszy (taki za ponad 6k i7 8700k itd.) i dlatego zastanawiam się co kupić.

Tak szczerze to nie chcę za bardzo dokładać 2x tyle do interfejsu :/ 400zł to i tak dużo (najwięcej ile wydałem na kartę dźwiękową to 150zł). A jakieś alternatywy znacie? Chodzi mi oczywiście o interfejs audio w okolicach 300-400zł

@barthus a masz solo gen1 czy gen2? Bo podobno pozmieniali w gen2 trochę pierdół.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - dejfdj - 2.01.2018

Używam Scarlett Solo gen2. Generalnie udany zakup. Druga generacja różni się tym że ma wyższą częstotliwość próbkowania. Używałem zarówno ze stacjonarnym komputerem jaki i notebookiem. Bezproblemowo. Polecam. Tym bardziej, że za rejestrację co miesiąc dają za darmo wtyczkę. Nieraz bywają to fajne rzeczy.

Reasumując do twoich pytań:
1. Zdaje się obie są Asio. Obie Bedą miały głębie. Nie korzystałem z Audiotrack'a. Ale to nie są wychwytywane różnice. Bardziej skupiłbym się na odsłuchu.
2. karta dźwiękowa i interfejs.. Interfejs, można podpiąć gitarę i są pokrętła :P
3. Niemal do wszystkiego są przejściówki. Pytanie brzmi.. Czy warto komplikować. O stratach jakość można podyskutować./
4. Klawiatura sterująca opóźnień nie wprowadza (wysyła komunikaty). Jedynie sygnały.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - barthus - 2.01.2018

Mam gen1. Ten interfejs ma już kilka lat, ale problem pojawił się po czasie; nie było tak od razu.


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - pumadesign - 2.01.2018

(2.01.2018, 17:48)maaro21 napisał(a): Czytałem i podobno pokrętło jest popsute jak jest cicho w niektórych egzemplarzach.

W moim gównianym interfejsie maudio zdarza się że są różnice na kanałach i trzeba pokręcić vol żeby się wyrównało ale zdarza się to rzadko , gównianym piszę że w cenie tego interfejsu mogłem dostać coś innego lub wybrać po prostu inny tańszy , i bass , bo o nim głównie mowa tak by nie mulił .. ale monitory dają rade .
asio jeśli się nie mylę to są sterowniki .


RE: Karta dźwiękowa czy interfejs audio? - maaro21 - 3.01.2018

W takim razie zamawiam interfejs audio Scarlett solo 2gen ;-) Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że przyda mi się w przyszłości do nagrywania instrumentów, jak i mikrofonu. Dzięki za opinie i doradzenie.