MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
dB meter głośność, a wskazana wartość. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: dB meter głośność, a wskazana wartość. (/temat-db-meter-glosnosc-a-wskazana-wartosc)



dB meter głośność, a wskazana wartość. - siv94 - 9.02.2018

Mam do was pytanie.
Jak to jest z tymi dB? Często instrumenty, które są już bardzo głośne, że przebijają się i tłumią reszte instrumentów (które są w granicach -2dB) mają po -8dB. Obejrzałem kilka tutoriali, gdzie gość operował na surowym projekcie. Odpalił bas, który brzmiał w miarę cicho a utrzymywał się w granicach -6, -4 dB i nie siał spustoszenia w projekcie, a w moim przypadku, każdy bas, który zarzucę na mikser jako dzwiek surowy jest głosny, ale bardzo nisko osadzony na db meterze -10,-12dB. Zawsze mam problem z kompresją (dopiero się uczę) i męczyło mnie to, że aby wyrównać różnicę między np kickiem, snarem a resztą instrumentów muszę bardzo podkręcać gain na limiterze przez co dynamika padała. W tutorialach Yt różnica przed kompresją jest minimalna bo instrumenty poza perkusją już od początku mają duże wartosci dB. Z góry wybaczcie za niefachowe nazewnictwo xD


RE: dB meter głośność, a wskazana wartość. - Wasp - 9.02.2018

tak na prawdę chodzi o średni poziom głośności czyli RMS
ten meter pozuje tylko poziom peak
jak masz np głosość na kicku-5 dB to jak nałożysz na niego przester i lekko przyciszysz to będziesz miał np. peak -10 a na będzie na ucho brzmiało głośniej
poczytaj sobie o RMS na necie


RE: dB meter głośność, a wskazana wartość. - OProject - 9.02.2018

To zależy od dzwięków, dzwięki z distortion lub grające na całym paśmie zawsze będą wydawały się głośniejsze od tych zwykłych xd


RE: dB meter głośność, a wskazana wartość. - Loco - 9.02.2018

Wpływ na wrażenie "głośności" ma też fakt że ucho nieliniowo odbiera to co słyszymy, znaczy to tak że dźwięki o teoretycznie tej samej amplitudzie, ale o rożnych częstotliwościach mogą brzmieć ciszej/głośniej. Z perspektywy czasu odradziłbym korzystania z poradników odnośnie miksu. Owszem warto poznać i zrozumieć jak działają narzędzia którymi się posługujemy. Dodatkowo warto dowiedzieć się jak się zachowuje dźwięk w skutek różnych działań. Czasem nawet warto odnieść się do różnych wskazówek zawartych poradnikach, lecz mimo wszystko najlepiej zaufać swojemu słuchowi oraz pracować z utworami referencyjnymi (takimi utworami które służą nam jako wzorzec w celu osiągnięcia efektu).


RE: dB meter głośność, a wskazana wartość. - Lazybones - 13.02.2018

(9.02.2018, 21:30)Loco napisał(a): najlepiej zaufać swojemu słuchowi oraz pracować z utworami referencyjnymi

Jak ja kocham takie techniczno teoretyczne wątki :) Loco, możesz powiedzieć więcej albo czy masz jakiś artykuł na temat uczenia się produkcji na podstawie referencji? Tzn rozumiem, że wstawienie na ścieżkę takiego utworu i dążenie do osiągnięcia konkretnych efektów jest generalnie wszystkim co powinienem wiedzieć, ale może są jeszcze jakieś wskazówki gdzie dokładnie i na co kierować swój słuch korzystając z tej techniki? Tutaj mamy wątek na który można bardzo długo rozmawiać i zastanawiam się czy nie podchodzę do sposobu opisanego wyżej zbyt po macoszemu.


RE: dB meter głośność, a wskazana wartość. - sowa - 13.02.2018

Twoim najważniejszym narzędziem przy pracy nad miksem jest... suwak głośności. Ustalanie głośności poszczególnych ścieżek już się zaczyna od źródła syntezatora/samplera. Jest to najważniejszy etap miksu i żaden limiter cie nie uratuje.

Nigdy mierniki głośności nie były tak ważne w produkcji muzyki jak teraz. W dobie serwisów typu YT, spotify jeżeli zależy Ci na jak najlepszym odbiorze twoich utworów to bez tego się nie obejdzie. Tworzenie na słuch odchodzi do lamusa.