MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak posegregować sample? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak posegregować sample? (/temat-jak-posegregowac-sample)



Jak posegregować sample? - Tech.Nixa - 22.02.2018

Witam, mam problem z porządkiem w moich samplach. Zawsze byłam bałaganiarą ale od kiedy zaczęłam pobierać praktycznie każdą paczkę jaką znalazłam w necie spokojne przebieranie w plikach jest niemożliwe. W folderze z samplami posiadam około 300 paczek i nawet nie chcę wiedzieć ile to łącznie plików. Jaki jest najlepszy sposób aby doprowadzić to do ładu i składu? Segregować gatunkami? Nazwami autorów paczki? Alfabetycznie? Chodzi oczywiście o ogarnięcie tego tak by jak najwygodniej było wyszukiwać sample w DAWie a nieraz w programie ciężko znaleźć jakiś konkretny sampel szukając po nazwie bo nie raz są one zaszyfrowane jakimiś dziwnymi numerkami i znaczkami albo w ogóle zmyślonymi nazwami.
Jak to u Was wygląda?
Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.


RE: Jak posegregować sample? - DelianoCarl - 23.02.2018

Bez przesady xD skisłem. Rób sobie co chcesz i jak chcesz. To jest Twoja indywidualna sprawa.

Ale, że czasem trzeba pomóc to powiem jak mam ja.

Nazwa firmy/Nazwa paczki/Kategoria sampla/Sampel

przyklad:

Vengeance Sounds/Vengeance Essential Clubsounds vol. 1/Bassdrum/Kick 001.wav

Trudne co nie?


RE: Jak posegregować sample? - Tech.Nixa - 23.02.2018

(23.02.2018, 1:17)DelianoCarl napisał(a): Bez przesady xD skisłem. Rób sobie co chcesz i jak chcesz. To jest Twoja indywidualna sprawa.

Ale, że czasem trzeba pomóc to powiem jak mam ja.

Nazwa firmy/Nazwa paczki/Kategoria sampla/Sampel

przyklad:

Vengeance Sounds/Vengeance Essential Clubsounds vol. 1/Bassdrum/Kick 001.wav

Trudne co nie?

No ja jestem ogólnie osobą, której życie to żart i panuje wieczny bałagan we wszystkim, czasem nawet nie wiem jaki jest dzień tygodnia, a wszelkie próby organizacji kończą się wielogodzinnym niczym :) Dlatego wolę kraść pomysły na życie od innych.
Dziękuję za pomoc spróbuję tak zrobić :)


RE: Jak posegregować sample? - agro - 23.02.2018

A u mnie jest głowny rozdział na real samples i elektroniczne a dalej jak kolega napisał :)
Edit: a teraz wpadłem na pomysł że fajnie można było by wyszukiwać sample po metadanych tak jak to często spotyka się w odtwarzaczach mp3 gdzie można wybrać segregowanie piosenek pod wybrany styl muzycznym, trzeba będzie obadać temat :)


RE: Jak posegregować sample? - YouGotMe - 23.02.2018

Cześć ! Po części możesz być spokojna bo taki burdel to cecha często kreatywnych osób :D. Zazwyczaj jak ktoś ma bałagan to potrafi się w nim odnaleźć. Co innego porządek w mixerze, template'ach, nazewnictwie czy kolorystyce playlisty, a inaczej w samplach. Jedyna selekcja którą stosuje osobiście, to selekcja "na przeczucie" i na słuch - czyli każdą paczkę którą posiadam uprzednio przesłuchuje i z miejsca wyrzucam albo zostawiam, to działa podświadomie i jest ukierunkowane charakterem brzmień, lub kolejno gatunkiem muzycznym który lubię. Generalizując to szkoda czasu na katalogowanie sampli tylko im więcej będziesz używała DAW, częściej przeglądała środowisko sampli podczas aranżacji, to będziesz pamiętać co jest dobre a co nie, co się nada na dany moment a co pominiesz. Sytuacja w której posiadasz przynajmniej kilkanaście giga sampli staje się kłopotliwa. Zbytnia troska o detale zabija kreatywność ! Pozdro !


RE: Jak posegregować sample? - Battery Pack - 6.03.2018

Najlepiej znaleść sobie w DAW taki ''eksplorator'', w Abletonie nazywa się to bodajże brauzer, tam wystarczy dodac sobie katalog z samplami i nie trzeba sie przez nie przegrzebywać, tylko wyszukujesz sobie jak w googlu ;)


RE: Jak posegregować sample? - Battery Pack - 6.03.2018

NP. Wpisujesz: kick i wychdzą ci stopki :D


RE: Jak posegregować sample? - Tech.Nixa - 6.03.2018

(6.03.2018, 10:16)Battery Pack napisał(a): NP. Wpisujesz: kick i wychdzą ci stopki :D

Gorzej jak niektórzy robią paczki z jakimiś szyframi zamiast normalnymi nazwami i np. zamiast "kick" jest "kck" albo "kik". Już takich pare mam