MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Oklepany master - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Oklepany master (/temat-oklepany-master)



Oklepany master - Battery Pack - 5.03.2018

Hej, mam mały problem, mianowicie kiedys stwozylem sobie taką paczke efektow masteringowej i robie na nich master w kazdym utwoze. Nie rozwijam sie w tym kierunku, brakuje mi pomysłów.
Macie jakies swoje patenty?


RE: Oklepany master - In-Tegral - 5.03.2018

Brakuje Ci pomysłów bo nie wiesz co robisz. Cały etap produkcji muzyki polega na podejmowaniu decyzji, trafnych deczyji. Wszystko polega na analizie, wyciągnięciu wniosków i zastosowaniu odpowiednich narzędzi jak zapobiec niechcianym rzeczom, a żeby to wszystko wiedzieć musisz znać wszystkie efekty i co robią a nie lecieć schematami.


RE: Oklepany master - Fantasmagorian - 6.03.2018

...dokładnie. Mastering nie jest schematem jak napisał In-Tegral. Za każdym razem wygląda inaczej dlatego oprócz tego, że musisz wiedzieć co robisz to musisz umieć słuchać tego co stworzyłeś. Jeśli masz z tym problem dużo pomoże Ci utwór(y) referencyjny(e). Proponuję zacząć od tego. Kiedy to opanujesz to już będziesz słyszał co jest do poprawy. A jak będzie miał taką wiedzę to już tylko zostaną konkretne działania.


RE: Oklepany master - OProject - 6.03.2018

Nie jest to takie trudne, wycinasz to co niepotrzebne Eq, podbijasz to co potrzebne, kompresujesz, poszerzasz trochę stereo jeśli trzeba, na całość limiter, można też ew. dodać trochę symulatora taśmy/saturacji lub. np. trochę reverbu.
Wg. mnie ważne żeby z niczym nie przesadzić, lepiej żeby było trochę ciszej niż sprasowane przez limiter :P
Podobnie z EQ, dajesz to czego potrzeba. np. masz ciemny mix ale chcesz zeby był bardziej wyraźny i miał ostrą górę, to podbijasz wysokie, ew. ucinasz niskie i średnie itp.
Tak jak pisał In-tegral, musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i używać konkretnych narzędzi w konkretny sposób, czasem to po prostu jest podświadome, czasem zaplanowane. Staraj się po prostu osiągać podobne efekty co profesionalne utwory i używaj ich jako referencyjnych, porównuj ze swoimi. A tak poza tym jest masa poradników na Youtube :P


RE: Oklepany master - Abigail Noises - 6.03.2018

Ogólnie to jeśli masz schemat wtyczek ułożony i z niego korzystasz to samo w sobie nie jest złe - oczywiście jeśli mastery wychodzą dobre lub bardzo dobre. I tak przecież wrzucając mixdown na taki projekt masteringowy musisz posiedzieć, bo do każdego tracka inaczej trzeba podejść. Nie wiem też o jakich wtyczkach mówisz ale niezbędne są korektory wielopasmowe ale i też takie, które mają fajną ciepłą saturację, dobre EQ graficzne plus EQ naśladujące analoga, dodające sporo harmonicznych. Ingerencja w panoramę najlepiej też aby była wielopasmowa. Pracować też trzeba w mid-side, więc najlepiej aby osobno odnosić się do mid a osobno do side, w którym często wycina się dół (nie zawsze ale te rejony do 100 hz po prostu są zbędne i brudzą – mowa o side). Ostatecznie stosuje się limiter bądź cliper, choć bywa, że w ciągu limter siedzi i ze dwa razy – jakby masterujesz różnymi wtyczkami do limitera, który nie przepuszcza pików (ustawiony jest z reguły na 0/może być cliper lub lekko podbija głośność) i dalej bawisz się wtyczkami i na końcu znów masz limiter, który ostatecznie podbija kilka db. Ważne aby to wszystko robić z wyczuciem. Wiele osób korzysta ze sposobu: mixdown (-8db peak) – premaster (konretny RMS, w zależności o genre) – ostateczny master (delikatna kompresja do sklejenia i limter).

Patrzac na Twój SC, to większość kawałków masz zamulonych, choć są i takie w miarę ok, jak Battery Pack - Be One... nie wiem skąd taka rozbieżność... widać Twój schemat wtyczek nie działa.

Najważniejsze jednak to to co napisali koledzy powyżej – musisz wiedzieć co używasz i co chcesz osiągnąć. Tracki referencyjne to także świetny sposób aby wypracować zamierzony efekt.


RE: Oklepany master - INFERNO - 5.03.2019

ja to mam 100 VST do masteru po prostu dll. setup install i patętować nie tak atwo tłumaczyć jak to się robi każda nuta na oktawie chce innego mastera można to zmieniać w nie skończoność i można to robić z problem lub nie..master to bardzo ważna rzecz...zawsze używana przez producentów...Heart


RE: Oklepany master - PROTONE - 5.03.2019

(5.03.2019, 15:07)pioruna86 napisał(a): ja to mam 100 VST do masteru po prostu dll. setup install i patętować nie tak atwo tłumaczyć jak to się robi każda nuta na oktawie chce innego mastera można to zmieniać w nie skończoność i można to robić z problem lub nie..master to bardzo ważna rzecz...zawsze używana przez producentów...Heart

Czasami czytasz, to co napisałeś? ...


RE: Oklepany master - Plague - 5.03.2019

galactix, jakby kolega translatorem na polski tłumaczył :) ni ładu, ni składu.