MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 (/temat-monitory-studyjne-yamaha-hs7-vs-hs8)



Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - PROTONE - 7.03.2018

Witam wszystkich :)
W sobotę kupiłem Yamahy hs7 "Brzmią nieziemsko :)" z tym że miałem do wyboru jeszcze hs8 ale były tylko jedyne na sklepie z ekspozycji, eksploatowane niecały rok czasu w sklepie jako monitory do odsłuchu elektronicznych pianin i syntezatorów.
Oba zestawy grają niemal identycznie - z moich obserwacji były to absolutnie minimalne różnice w środkowym paśmie wg mnie na plus dla hs7, a na więcej niż delikatny plus dla hs8 w dolnym paśmie.
Hs7 zchodzą do 41Hz a hs8 do 38Hz i jednak było to wyczuwalne.
Zastanawiałem się nad wzięciem ósemek z ekspozycji i dzieki temu moglem liczyć na spory rabat bo sztuka za 890zł.
Jednak rozsądek zwyciężył i postawiłem na 7" a faktyczny rozmiar to jest 6,5".
Jednak nie daje mi to spokoju i mam czasem wątpliwości czy faktycznie ten rozsądek był dobry, bo w miarę dobrej cenie mogłem być posiadaczem hs8 i nie mieć wątpliwości czy mam dobrą kontrolę nad dolnym pasmem.
Teraz biję się ze swoimi myślami czy jednak nie wymienić je na 8" "mam taką możliwość bo dzwoniłem i się pytałem" - sprzedawca odparł że bez problemu :) i gwarancja oczywiście jak w przypadku nowych monitorów.
Co byście moi drodzy zrobili na moim miejscu ?
Czy takie głośniki mogły by już być w jakimś stopniu "dojechane"? Czy ma to jakiś istotny wpływ na ich jakość brzmienia?
Dodam jeszcze tylko że jak je zastałem to jeden był podpięty pod syntezator gdzie można było puścić srogi bit a drugi był podpięty do pianina...
Pozdrawiam :)


RE: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - In-Tegral - 7.03.2018

Po 1 nie ufaj temu co jest napisane od producenta z tym pasmem przenoszenia, bo jest to zakłamane. (słyszałeś różnicę, ale na pewno nie z tym najniższym dołem). Po 2 totalnie przesadzasz, skoro sam stwierdzasz, że różnica jest niewielka to po co ta "wojna myśli". Po 3, powystawowy sprzęt to powystawowy, nie wiadomo kiedy jego godzina wybije, a nowy to nowy. Zostawiłbym to co masz.


RE: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - PROTONE - 7.03.2018

No z tym pasmem przenoszenia to szczerze powiem, że w przypadku hs7 jest dokładnie tak jak producent pisze.
Uwierz mi - sam jestem w szoku :)
Wiem że to żaden laboratoryjny wyczyn ale:
- Sprawdziłem to na sinusie E2, czyli ok 41Hz i dodatkowo korektorem odciąłem na band passie pozostałe częstotliwości - ku mojemu zdziwieniu jeden ton niżej czyli D2 (oczywiście korektor też w dół) już był praktycznie niesłyszalny czyli 37Hz. Więc jak najbardziej w miarę się pokrywa z tym, co pisze producent.
Ale faktycznie być może grubo przesadzam, bo różnica słyszalna była "ale raczej wrażeniowo" lecz jednak była i nie daje mi to trochę spokoju.
Teraz pytanie, czy mi to nie zaszkodzi bo generalnie zajmuję się ogólnie pojętą muzyką elektroniczną więc czy ta szczypta Hz nie będzie miała jakiegoś szczególnego wpływu na finalny miks?
Nie jestem też żadnym producentem z prawdziwego zdarzenia (I to raczej SŁYCHAĆ w moich produkcjach :D) Raczej totalny amator/hobbysta, ale wiadomo że zawsze chce się mieć jak najlepszy sprzęt w danym zakresie cenowym (no i preferencje) bo jamachy najlepiej dla mnie grały - w zestawieniu z krk vxt 8, presonus eris e5, Adam a7x - (tutaj raczej o decyzji zaważyła cena :) )
no i koszmarne (przynajmniej dla mnie) Behringery :/
Tak jak wyżej pytanie - czy w miksie te kilka Hz mniej, bałaganu nie narobi?


RE: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - pumadesign - 7.03.2018

sam sobie odpowiedziałeś - jesteś amatorem , więc trochę przesadzasz , poza tym tak jak In-Tegral napisał nowe to nowe używane to używane tym bardziej rok ...


RE: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - Maciek - 7.03.2018

Ja bym też zostawił te siódemki skoro różnice niewielkie słyszysz. Za jakiś czas, jeśli stwierdzisz że dalej chcesz w to brnąć, sprawisz sobie lepszy interfejs i potem monitory z wyższego przedziału cenowego - oczywiście jeśli siódemki będą Cię w czymś ograniczać ;)


RE: Monitory studyjne - Yamaha hs7 vs Hs8 - PROTONE - 7.03.2018

Bardzo Wam dziękuję za opinie, dzięki którym podjąłem chyba słuszną decyzję - czyli pozostania przy HS7.
Zrobiłem jeszcze jeden test i tym bardziej mnie to przekonało:
- Facet robi porównania różnych monitorów i pobrałem źródła z jego soundcloud - https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio
Wiem też że z mikrofonu trzeba brać jakąś poprawkę na błąd i pomieszczenie w jakim były wykonywane testy ale:
- Pobrałem tracki z hs7 i hs8 i dążyłem do tego by przez korektor spowodować żeby zabrzmiały identycznie.
Rezultatem tego jest fakt że trzeba podbić wszystko co znajduje się poniżej 200Hz filtrem półkowym o 2,1dB a w średnicy "dzwonem" zjechać trochę ponad 2kHz na -0,5dB.
To jest moim zdaniem ustawienie najbardziej zbliżone

Faktycznie - gra nie warta świeczki i z czystym sumieniem pozostaję przy hs7
Dzięki wielkie za zainteresowanie tematem, bo osobiście ciężko miałem podjąć decyzję :)