MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
432 Hz w stroju nietemperowanym - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: 432 Hz w stroju nietemperowanym (/temat-432-hz-w-stroju-nietemperowanym)



432 Hz w stroju nietemperowanym - WeedThirdEar - 11.04.2018

Hej!
Chciałem poruszyć kontrowersyjny temat stroju muzycznego A= 432hz.
Cała historia przejścia z 432hz na 440hz jest mocno kontrowersyjna. Porównania tonografem, badanie kształtów jakie przybiera woda pod wpływem różnych częstotliwości dźwięku w skali 432hz jak i 440hz. Geometryczne właściwości dźwięku i pewne właściwości częstotliwości muzycznie współgrających ze sobą będące pewnego rodzaju przełożeniem ciągu fibonacciego na formę soniczną - muzyka będąca takim sonicznym odwzorowaniem harmonii reprezentowanej przez złotą proporcję. Należę do osób dość mocno przekonanych, że rzeczywiście strój 432hz jest słusznym rozwiązaniem a sama zmiana na strój 440hz ma bardzo niejasne i powiedziałbym nawet że mroczne podłoże. Oczywiście próbowałem kiedyś robić rzeczy w stroju 432hz na wtyczce nexus, ale pamietajmy, że zmiana tonacji i tak nie zmienia faktu, że nadal jest to strój temperowany, a więc nie jest to do końca "prawdziwy" strój 432hz.
Jeśli nie słyszeliście o tym zjawisku to polecam koniecznie sprawdzić dogłębnie temat, bo jest dość ciekawy. Polecam również sprawdzić samemu na wtyczce nexus, gdzie jest możliwość przestawienia tonacji na 432hz, czy przypadkiem taka tonacja nie wydaje się Wam bardziej kosmiczna. Możecie też skorzystać z wtyczki tuneit która naprowadzi wam dowolną wtyczkę na strój przez was pożądany. 440hz odbieram jako bardziej trywialną i w pewnym sensie industrialną tonację, a 432hz jako głęboko kosmiczną, uniwersalną - przemawiającą do mojego poczucia swojego miejsca w rzeczywistości. Kiedyś poczyniłem takie coś na Nexusie:

Jest to 432hz w stroju temperowanym, więc nie jest to do końca "to", ale ciekawą rzeczą jest to, że w pewnych momentach powstały takie niezamierzone "smaczki", które nigdy nie powstają kiedy robię coś w stroju 440hz. Polecam film dokumentalny Soniczna Geometria. Oprócz wątku z obcymi w narracji tego filmu który może się wydać niezręcznym wątkiem tego filmu, samo przedstawienie geometrii dźwięku zasługuje na uznanie.

Pozdrawiam,
Liczę na fajną dyskusję pod tym wątkiem.


RE: 432 hz w stroju nietemperowanym. - Phil Wardeski - 1.08.2018

Cześć. Też to rozmyślałem nad tym strojeniem i używałem go w swoich utworach (ale temperowany). Faktycznie trudno go uzyskać ma syntezatorze, bo częstotliwości ustawiasz ogólnie, na wszystkie dźwięki, a nie poszczególne. Fajnie że piszesz o czym takim jak strój temperowany i nietemperowany, bo szczerze mówiąc nie miałem o tym pojęcia, a nie kształciłem się z teorii już od lat ;)

Dasz linka do filmu?


RE: 432 hz w stroju nietemperowanym. - K - 1.08.2018

(11.04.2018, 0:59)WeedThirdEar napisał(a): Cała historia przejścia z 432hz na 440hz jest mocno kontrowersyjna. Porównania tonografem, badanie kształtów jakie przybiera woda pod wpływem różnych częstotliwości dźwięku w skali 432hz jak i 440hz. Geometryczne właściwości dźwięku i pewne właściwości częstotliwości muzycznie współgrających ze sobą będące pewnego rodzaju przełożeniem ciągu fibonacciego na formę soniczną - muzyka będąca takim sonicznym odwzorowaniem harmonii reprezentowanej przez złotą proporcję. Należę do osób dość mocno przekonanych, że rzeczywiście strój 432hz jest słusznym rozwiązaniem a sama zmiana na strój 440hz ma bardzo niejasne i powiedziałbym nawet że mroczne podłoże.

http://musicproducers.pl/temat-432hz-440-hz-po-co-to-cale-zamieszanie?pid=150330#pid150330