MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... (/temat-co-wam-sprawia-najwieksze-problemy-przy-produkcji-muzyki)

Strony: 1 2


Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - In-Tegral - 22.04.2018

Hej!

Przychodzę dzisiaj do Was z prośbą w formie otwartej ankieto-dyskusji. Chciałbym żebyście tutaj napisali wszystkie Wasze problemy podczas produkcji muzyki. Wszystko co tutaj napiszecie będzie wzięte pod uwagę w moich planach na przyszłość (które mają na celu rozwiązać te problemy), a że w takich rzeczach lubię mieć wszystko rozpisane na małe kroki tak też po to zakładam ten temat. Możecie pisać konkrety, nie wiem np. jak kompresować, dlaczego tak a nie inaczej, dlaczego mix brzmi płasko, itp., itd., albo pisać w sposób rozległy opisując dane problemy.

Prosiłbym również o czytanie postów innych, żeby nic się nie powtarzało po kilka razy.

No to teraz śmiało, nakreśl parę rzeczy niżej :D.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Wasp - 22.04.2018

chyba Ci nie pomogę bo nie mam problemów
może tylko czasami zdarzają się drumlopoy które maja za mało dołu i czasem EQ nawet nie pomaga


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - OProject - 22.04.2018

Wszystko xd
Punch w kicku :P
Układanie melodii na progresji akorduf :D
Dobry sounddesign i miks przy małej liczbie efektów :P


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Mocade - 22.04.2018

Edison zawiesza mi całego fla gdy ponagrywam trochę dłużej. :-)

Mój mix jest słaby ale nie widzę problemu jest progress, cho
ć lekki i powolny to jednak stały.

mam tylko problem ze zrozumieniem kreowania soundfontów. widzialem jak taki pan na yt nagrał sobie instrument do pluginu i normalnie ustawiał klocki w piano rollu. tez tak chcialem ale tego ni
e ogarniam.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - barthus - 22.04.2018

U mnie jest problem z takimi rzeczami jak (głównie):
1 - brak pomysłów na naprawdę dobrą kompozycje;
2 - ograniczenie "sprzętowe" - jak już mam w DAWie to co chodziło mi po głowie, nakładam więcej śladów, żeby brzmiało pełniej, to ciężko się dalej pracuje bo procesor dochodzi do '100%' i wszystko "pierdzi", tak więc problem związany ze słabym sprzętem (przydałby mi się również mikrofon), no i fakt iż posiadam jedynie Massive'a, który średnio się nadaje do kręcenia ciepłych brzmień - chociaż to drugie to raczej siedzi mi w głowie; tak serio to pewnie brakuje mi umiejętności;
3 - brak dobrego słuchu muzycznego i nieumiejętność grania na instrumentach; to na pewno znacznie pogarsza kreatywność;
4 - popadanie w schematy.. często mam tak, że jak siadam do nowego projektu to powtarzam te same czynności jak np. otwieranie tych samych VST i próbowanie komponowania na tych samych dźwiękach, co w rezultacie często prowadzi do tego, że moje produkcje brzmią podobnie, bezpłciowo, słabo i powtarzalnie...
5 - słomiany zapał i chęć dzielenia się z innymi tym co nie jest skończone - to chyba mój największy problem.. zamiast konkretnie przysiąść i zająć się muzyką, jak coś mi wyjdzie jaram się do tego stopnia nad trackiem ukończonym w 20%, że chcę go kończyć jak najszybciej i zaniedbuje wiele ważnych etapów jego produkcji, takich jak odpowiedni mix czy sound design;

Na pewno byłoby tego więcej, na razie przychodzi mi do głowy tyle. Jednak są rzeczy które nie sprawiają mi żadnego problemu - np. dawno nie spotkałem się z sytuacją, że chce coś zrobić a nie mogę bo nie znam na tyle DAWa.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - In-Tegral - 22.04.2018

Dzięki panowie, wszystko zanotowane, czekam na kolejne odpowiedzi.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Nandaken - 22.04.2018

From the top of my head:
1. "Jak u licha stworzyć ten rodzaj dźwięku?" (Szukanie tutoriali w necie niewiele pomaga, gdy nie jesteś nawet w stanie nazwać dźwięku, który chcesz stworzyć i wykorzystać w swojej kompozycji, choć wiesz dokładnie, jak powinien on brzmieć, bo słyszałeś go w milionie i jednym innych utworów.)
2. "Czemu wszystko wydaje się grać równomiernie głośno, a wskaźnik nagle pokazuje mi skok nawet o decybel?" (Podejrzewam, że w moim wypadku jest to często kwestia niewychwytywanych przeze mnie jeszcze zbyt dobrze rezonansów, które w dziwnych częstotliwościach zawyżają mi ogólną głośność miksu...)
3. "Jak ustawić syntezatory instrumentów na poszczególnych liniach melodycznych, by częstotliwości się ze sobą nie gryzły za bardzo?" (Brak wprawy daje mi się okropnie we znaki na tym etapie mojej "kariery".)


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - agro - 22.04.2018

Wszystko o echo, pogłosach na busie, grup rytmicznych w kontekście osadzania w mixie mniej o fx.

Ogólnie o tym jak wygląda ogarnięty setup projektu, wysyłki fx, grupy instrumentów, ghost, ogólnie jak to wygląda ze strony gościa który reprezentuje sobą dobry warsztat?

Najpowszechniejsze efekty służące do zmiany charakteru lead'a, nie chodzi mi tu że kreatywność człowieka może prowadzić do tego że każdy efekt może być dobry jeżeli pasuje do reszty albo reszta do niego. Chodzi mi o te jednak bardziej standardowe, hp. lp, echo, volume, powiedzmy max 10 ale fajnych :D.

Mamy jakiegoś takiego kicka typu pufff (ale słaby). Jakie są trzy podstawowe zabiegi aby wydusić z tego pufff coś fajnego? powiedzmy że volume i eq nie biorą udziału w procesie decyzyjnym.

Fałszywe przekonanie że każdy może stworzyć fajny utwór oparty tylko na fakcie dostępności do narzędzia temu przeznaczonego w tym przypadku komputer jako "instrument" jednostka podstawowa, i teraz pytanie: co doświadczony malarz powiedział by swojemu uczniowi w momencie zanim ten by jeszcze zdążył złapać pędzel?

Pytanie otwarte: Czy zazwyczaj chodzi o to że dobra piosenka ma jeden główny wyróżniający się element a reszta dogrywa?.

Mastering domowy: Standardowe procesy przy podgłaśnianiu, ewentualnie pudrowaniu dobrego mixu.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - DelianoCarl - 23.04.2018

U mnie to standard.. Czyli opanowanie niskich częstotliwości, zawsze miałem z tym problem i mam do dzisiaj ;) Kiedy wydaje mi się, że dobrze zmiksowalem stope z basem na słuchawkach - to na monitorach jest mydło ;) no i odwrotnie. Na monitorach dobrze - na słuchawkach źle :D ale metodą prób i błędów staram się osiągnąć poprawne brzmienie.

Podczas odsluchiwania swoich starych numerów łapię się za głowę i mówię "kto to panu tak spierdolił". Aranzacyjnie w sumie okej, ale mix i master tragedia. Dzisiaj wiem co robiłem źle. Nie używałem kompresorów, za dużo reverba, no i podstawa - brak kompatybilności w mono. Stereo enhancery waliłem na wszystko xD

Jeśli chodzi o sam proces twórczy to jako tako nie miałem z tym problemów, zawsze kiedy przysiadłem do projektu pchałem go do przodu.
Moim największym problemem jest lenistwo lenistwo i jeszcze raz lenistwo. To jest mój największy wróg. Tysiąc razy znalazłem dwa tysiące powodów i wymówek, żeby siedzieć z dupą i nic nie robić :D


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - In-Tegral - 23.04.2018

Dzięki za drugą turę, czekam na więcej. Jak coś komuś przyjdzie jeszcze na myśl niech dopisuje.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Grisha - 23.04.2018

Opinia innych...wszystko idzie tak pięknie ładnie, mix gra tak klarownie, melodia płynie dopóki jakiś "znawca" nie dorzuci swoich "trzech groszy" o mojej produkcji


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - DelianoCarl - 23.04.2018

A teraz dopiszę jeszcze kilka rzeczy. Które mogą się komuś przydać.

Jak już mówiłem, odkąd nabrałem trochę więcej doświadczenia zacząłem używać kompresorów, limiterów, saturatorów i tego całego badziewia.

Na samym początku projektu, nawet jak nie mam załadowanych żadnych dźwięków daję na główny kanał mixu kompresor. Lekki, bardzo lekki. Dokładnie jest to Duende Native SSL Bus Compressor. Threshold mam ustawiony tak, żeby kompresował maksymalnie 2-3dB i nie więcej. Reszta ustawień zostaje tak jak po załadowaniu wtyczki. Klikając na przemian "Bypass" słychać, że delikatnie klei to mix. Ot, taki sposób sobie opracowałem.

Kolejną rzeczą którą sobie indywidualnie ogarnąłem to grupowanie.
Wszystko przypisuję do grup. Dosłownie wszystko. Podział mam zawsze taki sam w każdym projekcie.

Kick+Bass (TYLKO stopa i bass, nic więcej. Tutaj jakaś delikatna kompresja, kluczowanie ale za pomocą automatyki, czasem się zdarzy limiter. EQ itd to wiadomo, według uznania i zapotrzebowania)

Perc (Loopy, Haty, Crashe, Bongosy i inne dźwięki perkusji. Zdarzają się też drobne fxy. Kompresja, EQ itd według uznania i zapotrzebowania)

Potem robię taki myk, że:

sumuję kanał Kick+Bass i Perc w kolejny kanał o nazwie Perc MIX. No i tutaj wiadomo - kolejny kompresor działający już mocniej, jakaś saturacja... reszta według uznania ;) Kompresor jakiego używam na tym kanale to zazwyczaj Big Blue Compressor.

Teraz pytanie: na cholerę tyle kompresorów?! Każdy robi oczywiście jak chce. Ja mam przeświadczenie, że dając na owe kanały delikatne kompresje osiągam lepsze rezultaty i mam lepszą kontrolę nad dźwiękiem.

Kolejne grupy dzielę na:

Leads/Pads/FX/ etc. etc. ;)

no i grupy Perc MIX/Leads/Pads/FX podpinam pod utworzony kanał Main MIX. A kanał Main MIX podpinam pod kanał MASTER.

Master robię w tym samym projekcie ;) I niewiele muszę tutaj grzebać, bo większość rzeczy mam ogarniętych w miksie.

Stosuję angielskie nazewnictwo bo jest po prostu krótsze od polskiego i łatwiej mi się połapać. :)

Cubase ma naprawdę pięknie to wszystko rozwiązane. Routing sygnałów jest prosty i przejrzysty. Wygoda przy rozbudowanym projekcie. Można sobie to jeszcze bardziej rozbudować. Kombinacji jest sporo. Ważne, żeby wszystkie kanały i dźwięki znalazły się w torze Main MIX :)

W kolorowanki w projektach się nie bawie, bo mnie to wkurwia i rozprasza.

Jak będę jeszcze miał coś ciekawego do napisania to napiszę. ;)


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - chrisB# - 23.04.2018

Fajny temat i odpowiedzi daja wiele do myslenia. Sam zlapalem sie na tych samych dylematach. Ja? Gram na gitarze i dla mnie zawsze problemem jest dobrze ustawic poziomy glosnosci gitary z perka. No i czasem przez to separacja lezy. Zwlaszcza ze lubie ostre brzmienie. Wszystko sobie dokladnie poczytalem i szacun Panowie za odpowiedzi - fajnie ze nie jest sie samym w cyrku watpliwosci. No oprocz waspa - ale co tu duzo gadac. To wyjatek. On nie ma problemow zreszta nie ma co sie dziwic - wszystkie jego walki sa schematyczne do bolu i jakosciowo slabe. Mnozy je na swoj sposob i w takim tempie jakby scigal sie z krolikami. Ale nie robie offtopu. To jego bajka. Integral temat bardzo spoko. Ciekawe chlopie co ty z tym zrobisz. Moze jakas ankieta? Pozdrawiam.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - In-Tegral - 23.04.2018

Dzięki wielkie za kolejną porcję, już niedługo wszystko się wyjaśni po co mi to. Oczywiście dalej czekam na dalsze zagwozdki z produkcji muzyki.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - djdomenek - 23.04.2018

Ja mam często problem że za bardzo się przyzwyczajam do miksu.
A jak sobie zrobie kilka dni przerwy to później taki kawałek ma za dużo góry.
Mam też skłonności do robienia piskliwych dźwięków i słabych leadów. Ale pracuję nad tym.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - marcinxx1982 - 24.04.2018

Ja mam problemy z wykręcaniem dzwięków które akurat mam w głowie a już największy problem sprawiają basy.Mam taki Deep Housowy bass którego próbuje wykręcić już od dawna.No i brak pomysłów na zajebiste kawałki.Widze sam po sobie że to wszystko co robie jest bardzo podobne do siebie.


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - YouGotMe - 24.04.2018

Cześć skoro o takich przypadłościach mowa to zdarza mi się stanąć w martwym punkcie jeśli chodzi o decyzje odnośnie mixu, co ma być na pierwszym planie, co ma nie być (niby są schematy na to i mix ustawia się często podobnie, ale nie lubię trzymać się ram - wyznaje tylko jedną zasadę - ma brzmieć dobrze), a to jest poprzedzone również brakami pomysłu na aranżacje danego momentu. Tutaj pojawia się moment "resetu" czyli nie da rady mixować i pracować dłużej nad jednym kawałkiem. Czasami miałem tak, że byłem pełen wątpliwości, a po tygodniu przerwy i ponownym odsłuchu okazało się że nie jest tak źle w moim odczuciu i warto by było wprowadzić tylko odrobinę kosmetyki :) Pewnie znalazło by się jeszcze wiele aspektów bo nikt z Nas nie jest robotem, ale to tak na szybko :) Pozdrawiam !


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Plague - 24.04.2018

Ja mam największe problemy z masteringiem, ułożeniem początku i zakończenia utworu :)


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - Maciek - 24.04.2018

To ja też napiszę kilka słów.
Na dzień dzisiejszy najwięcej trudności sprawia mi ciekawe zaaranżowanie numeru. Podstawowy loop potrafi mnie wgnieść w fotel, ale jak przyjdzie mi to złożyć w mającą sens całość to pojawia się problem. Efektem czego na moim dysku znajduje się ponad 140 szkiców, z czego nie wiem czy udało mi się skończyć 7 w formie gotowych utworów.
Gdy słucham komercyjnych nagrań, zwracam na ten aspekt szczególną uwagę i wychodzę z założenia nie raz że tak proste techniki są tutaj zastosowane a mimo wszystko nie potrafię tego przełożyć na własną twórczość.
To największy mój problem


RE: Co Wam sprawia największe problemy przy produkcji muzyki... - OProject - 24.04.2018

Ja dodam, balans częstotliwości, zwłaszcza to wychodzi podczas masteringu :P podbije wysokie, brakuje basu, podbije bass brakuje srodka :P
Mocny dist przy zachowaniu czystego i masywnego brzmienia :D