MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO poczatkujący - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO poczatkujący (/temat-fl-studio-poczatkujacy)



FL STUDIO poczatkujący - alexm - 11.05.2018

Witam wszystkich

Na wstępie proszę o wyrozumiałość ale i jednocześnie o pomoc.

Chciałbym nauczyć się FL-a do tworzenia muzyki takiej jak robi to MATSON, SOUND BASS, MR. CHEEZ itd.

Chodzi mi (nie wiem czy dobrze napiszę ELECTRO HOUSE lub BASS HOUSE)

Czy jest może jakiś tutorial dla początkujących, którym można łopatologicznie wytłumaczyć poprzez VIDEO jak się robi takie nagrania.

Nie chodzi mi tutaj o kopiowanie kogoś, ale raczej o wytłumaczenie jak tworzyć melodie i jak połączyć efekty aby końcowe nagranie dobrze brzmiało.

Zapewne za chwile posypie się fala chejtu i nie tylko, ale nadmienię że nie każdy od razu wiedział co i jak do czego jest potrzebne. Wszyscy od czegoś zaczynaliśmy, a ja postanowiłem zabrać się za produkcje....

Będę wdzięczny za pomoc.


RE: FL STUDIO poczatkujący - pumadesign - 11.05.2018

wszystkie tutoriale na youtube pomogą ci w korzystaniu z fls , głównie dlatego że jesteś początkujący , powodzenia .


RE: FL STUDIO poczatkujący - In-Tegral - 11.05.2018

Żadnego hejtu nie będzie, bo nikt na początku nie wie co i jak, NIKT, ale też dobrej wiadomości nie mam. Potrzebujesz przy dobrych wiatrach (non stop książki, tutoriale, siedzenie w DAW) 3-5lat, by robić dobrej jakości utwory tych gatunków. Produkcja muzyki to nie jest coś czego się można wyuczyć w teorii, tutaj trzeba przystosowywać regularnie słuch, inwestować w sprzęt i powoli progresować.

Ilość wiedzy i umiejętności, którą trzeba przyswoić jest OGROMNA, stąd te 3-5 lat (i to przy dobrych wiatrach!)

Najpierw ogarnij program, co, gdzie jak. Potem teoria muzyki. Potem dział produkcji. Na końcu mastering. Wszystko już jest w internecie.


RE: FL STUDIO poczatkujący - marcinxx1982 - 12.05.2018

Musisz na początek katować tutoriale i dużo czytać,jest do ogarnięcia bardzo wiele.Ucz się teori muzyki i technicznych zagadnień.Najlepiej zacznij od samego początku.Czyli z technicznych na początek:equalizacja,kompresja,panoramowanie,obsługę syntezatorów i innych wtyczek(ostatnio spotkałem takiego osiedlowego rapera haha mówi do mnie że odkrył nową wtyczkę dzięki której jego stopa jest teraz jak w profesjonalnych kawałkach,pytam co to za cudowna wtyczka :) multiband compresor mówi :) ,więc sie go pytam a co ty z nią niby robisz z tą stopą to odpowiada że tu pokręci gałeczką to tam i zaraz stopa jest zajebista )uwierz mi jest bardzo ważne żebyś wiedział po co kręcisz gałeczkami.A z teori muzyki łap się odrazu za skale i tonację,żebyś wiedział jakie klawisze naciskać żeby nie fałszowało :),ogarniaj akordy.No i najważniejsze żebyś dużo tworzył muzyki w daw.Najlepiej to tak,że obejrzysz coś nowego albo przeczytasz i odrazu wypróbuj w DAW,wtedy to bardziej w głowie zostaje.Na początku jest trudno,bo ludzie myślą że to prosta sprawa a widząć że jednak jest to czarna magia odchodzą.
Mogę ci polecić stronę,tam masz wszystko co ci bedzie potrzebne ze strony technicznej:

http://zakamarkiaudio.pl/archiwum

Czytaj od samego dołu czyli od najstarszych postów.
A jak czegoś nie będziesz rozumiał to pisz.


RE: FL STUDIO poczatkujący - alexm - 12.05.2018

Dziękuje serdecznie za fachowa odpowiedź.

Ja obecnie mam zainstalowane wtyczki takie jak SERUM, NEXUS, SYLENTH oraz MASSIVE.

Miałbym jeszcze jedno pytanie. Co to są DAW-y?
Po drugie jak np. Matson tworzy melodie ??? Jak się nazywa gatunek muzyki wg. Fl studio który robi matson? Gdzie np. Można znaleźć sample, loopy czy tez midi do tego gatunku muzyki?


RE: FL STUDIO poczatkujący - OProject - 12.05.2018

DAW to program do tworzenia muzyki (Fl Studio, Bitwig, Ableton itp)


RE: FL STUDIO poczatkujący - Dj 1982 - 12.05.2018

Moim zdaniem powinieneś nauczyć się obsługi jakiegoś DAWA, a potem teori muzycznej (co to są skale, akordy, progresje akordów), lub odwrotnie.
Polecam Ci stronę liveact.pl wpisz sobie w google.
Ja siedzę już w FL Studio 8 lat, i nadal jestem niezadowolony z swoich utworów.


RE: FL STUDIO poczatkujący - alexm - 13.05.2018

No ok rozumiem ale nie daje wiary temu ze np matson czy sound bass siedzą w fl-u 10 lat i dopiero teraz nauczyli się jak robi się takie nagrania.

Chętnie chciałbym zobaczyć jak się robi takie numery Jankiem ze nie ma łatwo ale może jak ktoś by raz mi pokazał jak to się robi to bym załapał. Jestem wzrokowcem który uczy się na błędach i szybko zapamiętuje to co robię.

Może wiesz jak sień robi taki gatunek muzyczny? Skąd pobierać sample, vocale, bity, dzięki, melodie???


RE: FL STUDIO poczatkujący - barthus - 13.05.2018

Jeśli serio chcesz wejść w to na poważnie to sam poradzę tak:
Sprawdzasz dema DAWów - FL, Ableteon, Cubase... itd.
Wybierasz najbardziej odpowiedni dla siebie - kupujesz pełną wersję.
Ściągasz darmowe VST; uczysz się programu, syntezy, teorii, aranżacji, miksu itp.
Jeśli nadal się nie poddajesz - może jakiś sprzęt; klawisze, lepsze słuchawki, interfejs audio, monitory (wszystko zależy na jakim jesteś etapie i czy nadal chcesz to robić) no i kupno konkretnego VST/sampli.
Nie publikuj tego czego stworzysz na początku (no chyba, że tu na forum).
Robisz to.... po prostu. Musisz poświęcić temu tysiące godzin.


RE: FL STUDIO poczatkujący - alexm - 13.05.2018

Obecnie kupiłem oryginalna wersje fl producent edition 12 za 600 zł z internetu oraz wtyczki takie jak serum nexus massive. Na ta chwile rajcuje na słuchawkach technics RP Dj 1200.

Fakt zastanawiam się nad kupnem monitorów KRK


RE: FL STUDIO poczatkujący - barthus - 13.05.2018

No to nic tylko twórz :) Nic samo nie przyjdzie.
Tworzenie muzyki to bardzo złożony proces.
Zaznajom się koniecznie z działaniem EQ. Powinieneś go mieć na każdym z kanałów miksera ;)


RE: FL STUDIO poczatkujący - PROTONE - 13.05.2018

(13.05.2018, 13:12)alexm napisał(a): No ok rozumiem ale nie daje wiary temu ze np matson czy sound bass siedzą w fl-u 10 lat i dopiero teraz nauczyli się jak robi się takie nagrania.

Chętnie chciałbym zobaczyć jak się robi takie numery Jankiem ze nie ma łatwo ale może jak ktoś by raz mi pokazał jak to się robi to bym załapał. Jestem wzrokowcem który uczy się na błędach i szybko zapamiętuje to co robię.

Może wiesz jak sień robi taki gatunek muzyczny? Skąd pobierać sample, vocale, bity, dzięki, melodie???

Hej.
Wiem że to nie dokładnie ten gatunek w którym chcesz tworzyć, ale coś tam już widać i można się połapać o co biega.
Jeśli jesteś wzrokowcem to polecam to:

- Jako pierwszy link podaję do ŚP. Avicii (Tim Bergling):
https://www.youtube.com/watch?v=-dIcuU58Oy8

- Martin Garrix:
https://www.youtube.com/watch?v=CfCmoEixxro&t=651s

Ale musisz pamiętać o tym, że każdy dźwięk, sampel, bass czy góra wymaga całkiem innego podejścia - żeby to łatwiej Ci zobrazować - jeśli np. będzie dwóch producentów i będą chcieli zastosować ten sam dźwięk w różnych gatunkach, to już nawet pomijając wątek różnych gatunków... każdy z nich w inny sposób zastosuje np kompresję, equalizację, efekty przestrzenne, w zależności gdzie ten dźwięk zostanie użyty i czy ma to być gdzieś z tyłu, czy ma być w build-upie czy w dropie.
No i tak na prawdę każdy z nich użyje słuchu a nie schematów, by ten dźwięk wkleił się dobrze w miks.
Niestety ale kilka tysięcy godzinek pracy przed Tobą i w sumie przed nami wszystkimi, bo nawet najlepszy komercyjny miks nie jest idealny "każdy słyszy dźwięk troszeczkę inaczej"
i dla jednego co jest jazgotliwe i kliknie "Dislajk" u drugiego wywołuje orgazm... "Że tak porównam :E "

Zła wiadomość jest taka że musisz być cierpliwy i uparty, bo jeśli tych cech nie posiadasz, to będą to utwory słabe albo rzucisz to prędzej niż się tym "zajarałeś"

A dobra wiadomość jest taka że są (Godlewskie) i odnoszą sukces :D
Życzę wytrwałości i nie zniechęcaj się tym, jaki jeszcze długi proces przed Tobą... Każdy z nas to przerabiał (Przerabia)
Pozdrawiam!