MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co na początek zabawy z hardware'em? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Co na początek zabawy z hardware'em? (/temat-co-na-poczatek-zabawy-z-hardware-em)



Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 7.06.2018

Cześć. Tak jak w temacie: co kupić na początek przygody produkcji muzyki na hardwarze? Mam już kilkuletnie doświadczenie w produkcji na komputerze, ale czasem czuję się po prostu zmęczony nieustannym klikaniem myszką i chciałbym poczuć tą "kontrolę" jaką daje hardware. Jakiś czas temu byłem bardzo napalony na OP-1, ale 4000zł to chyba za dużo biorąc pod uwagę, że jeszcze nie wiem czy będę zadowolony/ będę sobie radził z hardware'em. Teraz zastanawiam się nad Korg Electribe 2. I tutaj pojawia się pytanie czy ma sens kupowanie tego typu sprzętu w stanie "używany" czy radzilibyście jednak dołożyć kilka stów i kupić nowy? A może w ogóle zaproponujecie mi inny "klocek"? Dodam, że nie mam interfejsu audio, czy to stanowi jakąś przeszkodę na początku, kiedy będę miał jedynie- dajmy na to- Korg Electribe 2?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - In-Tegral - 7.06.2018

Zmęczenie to dopiero poczujesz jak za każdym razem przy nowej sesji będziesz musiał ustawiać hardware do ustawień fabrycznych ręcznie ;)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 7.06.2018

Myślę, że te kilka pokręteł można przekręcić do pozycji wyjściowej. A jeśli chodzi o presety to jest to urządzenie cyfrowe więc chyba da się wczytać defaultowy preset projektu.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - barthus - 7.06.2018

Od siebie mogę powiedzieć tyle, że nie ma co pakować się w używany sprzęt. Raz się przejechałem i wiem, że więcej używki nie kupie. I myślę, że interfejs audio to absolutna podstawa, tak więc radziłbym w taki zainwestować w pierwszej kolejności ;)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 7.06.2018

Hmmm... Interfejs to podstawa, żeby z hardwaru przesłać dobrej jakości sygnał audio :)
A więc koniecznie zacznij od tego.

Kolejną rzeczą którą bym kupił to klawiatura MIDI.
Daje więcej satysfakcji i jest wygodniejsza niż granie na QWERTY lub klikanie myszka w piano roll.

Jeśli tworzysz hip hop - native instruments maschine mk3. Jest tak zrobiony, że nie musisz mieć włączonego monitora. :)
Mam mk2 i sobie chwalę.

Synthy - możesz kupić używany, jak najbardziej. Ale trzeba dobrze poszukać. Czasem ktoś sprzedaje prawie nówki za śmieszne pieniądze. :) ja kupiłem używanego Virusa C i wyglada/działa jak nowy.

Dzisiejszy hardware to często połączenie analoga z cyfrą więc kręcenie presetów do wyjściowej pozycji odeszło w zapomnienie. Bo wszystko zapisywane jest cyfrowo w zainstalowanej pamięci.

Ale jak ze wszystkim, zależy jaka muzykę robisz :)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 7.06.2018

Klawiaturę MIDI już mam. Co prawda Alesis V49, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - patorecydywa - 7.06.2018

W tym budżecie, jeśli lubisz kreację brzmień to z nowych bym polecił minibrute2. Jeśli lubisz bezpieczniejsze regiony to roland ma dużo małych zabawek. Korg ma sprawdzony microkorg. Z samograji polecam Waldorf Blofeld. Tak jak kolega pisze, z cyfrowymi urządzeniami wielkiego stresu nie ma. Można kupić fajny sprzęt za nieduże pieniążki. Stare korgi, rolandy, virusy, novation można znaleźć w niewielkiej cenie. Na grooveboxach się nie znam. Wolałbym osobno perkusję.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 8.06.2018

A czym powinienem się kierować jeśli chodzi o ilość wejść/ wyjść w interfejsie?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 9.06.2018

Im więcej tym lepiej chyba nie? ;)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 9.06.2018

Raczej im więcej tym drożej, więc raczej nie dla każdego lepiej. Bo po co mam wydawać 200zł za kilka wekść których nie bd używał?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 9.06.2018

Może kiedyś będziesz używał? W tych sprawach trzeba myśleć trochę przyszłościowo. Trafi się całkiem nieoczekiwany zastrzyk gotówki za który będziesz chciał kupić jakiegoś syntha i co... nie ma wejść :)

Ja kupiłem RME HDSPe AiO, mam w planach kupić jeszcze jakieś dwa synthy i brakuje mi wejść..wiem, że bez dodatkowego interfejsu ADAT się nie obejdzie.... :/ Wydatek minimum 1000zł.
Ale poluję na RME Fireface 800. Może uda mi się gdzieś wyrwać za małe pieniądze.

Im więcej tym drożej, to oczywiste.
Ale logicznie, że im więcej tym lepiej.

Jaki budżet do wydania?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 9.06.2018

Czyli każdy synth musi być wpięty do wejścia interfejsu?
Co do budżetu to sam nie wiem... Nastawiałem się na coś koło 500zł czyli 2(?) wejścia.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 9.06.2018

Opcji jest kilka.

Pierwszą i najwygodniejszą jest podpinanie bezpośrednio do interfejsu.

Druga opcja to Interfejs + Mikser . Ale ta opcja chyba odpada więc nie będę wdawał się w szczegóły ;) no chyba, że chcesz.

Trzecia opcja o której wspominałem to Interfejs Audio + Drugi interfejs ADAT

myślę, że są jeszcze inne opcje ;) Możliwości routingu sygnału są niezliczone.



Tak, każdy synth musi być wpięty z osobna do interfejsu.

Jeżeli jest to syntezator STEREO to potrzebuje dwóch kanałów w interfejsie. (LEWY/PRAWY) (Oczywiście każdy synth STEREO można też podłączyć w MONO, ale to bez sensu IMHO)

Jeżeli jest to Monosynth jak np Minibrute2 wystarczy jeden kanał ;)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 16.06.2018

A co dają porty midi w interfejsie? Przydatne by były jeśli kupiłbym tego electribe? Wydaje mi się że nie bo raczej nie będę chciał kontrolować vst za pomocą midi z electribe. A klawiaturę sterującą podpinam bezpośrednio do laptopa za pomocą usb. Czy może jednak przydadzą się te porty?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 17.06.2018

Kup tańszy. :)


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 17.06.2018

Rozważam zakup m audio 2x2 albo 2x2m.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 17.06.2018

to już lepiej 2x2m.


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - hudson462 - 17.06.2018

Bo jest fajna opcja zestawu 2x2 + słuchawki m audio i mikrofon m audio wszystko za 830zł, sluchawki mam ale mikrofon by sie przydal. Chyba ze lepiej kupic 2x2m i szukac mikrofonu za ok 410zl?


RE: Co na początek zabawy z hardware'em? - DelianoCarl - 17.06.2018

weź 2x2m ... przydadzą Ci się te porty midi, uwierz mi.