MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
wiedza, doświadczenie, lvl up! - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: wiedza, doświadczenie, lvl up! (/temat-wiedza-doswiadczenie-lvl-up)



wiedza, doświadczenie, lvl up! - agro - 12.07.2018

Witam, oglądajac jakiś kolejny tutorial np na temat panoramy w mixe nie dowiedziałem się żadnej nowej rzeczy która poszerzyła by zakres mojej wiedzy w tej dziedzinie. Chwila rozterki i myśl: a może ja już wiem wiecej niż mniej, i jest to taki punkt, moment z którego jedynie własne doświadczenie i ilość tracków pozwoli ruszyć mi dalej, i wbić kolejny poziom?

Ciekawi mnie też w jaki sposób levelują znani wykonawcy, czy jest to kombinowanie oparte na własnym zakresie wiedzy, czy szukanie, opieranie się o wiedzę jeszcze bardzuej doświadczonych ludzi niż oni sami?

I teraz pytanie na którym najbardziej by mi zależało najlepiej do doświadczonych wyjadaczy: w jakim temacie, dziedzinie rozwijasz swoją wiedzę by stać się lepszym? Lub po prostu co nowego ostatnio dowiedziałeś się co poszerzyło twoje horyzonty? :)

Ewentualnie jeżeli jeszcze coś innego chodzi Ci po głowie napisz.

Wiem że pytania są ogólne ale w granicach możliwości prosze o odp, pozdrawiam :)


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - DelianoCarl - 12.07.2018

Moje horyzonty i wiedzę teoretyczną bardzo, ale to bardzo poszerzyły Zakamarki Audio. Świetna strona stworzona przez bardzo ogarniętego typa Igora Kruszewskiego.
W swoich płatnych jak i darmowych tutorialach sprzedał kilka porad, które następnego dnia zacząłem stosować i stosuję do dzisiaj.
Dzięki niemu nareszcie używam kompresorów, saturatorów, efektywniej przycinam niechciane częstotliwości equalizerem, dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy o sprzęcie... W sumie to całe życie człowiek się uczy :)
Można być chodzącą encyklopedią, jednak wiedzę teoretyczną trzeba umieć wykorzystać. U mnie nie zawsze tak jest. Wiedzę mam, ale ucho już nie to... ;)

Ogólnie to po zakupie syntha Virusa C, rozwijam swoją wiedzę w zakresie obsługi i kręcenia dźwięków na tym syntezatorze.

Kolejną rzeczą jest kupno interfejsu RME Fireface 802 lub UFX może nawet UFX+. Kupiłem już TC Electronic Konnekt 48. Ostatnio bardzo interesuje mnie sprzęt, podłączenie tego w jeden wielki kombajn. połączenie dwóch interfejsów przez złącze ADAT, jak działa Word Clock itd

Po zakupie TC Electronic Powercore X8, powoli rozgryzam efekty z tego starego ale świetnego systemu DSP
Jest to stary sprzęt, ale niektóre wtyczki biją na głowę nawet dzisiejsze swoją jakością i wszechstronnością.
MD3 Stereo Mastering lub VSS3 Reverb... miód malina. Nie wiem jak oni to zrobili, ale to cudo...


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - In-Tegral - 12.07.2018

Wrócę tu wieczorem, zostawiam post by nie zapomnieć :D.


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - dejfdj - 12.07.2018

Zacznę od początku.. Pierwsze kroki był podyktowane niewielką dostępnością informacji. Kiedy byłem w gimnazjum i wgrałem Fruity Loopsa internet był domeną kafejek i łączy telefonicznych. Po kilku drętwych schodkowych utworach.. poddałem się. Wróciłem do produkcji w trakcie studiów. Postanowiłem zainstalować Ableton i ogromny zastrzyk wiedzy zafundował mi Bboyspaz (https://www.youtube.com/user/bboyspaz) - zerknijcie na daty, były to pierwsze tego typu wideo w sieci.. Do tego doszli Memorecks (https://www.youtube.com/user/memorecks) Oraz nie tak niedawno TCustomz ze sporą dawką luzu i świeżości.

Generalnie staram się szukać Beatmakerów wyróżniających się techniką i skillem, żeby wiedzieć jak wysoko trzeba mierzyć i jak zaplanować swój progress;-)

A jeśli nie szukasz inspiracji tylko konkretnych rozwiązań to właśnie wgrałem Melodics (https://melodics.com/). Wersja na keyboard jest znacznie lepsza niż ta na pady. Napisz na Priv wyśle ci kod na 60 lekcji.


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - In-Tegral - 12.07.2018

Nie wiem od której strony ugryźć ten temat, bo jest to dobry temat, ale jest tu tyle rzeczy do poruszenia, że można się pogubić. Zacznijmy od tego, że podczas tego całego procesu uczenia się produkcji muzyki, na początkowych etapach bardzo wielu osobom wydaje się (też to przechodziłem), że jest taki moment w tym procesie, gdzie nagle wszystko się wie, a potem już zero problemów, tylko tworzysz co chcesz i co Ci przychodzi na myśl - to jest iluzja, taki moment nigdy nie nadejdzie. Jeżeli dużo produkujesz i podchodzisz do tego poważnie, to zawsze będziesz szedł do przodu, nawet gdyby miało być to bardzo powolne tempo. Oznacza to, że coś co zrobiłeś np. miesiąc temu, dzisiaj dla Ciebie brzmi nie do końca dobrze, czyli dziś zrobiłbyś to lepiej.

Następną pułapką jaka miała miejsce (pewnie nie tylko u mnie) na początku przygody z produkcją, to to, że wmawiałem sobie, że dana technika, której użyłem jest za prosta i nie możliwe jest, żeby profesjonaliści robili to w taki prosty sposób, bo to nie brzmi jak u nich, potem spędzałem X lat, na szukaniu bardziej skomplikowanych sposobów i po tych X latach wracam do punkty wyjścia i wnioski są bardzo proste i banalne, czyli najważniejsza jest podstawa, a nie jakieś super ekstra techniki. Przykładowo, jeżeli dobrze dobierzemy dźwięki na etapie kreacji barw, miks to będzie formalność i sama przyjemność.

Przejdźmy powoli do sednum sprawy, czyli tego "lvlowania". Tak jak już pisałem, zdobywanie wiedzy i doświadczenia w naszym fachu to studnia bez dna, im więcej wiesz tym masz więcej pytań. Na początku czytasz książki, oglądasz tutki, kupujesz kursy, jeździsz na szkolenia i to Ci daje taki fundament, można to sobie wyobrazić jak takie wielkie kropki, które się ze sobą na początku nie łączą. Po jakimś czasie, wałkując te fundamenty w swoim DAW, produkując track za trackiem i wdrażając tą wiedzę w praktykę, z tych kropek zaczynają odchodzić kolejne mniejsze kropki, ale wciąż się nie łączą. Dopiero po dłuższym czasie, zaczynasz rozumieć, że już nawet Twoje początkowe działania kiedy zaczynasz jakiś projekt, powinny być przemyślane, bo dobrze wiesz, że wszystkie te kropki są ze sobą połączone jak jedna wielka siatka. Przykładowo, miksując EDM, od razu w głowie masz, że stopa i wokal siedzą na "1 miejscu" w poziomach, grają na takich i takich częstotliwościach, czyli dźwięki X odpadają bo będą się, ze sobą gryzły, jeżeli wokal dasz wąsko w miksie razem z pogłosem, zostaje Ci dużo miejsca wokół wokalu, nie możesz dać za dużo bassu, bo nie wyciągniesz głośnego mastera, sporo kompresujesz, bo wiadomo #loudnesswar, wiadomo cały czas monitorujesz jak się miks zachowuje w mono. To takie podstawowe przykłady.

Kiedy już dojdziesz do takiego poziomu, "lvlujesz" dalej, tylko na poziomie rozwoju Twojego słuchu, czyli Twój słuch zaczyna się robić bardzo wrażliwy na wszystkie efekty jakie dajesz i zaczynasz rozumieć, że "less is more". Im więcej produkujesz tym szybciej Twój słuch się rozwija. Tak jak jesteś początujący zastanawiasz się czy dany dźwięk będzie pasował, tak potem zastanawiasz się czy nie ma za dużo częstotliwości X na reverbie, czy może zmienić jeszcze equalizację na reverbie, a może czy nie gra ten reverb za szeroko, bo koliduje z innym reverbem na innym dźwięku w innym ustawieniu panoramy, albo czy nie przekompresowałeś czegoś, bo strasznie zaczyna Ci dany dźwięk męczyć słuch (mocno przekompresowanych dźwięków nie da się długo słuchać). Zaczynasz również dbać coraz bardziej o jakość poszczególnych dźwięków itd. itp. bo Twój słuch wyłapuje, że coś gdzieś strzela, clicka i tak dalej.

Podsumowując im więcej produkujesz (udolnie czy nie, nie ma znaczenia) RÓŻNORODNEJ muzyki, tym szybciej staniesz się "maszyną do rozpie****" w produkcji muzyki. Oczywiście, najpierw można by złapać podstawy z teorii, ale z praktyki wiedza też wychodzi sama i to ogromna.

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że jakiś sens wypowiedzi zachowałem i może to komuś pomoże.


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - marcinxx1982 - 13.07.2018

(12.07.2018, 21:23)In-Tegral napisał(a): Nie wiem od której strony ugryźć ten temat, bo jest to dobry temat, ale jest tu tyle rzeczy do poruszenia, że można się pogubić. Zacznijmy od tego, że podczas tego całego procesu uczenia się produkcji muzyki, na początkowych etapach bardzo wielu osobom wydaje się (też to przechodziłem), że jest taki moment w tym procesie, gdzie nagle wszystko się wie, a potem już zero problemów, tylko tworzysz co chcesz i co Ci przychodzi na myśl - to jest iluzja, taki moment nigdy nie nadejdzie. Jeżeli dużo produkujesz i podchodzisz do tego poważnie, to zawsze będziesz szedł do przodu, nawet gdyby miało być to bardzo powolne tempo. Oznacza to, że coś co zrobiłeś np. miesiąc temu, dzisiaj dla Ciebie brzmi nie do końca dobrze, czyli dziś zrobiłbyś to lepiej.

Następną pułapką jaka miała miejsce (pewnie nie tylko u mnie) na początku przygody z produkcją, to to, że wmawiałem sobie, że dana technika, której użyłem jest za prosta i nie możliwe jest, żeby profesjonaliści robili to w taki prosty sposób, bo to nie brzmi jak u nich, potem spędzałem X lat, na szukaniu bardziej skomplikowanych sposobów i po tych X latach wracam do punkty wyjścia i wnioski są bardzo proste i banalne, czyli najważniejsza jest podstawa, a nie jakieś super ekstra techniki. Przykładowo, jeżeli dobrze dobierzemy dźwięki na etapie kreacji barw, miks to będzie formalność i sama przyjemność.

Przejdźmy powoli do sednum sprawy, czyli tego "lvlowania". Tak jak już pisałem, zdobywanie wiedzy i doświadczenia w naszym fachu to studnia bez dna, im więcej wiesz tym masz więcej pytań. Na początku czytasz książki, oglądasz tutki, kupujesz kursy, jeździsz na szkolenia i to Ci daje taki fundament, można to sobie wyobrazić jak takie wielkie kropki, które się ze sobą na początku nie łączą. Po jakimś czasie, wałkując te fundamenty w swoim DAW, produkując track za trackiem i wdrażając tą wiedzę w praktykę, z tych kropek zaczynają odchodzić kolejne mniejsze kropki, ale wciąż się nie łączą. Dopiero po dłuższym czasie, zaczynasz rozumieć, że już nawet Twoje początkowe działania kiedy zaczynasz jakiś projekt, powinny być przemyślane, bo dobrze wiesz, że wszystkie te kropki są ze sobą połączone jak jedna wielka siatka. Przykładowo, miksując EDM, od razu w głowie masz, że stopa i wokal siedzą na "1 miejscu" w poziomach, grają na takich i takich częstotliwościach, czyli dźwięki X odpadają bo będą się, ze sobą gryzły, jeżeli wokal dasz wąsko w miksie razem z pogłosem, zostaje Ci dużo miejsca wokół wokalu, nie możesz dać za dużo bassu, bo nie wyciągniesz głośnego mastera, sporo kompresujesz, bo wiadomo #loudnesswar, wiadomo cały czas monitorujesz jak się miks zachowuje w mono. To takie podstawowe przykłady.

Kiedy już dojdziesz do takiego poziomu, "lvlujesz" dalej, tylko na poziomie rozwoju Twojego słuchu, czyli Twój słuch zaczyna się robić bardzo wrażliwy na wszystkie efekty jakie dajesz i zaczynasz rozumieć, że "less is more". Im więcej produkujesz tym szybciej Twój słuch się rozwija. Tak jak jesteś początujący zastanawiasz się czy dany dźwięk będzie pasował, tak potem zastanawiasz się czy nie ma za dużo częstotliwości X na reverbie, czy może zmienić jeszcze equalizację na reverbie, a może czy nie gra ten reverb za szeroko, bo koliduje z innym reverbem na innym dźwięku w innym ustawieniu panoramy, albo czy nie przekompresowałeś czegoś, bo strasznie zaczyna Ci dany dźwięk męczyć słuch (mocno przekompresowanych dźwięków nie da się długo słuchać). Zaczynasz również dbać coraz bardziej o jakość poszczególnych dźwięków itd. itp. bo Twój słuch wyłapuje, że coś gdzieś strzela, clicka i tak dalej.

Podsumowując im więcej produkujesz (udolnie czy nie, nie ma znaczenia) RÓŻNORODNEJ muzyki, tym szybciej staniesz się "maszyną do rozpie****" w produkcji muzyki. Oczywiście, najpierw można by złapać podstawy z teorii, ale z praktyki wiedza też wychodzi sama i to ogromna.

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że jakiś sens wypowiedzi zachowałem i może to komuś pomoże.

Normalnie opisałeś krok po kroku mój przypadek haha widzę wszyscy mamy identyczne problemy.


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - OProject - 13.07.2018

Jak we wszystkim i więcej coś robisz i dłużej, samemu do głowy przychodzą ci jakieś pomysły lub wnioski jak robić lub nie robić danej rzeczy.
Teoria to jedno, nawet jak znasz ją na pamięć to musisz ją przerobić samemu i dojść do wniosków :)
Ja pamiętam, że kiedyś czytałem i słuchałem o kompresji, ale zrozumiałem, czym jest dopiero po jakimś czasie praktyki i zacząłem ją dopiero słyszeć :P

Pamiętam, że chyba w pierwszym roku produkcji... myślałem, o jakie to proste xd potem doszedłem do wniosku, że jednak nie jest proste... z czasem myślałem, że już wiem wszystko, potem znowu zrozumiałem, że nie rozumiem xd

Warto zawsze szukać wiedzy, bo z człowiek ma tendencje do popadania w rutynę (robi się ciągle podobne błędy), zawsze można coś podpatrzyć u innej osoby, coś na co sami byśmy nie wpadli :P

Ja polecam oglądać sobie jeden tutorial dziennie albo nawet raz w tygodniu, albo znajdzie się coś nowego, albo powtórzy i utrwali (tak jak w szkole)

Ciekawy jest też fakt, że niektórzy producenci (wszyscy robiący coś) cofają się też w rozwoju, kiedyś robili bardzo dobre kawałki a teraz przeciętne xd

Wg. Mnie złota zasada bycia dobry w jakieś dziedzinie to: czas poświęcony/trening + jakość treningu, są jeszcze inne zmienne jak predyspozycje psycho-fizyczne/talent, szczęście, samopoczucie itp. itd. xd

Problem z produkcją muzyki jest taki, że są nieograniczone możliwości i czasem jakaś mikro zmiana potrafi polepszyć lub pogorszyć dźwięk.


RE: wiedza, doświadczenie, lvl up! - Maciek - 14.07.2018

Jeśli na prawdę interesuje Cię to co robisz i sprawia radość, to siłą rzeczy będziesz osiągał progres. U mnie również były etapy, jak u kolegów wyżej:
- kombinowanie po swojemu
- przekaz wiedzy od innych
- tutoriale (bezpłatne i płatne)
- praca na DAWach
- praca z rozmaitymi urządzeniami
Miałem taki etap również, gdzie kupowałem rozmaite pluginy, instrumenty, sprzęt. Ciągle coś miałem na liście zakupów - z początku myślałem chyba że sprzęt mnie w czymś tam ogranicza - z biegiem czasu jednak uświadomiłem sobie, że kolejne zakupy pozbawione są większego sensu, bo mając większą wiedzę jesteś w stanie wykorzystać elementy, które posiadasz i osiągnąć zamierzony cel.