MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Zostawienie w bicie miejsca na wokal - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Zostawienie w bicie miejsca na wokal (/temat-zostawienie-w-bicie-miejsca-na-wokal)



Zostawienie w bicie miejsca na wokal - wnuki1990 - 18.07.2018

Witam , zagadnienie jak w temacie. Tworze bity od jakiegoś czasu i dopiero teraz zacząłem o tym myśleć. Z tego co wiem wokal w miksie zajmuje górne częstotliwości , to rozumiem że już przy komponowaniu powinienem tak dobierać instrumenty i korekcje żeby zostawiać to miejsce w górnych pasmach?. Czy poprostu nie ma co sie ograniczać i to miejsce dla wokalu robi się poprzez późniejsze zmniejszanie głośności partii instrumentalnych? Odkąd robię bity wrzucam je na fora do oceny i zawsze mi zrzucano żę mało sie dzieje w moich bitach, są monotonne, więc nauczony tym doświadczeniem przyzwyczaiłem się maksymalnie wypychać instrumentami żeby grało kilka jednocześnie , było ciekawie itp. Tylko własnie może tu popełniam błąd, bo na taki bit bez wokalu nie powinno się patrzeć jak na skończoną całość i sam bit bez wokalu musi być troche monotonny żeby potem w miare łatwo można było go zmiksować z wokalem rapera? Sam trochę rapuję , przesłuchuję masę bitów przygotowanych pod nagrywanie i zauważam że te bity grają dosyć płasko , że własnie aż się proszą żeby dodać do nich wokal , a jak chciałem coś nagrać pod swój bit to mam wrażenie że jest tak wypchany że nie ma miejsca na ten wokal.


RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - Lugh Dessire - 18.07.2018

Fora to fora, różni ludzie się na nich wypowiadają i różne rzeczy piszą, dlatego powinieneś traktować to z dystansem ale być otwartym na konstruktywne i sensowne wypowiedzi/krytykę. Sam nauczyłem się, że najlepiej poprostu wzorować się na konkretnych utworach (profesionalnych) i na własnym słuchu, porównywać co gra podobnie a co i czemu gra inaczej niż u ciebie. Wtedy możesz zacząć zadawać sobie pytania i szukać odpowiedzi w wiarygodnych źródłach.
OK, przechodząc do konkretów i tematu, bo piedole jak jakiś cymbał :D
Słabo znam rap od strony produkcji, ale to muzyka jak każda inna, więc postaram się coś podpowiedzieć.
Czytam że sporo uwagi przywiązujesz do equalizera - i dobrze. Ale jak u ciebie z używaniem kompresora bo nic o tym nie wspominasz? Myślę że powinieneś skupić się raczej na kompresji niż na ładowaniu setnego plucka do projektu. Nie wspominasz też nic o panoramie/przestrzeni utworu. Wokal wiadomo że musisz ładować do przodu i myślę że to miejsce powinieneś mieć na uwadze przy komponowaniu bita. Jeszcze bardziej z przodu, maxymalnie, powinny znaleźć się bassy, ale te z wokalem przeszkadzać sobie nie będą. Cała reszta przestrzeni jest wolna, możesz tam wsadzić nawet kota jak ci się uda :)
Gdybyś wrzucił jakąś próbkę/demo to myślę, że pisałoby mi się łatwiej, a tak wale w ciemno.


RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - wnuki1990 - 18.07.2018

Kompresora używam zazwyczaj na wszystkich instrumentach, perce i potem jeszcze na masterze. Z panoramą zazwyczaj robię tak że główny motyw (jakis lead albo akordy) daje na środek w miarę z przodu, pozostałe melodie delikatnie po bokach i bardziej z tyłu , bass wiadomo na środku. Sugerujesz żeby poza basem i perką centralnie na środku nic nie grało? W niektórych poradnikach na yt widziałem nawet że goście całą sekcję instrumentalną podpinają na koniec do jednego eq i obcinają trochę z górnych pasm mowiąc przy tym własnie ze robią miejsce dla wokalu, tylko ja nie wiem czy to nie jest zbyt radykalne. Wieczorkiem podrzucę próbkę bo teraz nie mam możliwości, dzięki za odp.


RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - wnuki1990 - 18.07.2018

leci demko




RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - pumadesign - 18.07.2018

kick bass sub to jakiś główny motyw chyba :D przesadziłeś , tło tłem miało chyba nie być ? ogólnie ładnie to sobie gra , nie ma co zostawiać hz i psuć traka na wokal , mix ma być dobry i barwa ładna -> później zależy od jakości wokalu , czym nagrywany itd i jak wmontowany w traka i mastering , ale mogę się mylić :D


RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - marcinxx1982 - 19.07.2018

Nie no miejsce na vocal musisz koniecznie zostawić,bo bedzie kocioł.Albo wstawiaj jakiś przykładowy vocal na swoje bity,albo miksuj tak,żeby nie zostawało nic miejsca a potem je zrobisz.Bo faktycznie posłucha ktoś kto się słabo zna i powie że czegoś mu tu brakuje i nie wytłumaczysz typowi że brakuje tam właśnie jego vocalu :)

Pozdrawiam.


RE: Zostawienie w bicie miejsca na wokal - pumadesign - 19.07.2018

czyli się pomyliłem :D przykładowy wokal to najlepsze rozwiązanie :D