MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Midi Controller jaki wybrac? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Midi Controller jaki wybrac? (/temat-midi-controller-jaki-wybrac)



Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

Witam serdecznie!

Chcialbym kupic klawiature sterujaca, badz tez poprostu midi kontroler. Niekoniecznie musi mieć pady. Wazne zeby mial dobry software, ktory potem bedzie mozna upgradeowac. Przejrzalem juz wiele klawiatur na rynku w cenach max do 1.6k PLN i moje zaintersowanie wzbudzily te kontrolery: Arturia Keylab Essential 49/61, Akai MPK 225 oraz Native instruments Komplete Kontrol S25. Chcialbym tez napomknąc o tym, ze bedzie to moj pierwszy zewnetrzny instrument do tworzenia muzyki. Powoli chcialbym skompletowac sprzet, ktory umozliwi mi budowe malego domowego studia. Teraz cos na temat wyzej wymienionych kontrolerów i o ich softwarze. z Arturia dolaczony jest Analog Lab wraz z ogromna iloscia presetow i calkiem bogata gama instrumentow dostepnych po rejestracji. Z kolei z NI Komplete Kontrol s25 dostaje z pakietem Komplete Select 11 wraz z mozliwoscia update'u do wyzszej wersji. MPK 225 zas ma rowniez ciekawe oprogramowanie. Ciezko mi podjac decyzje i prosilbym o pomoc co i dlaczego wybrac. Ewentualnie rozwaze tez inne propozycje. Z gory dziekuje za odpowiedzi!

P.S Czy jako pierwszy kontroler moze sie rowniez nadac Maschine Mikro MK3 od Native Instruments? Czy lepiej zaczac od sprzetu z klawiatura?


RE: Midi Controller jaki wybrac? - dejfdj - 26.09.2018

Na tej ksywie możesz robić najwyżej psy-trance. A do tego wystarczy gramofon.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - figaro - 26.09.2018

Ja sam korzystam z Akai LPK25 bo udało mi go kupić za 10 zł XD ale wydaje mi się, że każdy z kontrolerów które wymieniłeś jest dobry. Komplete Kontrol według mnie jest najlepszym wyborem bo przewyższa funkcjonalnością resztę. Ale ważny jest jeszcze software, który zależy już od preferencji i od tego jaką muzykę tworzysz. Analog Lab ma świetne brzmienia emulujące stare syntezatory. A Kontakt to jedne z najlepszych sampli instrumentów. Ja bym brał Kontrola ;)


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

(26.09.2018, 11:05)dejfdj napisał(a): Na tej ksywie możesz robić najwyżej psy-trance. A do tego wystarczy gramofon.

Zadałem konstruktywne pytanie zawierajace wszystkie elementy, które pytanie zawierać powinno, a w zamian za odpowiedź dostałem kiepską interpretacje mojego nickname'u. Nie zamierzam odbijać piłeczki Didżeju Dejf. Pozdrawiam!

Co do Komplete Kontrol S25, ciezko jest go dorwac w przystepnej cenie. Uzywam bibliotek od Native instruments i sa naprawde dobre, mozna znalezc praktycznie wszystko czego producent potrzebuje. Jesli nie znajde Komplete S25 w dobrej cenie to będę optował za Arturią.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Mocade - 26.09.2018

Arturia jest o wiele większa i tańsza ale musisz się liczyć z faktem że presety choć jak mówisz są w ogromnej ilości, to zawsze mogą korzystać z nich inni którzy również zakupili produkt, co wówczas zmniejsza oryginalność brzmienia twoich ścieżek bo dźwięki będą przez innych rozklepane do gołej deski. Myślę jednak że powinna ci wystarczyć bo zawsze koniec końców liczy się wymasterowanie danego sprzętu, czyli z jak dokładną efektywnością będziesz go używał a to jak wiadomo wymaga już czasu. Jeśli z kolei jej możliwości pozwolą ci na kreowanie własnych presetów, to brałbym ją nawet w ciemno.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Mat.Mor.Raw - 26.09.2018

Myślę, że powinieneś sobie zadać kilka pytań, do czego będziesz używał tego kontrolera:
* nagrywanie pojedynczych partii / melodii
* nagrywanie perkusji
* nagyrwanie na dwie ręce na brzmieniach typu piano
* nagrywanie automatyki na żywo za pomocą pokręteł kontrolera
* ile pokręteł syntezatora potrzebujesz zmapować z sytnezatorem
* dzielenie klawiatury, żeby jedną ręką grać na innym kanale midi niż na drugiej ręce
* czy wystarczy ci najzwyklejsza klawiatura, czy też masz jakieś wymagania odnośnie komfortu gry na klawiszach, np. ważenie klawiatury, design...
itd...
* jak się zamierzasz łączyć do komputera: wireless, usb, midi...
* czy potrzebujesz urządzenia małego przenośnego, czy raczej większego, umieszczonego na stałe przy biurku

Np. jeśli o mnie chodzi, mam bardzo minimalistyczne wymagania.
Mam kontroler Miditech Minicontrol 32, który przede wszystkim jest mobilny, spełnia moje oczekiwania, żeby podłączyć go do DAW i pograć brzmieniami, nawet na pianinie mogę pograć proste melodie
Co kto lubi ;)


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

(26.09.2018, 13:34)Mat Mor Raw napisał(a): Myślę, że powinieneś sobie zadać kilka pytań, do czego będziesz używał tego kontrolera:
* nagrywanie pojedynczych partii / melodii
* nagrywanie perkusji
* nagyrwanie na dwie ręce na brzmieniach typu piano
* nagrywanie automatyki na żywo za pomocą pokręteł kontrolera
* ile pokręteł syntezatora potrzebujesz zmapować z sytnezatorem
* dzielenie klawiatury, żeby jedną ręką grać na innym kanale midi niż na drugiej ręce
* czy wystarczy ci najzwyklejsza klawiatura, czy też masz jakieś wymagania odnośnie komfortu gry na klawiszach, np. ważenie klawiatury, design...
itd...
* jak się zamierzasz łączyć do komputera: wireless, usb, midi...
* czy potrzebujesz urządzenia małego przenośnego, czy raczej większego, umieszczonego na stałe przy biurku

Np. jeśli o mnie chodzi, mam bardzo minimalistyczne wymagania.
Mam kontroler Miditech Minicontrol 32, który przede wszystkim jest mobilny, spełnia moje oczekiwania, żeby podłączyć go do DAW i pograć brzmieniami, nawet na pianinie mogę pograć proste melodie
Co kto lubi ;)

Potrzebne mi sa napewno fadery i 8 pokręteł. Pady nie sa koniecznościa. Jesli chodzi o klawiature to 2 oktawy wystarcza, ale nie pogardziłbym 4-ema. Automatyke chcialbym nagrywac na zywo za pomoca encoderow i faderów. Podlaczenie do komputera poprzez USB. Klawiatura najlepiej jakby byla polwazona z velocity i aftertouchem. Design nie ma znaczenia. Najwieksze znaczenie ma jakosc. Sprzet glownie bedzie stał na biurku z racji tego, ze po zakupie efektywnie beda dochodzic kolejne urzadzenia do skompletowania domowego studia.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - dejfdj - 26.09.2018

Mam spakowane APCKEY25. 250zł


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

(26.09.2018, 15:52)dejfdj napisał(a): Mam spakowane APCKEY25. 250zł

1. Za krótkie klawisze.
2. Nie chce inwestowac w używany sprzęt.
3. Jak juz Akai to MPK 225.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - dejfdj - 26.09.2018

I. Wykrywa go nawet Reason (bez sekwensera)
II. Nie ma sekwensera tylko pady. Frajda POTRÓJNA.
III. Gwarancja 1,5 roku. Salon muzyczny w Gdańsku.
+ Sporo softu do housu i lekcje..
_______________________________________________
Minusy: małe klawisze, lekkość styropianu oraz moda na MOLOCHY.

// poprawcie mnie z tym sekwenserem bo wiem jak wygląda ale nie wiem jak nazwać wywoływanie klipów z siatki.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

(26.09.2018, 17:07)dejfdj napisał(a): I. To MPK to MOLOCH. Do kumpla nie wejdzie nawet w torbie.
II. Nie ma sekwensera tylko pady. Frajda POTRÓJNA.
III. Gwarancja 1,5 roku. Salon muzyczny w Gdańsku.
+ Sporo softu do housu i lekcje..
_______________________________________________
Minusy: małe klawisze, lekkość styropianu oraz moda na MOLOCHY.

Ten midi kontroler ma stać na biurku, nie musze go upychac po plecakach kumpli. Duzy rozmiar MPK mi nie przeszkadza, a jak bede chcial kupic cos mniejszego i latwego w transporcie to wtedy bede dywagował w jaki sprzęt sie zaopatrzyć. Natenczas zastanawiam sie nad wyzej wymienionymi modelami kontrolerów. Szanuje zaangazowanie i chęć pomocy w dokonaniu odpowiedniego wyboru, ale APC odpada.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - dejfdj - 26.09.2018

OFERTA LIMITOWANA dorzucę Kilo mąki żytniej typu 400 oraz widelec do jej zjedzenia.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - Muzgfaza - 26.09.2018

Proponowałbym wystawić ogłoszenie na którymś z portali aukcyjnych i poszukac amatorów pasjonatów produktów mącznych. APC odpada niestety.


RE: Midi Controller jaki wybrac? - DelianoCarl - 27.09.2018

Na Twoim miejscu poczekałbym na serię nowych klawiatur od Native Instruments. Seria A25/A49/A61. Widzę, że jest w mega przystępnych cenach. Myślałem na początku, że to jakiś błąd ;)

No i wreszcie pojawiła się wersja Kontrol S88 MKII na którą bardzo czekałem Heart Heart


RE: Midi Controller jaki wybrac? - kulig2 - 12.10.2018

zobacz make noise myślę że spoko. tak samo doepfer http://www.modemmodular.pl