MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
remixy - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: remixy (/temat-remixy)



remixy - pumadesign - 29.12.2018

siema mam pytanie :
można wrzucać do sieci link do ściągnięcia remixu bez zgody autora oryginału ? tzn bez poinformowania wytwórni lub autora , w moim przypadku na youtube .
sample do tego remixu były udostępniane na konkurs .


RE: remixy - Fantasmagorian - 31.12.2018

1) No dobrze, ale przez kogo został stworzony ten remix? Nie przez Ciebie? Rozumiem, że chcesz udostępnić link do ściągnięcia remixu stworzonego przez osobę trzecią? Jeśli tak to wypadałoby jedynie uzyskać informację, czy taki remix stworzony został za zgodą autora oryginału i czy wyraził zgodę na jego publikację.
Jeśli osoba trzecia stworzyła remix bez zgody właściciela oryginału i wstawiła go do publikacji udostępniając link do jego pobrania to łamie prawo. Ty z kolei jeśli udostępniasz remix osoby trzeciej przyczyniasz się do jego działania.

2) Jeśli remix stworzony został przez Ciebie z gotowych sampli udostępnionych na konkurs, powinieneś przed publikacją owego remixu sprawdzić czy sample te stworzone zostały za wiedzą i zgodą autora oryginału.


RE: remixy - pumadesign - 31.12.2018

Słabo rozumiem punkt drugi , pierwszy też nie za bardzo : remix jest mój , sample traka zrobione przez noisia bse , udostępnili na konkurs spory czas temu , i pytam czy mogę wrzucić link do ściągnięcia mojego remixu , publikować chyba mogę bez wiedzy / zgody autora oryginału ?

link do mojego remixu jakby ktoś chciał przesłuchać http://musicproducers.pl/temat-drum-bass-rmx-black-sun-empire-noisia-hideous


RE: remixy - Fantasmagorian - 31.12.2018

Twój remix zrobiony z sampli, które zrobione zostały przez kogoś tam. Jeżeli sample zostały zrobione zgodnie z obowiązującymi prawami autorskimi to możesz robić z tym co chcesz :)


RE: remixy - pumadesign - 31.12.2018

Można spytać skąd masz takie informacje ? i ogólnie tego co napisałeś znów nie rozumiem , jeśli ktoś stworzył utwór muzyczny to jest jego właścicielem i ma różne prawa a ty piszesz że mogę zrobić z tymi samplami co chce , wydaje mi się że mimo iż autor wstawił sample to i tak jest właścicielem i różne prawa obowiązują i nie wiem czy w takim przypadku mogę udostępnić link do ściągnięcia . Możesz wytłumaczyć dlaczego tak jest że mogę zrobić z tymi samplami co chce ??


RE: remixy - Fantasmagorian - 31.12.2018

Napisz mi proszę czego nie rozumiesz?. A może ja Ciebie źle zrozumiałem?
1) Chcesz wstawić link do ściągnięcia?
2) Do remixu który sam zrobiłeś?
3) Remix zrobiony z sampli, które zostały stworzone przez inną osobę?
4) Sample które zostały stworzone i udostępnione, są zgodne z obowiązującymi prawami autorskimi?
5) Osoby(a), która stworzyła te sample na bazie oryginalnego utworu musi mieć zgodę od autora oryginalnego projektu.
6) Jeśli jest tak jak w pkt 5 to udostępnia je zgodnie z prawem, ale też na własnych zasadach licencyjnych, o których powinien poinformować, ponieważ staje się ich autorem. (w zależności od tego jakie warunki w swojej licencji postawił autor oryginalnego utworu) Mógł również zrzec się ich całkowicie.

Ty, jeżeli stworzyłeś swój remix na podstawie tych sampli powinieneś:
a) jeżeli sample które zostały udostępnione posiadają jakieś warunki licencyjne - to po prostu powinieneś się do nich dostosować.
Jeśli tak zrobiłeś to możesz bez żadnych obaw wstawiać link do pobrania tego remixu.

Tutaj masz link do rodzai licencji CC
LINK

Tutaj masz link do licencji ogólnych
LINK

Jeśli chodzi o adnotacje prawne to jest tego sporo w necie.
Mam nadzieję, że Cię dobrze zrozumiałem i choć troszkę rozwiałem wątpliwości. Jeśli nie to proponuję samemu popatrzeć w sieci bo jest tego naprawdę dużo. ^^

EDIT\
Jeśli sample udostępnione były na zasadzie CC tzw "domeny publicznej" możesz robić co chcesz, również publikować link do pobrania swojego remixu nie pytając się nikogo o nic :)

Tutaj masz opis licencji CC Domeny Publicznej:
https://creativecommons.pl/2014/09/znak-domeny-publicznej-1-0-dostepny-w-wersji-polskiej/

EDIT2/
Generalnie to Ty stajesz się autorem remixu. Tylko remix działa na innych zasadach jak autorski utwór, ponieważ musisz mieć zgodę autorów oryginalnych projektów - w tym wypadku zgodę osób, które stworzyły te sample.
masz tu jeszcze link do aspektów prawnych zawartych w Ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83
LINK


RE: remixy - pumadesign - 31.12.2018

ok dzięki :) takiej odpowiedzi oczekiwałem . teraz taki problem że konkurs na remix był naprawdę dawno temu a sample ściągnąłem z jakiejś tam strony i nie wiem jakie są warunki co do sampli a może być różnie bo autorami są tak jak pisałem noisia i bse . remix u mnie na yt sobie śmiga już od miesiąca i nawet nie dostałem informacji że "właściciel praw autorskich, który korzysta z systemu Content ID, zgłosił roszczenie " .
życzę miłej zabawy i szczęśliwego nowego roku :)


RE: remixy - Fantasmagorian - 31.12.2018

Powiem Ci co ja bym zrobił na Twoim miejscu.
Jeśli jest tak jak piszesz, to przy już opublikowanym remixie wstawiłbym również i link do pobrania z dopiskiem uwzględniającym autorów sampli. I tyle :)

Szczęśliwego nowego roku i Tobie również życzę :)