MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
DAW na słaby komputer - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: DAW na słaby komputer (/temat-daw-na-slaby-komputer)



DAW na słaby komputer - Logan303 - 4.03.2019

Cześć. Mam dylemat. Dziewczyna chce pobawić się amatorsko w tworzenie muzyki. Testowaliśmy darmowe DAWy i żaden nie przypadł jej do gustu. Z płatnych zainteresowały ją FL Studio i Reason. Ja posiadam od dwóch lat FL Studio Producer i mógłbym ją nauczyć obsługi, tyle że kwota jaką możemy przeznaczyć na program to 350zł, czyli starczy najwyżej na okrojone Fruity Edition. W tej cenie mamy do wyboru jeszcze Reason Intro (Europa i Thor Heart ).
Który z programów Waszym zdaniem będzie lepszy na początek do nauki i późniejszego tworzenia bardziej ambitnych kawałków? W FL wiem co i jak, a w Reasonie trochę przerażają mnie te kabelki? Trudno się w tym połapać? Dodam jeszcze że dziewczyna ma stary komputer Phenom II X4 955 i 8GB RAM. Fl powinno śmigać bez problemu, zwłaszcza że sam mam słabszy procesor i nie mam żadnych problemów. A jak Reason?


RE: DAW na słaby komputer - PROTONE - 4.03.2019

Jedynie Reaper przychodzi mi do głowy ale to goły daw bez sampli i syntezatorów, jednak darmowych synthów i sampli jest pełno w necie - w takim wypadku Reaper okaże się najwydajniejszy... no i jest bardzo dobrym dawem.
Pozdrawiam.


RE: DAW na słaby komputer - Sajtrus - 4.03.2019

Reaper na 100 %. Jest darmowy , ale wbrew pozorom to PRO od razu.


RE: DAW na słaby komputer - sowa - 4.03.2019

Żeby tworzyć ambitne kawałki to trzeba mieć umiejętności a nie konkretny DAW. Przetestuj parę DAWów i zdecyduj. Większość z nich oferuję okrojone wersje lub triale więc nie powinno być problemów z testowaniem.

Co do wydajności to DAW dużego znaczenia nie ma. To co będziesz w nim używał będzie Ci obciążać PC. Syntezatory, samplery, pluginy etc. Rozwiązaniem na takie problemy jest natomiast renderowanie ścieżek do audio więc na początku wydajnością PC też bym sobie głowy nie zawracał. Zacznij tworzyć bo do "ambitnych" kawałków długa i kręta droga.


RE: DAW na słaby komputer - kkokosz - 7.03.2019

(4.03.2019, 13:22)kadziel napisał(a): ... Jest darmowy , ale wbrew pozorom to PRO od razu.

Nie, Reaper NIE JEST DARMOWY. Ma dwie licencje, uzależnione od tego, ile zarabiasz na muzyce, stosując go. Do wyboru: $60 i $225 - obie licencje dotyczą tego samego programu, w droższej wersji nie przybywają żadne nowe funkcje, cena dotyczy tylko ewentualnych dochodów nabywcy.

Co do tematu wątku - jeśli brak wbudowanych instrumentów nie jest problemem, to polecam Reapera. Pieniędzy starczy na tę tańszą licencję, bo zakładam, że nie będziecie zarabiać od razu powyżej $20.000 rocznie ;)


RE: DAW na słaby komputer - Sajtrus - 7.03.2019

Darmowy w sensie , 60 dni za free, a cena 60 baksów za ten DAW to naprawdę niewiele, jak ma takie możliwości jak o wiele droższe programy. Co do wtyczek na początek to polecam NI Instruments. Dają Kontakta 6 za free, do tego już Factory selection - zestaw Band, Synth , Urban Beats , Vintage , World. Za darmo :) Należy utworzyć konto u nich , i pobrać Native Access , do ściągania tych brzmień. NI dadzą też Wam Reaktora za free. Wszystkie VSTy i biblioteki są zapisane w Native Access jako Wasza własność. Na dodatek rewelacja- nowość - Komplete Kontrol od NI - też dają za darmo super VST i parę giga bibliotek. Polecam , wczoraj ściągnąłem i to działa w każdym DAW.
Pozdro
Sajtrus


RE: DAW na słaby komputer - Logan303 - 8.03.2019

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Reaper testowaliśmy ale nie podobał się jej. Teraz testujemy MuLab i pewnie jego kupimy, zwłaszcza że cena fajna i zawiera wszystko co potrzeba.

@sowa: Bez urazy, ale polecam przeczytać jeszcze raz mój post ...tylko powoli i dokładnie.