MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
BITWIG Bitwig - Czy warto kupić ? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: BITWIG Bitwig - Czy warto kupić ? (/temat-bitwig-bitwig-czy-warto-kupic)



Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 29.03.2019

Witam:)
Podobno rewelacja. Ma ktoś tego Daw ?
Pobrałem demo i w WIN 10 nie widzi keyborda Code 49 na którym gram. Stąd pytanie.
Pozdro


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 29.03.2019

Ja mam wersję 2.5 i... nie używam :) Na początku strasznie się jarałem, a sam DAW ma parę ciekawych rozwiązań (np. dużo modulacji oraz stabilność - każda wtyczka ma osobny proces i jak się zawiesi, Bitwig ją po prostu restartuje, zamiast się wywalić ;))

Minus to właśnie obsługa zewnętrznych sprzętów - wprawdzie zwolennicy utrzymują, że wszystkko można sobie "doklepać" w plikach tekstowych i "społeczność pomoże", ale jak próbowałem tej drogi, to akurat nikt nie pomógł i sprzętu nie zmusiłem do pracy ;)

Generalnie zatem, jeśli używasz czegoś, co "natywnie" Bitwig wspiera, to jest to fajne narzędzie :D Jeśli chodzi o Code 49, to poszukaj plików konfiguracyjnych lub informacji, z czym to jest zgodne, może coś istniejącego w Bitwigu to obsłuży.


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 30.03.2019

Jestem już po krótkim testowaniu tego DAWa. 1. Widzi tylko WASAPI. Asio nie działa. Ani UR22mkII Steinberga, ani AudioboxiTwo Presonusa. Learn midi jest, ale to wszystkie Dawy maja. itd. I najgorsze , nie wiem co porobili z wejściami audio, niby są , ale gitary ani mikrofonu nie da się podłączyć, chyba , ze trzeba będzie dokupić jakiś spec audio interfejs do BITWIG. Albo jest to gdzieś ukryte. Poza tym wbrew reklamom pierwsze moje wrażenie- to jest kserokopia Abletona i jak na razie nieudolna , bo przekombinowane.Ale grafika bardzo ładna :) Wszystko można pomieszać , nawydziwiać, dodać 10 GB sampli , pytam w imię czego? Na razie wycofuje się z zakupu , szkoda ok 800 zl . Brak Audio , Asio , to już wystarczy żeby zrezygnować.Moja ocena dotyczy wyłącznie współpracy mojego sprzętu z BITWIG. Sam program jest dość nowy ,ma parę ciekawych wynalazków to wg mnie ta DAW dla eksperymentatorów. Możliwe, ze ponaprawiają. No cóż idzie nowe :) Kopiuj, potnij sample,zresampluj innych, poklej, dodaj efektów ,i wydaj .A gdzie nasza królowa MUZA ? P.S.To było demo BITWIG 2.5


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 30.03.2019

Hm, akurat ASIO zawsze mi w Bitwigu działało - poprzednio dla Audiophile 2496, teraz dla Focusrite Clarett. Nagrywać audio też mogę - jedyne kłopoty miałem z urządzeniami MIDI. Sprawdziłem dla pewności przed chwilą - nadal działa. Hm, ciekawe...


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 30.03.2019

Zwrot przez sztag- znaczy zwracam honor. Asio działa, testowałem ponownie, tylko po ustawieniu w opcjach trzeba ten program zamknąć i uruchomić ponownie. I ważne, trzeba dodać swój katalog wtyczek. Na szczęście BW ma więcej opcji niż surowy Ableton i to co pierwotnie nie było widocznie to jest. I tu pochwała :) BW czyta wszystkie 32 VST , a to zaczyna być gra na poważnie, bo wielu ludzi ma swoje ulubione VST 32 bit , a np Cubase 10 odcina się , czyta tylko 64 bit, i są pretensje od starych wyjadaczy. 2 gi dzień testowania BW. I jednak jest to Ableton w nowoczesnej formie. Nie wiem czy wersja demo pokazuje wszystko co ma do zaoferowania BW, ale wybór instrumentów fabrycznych jest b skromny. Pozostaje mi o co chodzi z nagrywaniem już jakiegoś utworu- na razie klikam na te sesje i to taka zabawa w klocki . Fajne to jest, ale czy warte tej kasy za program? Czy może do gry LIVE dla Djów chyba, wygodne to i sprawne. Pozostaje dalsza obserwacja, chociaż powoli zaczynają pojawiać się plusy. I pomimo wstępnych trudności, to coś zaczyna się dziać, inspiracja , flow, oj oj oj , zaczyna mi się to podobać:)


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 31.03.2019

Bitwig oferuje dwa tryby pracy: "normalny", liniowy (czyli jak w Cubase, Logicu czy Studio One), gdzie poszczególne instrumenty mają swoje ścieżki i grają wszystko od lewej do prawej, oraz tryb tzw. Clip launcher, który może być łatwo wykorzystany do gry na żywo, bo po prostu można w nim włączać i wyłączać sekwencje (klipy). Co ciekawe, można "grając" na klipach rejestrować z tego utwór "liniowo".

Czy Bitwig jest wart pieniędzy, które chce za niego producent? To zależy, dla kogo ;) Dla mnie część związana z klipami oraz bardzo mocno rozwinięta część modulacyjna (można parametrami jednego syntezatora sterować drugim albo efektami) okazała się mało istotna, z plusów zatem pozostała stabilność i bardzo wygodny edytor MIDI. A w moim przypadku to za mało - o wiele przyjemniej pracuje mi się z Cubase i Studio One. Ale dla ludzi obeznanych z Abletonem i lubiących jego filozofię pracy - czemu nie? :)


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 1.04.2019

Kkokosz :
Clip launcher, który może być łatwo wykorzystany do gry na żywo, bo po prostu można w nim włączać i wyłączać sekwencje (klipy). Co ciekawe, można "grając" na klipach rejestrować z tego utwór "liniowo".

Chętnie poznam tajniki tych klipów, bo przyznam się, że w Abletonie nagrywałem tylko normalnie, od lewej do prawej.Jak każdy posiadam legalne 9 , 10, szkoda, żeby leżały odłogiem. A skoro BITWIG to potomek Abletona, to najpierw trzeba poznać ojca.
Link do jakiegoś tutoriala by mi się przydał. Z góry dziękuję :). Pozdro


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 2.04.2019

Wystarczy zerknąć do YouTube'a i wpisać frazę w rodzaju "Ableton clips scenes" albo "Bitwig clips scenes" i proszę bardzo:
https://www.youtube.com/watch?v=__uRPC-Gon8
czy
https://www.youtube.com/watch?v=aSK98VDIHc8


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 2.04.2019

Dzięki za linki, cały czas się uczę. Jednak trzeba poznać program przed zakupem. Bo zanosi się , że jak klocki Lego stały się rewelacją ogólnoświatową, to BITWIG będzie zarabiał na sprzedaży gotowców do klipania. I wszystko na 4/4.
Będą chętni, łatwe, przyjemne, szybkie, wygodne :) jak klocki Lego. Trochę sosu do tego, masa efektów i gra. Ale czy to jest muzyka? Tylko jest jedno- ta ciekawość. I tu mnie złapali :)


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 2.04.2019

No, Bitwig to tylko narzędzie. FL Studio też jest niby tylko do bitów, a na YT można łatwo znaleźć przypadki, że ludzie robią w nim orkiestrową muzykę filmową. Wszystko w rękach operatora ;)


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Plague - 3.04.2019

kkokosz FL Studio niby tylko do bitów? Powiedz jeszcze że to zabawka. Dlaczego Ciebie dziwi że mozna na nim skomponować muzykę filmową? Przeciez to taki sam daw jak inne. A gdyby ktoś skomponował muzę filmową w Abletonie, to to juz nie dziwota?


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 4.04.2019

(3.04.2019, 17:24)Plague napisał(a): kkokosz FL Studio niby tylko do bitów? Powiedz jeszcze że to zabawka. Dlaczego Ciebie dziwi że mozna na nim skomponować muzykę filmową? Przeciez to taki sam daw jak inne. A gdyby ktoś skomponował muzę filmową w Abletonie, to to juz nie dziwota?

Spokojnie, ludzie... Przeczytałeś tylko ostatni wpis czy cały wątek? Odniosłem się do wcześniejszego zdania, że Bitwig może być odbierany jako program do masowego trzaskania utworów 4/4 z gotowych loopów - co jest dla tego programu krzywdzące, bo ma dużo większe możliwości. I napisałem, że TAK SAMO ludzie myślą, że FL to tylko do bitów, a przecież mnóstwo osób wykorzystuje pełny potencjał i tworzy w nim nawet muzykę filmową. Sam napisałem całkiem sporo "niebitowej" muzyki w FL-u i wcale nie uważam go za zabawkę.

Proszę więc bardziej czytać ze zrozumieniem, a mniej się ekscytować ;)


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 4.04.2019

Ja nie myślę, że FL Studio tylko do bitów. Każdy DAW to tylko magnetofon cyfrowy. Jeden ma swoje instrumenty, inny korzysta z VST. A muzykę filmową to chyba robią zawodowcy :).


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - kkokosz - 4.04.2019

(4.04.2019, 14:46)kadziel napisał(a): Ja nie myślę, że FL Studio tylko do bitów. Każdy DAW to tylko magnetofon cyfrowy. Jeden ma swoje instrumenty, inny korzysta z VST. A muzykę filmową to chyba robią zawodowcy :).

Właśnie o to chodzi - już dawno chyba minęliśmy punkt, gdzie istniała ścisła specjalizacja DAWów. Dzisiaj praktycznie każdy rodzaj muzyki da się zrobić w każdym DAW - czasem tylko jest w niektórych łatwiej zrobić coś konkretnego, bo mają specjalizowane narzędzia (np. FL ma bardzo wygodny edytor patternów, Bitwig - możliwości podpięcia różnych modulacji pod różne parametry, Studio One - możliwość opisywania ścieżek itp).

Co oczywiście nie zmienia faktu, że w środowisku istnieją ciągle pewne mity czy opinie - jak właśnie takie, że FL Studio to do bitów tylko (z czym próbowała ostatnio walczyć redakcja Estrady i Studia), Ableton do gry live, a do superpoważnej pracy tylko i wyłącznie ProTools. A Prawdziwi Wyznawcy Reapera gdzie tylko mogą, to piszą, że to taki w zasadzie ProTools, tylko tani i niedoceniony.

Moje zdanie jest takie, że to wszystko tylko narzędzia - efekt końcowy będzie zależał właściwie tylko i wyłącznie od wiedzy i doświadczenia osoby obsługującej.


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 8.04.2019

Panie Kkokosz. Szacun
100 % racji. Oby więcej takich ludzi tu na forum. Gadających z sensem. Podstawa to poznać swój DAW. Instrukcje tutoriale,skróty klawiszowe, edycje, dostosowanie swojego hardware do danego DAW i oczywiście pomoc przyjaciół...To trochę trzeba cierpliwości,ale każdy DAW ma swoje tajemnice i niuanse. I wg mnie, grać i tworzyć w jednym w końcu tym ulubionym, który nam podchodzi, bo latanie po różnych programach, ciągle nowych VST ( a jest tego kilotony) powoduje , że stoimy w miejscu. Pewnie , że tu kasa ma znaczenie też.Wykorzystać jednak to co się już ma.
I finał- legal to spokój i ciągłe aktualizacje. Pozdro


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Muzgfaza - 2.05.2019

tutaj znajdziesz kurs bitwiga od podstaw. 34 lekcje co i jak. Jest to kurs do starszej wersji Bitwiga, ale znajdziesz tutaj wiele przydatnych niuansów.


https://www.youtube.com/watch?v=P6oCbrk6SlE&list=PLuu3c4CWiN1J6mzE1z-A92OJo07xbCasx


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Sajtrus - 2.05.2019

Muzgofaza:)
Dzięki. Z pewnością skorzystam. Tylko ta cena najnowszej wersji...


RE: Bitwig - Czy warto kupić ? - Muzgfaza - 2.05.2019

Posiadam wersje 2.5 aktualnie od 3-4 miesiecy. Jeszcze ucze sie Bitwiga, ale jezeli chodzi o mozliwosci modulacji to much love for Bitwig Heart. Nawet stockowe wtyczki robia robote jak dluzej sie ekspertymentuje. Moim zdaniem warto wydac te 300+ euro na Bitwiga. Jestem mega zadowolony. Wczesniej korzystalem z FL Studio, ale praca z FLem nie dawala mi tyle przyjemnosci co praca w Bitwigu.