MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? (/temat-jak-organizujecie-swoja-biblioteke-sampli)



Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Tech.Nixa - 28.04.2019

Hej, mam taki odwieczny problem dotyczący mojej biblioteki sampli. Jest ona za duża, gubię się w niej i wyszukanie jednej stopy zajmuje lata. Samo wpisanie hasła "kick" w wyszukiwarce generuje ponad 5 tys. wyników! Tak sie nie da produkować XD Przez to zatrzymałam się w produkcji bo zbyt duża ilość sampli uniemożliwia mi swobodne korzystanie z nich. Od długiego czasu próbuję zrobić z tym porządek ale ilekroć się za to zabieram rezygnuję po kilku godzinach żmudnego przesłuchiwania moich paczek i zastanawiania się co mogę wywalić, a co może się kiedyś przydać i dochodzę do wniosku, że wszystko może się przydać. Nie ma to żadnego sensu i tylko marnuje mój czas. Dlatego liczę, że w jakimkolwiek stopniu pomożecie zmienić moje podejście i stać się lepszym człowie...producentem. Jaki jest Wasz sposób na przechowywanie/segregację sampli? Wolicie trzymać je w oryginalnych paczkach tak jak zostały pobrane czy macie jakiś swój system i dokładnie selekcjonujecie to co pobierzecie?
Zastanawiałam się nad opcją porobienia sobie własnych folderów na poszczególne rodzaje sampli np. kicki, stopy, clapy, instrumenty itp. i powrzucaniu wszystkich sampli do odpowiednich folderów ale wraz z tym pomysłem zrodziła się obawa, że jak zacznę "rozwalać" oryginalne paczki i wrzucać wszystko do jednego folderu to zrobię jeszcze większy bałagan. Usunięcie jakiejkolwiek paczki graniczy u mnie z cudem bo wszystko wydaje się być przydatne i warte trzymania na "czarną godzinę".
Jestem już na tyle zdesperowana w tej sytuacji, że piszę tego posta z nadzieją, że podzielicie się ze mną swoją filozofią na temat organizowania sampli.
Dzięki za uwagę, pozdrawiam :)


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Plague - 28.04.2019

A po co Ci tyle sampli? Po co Ci 5 tys. próbek stopy?! Zanim znajdziesz odpowiednią, to zajmie Ci to kupę czasu. W tym samym czasie możesz już coś skomponować. Ludzie myślą że czym więcej sampli tym lepsza muzykę będą tworzyć. Ja np. mam około 50 próbek stopy i więcej mi nie trzeba. Proponuję w dużym stopniu okroić bank z samplami i po problemie.


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Tech.Nixa - 28.04.2019

(28.04.2019, 21:44)Plague napisał(a): A po co Ci tyle sampli? Po co Ci 5 tys. próbek stopy?! Zanim znajdziesz odpowiednią, to zajmie Ci to kupę czasu. W tym samym czasie możesz już coś skomponować. Ludzie myślą że czym więcej sampli tym lepsza muzykę będą tworzyć. Ja np. mam około 50 próbek stopy i więcej mi nie trzeba. Proponuję w dużym stopniu okroić bank z samplami i po problemie.

Właśnie wiem o tym i dlatego chcę zrobić z tym porządek. Po prostu pobierałam nowe paczki nie usuwając starych/niepotrzebnych i tak sie nazbierało w ciągu kilku lat. Mam jednak problem z usuwaniem czegokolwiek bo jak przeglądam te paczki to wszystko wydaje się fajne i warte zachowania bo może się kiedyś przydać. Nie wiem co warto zostawić, a co bez skrupułów wyrzucić. Myślałam też nad sposobem segregacji sampli polegającym na wyciąganiu wszystkich sampli z paczek i wrzucaniu ich do niezależnych własnych folderów ale boję się że wtedy powstałby jeszcze większy bałagan jednak + by było że wszystkie sample danego rodzaju np. kicki byłyby w jednym miejscu ale produkuję bardzo wiele gatunków muzyki i to wszystko by się zmieszało. Nie wiem czy taki sposób może być dobry.


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - K.o.N - 29.04.2019

Ja polecam zastanowić się, z kótych paczek sampli korzystasz najczęściej, a z kótrych najmniej lub wogóle. I w ten sposób, będziesz wiedziała co wywalić. Pozdrawiam.


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - DelianoCarl - 29.04.2019

już o to pytałaś


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Mandalar - 29.04.2019

Możesz sobie oceniać paczki i te z najwyższą punktacją zostawić, średnie wrzucić do wspólnego wora i nie zaglądać bez powodu, a najsłabsze wyrzucić.
Jak boisz się bałaganu po wyjęciu z paczek, to może posortuj sobie stylami te kicki itd.


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Sajtrus - 29.04.2019

Temat jest b poważny. Mam to samo. Po prostu za dużo wtyczek,sampli. Internet codziennie kusi nowinkami. Mowa tu oczywiście o tych darmowych, bo przecież nie wywalamy tych ciężko zapłaconych oryginałów :).Dobra metoda jest w Abletonie. Prosta i bardzo skuteczna.Wstawia się do programu swoje ulubione foldery, które aktualnie nam pasują, i jak mamy wenę, to nie marnujemy czasu na szukanie sampli, tylko mamy te swoje ulubione od razu pod ręką. Ma to swoje zalety-po prostu Twoje utwory są rozpoznawalne- masz swój styl.Podobne brzmienia itd itp. A VST- są i tak już w innym folderze.Nie wiem jak to działa w Studio One 3, ja mam SO4 Artist i tam jest opcja przeszukiwania swoich plików na dyskach- z reguły zewnętrznych. Też wygodne. Cubase też to ma. Śmieszne, bo nie wiem czy to jest możliwe w Fl Studio, bo rzadko teraz już używam. Ale ja mam na to lekarstwo- zostawić to wszystko w diabły i czasem sobie zagrać zwyczajnie na gitarze, a mam ich kilka- przecież mają swoje brzmienie naturalne:). To jak wyjazd na majówkę z dala od szumu i tłoku miasta. I radzę Szanownej Pani zrobić podobnie- odpocząć:)A Wena sama przyjdzie :)
Pozdrawiam


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - FL FAN - 28.02.2023

(28.04.2019, 20:15)GetFreaky napisał(a): Jaki jest Wasz sposób na przechowywanie/segregację sampli? Wolicie trzymać je w oryginalnych paczkach tak jak zostały pobrane czy macie jakiś swój system i dokładnie selekcjonujecie to co pobierzecie?


Dzięki za uwagę, pozdrawiam :)


No cóż, FL Studio oferuje pokaźny zbiór sampli.  Nie mam potrzeby odwoływać się do zewnętrznych bibliotek więc dużo tego nie mam, ale chcąc pozostać na topie chcę czasem posprawdzać to i owo. To co dostaję od zaprzyjaźnionych artystów np Laurie Webb (LollieVox) to ma dla mnie największą wartość, gdyż cenię jej osobę niezwykle ciepło. Widać nawet na moich grafikach w poradniku, że jest zaznaczony ten folder na czerwono i wrzucony bezpośrednio do programu. Natomiast rzeczy nieistotne i powtarzalne i łatwo odtwarzalne (w sensie do łatwego uzyskania) są schowane głęboko gdzieś tam w folderach z moją muzyką i tam jest bardzo skromny folder z materiałami do produkcji. Jeżeli jest skrót w programie to tylko dla wygody, do odsłuchu,  a nie dlatego, że jest to ważne i musi być pod ręką. Takich użytkowych to dosłownie mam kilka takich, które zawsze gdzieś tam użyje jak stopa perkusji ulubiony crash czy jakiś airy noise fx albo riser), a reszta jest pomysłem więc jest dorabiana na bieżąco. Im mniej sampli tym większe pole do popisu dla kreatywności.  Ważniejsze są dla mnie wtyczki niż sample ale korzystam z tych sampli lub po prostu je testuje/słucham, bo może się coś spodoba i dołączy do tej stałej integralnej z moją twórczością puli sampli.


Myślę, że olbrzymia ilość sampli i próbek wynika z takiego przekonania, że dobry producent musi być dobrze wyposażony. Owszem powinien być, ale też powinien świadomie podejść do tej sprawy swojego zaplecza i z pewną dozą roztropności budować swój warsztat pracy. Warto też zadać sobie pytanie czy te terabajty próbek pomagają w rozwijaniu umiejętności i uczą kreatywnego myślenia i zrobią z kogoś super producenta?   Powiem, że nie ma to wpływu na te kwestie ale to się wie już z perspektywy wielu lat.



RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Recoil83 - 28.02.2023

Nie posiadam dużo sampli, jeden fabryczny folder 4GB podzielony na BPM i gatunki muzyczne to wszystko.
Ale za to 149997 sampli zaimplementowałem do samplera, tam jest wszystko ładnie podzielone i opisane, jako takich innych problemów poza brakiem czasu to raczej nie mam.


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - INFERNO - 4.03.2023

Wkładam i używam :D


RE: Jak organizujecie swoją bibliotekę sampli? - Maciek - 4.03.2023

wrzucam utwór na MPC i wycinam co mi pasuje, edytuję następnie zapisuję uwzględniając w opisie czy to loop czy shot, jaki instrument, jakie tempo, tonacja itd