MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
INNE Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: INNE Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki (/temat-inne-rozpoczecie-przygody-z-tworzeniem-muzyki)

Strony: 1 2


Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki - shylikea - 10.07.2019

Cześć wszystkim - mam nadzieję, ze to dobry dział na taki temat.

Chciałbym zacząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki i w związku z tym mam wiele pytań do Was. Mam nadzieję, ze mi pomozecie :).

Wiem, ze aby tworzyć muzykę nalezy posiadać DAW'a .. Rozglądałem się za róznymi i myślę, ze będę zainteresowany FL Studio. Sprawdzałem ceny i znalazłem FL Studio 20 Signature Edition Sofware za 236 funtów na Amazon - czy to dobry wybór?

Trochę się orientowałem - bo zalezy mi na tworzeniu rapu/trapu - za jakimiś wtyczkami itp czy to moze nazywają się syntezatory.. Do tworzenia trapu i rapu jednym z polecanych jest Omnisphere 2 . Jest tego tak duzo... czy Wy jak tworzycie muzyke to wszystko kupujecie czy jednak pobieracie skądś? Wiem, ze nikt w prost nie powie ale te wszystkie wtyczki itp to kosztuja tysiące złotych.. Nie chce wydać w ciemno kasy... Proszę o opinie w związku z tym.

Chciałbym do tego dorzucić jeszcze jakieś klawisze i MPC. Nie musi to być bardzo drogie i bardzo dobra jakość . Coś na początek. Czy do tego - gdy to kupie - trzeba oddzielnie kupić jakieś kable ? Czy jak mam laptopa i przyjdą klawisze i MPC to będę wstanie wszystko podłączyć?

Ostatnie pytanie - czy polecacie jakieś ksiązki czy coś w tym stylu jezeli chodzi o komponowanie muzyki rapowej aby to wszystko miało ręcę i nogi? Chodzi mi o to z jakich instrumentów składa się taki bit - taki fundament/schemat od którego mozna odbiegać zeby tworzyć coś unikatowego? Kurcze mam nadzieję, ze mnie zrozumiecie. Chyba to tyle pytań z mojej strony.

Muszę się z tym przespać bo jednak trochę kasy na to pójdzie jeśli się zdecyduje...

Podrawiam


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - sowa - 10.07.2019

Obecnie jest dużo dobrego darmowego softu żeby sprawdzić czy to jest hobby na dłużej czy tylko zajawka na chwilę.
Jak sobie naściągasz gigabajty wtyk i synthów to tylko się w tym zagubisz i zniechęcisz.

Jeżeli chodzi o sprzęt typu klawisze to jak wyżej. Wydawanie kasy nie jest to na początek potrzebne. Jeżeli zaczynasz to wystarczy PC, darmowe oprogramowanie i odsłuch. A uczyć się możesz chociażby z YouTube. Jest cała masa różnych kanałów z poradnikami nawet po polsku.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - jaf - 11.07.2019

Zależy co kto chce robić w dziedzinie muzyki. Do robienia remixów itp. wystarczy trochę narzędzi i jakaś wrażliwość muzyczna. Natomiast do komponowania układów nut+akordów potrzebne jest zrozumienie podstaw harmonii itp. Do tego potrzebne są klawisze (łatwiej) lub gitara (trudniej). Początek to nauka nutek w tonacji C-dur i akordów opartych na tej tonacji (białe klawisze na klawiaturze). Dobrze mieć kogoś, kto wytłumaczy te sprawy waląc w klawisze na oczach zainteresowanego.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Sajtrus - 11.07.2019

Bardzo pięknie to ujął Pan Sowa. Zachowaj Boże od ściągania setek, tysięcy darmowych sampli, wtyczek itp. Bo Cię przygniecie nadmiar materiału.DAW - zależy od kompa. Autor zapytania nie wspomniał jaki ma fogle komp do muzykowania. Od tego trzeba zacząć. Bo laptopy są dla podróżujących. A tak na poważnie to tylko stacjonarny.Co do rapu- to , hehe, kartka i długopis do zapisywania tekstu.A co do znajomości nut ? oj to temat rzeka i już nie zależne od posiadanego sprzętu.Tego się po prostu trzeba uczyć


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - shylikea - 11.07.2019

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Własnie chciałbym uczyć się komponowania uzywając klawiszy i znalazłem jakieś na Amazonie po 60-70 funtów tylko one są jakby nie 'pełne' czy jak to nazwać. Zmieściłyby się na stoliczku - ale takie chyba wystarczą? 60-70 funtów to nie majątek dla mnie a nie chce wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy bo jak pan Sowa wspomniał - lepiej nie wydawać kasy jak to tylko chwilowa zajawka.
i tak - posiadam laptopa. Kupiłem w tamtym roku za około 4500zł więc jest całkiem niezły i chyba wystarczy żeby uciągnął tworzenie muzyki?
I co do takich klawiszy to czy potrzebuje coś dokupić oddzielnie by wszystko śmigało ? Czy jak to się podłącza ? Znaczy tą co znalazłem to napisane jest, że na USB - więc wystarczy USB i ustawić wszystko w DAWie ?
I jeszcze do do tego DAWa to jak patrze masą tutoriali jest na podstawie FL studio więc co jak co musiałbym go wtedy kupić..


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Sajtrus - 11.07.2019

Hehe :) shylikea , jak masz tyle kasy , dostęp do bagsów i funtów, to leć na Arturię i Presonusa. Naprawdę polecam te logo. Są tacy Amerykańsko Kanadyjscy- przyjaźni. :)


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - sowa - 11.07.2019

(11.07.2019, 12:12)shylikea napisał(a): Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Własnie chciałbym uczyć się komponowania uzywając klawiszy i znalazłem jakieś na Amazonie po 60-70 funtów tylko one są jakby nie 'pełne' czy jak to nazwać. Zmieściłyby się na stoliczku - ale takie chyba wystarczą? 60-70 funtów to nie majątek dla mnie a nie chce wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy bo jak pan Sowa wspomniał - lepiej nie wydawać kasy jak to tylko chwilowa zajawka.
i tak - posiadam laptopa. Kupiłem w tamtym roku za około 4500zł więc jest całkiem niezły i chyba wystarczy żeby uciągnął tworzenie muzyki?
I co do takich klawiszy to czy potrzebuje coś dokupić oddzielnie by wszystko śmigało ? Czy jak to się podłącza ? Znaczy tą co znalazłem to napisane jest, że na USB - więc wystarczy USB i ustawić wszystko w DAWie ?
I jeszcze do do tego DAWa to jak patrze masą tutoriali jest na podstawie FL studio więc co jak co musiałbym go wtedy kupić..

Tak jeżeli klawisze są na usb to nic nie musisz kupować. Wystarczy podpiąć i ustawić w programie.

Co do DAWu to FL i Ableton to najbardziej popularne programy na YT, ale to nie znaczy, że musisz mieć jeden z nich żeby móc wynieść coś z filmików. DAW to tylko narzędzie i w każdym zaawansowanym programie tego typu wykonasz podobne operacje. To tylko kwestia znajomości oprogramowania.

Ja gdybym zaczynał od zera to postawiłbym na darmowy DAW (Reaper) + parę darmowych synthów i darmowych paczek sampli.




RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Sajtrus - 11.07.2019

Tak Reaper jest najlepszy i stabilny. I co tydzień dwa się aktualizuje.. Ma czasem więcej możliwości niż Cu base pro 10. Tak uważam.. A na 60 dni jest free. Tylko trzeba sobie jakieś free vsti- ale tu już Pan Sowa wyjaśnił. Trochę trudu i witamy za 3 mce nowego muzyka- home recording. Pozdro


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - IzydorBer - 11.07.2019

a ja tobie proponuje Reason. W tej chwili mozna sciagnac najnowsza 10tke ktora jest pelna, darmowa na okres 30 dni.

Tworze na samych standardach, nigdy nie sciagnalem zadnego dodatku. Moze to i blad ale z klasycznego dzwieku, jak go dobrze zgrasz mozna wyciagnac na prawde niesamowite efekty. Zabawa filtrami, poglosami, itd...Zreszta ja gdy tworze mieszam wsszystko z wszystkim. Przez to duza czesc utworow brzmi jak rodem z atari lub commodore, ale to stanowi swietny material do nauki.

Na kazdym DAW mozesz wykrecic numer specjalny, ale to zalezy od ciebie i pomyslu.
Gdyby mnie bylo stac to pewnie rozwazal bym zakup dodatkow, sprzetu itd.. ale tworze na tym co mam i uwierz mi mozna wykrecic szalenstwa na standardach i podstawowych dzwiekach ;)

Wystarczy troche czasu poswiecic na filtry, efekty itd....i pomyslu ;)

Sciagnij Reason 10 ;) Na prawde to program, ktory duzo potrafi ale wymaga wielu lat nauki.
Ja sie caly czas ucze, i ucze i ucze ;)

Pracowalem pare lat temu na Cubase ale w Reason odnalazlem morze mozliwosci.
Oczywiscie w innych DAW sa takie same mozliwosci...Ale proponuje tobie go liznac ;)

Najgorsze byly dla mnie zawsze kabelki z tylu bo na to tez sie zwraca uwage ;)
W razie pytan pisz !!! chetnie odpowiem na kazde pytanie ;)

Niech zyja nuty i biale klawisza przeplatane czarnym wirusem ;)


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - sowa - 11.07.2019

(11.07.2019, 14:08)IzydorBer napisał(a): a ja tobie proponuje Reason. W tej chwili mozna sciagnac najnowsza 10tke ktora jest pelna, darmowa na okres 30 dni.

Tworze na samych standardach, nigdy nie sciagnalem zadnego dodatku. Moze to i blad ale z klasycznego dzwieku, jak go dobrze zgrasz mozna wyciagnac na prawde niesamowite efekty. Zabawa filtrami, poglosami, itd...Zreszta ja gdy tworze mieszam wsszystko z wszystkim. Przez to duza czesc utworow brzmi jak rodem z atari lub commodore, ale to stanowi swietny material do nauki.

Na kazdym DAW mozesz wykrecic numer specjalny, ale to zalezy od ciebie i pomyslu.
Gdyby mnie bylo stac to pewnie rozwazal bym zakup dodatkow, sprzetu itd.. ale tworze na tym co mam i uwierz mi mozna wykrecic szalenstwa na standardach i podstawowych dzwiekach ;)

Wystarczy troche czasu poswiecic na filtry, efekty itd....i pomyslu ;)

Sciagnij Reason 10 ;) Na prawde to program, ktory duzo potrafi ale wymaga wielu lat nauki.
Ja sie caly czas ucze, i ucze i ucze ;)

Pracowalem pare lat temu na Cubase ale w Reason odnalazlem morze mozliwosci.
Oczywiscie w innych DAW sa takie same mozliwosci...Ale proponuje tobie go liznac ;)

Najgorsze byly dla mnie zawsze kabelki z tylu bo na to tez sie zwraca uwage ;)
W razie pytan pisz !!! chetnie odpowiem na kazde pytanie ;)

Niech zyja nuty i biale klawisza przeplatane czarnym wirusem ;)

Chciałbym umieć pracować w Reason`ie. To chyba najbardziej satysfakcjonujący DAW na rynku, ale trudny i stawiający wyzwania.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - shylikea - 11.07.2019

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi. Teraz siedzę i sprawdzam Reapera oraz Reason 10. Jeszcze trochę czasu przed pracą mam :).
Mam jeszcze jedno takie raczej soft pytanie. Nie ukrywam, że chciałbym ukierunkować tworzenie muzyki raczej w rap (same bity, nie myślałem o nagrywaniu kawałków). Te wszystkie 'nowoczesne' dźwięki, które można usłyszeć w najnowszych kawałkach są jakby tworzone od podstaw i jakoś przekształcane czy właśnie do tego potrzeba tych najnowszych syntezatorów żeby móc używać i przekształcać , modyfikować to wszystko? Pytam po prostu bo nie chciałbym aby dźwięki z 'podstawowego' programu wszystkie brzmiały właśnie jak z jakiegoś Pegazusa czy Amigi.
To już chyba ostatnie moje pytanie na ten moment a teraz czeka mnie sprawdzanie tych DAWów i zdecydowanie się na jeden z nich.
Dzięki raz jeszcze .


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - IzydorBer - 11.07.2019

Reason 10 ma zajebiste dzwieki ;) musisz bawic sie filtrami, efektami a dzwiek bedzie brzmial inaczej za kadym razem. Ja to tego momentu pracowalem na wersji 5 i musze powiedziec ze nawet bazujac na wbudowanych dzwiekach mozna wykrecic ciekawe efekty. Naucz sie Reasona a bedziesz sie bawil niesamowicie ;)

Sluchaj Reason jak kazdy inny DAW ma wbufowane multum filtrow i efektow. Bawiac sie tym uzyskujesz ciekawe dzwieki. Ja mam takie zboczenie ze wysokie dzwieki wprawiaja mnie w olbrzymie emocje.Chwile temu zainstalowalem 10 i powiedzialem ze juz nigdy nie wroce do 5tki.

Nie przejmuj sie ogromem urzadzen, kabli itd....On na prawde wiele potrafi.
Poswiecilem na niego wiele czasu, ale w pare miesiecy jestes w stanie osiagnac zadowalajace efekty!

I mieszaj wszystko z wszystkim az uzyskasz zadowalajacy efekt ;) Jesli mialbys pytania chetnie pomoge i moge wytlumaczyc jakies tam podstawy ;) Reszte sam ogarniesz ;)

Zrobilem jeden utwór na 10 z, ktorego jestem zadowolony a bawie sie w wielu gatunkach.
Hip-hop/rap rowniez ;)

Nie zastanawiaj sie ;)

Wczesniej uzywalem Cubase, ale on nie daje takich efektow jak Reason.
Oczywiscie pewnie mozna wykrecic, ale Reason jest wg. mnie bardziej intuicyjny ;)

Zmontuj cos na Reasonie a wszystko inne bedzie zabawa ;)

Jestem do twojej dyspozycji, jak cos to pisz.

Serdecznie pozdrawiam ;))))

no i zycze najlepszego wyboru :)
(11.07.2019, 14:56)sowa napisał(a):
(11.07.2019, 14:08)IzydorBer napisał(a): a ja tobie proponuje Reason. W tej chwili mozna sciagnac najnowsza 10tke ktora jest pelna, darmowa na okres 30 dni.

Tworze na samych standardach, nigdy nie sciagnalem zadnego dodatku. Moze to i blad ale z klasycznego dzwieku, jak go dobrze zgrasz mozna wyciagnac na prawde niesamowite efekty. Zabawa filtrami, poglosami, itd...Zreszta ja gdy tworze mieszam wsszystko z wszystkim. Przez to duza czesc utworow brzmi jak rodem z atari lub commodore, ale to stanowi swietny material do nauki.

Na kazdym DAW mozesz wykrecic numer specjalny, ale to zalezy od ciebie i pomyslu.
Gdyby mnie bylo stac to pewnie rozwazal bym zakup dodatkow, sprzetu itd.. ale tworze na tym co mam i uwierz mi mozna wykrecic szalenstwa na standardach i podstawowych dzwiekach ;)

Wystarczy troche czasu poswiecic na filtry, efekty itd....i pomyslu ;)

Sciagnij Reason 10 ;) Na prawde to program, ktory duzo potrafi ale wymaga wielu lat nauki.
Ja sie caly czas ucze, i ucze i ucze ;)

Pracowalem pare lat temu na Cubase ale w Reason odnalazlem morze mozliwosci.
Oczywiscie w innych DAW sa takie same mozliwosci...Ale proponuje tobie go liznac ;)

Najgorsze byly dla mnie zawsze kabelki z tylu bo na to tez sie zwraca uwage ;)
W razie pytan pisz !!! chetnie odpowiem na kazde pytanie ;)

Niech zyja nuty i biale klawisza przeplatane czarnym wirusem ;)

Chciałbym umieć pracować w Reason`ie. To chyba najbardziej satysfakcjonujący DAW na rynku, ale trudny i stawiający wyzwania.

Sciagaj 10tke na miesiac i jedziesz ;) On na prawde jest intyuicyjny ;) Musisz tylko zrozumiec ze urzadzenia ktore sa wirtualnym odpowiednim sa tak samo przyjazne jak odpowiedniki instrumentow w programie, ktorego aktualnie uzywasz.

W Reason jest tyle opcje ze ja nie ogarniam bardzo wielu jego aspektow, ale jesli chcialbys jakas podpowiedz, ktora bedzie fundamentem utwor, ktory bedziesz tworzyl, to chetnie pomoge i wytlumacze ;)

Trzeba sobie pomagac ;)


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Nandaken - 11.07.2019

(11.07.2019, 16:34)shylikea napisał(a): Te wszystkie 'nowoczesne' dźwięki, które można usłyszeć w najnowszych kawałkach są jakby tworzone od podstaw i jakoś przekształcane czy właśnie do tego potrzeba tych najnowszych syntezatorów żeby móc używać i przekształcać , modyfikować to wszystko? Pytam po prostu bo nie chciałbym aby dźwięki z 'podstawowego' programu wszystkie brzmiały właśnie jak z jakiegoś Pegazusa czy Amigi.

Tworzenie dźwięku "od podstaw" to trochę mało precyzyjne określenie. Zwykle używa się do tego właśnie syntezatorów, więc zapewne o to Ci chodzi. Ale równie dobrze możesz nagrać / ściągnąć jakiś sampel i ew. go obrobić i użyć w utworze. Oczywiście przerabianie efektami brzmień uzyskanych z syntezatora to także bardzo dobry pomysł, jako że często potrzebujesz czegoś więcej, niż tylko wygenerować dźwięk.
Myślę, że dobrze byłoby, byś ogarnął podstawy syntezy. Będzie Ci naprawdę dużo łatwiej myśleć o tworzeniu brzmień, jak poczytasz jakieś poradniki / zrobisz kurs o syntezie dźwięku. Moim zdaniem akurat ta wiedza na początku przydaje się najbardziej.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Sajtrus - 11.07.2019

IzydorBer
Mniej zioła, a więcej rozumu.
Reaper jest najlepszym DAW dla takich jak Ty. W nim jak w notesie wszystko sobie nakreślić co tam chcesz. A zabawki w stylu free all in one - kilotony- Reaper strawi.
P.S. Ale masz kasę bo palisz , rób jak uważasz. Pozdro


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - IzydorBer - 12.07.2019

Daruj sobie prosze epitety z paleniem ziola.
Zeby cos tam stworzyc potrzebuje jasny umysl, po ziole takowego nie mam i nie czuje tego.


Mimo wszystko zycze ci wszystkiego dobrego
i jeszcze jedno, ogarnij Reasona to poradzisz sobie z kazdym Daw, tylko po co to robic skoro to swietne narzedzie.
Teskty w stylu "to jest dla ciebie najlepsze" to tylko i wylacznie twoja przekonania, ktore zrodzily sie w twojej glowie i nijak sie maja do rzecyzwistosci.

Nawet jesli sa tu osoby ktore tworza po ziole ale robia dobre produkcje wymagaja szacunku.
Tobie nic do tego w jakiej formie to robia i w jakim stanie bo liczy sie efekt koncowy.

___________________________________________________
Znowu post pod postem. Proszę używać opcji "Edytuj".
RaNi/Works



RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Sajtrus - 12.07.2019

@IzydorBer
Daruj sobie te Twoje zwierzenia na priw. Nie myśl, że to nie obciąża mojej psyche. Mam dość już . Nie chce robić z Ciebie wroga, bo jesteś potencjalnie niebezpieczny przy Twoim schorzeniu.Ale kto wie, geniusze też byli lekko na psyche szajbnięci. Z Twoim talentem idealnie pasujesz do Kabaretu Nowaki i Krystyny.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - IzydorBer - 12.07.2019

(12.07.2019, 14:00)Sajtrus napisał(a): @IzydorBer
Daruj sobie te Twoje zwierzenia na priw. Nie myśl, że to nie obciąża mojej psyche. Mam dość już . Nie chce robić z Ciebie wroga, bo jesteś potencjalnie niebezpieczny przy Twoim schorzeniu.Ale kto wie, geniusze też byli lekko na psyche szajbnięci. Z Twoim talentem idealnie pasujesz do Kabaretu Nowaki i Krystyny.


Az tak niebezpieczenie chyba nie jest ;)

A pomysl z Nowakami i Krystynami wydaje mi sie conajmniej atrakcyjny i ciekawy ;)

Nie wiem tez dlaczego ale okreslenie psyche zawsze bylo dla mnie jakies takie wyjatkowe.
Sczegolnie gdy uzywal go Carl Gustav Jung w swoich ksiazkach, ktore uwielbiam ;)
Ma taki mistyczny wydzwiek jak cala historia Junga.

Piateczka :)

Pozdrawiam


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - shylikea - 14.07.2019

Mam kolejne pytanie. Już jedna osoba w sumie trochę na nie odpowiedziała ale chciałbym rozwinąć temat. Jeżeli chodzi o samą naukę. Od czego zaczynać ? W sensie np. jak są jakieś syntezatory i wtyczki to czy jest jakiś sposób aby móc dowiedzieć się i nauczyć co jak działa, jakie pokrętła od czego są itp ? Czy to własnie chodzi o syntezę dźwięku ? I wgl jakieś takie rady od Was byłby bardzo spoko bo nie chciałbym robić i klikać wszystko w ciemno :). Pozdrawiam

Mam jeszcze jedno pytanie. Np. basy do trapowej muzyki - wiem, ze są to 808 coś takiego aczkolwiek mam pytanie. Czy mogę w jakiś sposób sam je stworzyć? Bo np. niektóre są płatne... Czy dzięki jakiejś wtyczce mogę sam tworzyć basy ?


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - Nandaken - 15.07.2019

Od nauki, jak działają syntezatory, jest pełno kursów i tutoriali - chociażby w internecie. Wystarczy (dosłownie) wpisać w Google frazę "udemy synthesis" i masz jako pierwszy wynik kurs, który ja osobiście oglądałem i z którego ogarniesz podstawy. Ale jestem pewien, że jest też masa filmików na YT, które za darmo rozjaśnią Ci ten temat niezgorzej. Nie forsuję tego konkretnego kursu, akurat sam obejrzałem go mając już pewne podstawowe pojęcie o działaniu syntezatorów i wiele z niego nie wyniosłem. Ale jak chcesz się uczyć dosłownie od podstaw, to możesz być z niego zadowolony. (Raz jeszcze tylko przypomnę: darmowe tutoriale na pewno nie będą gorsze w wyjaśnianiu Ci tego, co chcesz wiedzieć, tylko musisz ich poszukać.)

Basy do trapowej muzyki na pewno stworzysz samemu przy użyciu syntezatora (+ dodatkowo paru innych efektów). Każdy bas jesteś stworzyć samemu. Ba, każde brzmienie właściwie. Ale trzeba wiedzieć (przynajmniej mniej-więcej) jak to zrobić. Dlatego warto zacząć od podstaw.


RE: Rozpoczęcie przygody z tworzeniem muzyki. - slav35 - 26.08.2019

Co do DAW to unikaj porad typu: ''ten DAW jest najlepszy i jak go ogarniesz to wszystko inne jest beee'. To bzdura, większość popularnych Dawów jest bardzo podobna i na każdym możesz to samo osiągnąć. Te droższe są po prostu bogatsze we wszystko co kręci się wokół DAW'u, różnego rodzaju wsparcie (vst, vsti, intuicyjniość itd.). Najlepiej popracowąć na kilku free demach i sprawdzić co Tobie najbardziej leży. :D
Oprócz tego co tu koledzy Ci napisali to nikt nie wspomniał o interfejsie i dobrym odsłuchu. Na Twoje potrzeby to bym zainwestował w interfejs niedrogi plus dobre słuchawki na start. Jak każde hobby nie możesz zaczynać od najmniejszego pułapu bo się zniechęcisz. Co z tego, że kawałki będą wychodziły melodyjnie w miarę a technicznie to będzie kupa. Musisz mieć dobry odsłuch bo technika plus umiejętność budowy utworu to jak jing i jang. xD
Co do vsti i vst to jest pełno darmowych a nauka to tutoriale z YT, no chyba że wolisz po polsku to radzę zakupić pakiet do danego DAW - to bardzo ułatwia start w muzyce. ^D Beer