MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
INNE Jak wystartować? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: INNE Jak wystartować? (/temat-inne-jak-wystartowac)



Jak wystartować? - BOBiczek - 31.07.2019

Witam,

W zeszłym roku zainteresowałem się tworzeniem utworów. Pobrałem wersję FL'a, po dwóch miesiącach zabawy zdecydowałem się na zakup wersji Producer. Jednak od tego czasu moje umiejętności nie zwiększyły się zbytnio. Dodam, że praktycznie od końca zeszłych wakacji aż do początku obecnych w ogóle nie korzystałem z mojego DAWu, nie rozwijając się przy tym. Od początku lipca tego roku postanowiłem wziąć się serio do pracy i zdobyć nowe umiejętności. Jednak czuję, że błądzę. Nie wiem jak się zabrać do gruntownej nauki. Oglądam poradniki na YouTube, słucham dużo muzyki, a nawet wziąłem się za czytanie "Muzyki elektronicznej" Włodzimierza Kotońskiego. Mimo tego, włączając program, nie wiem jak to wszystko poskładać. Poczynając od syntezy, przez aranżację aż po miks - wszystko to wydaje się rozmyte i niejasne. Od czego zacząć, co z czego wynika etc. Zniechęca mnie to pracy, a wraz z końcem wakacji znowu powróci przeświadczenie, że nie wykorzystałem odpowiednio swojego czasu, którego w trakcie roku szkolnego (jestem osobą uczącą się) nie ma praktycznie wcale. Więc co zrobić? Zaopatrzyć się w jakiś płatny kurs internetowy? Wykupić lekcje prywatne? A może rzucić to wszystko z myślą, że to nie dla mnie jednak. Dodam, że skończyłem szkołę muzyczną I stopnia na pianinie, a obecnie uczę się dodatkowo grać na perkusji, więc teoretycznie jestem obyty z dźwiękami.


RE: Jak wystartować? - Revnotes - 1.08.2019

Cześć,

Najważniejsze są chęci. Bez tego nigdy nie wystartujesz. Predyspozycje mogą jedynie wpłynąć na ilość czasu, którego będziesz potrzebował, żeby coś pojąć lub osiągnąć. Na brak czasu narzekamy chyba wszyscy. Ja pracuję, a po powrocie opiekuję się synkiem, żony też nie chcę zaniedbywać, więc cieszę się każdą minutą, którą od czasu do czasu udaje mi się wygospodarować na moją pasję.

Na początku polecam obejrzeć tutek o podstawach. Zbyt wiele rzeczy na raz może Cię przytłoczyć, więc wystarczy, że będziesz potrafił otworzyć jakiś syntezator i śmiało możesz korzystać z banku presetów. Synteza nie jest oczywiście niczym strasznie zawiłym, ale mimo wszystko pierwsze projekty można spokojnie wykonać bez jej znajomości. Podobnie sytuacja wygląda z samplami np. gotowymi pętlami bębnów. Spokojnie możesz wykorzystać gotowe loopy. Oczywiście z upływem czasu warto nauczyć się budować je samodzielnie. Polecam również otworzyć kilka darmowych projektów, które dostałeś w FL Studio i przeanalizować ich budowę.

Myślę, że po wykonaniu kilkunastu projektów ciekawość popchnie Cię do dalszego zgłębiania wiedzy i wtedy zaczniesz zadawać precyzyjne pytania i otrzymywać również takie odpowiedzi. Powodzenia!


RE: Jak wystartować? - Nandaken - 6.08.2019

Z tego co rozumiem to chcesz włączyć DAW i od razu zacząć tworzyć jakiś utwór. Myślę, że popełniasz błąd, bo tworzenie utworu jest jednak zadaniem złożonym i wymaga skupienia się na wielu różnych rzeczach (niekoniecznie naraz, ale w ogóle w trakcie całego procesu twórczego). Więc oczywista rzecz, że początkującego szybko to zniechęci, bo bez dobrego planu ciężko brać się za jakikolwiek projekt. Więc zamiast coś robić, po prostu daje się za wygraną. Dlatego proponuję inną strategię.

Moim zdaniem najlepiej będzie, jak skupisz się na jednej rzeczy naraz. Na przykład zapytaj siebie "jak zrobić lead?" - i poszukaj o tym w sieci. Trafisz na pewno na jakiegoś tutoriale pokazujące gotowe rowzwiązania, trafisz też na bardziej ogólne kursy (ogólne tj. dotyczące zasad działania syntezy dźwięku jako takiej). I to i to jest dobre - drugie da Ci gruntowną wiedzę, której potrzebujesz, a pierwsze inspirację do tworzenia czegoś podobnego, ale na własną rękę. W trakcie całej sesji zabawy z DAWem próbuj robić tylko i wyłącznie lead, nie skupiaj się na niczym innym. Kolejnego dnia możesz się spytać "jak w takim razie zrobić bas?" albo "jak ułożyć perkusję?" albo "jak tworzyć fajne melodie pasujące pod dany gatunek?" - za każdym razem próbuj dociekać odpowiedzi na jedno pytanie naraz, nie więcej. Rozpraszanie się próbą nauki wielu rzeczy na raz to prosta droga do zniechęcenia. Gdy opanujesz podstawowe zagadnienia, możesz zacząć zadać pytania bardziej ogólne, np. "jak aranżować?" albo "jak miksować?". W pewnym momencie możesz zorientować się, że potrzebujesz poznać jakąś bardziej specyficzną wiedzę, bo np. zaczniesz tworzyć utwór i zauważysz, że masz problem z dynamiką - wtedy (ale dopiero wtedy) warto poczytać coś o kompresji. Kiedy sam zaczniesz dociekać konkretów związanych z rzeczami, co do których zaczynasz zauważać, że musisz je poznać, by rozwinąć swój warsztat, to dalej pójdzie... no, może nie z górki, ale na pewno łatwiej będzie się zmotywować do kontynuowania nauki.

Pamiętaj też, że na naukę tworzenia muzyki trzeba poświęcać naprawdę dużo czasu. Jeśli czeka Cię ciężki rok szkolny, to i tak powinieneś znaleźć po lekcjach przynajmniej parę godzin dziennie na rozwijanie się. W przeciwnym razie nie bardzo ma to sens. Może się to wydawać ciężkie do zaakceptowania, bo może oznaczać konieczność redukcji czasu spędzanego na relaks czy rozrywki, ale jest po prostu nieodzowne, jeśli chcesz dalej w to iść. No ale nie zniechęcaj się, bo naprawdę warto poświęcać na to czas. I nie przejmuj się, jeśli raz czy drugi odpuścisz sobie na kilka tygodni czy nawet miesięcy - nieraz taka przerwa jest potrzebna, by zrozumieć, że miało się nieodpowiednie nastawienie, i pozwala zacząć raz jeszcze, z lepszym mindsetem. Zazwyczaj wtedy okazuje się, że progress przychodzi szybciej. Także głowa do góry. :3


RE: Jak wystartować? - Mocade - 6.08.2019

Synteza, aranżacja, miks i inne mądre słowa to są rzeczy mniej więcej na 30 levelu, a ciebie na razie interesuje wbicie pierwszego czyli stworzenie własnych muzycznych klocków i poskładanie ich w coś trwającego przynajmniej 3 minuty aby zrenderować to do mp3. Na chwilę obecną nie szukaj wiedzy tylko weny, nie myśl słowami ale melodiami, zwyczajnie odpal program i baw się dobrze a wiedza przyjdzie sama w swoim czasie, często w momencie którego nie będziesz się spodziewać. Wtedy będziesz w stanie wyciągnąć z tutoriali i poradników o wiele więcej niż jesteś w stanie teraz.


RE: Jak wystartować? - Sajtrus - 7.08.2019

Zacytuję Autora postu:
"Dodam, że skończyłem szkołę muzyczną I stopnia na pianinie, a obecnie uczę się dodatkowo grać na perkusji, więc teoretycznie jestem obyty z dźwiękami."
No to już połowa drogi wykonana :) Wpadłem na pomysł, że skoro Pan BOBiczek wie już co to pianino , to zalecałbym zakup dobrej klasy jakiejś Yamahy, która jest np wymieniona w FLu. Tzn ma wyjścia midi out, oczywiście USB no i wyjścia audio. Wtedy taki przyrząd będzie współpracował z FLem, bez problemów. Yamahy to świetne keyboardy. Odpada dobór brzmień, bo fabryka dużo u nich zawsze daje. No i łatwiej zacząć nagrywać, bo można przez audio np. A DAWu to niestety trzeba się uczyć , żeby to było narzędzie , a nie przeszkadzajka. Pozdrawiam
P.S. Sprawdziłem FLa- qurde nie ma Yamahy , ale ma kilka Korgów.