MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
OTHER Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PRODUKCJE (https://musicproducers.pl/forum-produkcje)
+--- Dział: Electronica (https://musicproducers.pl/forum-electronica)
+--- Wątek: OTHER Radek Dobke - Przestrzeń wolności (/temat-other-radek-dobke-przestrze%C5%84-wolnosci)



Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Mandalar - 20.10.2019

Zapraszam do odsłuchu i komentowania.
Tym razem zagrałem na flecie poprzecznym i na pianie na żywo, bez loopów i rysowania dźwięków.

https://soundcloud.com/radekdobke/muzyka-medytacyjna-przestrzen-wolnosci

https://youtu.be/6-kZjVVrcWU

Pozdrawiam


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Voel - 21.10.2019

Ciekawe, fajna gra, czuję się jakbym, słuchał gry jakiegoś jogina na skraju góry. Może jedynie, to pianinko przeszkadza, aby móc się 'wznieść ponad ziemię', w swych wyobrażeniach, gdyż się wkrada drobna niespójność, w tej wizji. Jednakże, jeśli chcieć oceniać już samą muzykę, pod kątem wartości muzycznej, to fakt, można się przy twym dziele uspokoić i odprężyć. Podobne odczucia wzbudzał u mnie też, Twój poprzedni track. Można by zrobić jakąś małą kompilację po 10 podobnych trackach, jako muzyka medytacyjna/relaksacyjna. Tytuł, jak i same aspiracje autora, ambitne. Ewidentnie można przyznać, iż ta muzyka uwzniośla słuchacza, jak już, to podałem w mym niejednokrotnie koślawym przykładzie.

Wolność, piękna 'rzecz', lecz nikt się prawie nie zastanawia czym ona jest. Niemniej jednak, już abstrahując od mych pokrętnych wywodów, przykładów etc. miło mi się słuchało twego dzieła Mandalar, na pewno jeszcze kilka razy sobie tego posłucham na spokojnie. 5/5 Pozdrawiam


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Zirds - 21.10.2019

Rób mi dobrze... Świetne brzmienie tego fletu poprzecznego genialnie się uzupełnia z brzmieniem klawiszy pianina. Bardzo dobre.

Jak słychać i to mówię bardzo dużej liczbie ludzi, którzy mnie otaczają, że do pełnego szczęścia w spełnieniu życiowym i duchowym podczas tworzenia muzyki nie potrzebne są wielkie rzeczy, a skromne pojedyncze barwy, dzięki którym nasze spostrzeganie na wszystko samo się uzupełnia. Minimalizm w muzyce to najprostsza droga do tego by swojego dzieła nie zniszczyć.

Piona, Mandalar :)


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Fantasmagorian - 21.10.2019

@Mandalar Ty to chłopie potrafisz wprowadzić równowagę i harmonię. Nie sądziłem, że flet może brzmieć tak kojąco i ciepło. Szkoda, że pianino nie posiadało jakiegoś reverbu. Przy takim dźwięku fletu, pianino aż prosi się o większą głębię i dłuższe dźwięki. Ogólnie bardzo ładne to wyszło. Można się zapomnieć :)


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Mocade - 22.10.2019

Podbijam opinie wyżej o piano, oba instrumenty same w sobie mają charakter lead'owy dlatego grane na czysto będą walczyć o atencję. Jednak gdyby piano odpowiednio wytłumić, schować ze reverbem lub/i filtrem to tylko wsparłoby flet pogłębiając tym samym i tak niezwykły medytacyjny klimat.

Zrobimy kiedyś collab?
Pozdrawiam.


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Zirds - 22.10.2019

(22.10.2019, 0:24)Mocade napisał(a): Podbijam opinie wyżej o piano, oba instrumenty same w sobie mają charakter lead'owy dlatego grane na czysto będą walczyć o atencję. Jednak gdyby piano odpowiednio wytłumić, schować ze reverbem lub/i filtrem to tylko wsparłoby flet pogłębiając tym samym i tak niezwykły medytacyjny klimat.

Zrobimy kiedyś collab?
Pozdrawiam.

Collab, ale tylko na żywych instrumentach, jestem Za :) Kto potrafi ten wchodzi, kto nie potrafi niech słucha, o!


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - aqmoolator - 22.10.2019

Czapki z głów! Cudne 6 minut. Zawsze, z całego serca podziwiałem ludzi, którzy potrafią grać na żywych instrumentach. Nawet na keyboardach - ale gdy grają a nie programują jak ja. Ehh . Idealny pogłos, fajna przestrzeń. I wciągająca opowieść. Każdy usłyszy co mu w duszy gra, bo to jedna z tych rzeczy, które wciągają delikatnie i trzymają bez wysiłku :) Siedzę i słucham kolejny raz. Szacunek!


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - hudson462 - 22.10.2019

Cześć ;) Zdarza mi się czasami medytować, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby medytować przy muzyce... Może kiedyś spróbuję. Co do utworu to wszystko brzmi bardzo czysto i naturalnie. Mimo, że utwór jest dość monotematyczny, a przy tym długi to jakoś dobrze się go słucha, nie męczy. No dobra zaczął mnie męczyć, ale zanim zdążyłem napisać że męczy to się skończył więc idealnie dobrałeś długość. Zrelaksowałem się przy tej muzyczce. Dziękuję. Pozdrawiam


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - Mandalar - 7.11.2019

Dziękuję za wysłuchanie i wszystkie komentarze.

@Voel - Ta niespójność dla Twojej wizji, jest zamierzona z mojej strony. Pianino ma utrzymać tego jogina blisko ziemi. Medytacja to nie odloty, to subtelne bycie tu i teraz, czyli świadome bycie w ciele materialnym. Pianino ma temu pomagać. Cała przestrzeń fletu odnosi się do tego co dzieje się w joginie, a nie w odlocie.
Cieszę się, że się uspokoiłeś i odprężyłeś - taki był zamysł - czyli działa :)

@Zirds - Dzięki za docenienie brzmienia. Minimalizm będę więcej stosował, bo widzę i słyszę, że to jest ta droga, którą chcę kroczyć. Nie zawsze mi się to udawało, bo lubiłem też gęsto wszystkiego, ale przekonuję się, że zdecydowanie nie do takiej muzyki.

@Fantasmagorian - Dzięki za tak szczodrą pochwałę partii fletu. Pianino posiada reverb, tyle, że w kontraście z dużą przestrzenią fletu, piano wydaje się suche. Przez chwilę myślałem o większym reverbie dla pianina, ale wtedy wyszedłby bardziej rozmyty ambient, a mnie zależało właśnie na tym kontraście. Jakby wszystko się zlało, wtedy flet mógłby mniej oddziaływać, bo nie miałby takiego tła.

@Mocade - Nie wykluczam, że masz rację. Można zaobserwować również pewną przewrotność jin-jang w mojej kompozycji. Tło jest z przodu wyraźniejsze, a motyw solowy rozmyty z tyłu.
Collab chętnie zrobię - jakaś wspólna medytacja? :)
i nie musi być tylko na żywych instrumentach, życie też można tchnąć w dźwięki syntetyczne.

@aqmoolator - Dzięki za tak pochlebny i w punkt komentarz. A ja podziwiam ludzi, którzy potrafią programować muzykę medytacyjną - mi na razie to nie wychodzi, ale chcę się tego nauczyć.

@hudson462 - Muzyka nie jest niezbędna do medytacji, ale dobra muzyka medytacyjna potrafi bardzo pomóc wejść w stan medytacji. Co do zmęczenia długością i monotematycznością, to jest normalne, kiedy słuchając nie medytuje się. Umysł po jakimś czasie chce zmian, i albo zasypia, albo szuka innej aktywności. Kiedy natomiast medytuje się, to i parogodzinne słuchanie nie zmęczy. Również dziękuję i pozdrawiam.


RE: Radek Dobke - Przestrzeń wolności - agro - 7.11.2019

Słuchając owej muzyki wymyśliłem scenariusz uwaga, oczywiście nie jestem osłuchany z tego rodzaju gatunkiem dlatego moje skojarzenia z fletem są ubogie.  Opustoszała wioska indiańska smagana chłodnym wiatrem w środku surowej i wyjałowionej doliny. Młoda Indianka gotowa do podróży głaszcząc swojego konia spogląda  ostatni raz na rodzinną wioskę, pogrąża się w melancholii i rozterce, żegnają ją jedynie rodzice tak niewielu pozostało, zapłakana matka wręcza córce najlepszą skórę z niedźwiedzia i talizman szczęścia ojciec natomiast udziela ostatni porad przed długą podróżą, ta chwila przybiera wymiar symboliczny to alegoria życia. Z twarzy indianki spływają łzy ale zaraz potem znika wątpliwość i niezdecydowanie, pewnie wsiada na konia i rusza w drogę szlakiem gdzie dawno temu widziano ostatnie wędrujące bizony.
xD
Pozdrawiam.