MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HARDWARE Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: HARDWARE Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] (/temat-hardware-monitory-studyjne-zewnetrzny-interfejs-2000-zl)



Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - DejotFuriat - 26.01.2020

Cześć!
Rozglądam się za monitorami i interfejsem do domowego studia o wartości do ok. 2000 zł. Gatunki w których się obracam to głównie hardstyle, trance, house. Pokój ok. 13 m2. Poniżej 'profesjonalny' rzut.

[Obrazek: 4f93a14fc96bd183688c13088cb577d2_orig.jpg?1580075869]

Nad ścianą z biurkiem i łóżkiem jest skośny sufit (ściany szare, sufit biały :D)
Jak sami widzicie miejsca nie ma zbyt wiele. Odsłuchy muszą stać na biurko (140x70) Byłem nastawiony na kupno KRK Rokit 5 G4, ale opinie na ich temat są różne. Tak w ogóle to czy głośniki 5 calowe będą wystarczające? Co do interfejsu to nie mam jeszcze żadnego typu - co polecacie?


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Zirds - 26.01.2020

Interfejs focusrite scarlett
Monitory... To sam musisz zdecydować, bo to nie jest jak z kupowaniem lizaków.. Najlepiej udaj się do sklepu muzycznego i potestuj różne modele na swoim brzmieniu.


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Burning Car - 27.01.2020

KRK Rokit 5 - ja je mam i nie narzekam. Co do Interfejsu to tak jak Zirdis napisał focusrite scarlett mam go 2 lata i zero problemów z nim jest, nie wiesza się i całkiem dobrze się na nim wokal nagrywa.


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Revnotes - 27.01.2020

Do tej kubatury pokoju, moim zdaniem najlepiej będzie wybrać 5 lub 6 calowy woofer. Tym bardziej jeżeli jest to zarazem Twoje studio i sypialnia, bo bez konkretnej aranżacji akustycznej będziesz miał mniejsze problemy, niż gdybyś zaszalał i wstawił tam monitory z 8 calowym głośnikiem. Jeżeli poszukujesz alternatywy względem KRK, sprawdź koniecznie Tannoy Reveal. Ja bardzo je sobie chwalę. Co do recenzji i opinii w necie, to ja proponuję ostrożność. Jeżeli coś sprawdziło się u jednej osoby, nie oznacza automatycznie, że drugiej również przypadnie do gustu. To samo dotyczy mojej opinii o Tannoy, nie bierz moich słów za pewnik, sprawdź mnie nim cokolwiek kupisz. Możesz pójść po najniższej linii oporu, kupić parę najpopularniejszych monitorów on-line i przyjąć, że grają ekstra, albo spróbować je komuś opylić ze stratą dla Ciebie. Możesz też pofatygować się do jakiegoś sklepu muzycznego, wcześniej warto zadzwonić, umówić się na odsłuch i porównać kilka modeli. Niezależnie od wyboru, do każdych monitorów będziesz musiał się przyzwyczaić i zwyczajnie ich się nauczyć.

Jeżeli chodzi o interafce audio, to podobnie jak przedmówcy posiadam Focusrite, z tym że Saffire i jakoś to sobie parę ładnych lat działa. Natomiast przed zakupem zastanów się, co właściwie zamierzasz podpiąć do tej maszynki.


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - tomaszp - 27.01.2020

No Focusrite daje radę, miałem długi czas potem przesiadłem się na M-Audio, M-Track 2x2, który również się bardzo dobrze sprawdził.

Monitory to już kwestia indywidualna, tak jak wyżej napisano, najlepiej sprawdzić - raczej bym polecał coś z bass reflexem z przodu.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Burning Car - 27.01.2020

A jeszcze co do Interfejsu to pomyśl o MKII od Steinberga (kumpel ma i chwali). Dostajesz z nim całkiem niezła, okrojoną wersję Cubase a potem jak będziesz chciał kupić pełnego Cubase lub wersje AI to Ci interface prawie za darmo wyjdzie (o tyle mniej za DAW zapłacisz). Pomyśl przed zakupem o tym jaki DAW chcesz mieć bo inne firmy też dają wersje okrojone swoich DAW. Do Scarleta np.: dostaniesz Pro Tools (bardzo okrojonego - wersja Cubase do MKII dużo bardziej funkcjonalna) i Ableton Live Lite .


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Sajtrus - 27.01.2020

Popieram wybór- sugestię co do UR22mkII od steinberg. Raz że maszynkę mam, dwa, że dodali Cubase 8 lite i Abletona 9 lite ( to akurat wszędzie się wciska). Cubase 8 lite ma to , że łyka stare 32 bit Vst. C9 i C10 juz tylko 64 bit vst. No i jest do przodu trochę kasy, bo Cubase nie są tanie. Dwa wejścia na mikrofony (+48v) lub gitary, dwa wyjścia na monitory - 6,3 jacki, midi in, midi out. Zasilanie z usb 2.0 lub np z ładowarki od telefonu. I obsługa 24 bit do 192 khz- i ważne- bardzo łatwe ustawianie latencji.Co ma znaczenie przy nagrywaniu gitary. ( focusrite scarlett ma te same parametry a dodają Pro tools ale jakiś badziew na 8 ścieżek. I do tego trzeba grać na tym online, czyli w zasadzie internet non stop. hehe reklama to podstawa) Potem już Cubase ułatwia drogę pod górę. Nie oznacza to , że nie działa w Cubase 10 pro , który posiadam, i możliwy jest zapis w 32 bit, a nawet 64, ale chyba mi coś uploadowali. Rejestrujesz u Steinberg.net nowe hardware- numer fabryczny z interfejsu i masz do pobrania DAW- pełną wersję bez e-licencera. Reasume- jak nabyć interfejs to z jakimś DAW, bo to się opłaca potem. Pozdrawiam


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - DejotFuriat - 27.01.2020

Dzięki za odzew Panowie. Po głośniki na pewno udam się do sklepu, aby przy okazji porównać kilka modeli. Jeśli chodzi o interfejs to nie musi być w pakiecie z żadnym dodatkowym oprogramowaniem w postaci DAWa ze względu na to iż od jakiegoś czasu jestem już w posiadaniu FL Studio 20.  Co zamierzam do niego podłączyć? Nic po za głośnikami i słuchawkami ewentualnie może kiedyś jakiś mikrofon.


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - DejotFuriat - 19.02.2020

Witajcie ponownie, wybór padł na KRK Rokit 5 oraz Focusrite Scarlett. Monitory zmuszony byłem zamówić "w ciemno" ze względu na brak czasu. Po 2 tygodniach testów nie mogę powiedzieć, że żałuję wyboru - głośniki spisują się świetnie!


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - stereosound - 2.03.2020

(19.02.2020, 20:22)lukaszowski napisał(a): Witajcie ponownie, wybór padł na KRK Rokit 5 oraz Focusrite Scarlett. Monitory zmuszony byłem zamówić "w ciemno" ze względu na brak czasu. Po 2 tygodniach testów nie mogę powiedzieć, że żałuję wyboru - głośniki spisują się świetnie!

Scarlett ok i do monitorków też się przyzwyczaisz. Oczywiście lepszy monitor zapewnia zbalansowany dźwięk w całym spektrum plus większą ilość detali, ale najważniejsze co teraz będziesz musiał robić, żeby mieć fajne rezultaty i nie poprawiać produkcji bez końca to stosowanie odsłuchu referencyjnego. Po prostu podczas komponowania kawałków odpalaj sobie ulubiony utwór referencyjny w podobnym stylu (oczywiście najpierw zrównaj poziom głośności do twojego). Wtedy będziesz od razu wiedział ile jest niskich częstotliwości, jak grają wszystkie instrumentu chodzi o głośność i korekcję audio. Porównywanie jest brutalne dla osób początkujących, ale da ci największego kopa w temacie pójścia do przodu ze swoimi utworami 

Pozdrawiam 

Wojciech 

Stereosound - szkolenia i studio, produkcja, miks i mastering muzyki


RE: Monitory studyjne + zewnętrzny interfejs [~2000 zł] - Outsider - 2.03.2020

Witam. Kila lat temu podopowiadano mi by wybrać monitory KRK bo tanie i wszyscy kupują. Logika i zdrowy rozsądek podopowiadał - dołóż kilka stówek i zainwestuje w sprzęt marki Yamaha. Po latach okazuje się że opinie o monitorach KRK z predykatywy czasu są generalnie negatywne. Yamaha to klasa sama dla siebie czyli dobrze zainwestowane pieniądze. Pozdrawiam.