MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HARDWARE KOMPUTER DO PRODUKCJI - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: HARDWARE KOMPUTER DO PRODUKCJI (/temat-hardware-komputer-do-produkcji)



KOMPUTER DO PRODUKCJI - teoemes - 3.10.2022

Dzień dobry wieczór się z Państwem 
Potrzebuje info o komputerze stacjonarnym do produkcji, kompozycji. Trochę zerdzewialem w temacie, a szukałem ostatnio synowi komputer do grania to obfitość różnego rodzaju gówna jest zatrważająca. Nie chcę wdepnąć, ale mam niewielki budżet, zwlaszcza na dzisiejsze czasy, bo ok 3000zl, wiadomo że lepiej zaczekać na lepsze czasy ale gdybyście mogli mi doradzić już dzisiaj... 
Potrzebna: Jednostka stacjonarna, do produkcji i miksów raczej obszernych i bogatych sesji, z Kontaktem na pokładzie więc zależy mi żeby płynnie odpalał się i lądowały instrumenty 
Aktualnie mam lapka Lenovo z procesorem Intel i5-6300HQ 2,3GHz, 12 GB RAM i tragedii nie ma, ale bywa źle, a czasem bardzo nie na moje nerwy 

Pomożecie?


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - INFERNO - 3.10.2022

3000 złotych starczy na dobry komputer , ale ważne są jeszcze słuchawki i głośniki oraz karta dźwiękowa ,,

tu jest dobry sklep z komputerami i dobra obsługa >>>> https://enter.bydgoszcz.pl/


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - pumadesign - 3.10.2022

Z monitorem , czy bez ? Jeśli bez to zrezygnuj z karty graficznej która jest warta w tym budżecie około 700-900 zł i weź lepszy procesor , 32 RAM , SSD i HDD chyba wystarczą i gra , za 3000 zł to do produkcji będziesz miał zajebisty PC , i oczywiście nie bierz gotowego PC tylko wybierz sam podzespoły , wchodź na morele tam chyba najlepsze ceny i największy wybór ; ]


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - INFERNO - 3.10.2022

z tym monitorem , to najlepiej kupić tak żeby lepiej mieć chyba bardzo duży telewizor podłączony z HDMI ja tak mam i jest super :) ale sam telewizor kosztuje 2500zł , fajnie na dużym ekranie się pracuje ,,
tak jak pumadesign napisał najlepiej bez karty graficznej ,,
za trójaka znajdziesz dobry komputer i najlepiej go składaj tak jak kolega napisał


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - ZDV-12 - 5.10.2022

(3.10.2022, 19:10)teoemes napisał(a): Dzień dobry wieczór się z Państwem 
Potrzebuje info o komputerze stacjonarnym do produkcji, kompozycji. Trochę zerdzewialem w temacie, a szukałem ostatnio synowi komputer do grania to obfitość różnego rodzaju gówna jest zatrważająca. Nie chcę wdepnąć, ale mam niewielki budżet, zwlaszcza na dzisiejsze czasy, bo ok 3000zl, wiadomo że lepiej zaczekać na lepsze czasy ale gdybyście mogli mi doradzić już dzisiaj... 
Potrzebna: Jednostka stacjonarna, do produkcji i miksów raczej obszernych i bogatych sesji, z Kontaktem na pokładzie więc zależy mi żeby płynnie odpalał się i lądowały instrumenty 
Aktualnie mam lapka Lenovo z procesorem Intel i5-6300HQ 2,3GHz, 12 GB RAM i tragedii nie ma, ale bywa źle, a czasem bardzo nie na moje nerwy 

Pomożecie?
Jeżeli potrzebujesz komputer do produkcji muzyki to:
1. Procesor aby nie był z jakiejś budżetowej linii typu Celeron, od Intela polecam linię i5 oraz i7 - dostarczą Ci wydajność wystarczającą do pracy. i9 to przerost formy nad treścią - mam i żałuję bo jest przepłacony jeśli chodzi o produkcję muzyki. Jednak... w procesorach obecnie bardziej opłacalne jest zbudowanie platformy na CPU od AMD - Ryzeny są tańsze a w tej samej cenie co Intele - wydajniejsze. Jednak na AMD się nie znam, także musisz poczekać na kogoś kto ma coś od AMD i Ci doradzi.
2. Pamięć RAM będzie kluczowa przy Kontakcie, ładując duże biblioteki nie oszczędzałbym tu i wybrał 32GB pamięci (16 to minimum, ale tu może być nieciekawie jak nawrzucasz instrumentów typu sampler). Ja u siebie mam 32GB i to jest sporo na górkę, jednak nie korzystam z samplerów prawie w ogóle, a jak już to prostych - u mnie wystarczyłoby 16GB u Ciebie polecam 32GB.
3. Płyta główna jest zależna od procesora, dobrze, gdyby miała na wyposażeniu złącze M2...
4. Dysk twardy na system operacyjny to minimum SSD na SATA a właśnie lepiej na wspomniane złącze M2 - są one jeszcze szybsze, ale i droższe. Przy tego typu dysku (M2) będziesz miał efekt szybszego doładowywania dużych bibliotek sampli do Kontakta. Im wolniejszy dysk (SSD lub zwykły talerzowy) tym wolniej będą Ci się wczytywały projekty do pamięci RAM. Nie wiem jak duże są banki brzmień Kontakta (nie korzystam), ale może się okazać, że dysk na M2 może być zbyt mały/drogi do tych zastosowań, wtedy kompromisem będzie dysk SSD na złącze SATA.
5. Zasilacz, dobierz na końcu do wybranych podzespołów. Jego moc dobierzesz dzięki kalkulatorom zasilaczy dostępnym w sieci (podajesz podzespoły, on wylicza Ci jakiej mocy potrzebujesz). Weź moc z zapasem, aby zasilacz nie pracował blisko swoich maksymalnych parametrów, ale też nie ma co przesadzać (jak Ci wyjdzie, że potrzebujesz 500W to 1000W będzie przesadą, bardziej jakieś 700W). Jeżeli będziesz chciał rozbudować kompa w najbliższej przyszłości uwzględnij to w obliczeniach mocy. Ostatnia ważna sprawa przy wyborze zasilacza - nie bierz ani najtańszego, ani najdroższego - jedno i drugie narazi Cię na niepotrzebne koszty. Pierwszy może przysporzyć problemów (resety komputera, spalenie podzespołów PC w razie awarii czy przepięcia) drugi to często przerost formy nad treścią i płacenie za marki premium.
6. Karta graficzna - jak ma być tylko do muzykowania to wybierz coś budżetowego - a może Twoja płyta główna/wybrany procesor już ma wbudowaną kartę graficzną? Jeżeli nie renderujesz teledysków, nie udźwiękawiasz filmów ani nie korzystasz z różnych wtyczek renderujących animacje (w FL Studio jest coś takiego i na niektórych animacjach dosłownie pochłania GPU) to karta graficzna nie ma większego znaczenia przy produkcji. Chyba, że bierzesz pod uwagę podpięcie kilku monitorów wtedy musisz się przyjrzeć ilości wyjść na karcie graficznej oraz maksymalnej ilości obsługiwanych jednocześnie monitorów/rozdzielczości.
7. Obudowa - w tym budżecie nie warto przepłacać za ledy, szybki i inne cukierki ozdobne. Dobrze jednak, jeżeli obudowa nie rezonuje od wentylatorów, po co dodatkowe dźwięki w trakcie produkcji.
8. Rozumiem, że karta muzyczna/interfejs muzyczny to odrębny temat? Czy masz już jakiś interfejs? Czy produkcja będzie się odbywała jedynie o obrębie komputera? Czy będziesz podpinał jakieś zewnętrzne źródła dźwięków (syntezatory/gitary...)?


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - Recoil83 - 5.10.2022

@ZDV-12 Nie zgadzam się moja i9 doskonale sobie radzi, a brakowało mi tej dodatkowej wydajności, co do ramu to jeden instrument z biblioteki Symphobia 2 i 9 GB ramu zajęte, bo zrobili to w ten sposób że ładuje całą bibliotekę do pamięci i wybiera się instrumenty, kiedyś było że każdy instrument ładowało się z osobna i zajmowało to mniej pamięci.
Dyski M2 też nie są takie cudowne jak się je opisuje, zakupiłem już kilka i z każdym razem kopiując większą ilość plików powiedzmy 70 GB przy pierwszych 4 GB transfery plików jak producent zadeklarował, ale potem transfery spadały do 30-60 MB\s jak się buffer skończył, a na takim dysku talerzowym solidne 120 MB\s nie ważne jak wielki plik jest różnica. Tylko dyski z wyższej półki radziły sobie z tym problemem. To znaczy że nadal nie opłaca się trzymać wielkich bibliotek sampli na dyskach SSD, chyba że dla kogoś pieniądze nie mają znaczenia.


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - ZDV-12 - 5.10.2022

Recoil83:
Moja i9 też sobie doskonale radzi, chodzi mi o to, że to armata na muchę. W produkcji muzycznej w zupełności wystarcza dobra i5/i7 - i9 nie ma szans na rozwinięcie skrzydeł a poza tym w momencie jak ją kupowałem była znacznie droższa niż i7. Uważam, że przepłaciłem i że większość osób przy produkcji muzycznej tego nie potrzebuje bo tego nie wykorzysta.

Z M2 nie miałem problemu i jestem zadowolony z szybkości działania, stąd moje polecenie. Fakt, że M2 słabej jakości, lub kiepskie sterowniki do płyty głównej mogą sprawić, że zamiast wydajności będzie ślimak.


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - ZDV-12 - 5.10.2022

Jako, że nie widzę opcji edycji, to zaryzykuję i złamię regulamin.

Recoil83: Takie zachowanie dysku (spowalnianie po dłuższej intensywnej pracy) może mieć też jako przyczynę słabe chłodzenie. eM dwójki mocno się grzeją, czasem radiator dołożony przez producenta dysku czy producenta płyty głównej jest słabej jakości. Czasem chłodzenie obudowy jest do kitu (szczególnie tych mocno wygłuszonych). Scalaki wtedy na początku pracują szybko a jak złapią temperaturę to prędkość pracy spada. Czasem ten spadek prędkości pracy jest zaplanowany przez producenta układu i np na procesorach mówi się o throttlingu, gdy ten obniża swoją wydajność celowo aby zapobiec uszkodzeniu. Czasem to zwiększona ilość błędów (dyski dla operacji zapisu i odczytu robią sumy kontrolne, gdy te sumy się nie zgadzają dyski ponawiają operację) przez wysoką temperaturę układu. Dla nas - końcowych użytkowników - te operacje i błędy są niewidoczne, ale objawiają się tym, że dysk podchodzi do jednej operacji (sektora) wielokrotnie - co zajmuje mu znacznie więcej czasu.

To nie cecha M2 - zdarzały się wadliwe konstrukcje także w HDD, gdzie główna jednostka licząca na PCB od dysku (MCU) była albo zbyt słaba albo wadliwie skonstruowana, albo zbyt mocno grzana przez sam mechanizm HDD, który również wytwarza ciepło podczas pracy. Nie zrozum mnie źle - nie jestem fanem M2, mam w kompie i M2 i dwa dyski talerzowe. Każde ma swoje plusy i minusy i przez to odpowiednie zastosowanie.

Kolejna sprawa to wspomniane wadliwe drivery do chipsetów na płytach głównych - potrafią zabić całą wydajność sprzętu.

Także niewłaściwe chłodzenie chipsetu na MB (czy też wadliwa architektura samego chipsetu lub płyty głównej, np umieszczenie go blisko innych gorących elementów) jest przyczyną spowolnienia transferu z i do dysku. Np. u mnie na płycie głównej są dwa M2, jedno mam tuż obok złącza k.graficznej. Drugie jest odsunięte daleko na "południe". Mam dysk M2 w tym drugim gnieździe - tam jest chłodniej. Bliżej ziemi a dodatkowo gorące powietrze z GPU nie bije wprost na M2 jakby to było w przypadku pierwszego złącza.

Dziś w wielu obudowach dyski HDD są konstrukcyjnie umieszczane z dala od gorących elementów - u mnie są w komorze na dole obudowy, oddzielone od tego górnego "piekła". Siedzą tam razem z zasilaczem, ale jest tam mimo wszystko chłodniej.

Dodane:
Ok, widzę opcję edycji, musi być zatem czasowa bo dla tego postu powyżej jej już nie było.


RE: KOMPUTER DO PRODUKCJI - Recoil83 - 5.10.2022

@ZDV-12 to nie możliwe składałem ten komputer specjalnie do produkcji, to jest obudowa Full Tower mam 4 dyski M2 na i wszystkich radiatorki, 8 dysków HDD chłodzone z przodu 2 wentylatorkami 120 mm, z tyłu 120mm i z dołu 140mm, mogę opcjonalnie jeszcze 2x 140 mm na górze dołożyć, w obudowie porządek, wszędzie filtry powietrza i chłodno, jedyny SSD który trzyma transfery to zwykły SSD Samsung 860 Pro na system, ten jest solidny jak mur beton chociaż jest pod Sata 3, Lexar i 3 Intele 512 GB pod M2 wszystkie mają bardzo dobry odczyt ale do czasu aż im się buffor wyczerpie wtedy spowalniają do 60 MB\s więc nie nadają się na duże pliki, niestety za wydajność się płaci, a moja obudowa to Nanoxia Deep Silence 5.