MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak unikać polirytmii? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Jak unikać polirytmii? (/temat-jak-unikac-polirytmii)



Jak unikać polirytmii? - FL FAN - 12.05.2023

Cytat:polirytmia [gr.],

jednoczesne występowanie w różnych głosach (lub kompleksach głosów) kompozycji przebiegów o kontrastującej strukturze rytmicznej;


polirytmia w przeciwieństwie do polimetrii nie zakłada zmian metrum.
Tyle Encyklopedia PWN.

Arpeggiator i związane z nim zjawisko polirytmii. No cóż, dlaczego arp szwankuje, dlaczego nie udało  się go dopasować do melodii i w sumie nie pasuje jakoś tak aranżacyjnie. Czujecie czasem intuicyjnie, że coś "nie gra" ?

Przy ostatnim nagraniu kolegi @Rio ZeGa  "Clarity Sky"  już o tym nie pisałem, bo post to nie powieść ale napisze o tym tutaj. Dlaczego taki arp jak go tam nazwałem  "1 2 3"  średnio daje rade w trance i szeroko pojętej electronice.



Zespół Queen, nagranie Radio Ga Ga


jest tam taki loop:
[Obrazek: How%20to%20avoid%20a%20polyrhythmic%20(arpeggiator).jpg]
No i jak widać oktawę wyżej mamy nutkę od czasu do czasu, dla wyrównania.


Czy mogę postawić taki akcent kilka oktaw wyżej ?
Oczywiście, że tak.
Kto nie zna nagrania ARPEGGIATOR Pana Jeana Michela Jarre'a ?


[Obrazek: How%20to%20avoid%20a%20polyrhythmic%20(a...ator2).jpg]
Jak widać jest tam o trzy oktawy wyżej postawiony akcent tak dla wyrównania swoistej polirytmii. Dyskusyjne pewnie będzie dla was to zjawisko czy jest ono zauważalne, czy może nie zwracalibyście na to specjalnej uwagi. Jednak takie zjawisko występuje.  Nakreślcie sobie nawet z automatu arpeggiator na trzy tony i posłuchajcie tego tak przez minutę albo dwie. Są jakieś wnioski, jest konsternacja i skonfundowanie ?  Jeśli nie. Zjawisko polirytmii na was nie wpływa i nie jesteście go w stanie zauważyć, co może być kłopotliwe w planach aranżacyjnych.



RE: Jak unikać polirytmii? - Wasp - 12.05.2023

a od kiedy polirytmia jest czymś złym?
jak w 2002 chodziłem się uczyć kompozycji u pewnej kobiety to ona mówiła że nie ma nic fajniejszego niż łączenie zwykłego rytmu z rytmem triolowym występującym w tym samym czasie


RE: Jak unikać polirytmii? - FL FAN - 12.05.2023

Stary, jeśli ufasz jak ją określiłeś "pewnej kobiecie"  i w to, co mówi, to mi nic do tego.  Nie roztrząsam tutaj czy to dobre, złe, krzywe czy trafione. Po prostu występuje takie zjawisko i ono średnio w arpach się spina z resztą, (a już w szczególności w 4/4) i to jest fakt, o którym każdy konstruujący swoje sekwencje powinien pamiętać i je urozmaicać wyżej wspomnianymi krótkimi, ścisłymi kontrapunktami.  Proszę  napisać nawet do samego mistrza JMJ - myślę, że potwierdzi moje słowa. Zresztą już potwierdził (w swoich kompozycjach w których zawsze dbał o melodyjność, rytm i  synchronizację wszelkich elementów). 



RE: Jak unikać polirytmii? - Recoil83 - 13.05.2023

Jak bym nie subskrybował kanału 0dB.pl to bym może i klaskał, dokładnie o tym samym mówił przy "Radio Ga Ga".


RE: Jak unikać polirytmii? - FL FAN - 13.05.2023

(13.05.2023, 22:23)Recoil83 napisał(a): Jak bym nie subskrybował kanału 0dB.pl to bym może i klaskał, dokładnie o tym samym mówił przy "Radio Ga Ga".

No to sprawdź daty, bo ja pisałem o tym arpie 3 maja i nie rozwinąłem tematu, aby nie robić powieści z postu, a film o którym wspomniałeś pojawił się 5 maja zdaje się. Mimo wszystko był takim impulsem do tego, aby założyć ten osobny temat, bo miałem już o tym nie pisać tak szczerze mówiąc, ale jak się mówi A to trzeba powiedzieć B, nie lubię pozostawiać niedokończonych myśli, skoro w moim przekonaniu nadal można coś wnieść/wyjaśnić/wskazać problem.

Często posiłkuję się obecnymi i byłymi redaktorami z EiS i artykułami z tego portalu i to żadna tajemnica. Super, że oglądasz materiały Pana Tomasz Wróblewskiego - szczerze nie znam lepszego specjalisty od dźwięku w kraju.