MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Cześć - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Przedstaw się (https://musicproducers.pl/forum-przedstaw-sie)
+---- Wątek: Cześć (/temat-czesc--31128)



Cześć - Piano/Keyboard - 20.05.2023

Cześć Wam

Na forum zarejestrowałem się z myślą o nauce gry na pianinie/keyboardzie. Kiedyś oglądałem filmy o teorii, ale nic z tego nie rozumiałem.

Stwierdziłem, że muszę poszukać kogoś, kto umie grać na pianinie/keyboardzie i podjąć naukę z nim. Widziałem darmowy kurs na pianinie, ale w przedziale wiekowym 12-25, więc jestem już za stary.

Płatne kursy 40-50zł/1h przekraczają mój budżet, więc prawdopodobnie skończyłoby się na 4 godzinach lub rozwlekło w czasie.

Podobnie jak z prawem jazdy najważniejsza jest praktyka i żywe granie :)

Co proponujecie?


RE: Cześć - OProject - 20.05.2023

Tutoriale na youtube - po angielsku jest tego masa - wpisz "How to play: ..." :P
Jeszcze polecałbym program Synthesia
Oczywiście ucz sie prostych melodii (ulubionych) tak po prostu i staraj sie improwizowac - to tez czasem pomaga w produkcji/tworzeniu muzyki - dla mnie znacznie łatwiej coś wymyślić na keyboardzie niz ułożyć w pianorollu (a gram slabo xd) :P

Lekcje też byly by spoko, napewno cos wiecej bys wyniósł niż samemu próbując - ale nie jest to niezbędne

Potem moze znajde kanały na Yt ktore ogladalem


RE: Cześć - Burning Car - 22.05.2023

W kwestii teoria muzyki i jak budować akordy itd polecam zajrzeć tutaj :
https://www.youtube.com/watch?v=884t_5Z5ofQ&ab_channel=BartoszBazokZelek


RE: Cześć - Piano/Keyboard - 27.05.2023

Dzięki za podpowiedzi, a wiecie, jak nauczyć się pojęć typu "dominanta" i innych nawet najbardziej podstawowych? Kupiłem słownik muzyczny i czytałem o różnych pojęciach w internecie, ale nic z tego nie rozumiem.

Kilka przykładów:
"Dominanta - piąty stopień skali albo gamy (durowej i molowej) w odległości kwinty czystej w górę lub kwarty czystej w dół od toniki."

"Skala – szereg dźwięków ułożonych według stałego schematu."

"Gama – szereg dźwięków ułożonych według reguł danej skali muzycznej."

"Kwinta – interwał prosty zawarty między pięcioma kolejnymi stopniami skali muzycznej."

"Interwały proste – interwały o rozpiętości nieprzekraczającej ośmiu stopni zawartych między dźwiękami składowymi."

"Progresja - przeniesienie danej melodii lub struktury harmonicznej o określoną odległość w górę, lub w dół skali muzycznej."

Itd.

W ogóle nie rozumiem definicji. Na co to się przekłada przy graniu na klawiszach?

Musiałbym zacząć zupełnie od podstaw, a w ogóle nie rozumiem podstawowych pojęć.


RE: Cześć - FL FAN - 28.05.2023

Proszę sobie wejść na te strony:

Cytat:Tony, półtony w muzyce

Uczymy się grać na keyboardzie


Poczytać o podstawowych pojęciach, pooglądać, posłuchać przykładów, rozwiązać ćwiczenia.
Czym jest gama + ćwiczenia. Niżej jest o muzycznych odległościach (interwałach)  
(półton, kwinta, oktawa do wszystkiego są przykłady  - widok klawiatury i dźwięk)

Drugi link pozwoli ruszyć z miejsca, jeśli o naukę gry chodzi, teoria + ćwiczenia


RE: Cześć - FL FAN - 29.05.2023

Skale zapewne znasz najbardziej rozpowszechnione czyli durową i molową ale istnieją inne. 
Nie wiesz pewnie o istnieniu skal:  jońskiej, lidyjskiej i miksolidyjskiej, doryckiej, frygijskiej i eolskiej.

Interwały proste to te które mieszczą się w obrębie oktawy czyli prymy, sekundy, tercje, kwarty, kwinty, seksty, septymy i oktawy.

Interwały złożone to interwały o rozpiętości przekraczającej osiem kolejnych stopni (np. nona to oktawa + sekunda).



(27.05.2023, 7:48)Piano/Keyboard napisał(a): W ogóle nie rozumiem definicji. Na co to się przekłada przy graniu na klawiszach?

Musiałbym zacząć zupełnie od podstaw, a w ogóle nie rozumiem podstawowych pojęć.

Myślę, że  teraz już rozumiesz.
... a jak się to przekłada ?  Ano tak się przekłada, że znajomość tych terminów, pięciolinii i nut (przynajmniej w stopniu podstawowym)  pozwala jako tako nakreślić jakieś próby pierwszych melodii i utworów.

Jeśli więc nie jesteś geniuszem muzycznym, który ma słuch doskonały i gra jak Jan Sebastian Bach, to musisz zabrać się do nauki i wykazać sporym zaangażowaniem. Inaczej nic z tego nie będzie, a Twoja "muzyka" będzie tylko przypadkowo wystukanymi dźwiękami.


Skorzystaj też z tej strony:
Cytat:musicca.com/pl

Polecam od razu zakładki "ćwiczenia" i "narzędzia".



RE: Cześć - Mandalar - 29.05.2023

teoria muzyki nie jest niezbędna do jej grania i tworzenia, najbardziej przydaje się do komunikowania między muzykami, po prostu graj i się nie przejmuj, a stopniowo powoli jak będziesz się interesował teorią, to zaczniesz ją rozumieć i łączyć kropki


RE: Cześć - Piano/Keyboard - 30.05.2023

@FL FAN Nie wchodziłem jeszcze w linki, ale to nie takie proste, bo z "Interwały proste to te które mieszczą się w obrębie oktawy czyli prymy, sekundy, tercje, kwarty, kwinty, seksty, septymy i oktawy." - nie wiem, co oznacza oktawa, sekunda, kwarta i kolejne pojęcia.


RE: Cześć - FL FAN - 30.05.2023

No to właśnie należy odwiedzić strony, zobaczyć co to sekunda, tercja czy oktawa, następnie odsłuchać. Zagrać samemu na wirtual piano albo na swoich klawiszach i tak dalej. Oktawa to przyjmijmy, że wciskasz dźwięk C1 - liczysz sobie od tego dźwięku włącznie 8 kolejnych i lądujesz na C2 - oto cała oktawa. Wszystkie interwały proste będą mieścić się w tych ośmiu klawiszach (pomijając czarne klawisze oczywiście, bo oktawa ma 12 dźwięków) Miałeś na pewno muzykę w szkole podstawowej ? Coś tam musisz  pamiętać.  Nie ma sensu, abym tutaj wstawiał grafiki z tych stron czy robił swoje i wrzucał skoro wszystko jest pod ręką. Niżej link do strony, którą podałem jako ostatnią, tutaj bezpośrednio do ćwiczeń.  Powodzenia.  



RE: Cześć - FL FAN - 30.05.2023

ENCYKLOPEDIA PWN:
Cytat:
oktawa
[łac. octava ‘ósma’],
muz.:


1) podstawowy interwał, odległość 8 stopni skali diatonicznej; może być oktawa czysta (np. c–c1; 12 półtonów), zmniejszona (np. c–ces1), zwiększona (np. c–cis1);

[Obrazek: oktawa-czysta.jpg]