MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HARDWARE Czy ten interfejs będzie dla mnie odpowiedni? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: HARDWARE Czy ten interfejs będzie dla mnie odpowiedni? (/temat-hardware-czy-ten-interfejs-bedzie-dla-mnie-odpowiedni)



Czy ten interfejs będzie dla mnie odpowiedni? - hudson462 - 18.11.2023

Cześć ;) Planuję zakup interfejsu Focusrite Scarlett Solo 3rd gen. W najbliższej przyszłości będę chciał mieć do niego podłączone słuchawki, monitory i mikrofon. Nie wykluczone, że kiedyś będę chciał dokupić jakiś sprzętowy syntezator i nagrywać z niego dźwięki do komputera. I teraz pytanie: czy mając podłączone wspomniane wcześniej sprzęty (słuchawki, monitory i mikrofon) dam radę podłączyć do niego dodatkowo jeszcze ten ewentualny syntezator? W sensie czy interfejs ma wystarczającą ilość wejść/wyjść?


RE: Czy ten interfejs będzie dla mnie odpowiedni? - ZDV-12 - 3.01.2024

Hej,
Niestety nie. Do tego interfejsu nie wszystko z tego co wymieniłeś podłączysz jednocześnie.

Monitory i słuchawki podłączasz bez problemu. Słuchawki na przednim panelu. Na monitory jest wyjście L/R z tyłu interfejsu, popatrz na zdjęciach:

https://supersound.pl/focusrite-scarlett-solo-4gen?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIhtf-iv7AgwMVcC0GAB2rcgcnEAQYDSABEgJ7UPD_BwE

I teraz tak, jeżeli mikrofon jest mono (a większość jest, stereofoniczne mikrofony są znacznie rzadziej wykorzystywane) to podłączasz go złączem XLR w Input 2 (wejście z tyłu interfejsu, regulacja wzmocnienia na frontowym panelu). Również jeśli mic jest pojemnościowy to na wejściu 2 masz opcję włączenia zasilania phantom +48v dla tego typu mikrofonu.

Jeżeli synth jest mono (np. Novation Bass Station II lub Behringer CAT lub masa innych) to i go podłączysz, tym razem prościej będzie przewodem TRS 6,3 w złącze Input 1 na przednim panelu.

Jeżeli synth ma wyjście stereofoniczne, to uwierz - nie chcesz go nagrać w mono (wyjdzie z tego "kibel" - delikatnie mówiąc). Także musiałbyś go podłączyć na dwa kanały wejściowe. Przykładowo Synth L na Input 1 w Interfejsie za pomocą kabla TRS -> TRS mono. A wyjście Synth R na Input 2 przy pomocy kabla TRS -> XLR, ale wtedy już nie masz wolnego miejsca na mikrofon i tu musisz sobie zadać jedno "zayebiście ważne pytanie" - czy będziesz miał potrzebę nagrywania jednocześnie stereofonicznego syntezatora i dźwięku z mikrofonu? Jeżeli nie, to oprócz dziwnego podłączenia TRS->XLR an jednym kanale nie będziesz miał żadnych przeszkód w nagrywaniu.

Jeżeli potrzebujesz mieć podłączony jednocześnie mono mikrofon + stereo synth - to musisz mieć co najmniej 3 wejścia (co w praktyce oznacza 4 wejścia, bo nie kojarzę interfejsów z trzema).

A połączenie TRS-XLR nazwałem przeszkodą, dlatego, że np gdy przyjdzie Ci nagrywać stereo synth z wyjściem minijack (jak np Roland JD-08). To będziesz musiał znaleźć przewód, który od strony interfejsu zapewni Ci jedno złącze XLR i jedno TRS 6,3. A od strony syntha będziesz potrzebował 1x stereo TRS 3,5 (czyli stereofonicznego minijacka). Takie kable nie są dostępne w sprzedaży, więc pewnie skończy się na przewodzie 1x stereo TRS 3,5 od strony syntha i  2 x mono TRS 6,3 od strony interfejsu (korzystam z takich - działa dobrze). Ale w tym interfejsie dodatkowo dla jednego z mono TRS 6,3 będziesz potrzebował przejściówki TRS->XLR - co komplikuje i tak już skoplikowane ;-) 

Jeżeli nie przeszkadza Ci to co powyżej opisałem + nie musisz nagrywać jednocześnie stereofonicznego syntezatora i mikrofonu, to ten interfejs się nada.


RE: Czy ten interfejs będzie dla mnie odpowiedni? - ZDV-12 - 5.01.2024

To jeszcze mały "disklajmer" bo "boli mnie głowa i nie mogę spać" po napisaniu powyższego posta.

Zacząłem mieć rozkminę dotyczącą tego, czy można na tym "międzymordziu" nagrać stereofoniczny syntezator. Z jednej strony odpowiednie podłączenie kablami jak i ilość złącz istnieje tak jak to opisałem post wyżej. Z drugiej przypomniała mi się instrukcja do interfejsu Steinberga gdzie... Mimo posiadania złącz combo nie każde wejście obsługiwało wszystkie typy podłączanych urządzeń (Steinberg UR44C).

Nie przedłużając - zajrzałem do instrukcji obsługi Focursite Solo (3 gen, teraz dostępna jest już 4 generacja) i nie ma tam wzmianki, że na Input 1 można podłączyć instrument z wyjściem liniowym - jedynie mikrofon XLR.

Natomiast na Input 2 można podłączyć instrument z wyjściem liniowym (wciskając przycisk "inst"), lub gitarę z "wyciśniętym" inst ;)

No i teraz "przed użyciem skonsultuj się ze sprzedawcą lub producentem". A moje błędne założenie wynikało z faktu, że w moim obecnym interfejsie Roland Rubix 24 to możesz nawet mikrofale tam podłączyć ;) A precyzyjniej i poważniej zarazem rzecz ujmując dwa wejście combo na froncie i zestaw przełączników pozwala mi na dowolną kombinację (tj w obrębie dwóch wejść - czyli też nie mogę naraz stereo syntezatora + mikrofonu). Ale stereo synth sam mogę nagrać (2 x instrument) lub mono syntezator + mikrofon jednocześnie.

Zatem posypuję głowę popiołem i tym długim monologiem prostuję nieco sprawę, którą sam pokręciłem. Mi scusi.