MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
INNE Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: INNE Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? (/temat-inne-jaki-priorytet-dla-lepszego-odsluchu)



Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - hudson462 - 22.11.2023

Cześć ;) Pracuję w 44,1 kHz i 32 float bitach na słuchawkach AKG k240 mkII (używam do nich SoundID Reference żeby wyrównać ich charakterystykę częstotliwościową) bez żadnego interfejsu audio. Zastanawiam się jaki powinienem mieć priorytet żeby uzyskać odsłuch na lepszym poziomie (w sensie, więcej detali itd.) - czy największą różnicę odczuję dzięki ogarnięciu sobie mocniejszego komputera który pozwoli mi na pracę w wyższej częstotliwości odświeżania, czy może lepiej żebym ogarnął sobie lepsze słuchawki + interfejs, a może jeszcze coś innego?


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - sonic - 22.11.2023

to chyba tak jakbyś zamiast subwoofera po prostu podbił niskie na odtwarzaczu muzyki , interface niezbędny , jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom jakości to musisz na słuchawki minimum 1000 zł szykować , cudów się nie spodziewaj , jeśli chcesz mieć na prawdę lepszą jakość to kilka tys zł więcej.


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Zirds - 23.11.2023

(22.11.2023, 23:03)hudson462 napisał(a): Cześć ;) Pracuję w 44,1 kHz i 32 float bitach na słuchawkach AKG k240 mkII (używam do nich SoundID Reference żeby wyrównać ich charakterystykę częstotliwościową) bez żadnego interfejsu audio. Zastanawiam się jaki powinienem mieć priorytet żeby uzyskać odsłuch na lepszym poziomie (w sensie, więcej detali itd.) - czy największą różnicę odczuję dzięki ogarnięciu sobie mocniejszego komputera który pozwoli mi na pracę w wyższej częstotliwości odświeżania, czy może lepiej żebym ogarnął sobie lepsze słuchawki + interfejs, a może jeszcze coś innego?

Robisz sobie sieczkę z mózgu tym wszystkim. Robisz muzykę czy bawisz się w Inżyniera Audio?


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Abigail Noises - 23.11.2023

Cytat:Jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom jakości to musisz na słuchawki minimum 1000 zł szykować, cudów się nie spodziewaj, jeśli chcesz mieć naprawdę lepszą jakość to kilka tys. zł więcej.


To znaczy, że aby robić super kawałki to trzeba mieć takie słuchawki? 

https://www.instalki.pl/news/hardware/sennheiser-he-1-w-polsce/

Absurdy panie wypisujesz... Dobre słuchawki w cenie ok. 500 złotych wystarczą, choćby takie Bayerdynamic 990dt pro — lub podobne masteringowe.

Cytat:to chyba tak jakbyś zamiast subwoofera po prostu podbił niskie na odtwarzaczu muzyki 


To znaczy, co podbija doły? —  SoundID Reference? Wiesz w ogóle co to za wtyczka? Chyba nie...


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - hudson462 - 23.11.2023

(23.11.2023, 6:26)Abigail Noises napisał(a):
Cytat:Jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom jakości to musisz na słuchawki minimum 1000 zł szykować, cudów się nie spodziewaj, jeśli chcesz mieć naprawdę lepszą jakość to kilka tys. zł więcej.


To znaczy, że aby robić super kawałki to trzeba mieć takie słuchawki? 

https://www.instalki.pl/news/hardware/sennheiser-he-1-w-polsce/

Absurdy panie wypisujesz... Dobre słuchawki w cenie ok. 500 złotych wystarczą, choćby takie Bayerdynamic 990dt pro — lub podobne masteringowe.

Cytat:to chyba tak jakbyś zamiast subwoofera po prostu podbił niskie na odtwarzaczu muzyki 


To znaczy, co podbija doły? —  SoundID Reference? Wiesz w ogóle co to za wtyczka? Chyba nie...
Nie no, z tym podbijaniem dołów przez SoundID Reference to akurat jedyna rzecz którą napisał i jest zgodna z prawdą xd. W szczególności przy AKG k240 mkII które totalnie nie mają basów.


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - hudson462 - 23.11.2023

(23.11.2023, 2:38)Zirds napisał(a):
(22.11.2023, 23:03)hudson462 napisał(a): Cześć ;) Pracuję w 44,1 kHz i 32 float bitach na słuchawkach AKG k240 mkII (używam do nich SoundID Reference żeby wyrównać ich charakterystykę częstotliwościową) bez żadnego interfejsu audio. Zastanawiam się jaki powinienem mieć priorytet żeby uzyskać odsłuch na lepszym poziomie (w sensie, więcej detali itd.) - czy największą różnicę odczuję dzięki ogarnięciu sobie mocniejszego komputera który pozwoli mi na pracę w wyższej częstotliwości odświeżania, czy może lepiej żebym ogarnął sobie lepsze słuchawki + interfejs, a może jeszcze coś innego?

Robisz sobie sieczkę z mózgu tym wszystkim. Robisz muzykę czy bawisz się w Inżyniera Audio?
Tak, bawię się w Inżyniera audio.


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Zirds - 23.11.2023

(23.11.2023, 9:43)hudson462 napisał(a):
(23.11.2023, 2:38)Zirds napisał(a):
(22.11.2023, 23:03)hudson462 napisał(a): Cześć ;) Pracuję w 44,1 kHz i 32 float bitach na słuchawkach AKG k240 mkII (używam do nich SoundID Reference żeby wyrównać ich charakterystykę częstotliwościową) bez żadnego interfejsu audio. Zastanawiam się jaki powinienem mieć priorytet żeby uzyskać odsłuch na lepszym poziomie (w sensie, więcej detali itd.) - czy największą różnicę odczuję dzięki ogarnięciu sobie mocniejszego komputera który pozwoli mi na pracę w wyższej częstotliwości odświeżania, czy może lepiej żebym ogarnął sobie lepsze słuchawki + interfejs, a może jeszcze coś innego?

Robisz sobie sieczkę z mózgu tym wszystkim. Robisz muzykę czy bawisz się w Inżyniera Audio?
Tak, bawię się w Inżyniera audio.

Zamiast pytać ludzi na forum dla nieprofesjonalnych muzyków, to nie lepiej iść na studia w takim kierunku i samemu dawać rady o tym?


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - OProject - 23.11.2023

Słuchawki/monitory i interfejs sa najwazniejsze (chociaz u mnie na nowym kompie mam problem i brzmia gorzej niz na starym - ten sam sprzet - moze uda sie to naprawic nie wiem)
A jak tak bardzo ci zalezy to lepiej wynajmij sobie studio na godzine i tam zmiksuj ;)


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Zirds - 23.11.2023

(23.11.2023, 10:52)OProject napisał(a): Słuchawki/monitory i interfejs sa najwazniejsze (chociaz u mnie na nowym kompie mam problem i brzmia gorzej niz na starym - ten sam sprzet - moze uda sie to naprawic nie wiem)
A jak tak bardzo ci zalezy to lepiej wynajmij sobie studio na godzine i tam zmiksuj ;)

Jak gorzej? Jakieś porównania?


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - OProject - 23.11.2023

(23.11.2023, 11:39)Zirds napisał(a):
(23.11.2023, 10:52)OProject napisał(a): Słuchawki/monitory i interfejs sa najwazniejsze (chociaz u mnie na nowym kompie mam problem i brzmia gorzej niz na starym - ten sam sprzet - moze uda sie to naprawic nie wiem)
A jak tak bardzo ci zalezy to lepiej wynajmij sobie studio na godzine i tam zmiksuj ;)

Jak gorzej? Jakieś porównania?
no mam stary laptop i tam wszystko brzmi normalnie, na tel tez :P


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - hudson462 - 23.11.2023

(23.11.2023, 10:52)OProject napisał(a): Słuchawki/monitory i interfejs sa najwazniejsze (chociaz u mnie na nowym kompie mam problem i brzmia gorzej niz na starym - ten sam sprzet - moze uda sie to naprawic nie wiem)
A jak tak bardzo ci zalezy to lepiej wynajmij sobie studio na godzine i tam zmiksuj ;)
A możesz jakoś rozwinąć temat interfejsu? W sensie dlaczego jest taki ważny, że stawiasz go na równi ze słuchawkami i monitorami?


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - sonic - 24.11.2023

interface - czysty dźwięk bez ulepszeń / podbitych częstotliwości dzięki czemu jak mixujesz utwór to powinien tak samo grać na innym sprzęcie innej osoby czy z klubie np , oczywiście to zależy również od słuchawek i monitorów, zresztą słuchawek i monitorów też to się tyczy, monitory zdecydowanie dla producenta tez z tego powodu , jak będziesz mixował na wierzy głośnikach do pc czy kolumny głośnikowe i amplituner to mix będzie brzmiał inaczej u ciebie i inaczej gdziekolwiek indziej .


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - OProject - 24.11.2023

(23.11.2023, 23:08)hudson462 napisał(a):
(23.11.2023, 10:52)OProject napisał(a): Słuchawki/monitory i interfejs sa najwazniejsze (chociaz u mnie na nowym kompie mam problem i brzmia gorzej niz na starym - ten sam sprzet - moze uda sie to naprawic nie wiem)
A jak tak bardzo ci zalezy to lepiej wynajmij sobie studio na godzine i tam zmiksuj ;)
A możesz jakoś rozwinąć temat interfejsu? W sensie dlaczego jest taki ważny, że stawiasz go na równi ze słuchawkami i monitorami?
Slychac róznicę między standardowa karta dzwiekowa a interfejsem, a jak wsadzisz dobre słuchawki/monitory do standardowej karty to bedzie brzmialo gorzej  - w kazdym razie wszystkie elementy sa wazne - i nawet interfejs za 100 zl wystarczy i bedzie lepszy niz zwykla karta i zyskasz te kilka %jakości, róznica miedzy interfejs-interfejs pewnie nie bedzie taka wielka niz miedzy interfejsem a standardowa karta dzwiekowa :P


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - Recoil83 - 25.11.2023

Ja mam słuchawki za 100 zł od 13 lat te same, zintegrowana karta nie jest taka zła jak się odpowiednio ustawi Equalizer w Windows jest taka opcja wbudowana na stałe, po korekcji brzmi tak samo jak Asus Xonar na Linux czyli bardzo czysto. Czy więcej detali to nie wiem bo od samego początku wszystkie moje projekty są w 96 kHz, może być tylko gorzej. W komputerze do produkcji mam RME HDSP 9632, i ta karta brzmi neutralnie moim zdaniem, nic nie podbija, mam jeszcze Esi Maya 44 PCI i ta podbija niskie częstotliwości, Esi Juli@ natomiast też brzmi jak RME neutralnie. W sumie interfejs audio jest ci potrzebny tylko ze względu na wbudowany sterownik ASIO, ma niższa latencję niż ASIO4All, lub gdy zapisujesz dźwięki zewnętrzne np. z mikrofonu, lub syntezatora to wtedy możesz zapisać i powyżej 96 kHz o ile zechcesz.


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - hudson462 - 25.11.2023

To ciekawe co piszecie, bo wszytkie interfejsy o których do tej pory czytałem miały niemalże idealnie płaską charakterystykę.


RE: Jaki priorytet dla lepszego odsłuchu? - ZDV-12 - 3.01.2024

(25.11.2023, 13:15)hudson462 napisał(a): To ciekawe co piszecie, bo wszytkie interfejsy o których do tej pory czytałem miały niemalże idealnie płaską charakterystykę.
Hej, mam podobne wrażenie gdy dokonuję odsłuchu na różnych interfejsach - obawiam się, że interfejs nie gra tu zbyt kluczowej roli jeżeli chodzi o jakość odsłuchu. Większość dzisiejszych interfejsów oferuje parametry odsłuchu, które są więcej niż wystarczające przy produkcji muzyki. Klucz to 24 bit, 44,1kHz - wystarcza w zupełności. Możesz produkować w wyższych parametrach, ale uzysk jest niewielki a na słabej jakości głośnikach/monitorach/słuchawkach - nie do wykrycia przy pomocy uszu - polecam tu ślepe testy, są zaprzeczeniem marketingowego bełkotu w naszych "sypialnianych realiach".

Interfejs

To czym dzisiejsze interfejsy się wyróżniają głównie w półce cenowej 400 - 4000zł to najczęściej parametry, które nie będą miały wpływu na to na czym Ci zależ:
Cytat:(uzyskać odsłuch na lepszym poziomie (w sensie, więcej detali itd.))
1. Będą się różniły ilością wejść i wyjść - jeżeli tworzysz tylko przy pomocy kompa, a nie nagrywasz nic z zewnątrz (instrumenty, wokale) to wystarczy Ci jedno wyjście L/R balanced na monitory, jedno wyjście słuchawkowe i styka. A i tak będziesz miał w takim interfejsie przynajmniej jedną parę wejść L/R do wprowadzenia dźwięku. Warto się także zastanowić, czy chcesz w interfejsie mieć parę klasycznych wejść MIDI 5din, które przydadzą Ci się gdy podłączasz syntezatory lub klawiatury sterujące z takim złączem. Gdy korzystasz jedynie z USB - bez znaczenia czy będą te 5din MIDI czy nie.
2. Będą się różniły jakością przetworników A/C - C/A, ale jak bardzo trzeba mieć wytrenowany słuch, zaadaptowane pomieszczenie i dobrej jakości monitory aby to usłyszeć - tego żaden marketingowiec nie wspomni. A przy nagrywaniu będziesz potrzebował dobry mikrofon i znajomość technik nagrywania różnych instrumentów. Co innego, jeżeli instrumenty nagrywasz line-in (np syntezatory) - wtedy jakość przetworników A/C będzie miała znaczenie.
3. Bedą się różniły marką a co za tym idzie wszystkim co z tym związane (wsparcie, sterowniki, dodawany soft).
4.Itd - generalnie nie przedłużając, jeżeli pracujesz w 32bit/44,1kHz a chcesz polepszyć jakość dźwięku to możesz się zawieść zmieniając interfejs.

Słuchawki

Tu na pewno odczujesz różnicę i tym sposobem na pewno zadbasz o jakość dźwięku, ilość detali itp. Oczywiście dobierając konkretny model, który zapewni Ci lepszy odsłuch niż obecne słuchawki. Skrócę tu wypowiedź do minimum - słuchawki najlepiej gdybyś sam posłuchał w sklepie na utworach ulubionych - takich, które bardzo dobrze znasz. Możesz też wziąć swój kawałek do odsłuchu - to również ciekawe doświadczenie, tym bardziej, że także go dobrze znasz. Każdy będzie Ci polecał wg własnego uznania - ja również tak jak Abigail Noises korzystam z Bayerdynamic DT 990 Pro i również jestem z nich zadowolony. Pytanie jaki efekt chcesz uzyskać, jakie masz aktualnie słuchawki i ile jesteś w stanie wydać na "tjunink". Polecam zacząć od porównania Musoneo, które pojawiło się kilka dni temu na YT. Maciek testuje tam i porównuje słuchawki z różnych przedziałów cenowych. Wybierz, które Ci się podobają, jedź do sklepu i dokonaj odsłuchu. Omawia tam również ciekawy model Slate VSX, który dostarczany jest z softem pozwalającym na emulację car audio, klubu, studia, itd.

Adaptacja

Nie tak tania jak nowe monitory (zwykle) i nie tak fajna jak nowy sprzęt dlatego często pomijana, ale zwykle to tego najbardziej brakuje w naszych domowych pracowniach bo sprzęt w dzisiejszych czasach mamy najzwyczajniej wystarczający. Sam ubolewam nad faktem, że aktualnie wynajmuję i nie mam jak przeprowadzić adaptacji bo jest to u mnie to co kuleje najbardziej. Można jednak prostymi domowymi sposobami nieco poprawić akustykę pomieszczenia (dywany, regał z książkami, kanapa, itd). Tu jeżeli masz możliwość to zgłębienie tematu może dać Ci największe zyski w jakości dźwięku (a dokładniej w jego płaskiej charakterystyce). Można ewentualnie ratować się całymi systemami jak np monitory od IK Multimedia (nie pamiętam nazwy) wraz z ich wtyczką ARC, które kompensują niedobory na stanowisku odsłuchowym - ale to piszę jedynie jako ciekawostkę, ponieważ nie miałem okazji z nich korzystać.

Monitory

I one mogą Ci poprawić detaliczność dźwięku jak i ogólną jakość. Jednak tu duży wpływ będzie miała adaptacja akustyczna pomieszczenia. I poza tym powyższym zdaniem, cała reszta jest jak w akapicie o słuchawkach, wszystko zależy jakie masz obecnie monitory, jaki efekt chcesz uzyskać i ile masz do wydania.