MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Laptop - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Laptop (/temat-laptop)



Laptop - Stiopa - 21.08.2012

Siema, chcę kupić lapka do robienia muzy do 3 tyś.
Co polecacie? Do tej pory znalazłem o takich mniej więcej parametrach:
Intel core i 7 2670QM ( 4 x 3,20 Hz turbo coś tam)
8 GB ramu DDR3
Karta graficzna jakaś nvidia 8 GB lub Radeon
750 GB dysk 7200 obr/min
Karta muzyczna zintegrowana :(
Reszta nie istotna, chyba.


RE: Laptop - Herman - 21.08.2012

:D napewno nie :D poza tym parametry git <ok>


RE: Laptop - ProCkers - 21.08.2012

Chyba nawet wiem o jaki laptop Ci chodzi, bo widziałem dziś takiego Asusa w media expert o identycznych parametrach ;P Karta graficzna tam była Radeon model 7000ileś 2GB :) Do produkcji taki lapek jest w bardzo dobry :) Możesz go brać śmiało.


RE: Laptop - Stiopa - 21.08.2012

Faktycznie karta 2 GB... mój błąd, z ramem pomyliłem. Czy Asus? Możliwe, ale jeszcze są innych firm mp. Acery Dell itp HP, ale słyszałem, że HP są do dupy.


RE: Laptop - Estrax - 21.08.2012

(21.08.2012, 15:48)Stiopa napisał(a): Siema, chcę kupić lapka do robienia muzy do 3 tyś.
Co polecacie? Do tej pory znalazłem o takich mniej więcej parametrach:
Intel core i 7 2670QM ( 4 x 3,20 Hz turbo coś tam)
8 GB ramu DDR3
Karta graficzna jakaś nvidia 2 GB lub Radeon
750 GB dysk 7200 obr/min
Karta muzyczna zintegrowana :(
Reszta nie istotna, chyba.

W takim razie... analizę czas zacząć <hahaha>

Proc: i7 2670qm to 4/8x 2,2-3,1 GHz (4 rdzenie fizyczne, 8 logicznych; 2,2 GHz normalnie, a 3,1 GHz w trybie turbo, który uruchamia się zazwyczaj w okolicach 85% wykorzystania procesora, chociaż i tym można manipulować :P ) z 6 mb cache... nie ma może w tej cenie nic z procesorem i7 3610qm (byle nie i7 3612qm)? 4/8x 2,3-3,3 GHz, 6 mb cache, wydajność nieco lepsza, no i to 22 nm, a nie jak w starszej wersji i7 2670qm jest to 32 nm ;) Poza tym i7 3610qm przy pracy w stresie ma o jakieś 5-6 stopni niższą temperaturę, to też na plus. Cena bardzo podobna, różnica o max 50-100 pln.

RAM: tutaj zależy od taktowania pamięci... zapewne dostaniesz z 1333 MHz, to takie rozsądne minimum ;) 1066-tki są wolne... lepiej dołożyć te kilka złotych (max 10-20 pln, kości ramu są taak tanie... :D) i mieć nieco lepszą tą pamięć ;) Niby można wejść w 1600 MHz, ale w laptopie raczej nie ma sensu... nie wykorzystasz w pełni tego 'przyrostu' wydajności. 8 GB powinno wystarczyć, w 16 nie ma sensu się pchać przy tych procesorach :P jedynie proc pokroju i7 3920xm lub 2920xm/2960 xm, który jest nieco mocniejszy (ale z tym rośnie cena, sam taki i7 3920xm kosztuje 1096$) ma szansę jakkolwiek to wykorzystać (np. utrzymując kilkanaście omnisphere, kontaktów z dużymi bankami i innych zasobożernych wtyczek ciągle w użyciu), ale też wątpię, że wykorzystasz to w pełni.
Reasumując: 8 GB 1333 MHz wystarcza bez problemu.

Grafika: jeżeli masz zamiar stawiać na tym haMaca to zdecydowanie Radeon (żadnej z nVidii, które posiadają optimusa nie da się odpalić na Macu). Jeżeli masz zamiar pracować na windzie to model karty jest kwestią drugorzędną... Szczególnie dobry (i kompatybilny z systemem od Apple) jest model Radeon 6770m z 1GB DDR5. Inwestycja w grafikę DDR3 mija się z celem, to już przestarzały interfejs... dużo wolniejszy, mniej wydajny... jeżeli oczywiście nie bawisz się w obróbkę grafiki/video (mam na myśli 3ds Max czy Photoshopa), czy też nie grasz w gry... to nie ma sensu pchać się w grafikę 2 GB ;)
Do produkcji muzyki i ewentualnego tam jakiegoś oglądania filmów w zupełności wystarcza grafika 1 GB DDR5... nie daj sobie wcisnąć staroci w postaci DDR3.

HDD: Tylko i wyłącznie 7200 rpm, nie różni się za wiele cenowo od 5400 rpm, a jest bardziej wydajny. Inna opcja to dyski SCSI/SAS lub SSD, ale prawdziwą ich wydajność osiągniesz dopiero na konkretnym PC. 750 GB to powinna być dobra ilość miejsca, a jeżeli będziesz potrzebował więcej miejsca na sample/wtyczki to zawsze można podpiąć jakiś zewnętrzny dysk.

Dźwięk: zawsze można założyć zewnętrzny po USB/FW (jeżeli oczywiście ten laptop FW posiada)... a w sumie nawet trzeba, gdyż wydajność zintegrowanej karty jest taka, że... szkoda słów.

Ekran: zapewne będzie to 15" lub 17". Tutaj nie ma problemu, zawsze możesz podłączyć jakiś większy zewnętrzny, na 23-25" bardzo komfortowo się pracuje. Popatrz na maksymalną rozdzielczość matrycy, powyżej 1600x900 jest już dosyć sensowna by komfortowo pracować w DAWach. Z swojego doświadczenia mogę stwierdzić, że połączenie kilku (np. 3, tak jak ma to miejsce w moim przypadku) matryc 1920x1080 daje ciekawe efekty, można niemalże wszystko mieć 'na wierzchu'.

Polecane firmy (te, które oferują solidną jakość):
- Dell (wysoka półka) - polecam.
- Lenovo / IBM (obydwie te firmy aktualnie należą do jednej korporacji... Lenovo - mega 'plastik' w stosunku do dawnych IBMów, ale i tak dzięki doświadczeniu IBMu całokształt oferowany przez Lenovo nie jest najgorszy)
- Toshiba
- MSI
- ewentualnie jeszcze... Packard-Bell


HP nie polecam, 99,9% produktów HP ma słaby system odprowadzania ciepła, przez co grzeją się koszmarnie. Za to - na plus - nie musisz mieć grzejnika by w zimie, przy -20 na zewnątrz... mieć ciepło w pokoju <hahaha> Z moich testów najlepiej wypada Dell pod względem hałasu, temperatury i ogólnej wydajności.


RE: Laptop - Stiopa - 21.08.2012

Dzięki stary, rozwiałeś moje wątpliwości co do firmy.
No i cenna uwaga rozdzielczość, większość to standard poniżej HD 720p więc poszukam full HD.

P.S. Podpiąć się zawsze mogę pod TV o full HD 47'', który sobie właśnie kupuje. :P


RE: Laptop - Derlee - 24.08.2012

(21.08.2012, 18:44)Estrax napisał(a): Polecane firmy (te, które oferują solidną jakość):
- Dell (wysoka półka) - polecam.
- Lenovo / IBM (obydwie te firmy aktualnie należą do jednej korporacji... Lenovo - mega 'plastik' w stosunku do dawnych IBMów, ale i tak dzięki doświadczeniu IBMu całokształt oferowany przez Lenovo nie jest najgorszy)
- Toshiba
- MSI
- ewentualnie jeszcze... Packard-Bell

Dell tak, Lenovo też (mam służbowego T61, jest pancerny, nie znam mocniejszego kompa, pracuje nawet przy -20 stopniowym mrozie, nie grzeje się wcale), z Toshibą byłbym ostrożny, MSI na pewno nie (to jest dopiero plastik), Packard Bell to już jest kompletna budżetówka i będzie parzył.

Na dowód zajrzyj do testów laptopów na www.notebookcheck.pl.
Polecam Ci, jeśli chcesz robić muzę, Dell Vostro 3550 (15") lub 3750 (17"). Masz jakieś modele na oku? Linki do aukcji allegro czy coś?


RE: Laptop - Stiopa - 24.08.2012

Coś jak ten: http://allegro.pl/dell-inspiron-q15r-i7-2670qm-500gb-8gb-windows-7-i2566615657.html

lub: http://allegro.pl/lenovo-g570-i5-2450m-8gb-500-hd6370-hdmi-windows-i2565597086.html


RE: Laptop - Derlee - 25.08.2012

Choć mam Della i bronię Dellów, to jednak nie serii Inspiron. Poczytaj sobie dobrą reckę tutaj: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Inspiron-Q15R.52327.0.html oczywiście wersja może się różnić podzespołami. Co do Lenovo - http://pclive.pl/testy/lenovo-g570-20079.html

Z doświadczenie wiem, że Inspiron to nieudane dziecko Della, zaś Lenovo są dość ciche i się mniej grzeją. Wyświetlacz też w większości przypadkó jest lepszy. Z tych dwóch lapków zdecydowanie Lenovo, bez dwóch zdań.

Muzykę na i5-2450M 2.50 spokojnie zrobisz z mega zapasem mocy. Ja w swoim Dell Vostro mam i5-2410M 2.40 i mimo to nie ma mowy o przycinkach (a używam FL Studio + Adobe Audition jednocześnie). Tyle tylko że jeżeli chcesz kompa do tworzenia muzyki, to 8 GB RAM jest aż nadto. Jeżeli nie chcesz na nim grać, to 4 GB byłyby świat i ludzie, zaś karta graficzna może być nawet zintegrowana (są ludzie, którzy uważają, że karta graficzna ma znaczenie w muzyce, np że system coś renderuje graficznego czego nie widać, więc jeśli chcesz się kopać z wielbłądem to możesz z nimi dyskutować ;)). Ja np w swoim mam odpaloną cały czas Intel HD3000 i nie robi to różnicy, Radeon 6630M uruchamia się dopiero jak włączam Battlefielda. Przez cały czas działa karta zintegrowana. W laptopach klasy niższej i średniej, czyli w takim Lenovo jak podałeś (i w Inspironie też) są dwie karty graficzne - zintegrowana (FL Studio, system, wszystko praktycznie) i badziewna lepsza karta gdy potrzebna jest moc, np do gier. WIĘC - jeśli nie będziesz na nim grał, to grafiką się nie przejmuj, RAM-em też.

Poczytaj sobie recenzje i pomyśl czy sam laptop Ci wystarczy. Możesz np wziąć normalnego laptopa do pracy z muzyką (nie do gier) za mniejszą kasę, dołożyć sobie interfejs audio na USB (przy dzisiejszej mocy procesorów FireWire jest zbędne, to redukcja jakichś 2% mocy) no i jakiś odsłuch. Decyzja Twoja bo kasa Twoja, tylko po co ją wyrzucać w błoto? :) Looknij na recenzje, które Ci wkleiłem + na to tutaj: http://audiogear.pl/?optymalny-zestaw,14


RE: Laptop - Stiopa - 25.08.2012

Grafika mnie nie obchodzi, bo do gier mam ps3, tylko zastanawiam sie, czy ram potrzebny jest do obrobki i konwersji filmow na ps3, bo procz muzy jeszcze do tego kompa uzywam :P


RE: Laptop - Schizmaker - 26.08.2012

ja mam samsung r580 z intel i5 2,4ghz reszty nie pamiętam mi w zupełności wystarczy



RE: Laptop - monorail - 26.08.2012

Ja również polecam Dell'a. Bardzo stabilny sprzęt, tylko nie serie inspiron lub studio bo są tandetne. Celuj w latitude bądź xps. Przewinęło mi się przez ręce dziesiątki lapów. Od dawna posiadam latitude i raczej do końca moich dni będę działał na lati :)


RE: Laptop - Stiopa - 26.08.2012

Dobra temat zamkniety, kupilem Lenowo z580 i5 - 3210M 2,50GHz, 4 ramu nvidia geforce 1Gb 750 Gb dysk za 2650zl. Dzieki wszystkim za podpowiedzi.


RE: Laptop - Derlee - 27.08.2012

no i git, jeśli o obróbkę filmó na ps3 chodzi, to na tym się nie znam. jeśli masz na myśli tylko konwersję z jednego formatu na drugi (np divx na format dla ps3) to tylko procek się liczy, ram nie gra roli a nawet jeśli to pomijalną. zresztą podczas konwersji możesz włączyć menedżer zadań i zobaczyć czy są skoki z pamięcią.