MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
BITWIG Bitwig Studio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: BITWIG Bitwig Studio (/temat-bitwig-bitwig-studio)

Strony: 1 2 3 4 5


RE: Bitwig Studio - Zirds - 21.03.2016

Dzisiaj wyszła kolejna wersja (wcześniejszych nie podawałem, ponieważ niewiele się zmieniło co do poprzednich) 1.3.8, która miała aż 5 wersji z dopiskiem RC (Release Candidate). W wyglądzie się prawie nic nie zmieniło co do oficjalnego wydania 1.3. Są jednak zmiany, które poprawiają API programu, jak i elementy, które poprzez zmiany widoku powodowały zwiechy programu.

Zmiany/poprawki/nowości

FIXED - Crash when trying to select parent device via controller API.
FIXED - Automation recording would be turned on by punch in or end of pre-roll if "Write Automation on Record" setting was on in preferences but this should only apply when the user manually turns on the record button.
FIXED - Controller API: selecting layers in device layer bank does not work correctly.
FIXED - Controller API: allow to launch either group track scenes or the clips of the group's master track via clip launcher interface.
FIXED - Controller API: observer for clip launcher slot selected state does not report correct value when pointing cursor track to another track.
FIXED - When clicking + button in a drum pad and selecting the same device as the last one inserted in the drum machine the device would not be inserted in the pad.
FIXED - Favouriting an item in the browser column scrolls back to the selected item in the list.
FIXED - Pinning device for a selected preset in popup browser would not allow unpin if the plugin no longer existed.
FIXED - Hardware FX does not report latency to PDC.
FIXED - A duplicated audio track reverts to the first hardware input if the source track had another hardware input selected.
FIXED - Crash when duplicating additive tempo modulation points inside a clip on the clip launcher.
FIXED - Potential crash when deleting time in arranger.
FIXED - Controller API: siblings track bank sometimes not scrolls to the correct section when selecting tracks.
FIXED - Crash due to being able to create a feedback loop by moving tracks between track groups that would cause more than one feedback loop.
FIXED - Using forward slashes ("/") in track names leads to the creation of subdirectories when exporting audio.
FIXED - Sensitive area for dragging start/end of events is too small on hi-res displays.
FIXED - Controller API: devices on group tracks are not accessible using cursor device.
FIXED - Controller API: macros of devices in FX slots cannot be accessed when slot is closed in the GUI.
FIXED - Dragging automation time selection for clip modulation resulted in wrong preview and wrong data inserted on drop.
FIXED - If you get an error saving a project when closing it the project should not be closed.
FIXED - Controller API: cursorTrack.addCanSelectNextObserver reports the same value as addCanSelectPreviousObserver.
FIXED - Controller API: crash when selecting parent device using Push4Bitwig script.
FIXED - Triplet notes were getting truncated during playback when shuffle is on.
FIXED - When opening a project containing a VST the preset name always says "Default Preset" instead of the last selected preset the VST had when saved.
FIXED - Regression: License registration window for u-he plugin is broken.
FIXED - Overdubbing of launcher clips is broken.
FIXED - Controller API: crash when calling selectFirstInSlot on named device cursor.
FIXED - Pitchbend does not get converted to note expressions anymore.
FIXED - Controller API: crash when trying to access MIDI port with invalid index.
FIXED - ASIO: Crash with a buffer-size of 2048 samples when using a Steinberg audio interface.
FIXED - Clicking on clip launcher scene clears the note editor content in tablet mode.
FIXED - Stop button on group track in clip launcher is not lit, so looks like you can't press on it.
FIXED - If you bounce a note clip that is recorded with preroll all bounces contain one bar of silence at the beginning of the bounced audio file.
FIXED - Recording with punch in and pre-roll causes clips to be recorded on the arranger with negative time.
FIXED - Audio engine always crashes if user selects weird buffer sizes on ALSA.
FIXED - Pasting of clip modulation inserts wrong data.
FIXED - Controller API: crash when diving into FX layers using Push4Bitwig script.
FIXED - Note length changes whe single-clicking inspector note length field for a multiselection.
FIXED - Eraser tool affects all layers in layered audio editor instead of just the target layer.
FIXED - Using punch out results in instrument track recording stopping slightly before the loop end.
FIXED - Controller API: cursor device does not work on tracks that have been created by a track bank.
FIXED - When dropping raw audio events into a clip the successive audio event sometimes gets deleted.
FIXED - Potential engine crash on OSX when scanning core audio hardware devices.
FIXED - Audio Engine crash when reading from disk failed.
FIXED - Controller API: potential crash in siblings track bank (Push4Bitwig script).
FIXED - Control Surface Scripting API does not open anymore from help menu in 1.3.6 on windows.
FIXED - Audio on Windows creates pops, crackles and slurring in 1.3.6 but worked in 1.3.5.
FIXED - Regression: Notes are sometimes getting played twice (note from start of loop creeps in at end) when a clip is looping .
IMPROVED - Don't have separate browser, inspector, mapping browser for each mode (PLAY, EDIT, ARR, MIX) in the tablet profile. Instead just one for all of the modes.
IMPROVED - Support Jack input and output latency compensation.
IMPROVED - Show path to selected file in popup browser and make it clickable to select a parent folder.
IMPROVED - Rescan plugin option not available for shelled plugins and only shown in presets browser not in device browser.
IMPROVED - Made touch-tap recognition more reliable on Surface Book and Surface Pro 4 and other devices with very high pixel-density.
IMPROVED - Improved algorithm used for delay-compensation including fixes for modulation routing and complex side-chaining.
IMPROVED - Touch: The radial gestures menu for devices in the device chain is now only available from the device header, as it was too easy to move/copy devices by accident. .
IMPROVED - ROLI Searbord RISE: Added MPE pitch bend range control in script preferences and send the range on the right channel.


RE: Bitwig Studio - Zirds - 12.11.2016

Bitwig 1.3.14 został wydany oficjalnie

http://www.bitwig.com/en/download.html

Thank you for downloading Bitwig Studio 1.3.14.
Lista zmian w najnowszej wersji 1.3.14:
FIXED Controller mappings in the mappings browser are sorted in a weird way.
FIXED Crash when copying scene to end of scene list for a nested track group.
FIXED Crash when loading some projects that contained plugins with nested chains that contained devices that routed to other parts of the project.
FIXED Crash if inserting content using popup browser into a slot on the clip launcher and deleting the track while the popup browser was open.
FIXED Controller API: deprecated API for switching device presets does not get updated to the lastest selected preset when switching presets using the browser in the GUI or the new browsing API.
FIXED Controller API: only create clips in group track slots when master track slots are shown instead of group scenes.
FIXED Controller API: clip launcher scenes should report if they have content just like slots do.
FIXED Controller API: add clip color observer to clip interface.
FIXED Engine crashes sometimes on OSX when terminating audio engine.
FIXED Crash when changing note length in some circumstances.
FIXED Recalling saved Hardware FX preset with popup browser crashes audio engine.
FIXED Regression: It is possible to drag arranger clips to a negative time on the arranger.
FIXED Crash if screen configurations change while the application is quitting.
FIXED Controller API: quantizing clips via controller API should be independent from event selection.
FIXED Controller API: send observer stop reporting after deleting effect track.
FIXED Bars:Beats:Tick:Percentage discards leading zeros in the percentage value when editing a beat time in the inspector.
FIXED Controller API: Clip.setStepSize has no effect when not connected to a clip.
FIXED Accessing files (projects, samples, plugins) is slow on some macOS computers depending on network configuration.
FIXED Windows: Snapping app window to sides or up (for fullscreen) is buggy.
IMPROVED When showing popup browser for insertion after a note effect select note effects and instruments by default.
IMPROVED Controller API: add functions to Clip interface that enable clearing all step sequencer steps or all steps in a given row.
IMPROVED Controller API: made it possible to observe the number of clips per scene in the scene bank interface.
IMPROVED Controller API: add function for transposing notes to clip interface.
IMPROVED Controller API: provide access to owner track in clip interface.
IMPROVED Controller API: add function for quantizing notes to clip interface.

Proszę moderatorów o nie łączenie wątków.


RE: Bitwig Studio - DNL666 - 14.11.2016

Kurczę, mnie nawet w tej najnowszej wersji prześladują "białe ekrany śmierci" :P.

Wypowiem się także co do samego daw, która jak dla mnie jest świetny :) Po pierwsze u naszych rodzimych sprzedawców można w pełni legalną wersję box wyhaczyć za 50% tego co chce sam producent. Po drugie, jakoś mi się lepiej aranżuje na bitwig aniżeli abletonie, bitwig ma świetną opcję, której zawsze mi brakowało w abletonie a mianowicie "grupowania grup". Dzięki temu łatwiej ogarniać aranżację i w ogóle workflow szybszy jak dla mnie :). Wsparcie dla 32 i 64 bitowych pluginów to w ogóle wypas, dzięki temu można wszystkich "nowszych" wtyczek używać bez problemu z miksem starych - np bionic delay, który uwielbiam :). Mały minus drobne błędy w stabilności działania (białe ekrany śmierci, które czasem się pojwią, wtedy jedynie można wylogować się z sytemu, tracąc praktycznie wszystkie ustawienia presetów z wtyczek - dzieje się tak tylko na windozie). Minus też za to że słabo radzi sobie z wyliczaniem tempa długich sampli, ale z tym można sobie łatwo poradzić :) Generalnie polecam :)


RE: Bitwig Studio - Zirds - 14.11.2016

(14.11.2016, 13:34)DNL666 napisał(a): Kurczę, mnie nawet w tej najnowszej wersji prześladują "białe ekrany śmierci" :P.

Wypowiem się także co do samego daw, która jak dla mnie jest świetny :) Po pierwsze u naszych rodzimych sprzedawców można w pełni legalną wersję box wyhaczyć za 50% tego co chce sam producent. Po drugie, jakoś mi się lepiej aranżuje na bitwig aniżeli abletonie, bitwig ma świetną opcję, której zawsze mi brakowało w abletonie a mianowicie "grupowania grup". Dzięki temu łatwiej ogarniać aranżację i w ogóle workflow szybszy jak dla mnie :). Wsparcie dla 32 i 64 bitowych pluginów to w ogóle wypas, dzięki temu można wszystkich "nowszych" wtyczek używać bez problemu z miksem starych - np bionic delay, który uwielbiam :). Mały minus drobne błędy w stabilności działania (białe ekrany śmierci, które czasem się pojwią, wtedy jedynie można wylogować się z sytemu, tracąc praktycznie wszystkie ustawienia presetów z wtyczek - dzieje się tak tylko na windozie). Minus też za to że słabo radzi sobie z wyliczaniem tempa długich sampli, ale z tym można sobie łatwo poradzić :) Generalnie polecam :)

Masz wsparcie dla wtyczek 64 bitowych, ale maksymalny RAM jaki może program wykorzystać to 4 GB ponieważ sam Bitwig ma API w 32 bitach.

Biały ekran (BSOD) nigdy odkąd używam nie pojawił mi się w Bitwigu, więc prawdopodobnie problem leży po stronie Twojego komputera. W sumie nigdy mi się Bitwig nie wysypał, może raz, ale to przez dziwny skrypt do Akai APCmini, teraz wszystko śmiga bez problemu.


RE: Bitwig Studio - DNL666 - 14.11.2016

(14.11.2016, 15:46)Zirds napisał(a): Biały ekran (BSOD) nigdy odkąd używam nie pojawił mi się w Bitwigu, więc prawdopodobnie problem leży po stronie Twojego komputera. W sumie nigdy mi się Bitwig nie wysypał, może raz, ale to przez dziwny skrypt do Akai APCmini, teraz wszystko śmiga bez problemu.

Biały ekran to nie jako tako BSOD, możliwe że to problem mojego kompa, ale z tego co widzę na forum kvr nie jestem z tym problemem jedyny :(

Co do obsługi vst 64 bit, cytat od samych developerów:
Cytat:"But this is not what you said, you said I get ze full 64 Bit dope"

The Bitwig Studio GUI process, when started, looks at your operating system:
If it is 32 Bit, it loads the 32 Bit Audio and Midi Engine.
If it is 64 Bit, it loads the 64 Bit Audio and Midi Engine, which allows you to use all the memory you have installed and and runs at full speed and maximum efficiency.
The audio and midi engine is where all the time and memory critical stuff happens.

A tutaj jak to wygląda u mnie w procesach:
[Obrazek: 98hvmr.png]

Także wydaje mi się, że się trochę mylisz co do obsługi pełnej pamięci ram :)

Pozdrawiam :)


RE: Bitwig Studio - Zirds - 14.11.2016

Przy mostkowaniu wtyczek RAM się ogranicza do 4 GB pamięci, możliwe, że przy obsłudze Niezależności wtyczek nie ma tego problemu, ale jeżeli używasz wtyczek 32bitowych w systemie 64bitowym to już jest to ograniczenie.


RE: Bitwig Studio - DNL666 - 14.11.2016

Jeśli chodzi Ci o to ze wtyczki 32 bitowe i tak będą ograniczone do 4 GB ramu to się zgadzam :) Ale jeśli ładuje takiego bionic delay (32 bity) i dodatkowo ni kontakt 64 bit z jakaś mega wielka bibioloteka to ten kontakt będzie w pełni wykorzystywał cały ram jaki mam w systemie :) I o to tylko mi się rozchodzi :)


RE: Bitwig Studio - Satesla - 17.11.2016

Dzis pierwszy raz odpalilem Bitwig w wersji demo i musze powiedziec, ze jestem pod duzym wrazeniem. Wszystko fajnie wyglada, szczegolnie okno aranzacji mi sie podoba :D Tak troche abletonowo, ale dla mnie to plus. :D


RE: Bitwig Studio - DNL666 - 17.11.2016

Ja chyba z 3 lata siedziałem na abletonie i w tym roku właśnie w "pełni" przesiadłem się na bitwiga i nie wyobrażam sobie powrotu do abletona, chociaż kilka rzeczy mi brakuje z niego, to wszystko da się zastąpić jakoś zewnętrznymi wtyczkami :D


RE: Bitwig Studio - neurojin - 7.12.2016

(4.09.2015, 12:57)Signe napisał(a): Namyślam się nad pobraniem kursu obsługi programu bitwig. Może ktoś by się chciał złożyć na taki kurs? Jest dostępny za 55zł i możliwy do pobrania online więc bym zrobił upload i przekazał linki. Jak ktoś coś to PW.

(4.09.2015, 14:04)Zirds napisał(a): Jak mi oddasz 27,50 zł to mógłbym ci przesłać paczkę bo sam posiadam ten kurs z 0db.pl

Posiada ktoś jeszcze te kursy? Posty niby mają rok ale może plików nie usunęliście, bo chętnie bym się dorzucił, jeśli jest jeszcze taka możliwość :D


RE: Bitwig Studio - qnebra - 12.01.2017

https://www.facebook.com/bitwig/videos/1306948672677351/

Ogłoszono Bitwig Studio 2, premiera na początku tego roku.


RE: Bitwig Studio - Zirds - 12.01.2017

O Panie... się rozpętała wojna z tym Bitwigiem. Bo tak:
Dla użytkowników Bitwiga 1, którzy zakupili ten DAW po 10 Grudnia 2016 roku aktualizacja będzie za friko.
Dla starszych użytkowników będzie płatny upgrade w wysokości 160 euro.
Dla nowych użytkowników cena Bitwig 2 będzie w wysokości 379 euro.

Jeszcze oprócz tego trzeba będzie po 12 miesiącach użytkowania zapłacić kolejne 160 euro jeśli się chce otrzymywać "darmowe" aktualizacje, bugfixy etc...

Zapisałem się do Bety.


RE: Bitwig Studio - joland - 12.01.2017

I dobrze że się rozpętała, niech mają feedback.
Mam nadzieję że zadyma nie tylko wśród polaczków


RE: Bitwig Studio - Zirds - 13.01.2017

W sumie zdania są podzielone, bo jednym się podoba pomysł subskrypcji updatów, ale z drugiej strony czemu mam płacić drugie tyle ile dałem za Bitwiga 1? Czekam na rozwinięcie sytuacji i odpowiedź na maila od doma z Bitwiga...

Póki co oficjalne wydanie Bitwiga 2.0 będzie 28 Lutego 2017 roku.


RE: Bitwig Studio - Outshi - 13.01.2017

Bitwig 2 teraz bije na glowe Abletona i uzupelnia braki. Jesli ktos sie zastanawia nad Bitwigiem to niech w najblizszym czasie kupi w jakims sklepie za 800zl i ma darmowy upgrade. Sam chetnie bym przeszedl na Bitwiga ale rozwazam zakup albo Cubase albo Logic Pro X


RE: Bitwig Studio - neurojin - 13.01.2017

Trochę beka, że aktualizacje darmowe przez rok, a potem co? Nawet patche będą płatne? xD Chociaż sama wersja druga wydaje się być naprawdę dobra. Brakowało trochę fade in/out i w końcu dodali. Milion opcji modulacji też na pewno przypadnie do gustu każdemu producentowi muzyki elektronicznej. Z drugiej strony narzekamy na cenę a np. taki izotope ozone? Wtyczka z 5 efektami i cena taka sama :P( chociaż jakoś niesamowita)


RE: Bitwig Studio - kkokosz - 21.07.2017

Jako użytkownik Cubase i FL-a, dzisiaj zainstalowałem sobie Bitwiga. O ile ze dwa albo trzy razy przymierzałem się do Abletona, by zawsze skończyć "w krzakach" i narzekać na dziwną filozofię tego programu, to Bitwig jakoś tak przypadł mi do gustu. Raz dwa i bez problemów wykrył wszystkie VST, ciach, ciach, nagrałem parę ścieżek syntezatorowych i jedną audio, wypróbowałem edytor MIDI, nałożyłem parę efektów, skierowałem dwa kanały na wysyłkę i jakoś to wszystko bez instrukcji i filmików. Bajka. Możecie wierzyć lub nie, ale z nagrywaniem audio w FL-u mam do tej pory problem (ale też jestem typowym "syntezatorowcem" i audio rzadko używam).

Jak dla mnie to bardzo udane połączenie FL12 z Cubase. Pole aranżacji jak u Steinberga, ładna grafika i czytelność jak w FL-u. Jeszcze nie kumam, o co chodzi ze scenami i tą całą "modulacją", którą się chwali producent, ale już przemyśliwuję, czy nie kupić Bitwiga "jedynki". Czy w tym wypadku przysługuje jeszcze ta darmowa aktualizacja do "dwójki"? Bo w sumie producent na stronie ma już tylko upgrade za 160$, o darmowej aktualizacji nic tam nie jest napisane :(

No nic, potestuję sobie jeszcze parę dni, ale coś mi mówi, że FL i Cubase właśnie kończą żywot u mnie ;)

PS. A przy okazji - witam wszystkich, jestem tu nowy :D


RE: Bitwig Studio - Zirds - 21.07.2017

Witam i zapraszam do grupy Bitwiga https://www.facebook.com/groups/bitwigstudiopolska/

Ja nadal posiadam Bitwig 1.3.16 i wciąż mam możliwość upgrade'u do wersji 2.x za dużo niższą kwotę niż zakup pełnej "dwójki". :)


RE: Bitwig Studio - Zirds - 22.07.2017

Nigdy nie było darmowego upgrade'u do Bitwig 2.


RE: Bitwig Studio - kkokosz - 22.07.2017

No właśnie to mnie zastanowiło:

(12.01.2017, 23:39)Zirds napisał(a): Dla użytkowników Bitwiga 1, którzy zakupili ten DAW po 10 Grudnia 2016 roku aktualizacja będzie za friko.

bo nigdzie nie znalazłem potwierdzenia tej informacji. No, ale model biznesowy Bitwiga wydaje się rozsądny - przez rok darmowe uaktualnienia i poprawki, a potem albo dokładasz i masz następnych 12 miesięcy, albo pracujesz na tym, co masz i dokładasz dopiero, jak dojdzie jakaś fajna funkcja :) Wprawdzie FL ma lepiej, bo już nigdy nie płacisz, ale po pierwszych próbach praca z Bitwigiem jest dla mnie bardziej intuicyjna i wygodna (mimo że FL-a już dobrze znam i przez ostatni rok intensywnie w nim pracowałem).

Jak dla mnie fajne jest to, że według potrzeb można pracować albo jak w Abletonie/FL (czyli układamy sobie klipy), albo jak w Cubase, gdzie nagrywamy kolejno wszystkie ślady. BARDZO podoba mi się brak chaosu znanego z FLa - tam osobno nazywamy/kolorujemy instrumenty, patterny i ślady w mikserze i nie ma powiązania tak naprawdę między kolejnością instrumentu, położeniem patternu i numerem tracka w mikserze, co wymusza dużą dyscyplinę albo wymaga później dużego porządkowania.

No cóż, chyba w przyszłym miesiącu budżet zostanie obciążony zakupem wersji 1 :)