MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głośność sampla - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Głośność sampla (/temat-glosnosc-sampla)



Głośność sampla - gibek2 - 14.11.2012

Witam wszystkim.

Mam problem gdyż mam stare sample które nie są zbyt głośne i chciał bym się dowiedzieć czy macie jakieś swoje sprawdzone presety czy pluginy do takich rzeczy .
Do tej pory robiłem troche w eQ ( parametric eq 2 ) blood over i troche soundgoodlizer .

Czy polecili byście mi może jakiś tutek albo jakiś specjalny equalizer do takich spraw .

Każda uwaga będzie napewno dla mnie przydatna. tylko nie typu porób w eq ale jakaś mała chociaż wskazówka jak w tym equalizerze dobrze to zrobić.

Z góry dziękuje.


RE: Głośność sampla - Herman - 14.11.2012

Polecam maximusa, być może wystarczy zwykły kompresor. Maximus jednak nada wyrazistości i wypełni "pustki".


RE: Głośność sampla - Warburg Studio - 14.11.2012

Jeżeli chcesz żeby były głośniejsze to najłatwiejszym sposobem jest obojętnie jaki limiter. Jeżeli chcesz podejść do tematu bardziej ambitnie to przed limiterem ustaw kompresor wielopasmowy. Eq nie służy do tego żeby materiał był głośniejsza a po to aby zmienić jego barwę ( to jest jego główne przeznaczenie ).

Pozdrawiam


RE: Głośność sampla - Afterthought - 14.11.2012

Jesli nie chcesz sie bawic wieloma CPU-zernymi zabawkami to polecam ustawic w tym samym miejsu 2 lub wiecej sampli oczywiscie dobrze bedzie jesli beda na kanale z kompresorem ustawionym na 0 (bedzie zyzuwal minimalny % CPU), ktory uchroni je od wyjscia sygnalu poza 100% glosnosci :)


RE: Głośność sampla - Warburg Studio - 14.11.2012

Co znaczy kompresor ustawiony na 0 ?? I jaki jest wyznacznik dla 100% głośności ??


RE: Głośność sampla - The Timbrer - 14.11.2012

Koledze chyba chodzilo o komoresorze z ustawionym progiem na 0 Db. Ale to nie ma wplywu na jego CPUzernosc chyba. Plugin jak plugin jak podlaczony to zre jak nie to nie zre.
No a ten wyznacznik 100% glosnosci to 0Db na masterze (nie pamietam co bylo po Db bo tych literek powinien dopisac xD), ale to ze dzwiek osiaga 0Db wcale nie oznacza ze bedzie glosny i odwrotnie. Jezeli odpowiednio zbijemy dynamike utworu no jak ja to robie i w tym stylu muzycznym w ktorym produkuje jest to naturalne dynamika miedzy RMS a Peak miesci sie na 2 Db takze glosnosc jest bardzo duza. Ale jezeli wylaczylbym clippera to dynamika wrocilaby do normalnego poziomu w granicach 8 Db roznicy
Najlatwiej podbic limiterem tj.: Fabfilter Pro-L, Oxford Inflator...
Mozna tez powalczyc z kompresorem wielopasmowym jak pisal kolega wyzej. Ja mam o tyle szczescie ze w Logicu komoresor wielopasmowy ma funkcje clippera przez co stawiam od razu Limitera bez podbijania sygnalu wejsciowego do limitera ;) jest jeszcze opcja najmniej polecana a mianowicie normalize sampla. Ale tego nie poleca nikt bo co praeda zwiekszy glosnosc ale tracimy sporo takim zabiegiem.


RE: Głośność sampla - Afterthought - 14.11.2012

Kompresor usawiony na 0 ze zakladasz go na kanal i nie ingerujesz w ustawienia, nie krecisz galkami (Treshold 0dB, Ratio 1:1, Gain 0dB, Attack 15 ms, Release 200 ms - to sa default'owe ustawienia w kompresorze w FL'u).
100 % glosnosci jest ustawione domyslnie, kompresor jest potrzebny do tego zeby sygnal byl limitowany do tej granicy.


RE: Głośność sampla - The Timbrer - 14.11.2012

Ej ale zaraz skoro ustawisz ratio 1:1 to przeciez kompresor nawet nie dziala, poniewaz zamienia 1Db wejsciowego na 1Db wyjsciowy to by mialo sens gdyby kompresor mial jakies analogowe cieplo cos ala saturacje i wtedy mozna przepuscic dzwiek w taki sposob dzieki czemu zyskamy delikatna saturacje ale mowisz o FLowym wbudowanym ktory na 100% czefgos takiego nie ma


RE: Głośność sampla - Warburg Studio - 14.11.2012

Cytat:Kompresor ustawiony na 0 ze zakładasz go na kanał i nie ingerujesz w ustawienia, nie kręcisz gałkami (Treshold 0dB, Ratio 1:1, Gain 0dB, Attack 15 ms, Release 200 ms - to sa default'owe ustawienia w kompresorze w FL'u).

Drogi kolego zastanówmy się teraz co napisałeś.
Nie ingerujemy w ustawienia czyli po co go wstawiamy ? Jeżeli mamy RATIO na 1:1 to czysta logika podpowiada, że sygnał wchodzący jest równy sygnałowi wychodzącemu więc po co mówić dalej o ATTACK i RELASE ? Więc teraz pytanie po co wstawiać kompresor, który nic nie daje ?

Cytat:100 % głośności jest ustawione domyślnie, kompresor jest potrzebny do tego żeby sygnał był limitowany do tej granicy.

Co znaczy że 100% głośności jest ustawione domyślnie ? W języku muzycznym, producenckim itd nie ma czegoś takiego jak domyślna głośność. Jeżeli powiadasz że kompresor jest po to żeby limitował sygnał to masz racje ale nie wiesz o czym mówisz. Ponieważ po pierwsze kompresor który wstawiłeś nie robi nic. A po drugie aby kompresor zamienił się w limiter musisz mieć przynajmniej RATIO ustawione 20:1. Wtedy będzie nam obcinał końcówki ale też żeby to zrobić musisz ustawić odpowiedni TRESHOLD.

The Timbrer decybele mają oznaczenie dB


RE: Głośność sampla - The Timbrer - 14.11.2012

Chodzilo mi o 0dBFS. Poniewaz potoczne mowienie ze jakis instrument gra mi na -8 dB jest nonsensem z racji tego ze jest to fizycznie niemozliwe by ilosc dB byla mniejsza od zera. Natomiast 0dB Full Scale juz tak...


RE: Głośność sampla - Afterthought - 14.11.2012

Bedziesz mi wardburg gadal ze nie wiem o czym mowie... <ayfkm>

1. sygnal jest za cichy, potrzebuje glosniejszy wiec...
2. nakladam wiecej sampli zeby bylo glosniej, lecz jak widac sygnal jest juz zbyt glosny dlatego...
3. ograniczam defaultowym presetem kompresora sygnal po to zeby nie bylo przesteru.

Ogarniasz czy nagrac videotutorial ??

Posluguj sie profesjonalnymi terminami muzycznymi w poradach dla poczatkujacych to na pewno im pomozesz -.-

[Obrazek: 123wqpf.jpg]


RE: Głośność sampla - Warburg Studio - 15.11.2012

Nie wiesz The Old Boy, ponieważ RATIO 1:1 powoduje że kompresor nie działa. A do ograniczania służy limiter, kompresorem regulujesz dynamike a w tym przypadku nie robisz nic oprócz tego że jest bo jest. Równie dobrze mogę ustawić eq i zostawić wszystko nie ruszone na poziomie 0 dB. Będzie miało to takie same działanie jak Twój kompresor.


RE: Głośność sampla - Herman - 15.11.2012

ja na logikę wnioskuje, ze "stare sample"jak kolega napisał, brzmiące lepiej po użyciu excitera (soundgoodizer) wymagają kompresji wielopasmowej, może być to maximus jak napisałem, ale ustawienie 1:1 nie ruszy dźwięku The Odd Boy :) gdyby było to takie oczywiste, jest w FL Studio opcja normalizacji głośności (chyba o to się spinacie), która doprowadza próbki do wartości ze tak ujme ogólnie przyjetych norm.


RE: Głośność sampla - Afterthought - 15.11.2012

Czy wy jestescie slepi ?? Zrobilem tutorial obrazkowy a wy nadal swoje... Ja pier*ole czy wy umiecie czytac ze zrozumieniem ??

-----------

Ja nie prosilem nikogo zeby podwazal moja zdanie, po prostu nie lubie jak ktos mi wciska ze nie mam racji :)


RE: Głośność sampla - Warburg Studio - 15.11.2012

Normalizacja polega na podwyższeniu poziomu głośności próbki do 0 dB w miejscu gdzie jest najwyższy PEAK w sygnale. Więc jeśli dynamika jest w miarę równa to normalizacja da dużo ale jeżeli skacze i w środku sygnału pojawi się duży PEAK to normalizacja zbyt wiele nie da :)


RE: Głośność sampla - Herman - 15.11.2012

Właśnie dlatego zaproponowałem multiband comp Maximusa ;) tam jest też limiter, więc plugin w pełni wystarczy ;P "stare" sample, na moje rozumowanie raczej nie są sterylne, więc dynamika nie będzie równa ;) ciekawi mnie tylko używanie blood overdrive w celu zwiększenia głośności xD


RE: Głośność sampla - michall - 27.11.2012

Z tego co zrozumiałem to chłopakowi chodzi o najzwyczajniejsze podniesienie głośności sampla, nie wspominał nic o ingerencji w dynamikę. W abletonie jest takie coś jak "utility", za pomocą tego efektu możesz podnosić i zmniejszać głośność ścieżki, sampla itp.
To, że używał soundgoodizera, który z tego co kojarzę jest kompresorem to nie ma zbytnio tu nic na rzeczy, robił co mógł ;P