MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co to jest mastering? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Co to jest mastering? (/temat-co-to-jest-mastering)

Strony: 1 2


Co to jest mastering? - Eremi - 27.02.2012

To może ja zacznę, na początek czysta definicja "Co to jest Mastering" :)

Mastering - finalny etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.

Czynność masteringu poprzedza przetworzenie dźwięków na cyfrowe bądź analogowe w zależności od możliwości edycyjnych studia nagraniowego. Stosowane narzędzia obróbki to m.in. korektory, kompresory, limitery dźwiękowe. Inżynierowie masteringu stosują urządzenia analogowe, jednak częściej limitowanie odbywa się przy zastosowaniu technologii cyfrowej.

Technika cyfrowa jest obecnie wygodna z tego względu, iż pozwala na operowanie całością materiału, wyciszaniem końcowych fragmentów utworów muzycznych oraz segmentacji całości na zamierzone utwory.




RE: Co to jest mastering? - zbt - 28.02.2012

Dodam od siebie podstawę, gdyż bardzo często się natknąłem na ten błąd w pojmowaniu tego słowa. Ogólnie mastering jest często mylony z miksem i odwrotnie. Zatem:

Masteruje się zbiór utworów. Można przeprowadzić mastering albumu. Gdy zaś mowa o jednym tracku, mówimy o miksie.

Na chłopski rozum: Masterujemy kilka utworów pod album, żeby całość była zgodna dynamicznie celem wyrównania utworów, aby wszystkie wybrzmiewały tak samo.

Żaden mastering, nawet w najlepiej wyposażonym studio nie naprawi kulawego miksu śladów.


RE: Co to jest mastering? - Angelo SkyLine - 28.04.2012

Mam rozumieć że jeśli robimy jeden track ( nie do albumu) to pomijamy Mastering ?

Mix to mixowanie śladów tak?
a Mastering to jakby 'mix' całości ? - tak mam to rozumieć ?


RE: Co to jest mastering? - Yes I Am - 28.04.2012

Mastering to końcowy etap produkcji. To taka jakby kontrola jakości... Na tym etapie w niewielkim stopniu można jeszcze wpłynąć na produkcję, działając na całej piosence, czyli tak jakbyś wziął z internetu jakąś nutę i chciał coś poprawić w niej, np. dodać więcej bassu.

W masteringu masz ograniczone pole działania, w przeciwieństwie co do miksu...
Miks ogarniasz jeszcze podczas układania klocków.
Tutaj decydujesz, który dźwięk jak ma brzmieć, na jakim poziomie głośności ma być, gdzie ma grać...
Jest to tak jakby mastering ale dla każdego dźwięku z osobna.... chociaż nie wiem nie powinienem robić takiego durnego porównania.

Jeżeli chcesz zrobić mastering, to musisz najpierw zrobić poprawnie mix, bo bez tego ani rusz.
Jeżeli masz dobry mix to mastering nawet nie jest konieczny, bo niewiele wniesie.
Mastering można robić zawsze, ale jest on czasochłonny i wymaga sporego nakładu pracy, tak więc 1 utwór to jakieś 4-5h pracy...


RE: Co to jest mastering? - Angelo SkyLine - 28.04.2012

takie pytanie: czy używamy do mixu i masteringu tych samych narzędzi? tzn. np. kompresor, equalizer itd ?



RE: Co to jest mastering? - Yes I Am - 28.04.2012

W pewnym sensie tak... Ponieważ w masteringu korzysta się z kompresorów, korektorów, itd...
W mixie też nie sposób obejść się od podobnych narzędzi. Ale co prawda one różnią się od siebie... Bo np. w masteringu użyjesz kompresora wielopasmowego zamiast tradycyjnego jak to ma miejsce w mixie.



RE: Co to jest mastering? - Angelo SkyLine - 28.04.2012

yhm.
czyli Mix sie robi na pojedynczych śladach w mixerze a Mastering na Masterze :]


RE: Co to jest mastering? - Yes I Am - 28.04.2012

No niby tak... ale niby nie...
co do mixu to tak...
Ale master robimy na jednym pliku *wav o możliwie najlepszej jakości... W jakimś kombajnie - dobrym programie... Jeżeli o flu mowa to tak mieszane uczucia zawsze mialem, aczkolwiek nie mowie ze nie mozna.

Co prawda standardowe wtyczki na pewno ci nie wystarczą... Dobrym narzędziem do masteringu na pewno jest Izotop Ozone 4


RE: Co to jest mastering? - Cielak - 28.04.2012

w masteringu robisz praktycznie 3 rzeczy:
-korekcja
-kompresja
-poszerzenie bazy stereo (jeśli trzeba)
-dajesz głośniej ważniejsze momenty by utwór miał dynamikę, np. refreny (jeśli trzeba)
-clippujesz lub limitujesz, by utwor był możliwe najgłośniejszy przy jak najmniejszych stratach dynamiki i ogółu brzmienia

niby to takie proste, a zarazem w cholere skomplikowane


RE: Co to jest mastering? - Angelo SkyLine - 28.04.2012

wymieniłeś 5 rzeczy :D
no a w mixie? :>


RE: Co to jest mastering? - Yes I Am - 28.04.2012

2 ostatnie mieszczą się w 2 pierwszych...

W mixie masz praktycznie wszystko.
Cały zarys utworu.
+barwy dźwięków
+panorama
+automatyzacje
...
Ale powiedz mi co cie dokładnie interesuje, bo nie bardzo widzę sens wyjaśniania tego wszystkiego na forum, skoro w sieci jest cała masa informacji na ten temat...
Także zbierasz po prostu informacje, czy do czegoś dążysz?


RE: Co to jest mastering? - Cielak - 28.04.2012

(28.04.2012, 13:37)Angelo SkyLine napisał(a): wymieniłeś 5 rzeczy :D
no a w mixie? :>

bo to co dałem w nawiasie, to robi się rzadko kiedy (jeśli miks jest dobrze zrobiony) :)
a co w miksie?

proporcie między śladamy
baza stereo (prawo-lewo-przód-tył)
brzmienie śladów
kompresja śladów (tych, które trzeba)
wyróżnienie ważniejszych momentów (jak napisał kolega wyżej-automatyzacje)

i ogólnie robić trzeba wszystko by utwór brzmiał spójnie, każdy element miał swoje miejsce i był dobrze słyszalny i miał odpowiednią dynamikę. jest to bardzo rozległy proces, więc nie sposób jest to tak rozpisać :)



RE: Co to jest mastering? - Angelo SkyLine - 29.04.2012

(28.04.2012, 14:34)Yes I Am napisał(a): Ale powiedz mi co cie dokładnie interesuje, bo nie bardzo widzę sens wyjaśniania tego wszystkiego na forum, skoro w sieci jest cała masa informacji na ten temat...
Także zbierasz po prostu informacje, czy do czegoś dążysz?

Tak.
w Sieci jest faktycznie cała masa poradników i tutków. Mam ładny zbiorek PDFów, naoglądalem się poradników na YT i czytałem sporo po forach, ale wszędzie jest to tak ogólnikowo (czyt. dla mnie nie zrozumiale) np. tu... "Mastering pozwala wyzwolić niuanse brzmieniowe" <-- wsio fajnie .. ALE JAK TO ZROBIĆ?
mi chodzi o bardziej Praktyczną część niż o Teoretyczną.
Jakie narzędzia do jakich procesów. Ogarnąć to na tyle żebym był w stanie coś samemu zrobić.

Może racja - Nie bd robić na forum spamu. Jeśli byś nie miał nic przeciwko i jeśli by Ci się chciało chętnie bym popytał Cię o kilka spraw na Priv'ie (messy, gg).

EDIT: Może o Teorie też.. ale tak na 'chłopski rozum" bo jednak bez teorii nie ma praktyki.


RE: Co to jest mastering? - dazio - 28.08.2012

tak sobie to czytam no i szczerze ok trochę się w tym bawię ale jak właśnie wzmocnić dynamikę utworu na abletonie ? używam standardowych wtyczek kompresorów no i korektorów nie wiem jakoś nie jest to odczuwalne no a drugą stroną medalu jest to że trance jest bardzo ciężkim gatunkiem do z masterowania . Może macie jakieś podpowiedzi? z góry dziękuje


RE: Co to jest mastering? - Nu-Style - 29.08.2012

Czyli w skrócie mówiąc. Mastering ma za zadanie nadać utworowi niuansa xD


RE: Co to jest mastering? - Warburg Studio - 29.08.2012

Co masz na myśli zwiększyć dynamikę ? Kompresor na pewno Ci w tym nie pomoże bo jego zadaniem jest zmniejszenie dynamiki w celu zrobienia materiału głośniejszym. Natomiast jego odwrotnie działającym kolegą jest ekspander który właśnie zwiększa dynamikę.


RE: Co to jest mastering? - OProject - 15.02.2014

No może ja napisze łopatologicznie co by każdy zwłaszcza nowy zrozumiał, sam tego kiedyś nie wiedziałem xd
Jak wygląda mastering:
Gotowy kawałek, czyli zapisany/wy-renderowany do pliku wav. wysyłamy do studia masteringowego gdzie zostaje on poddany procesowi masteringu (Tym już nie musimy sobie zaprzątać głowy, co i jak?) Pan inżynier dźwięku wszystko zrobi za nas oczywiście nie za darmo :D


RE: Co to jest mastering? - Voleck - 15.02.2014

Yes I am: wspomniales cos o "najmniej stratnym formacie wav."
zawsze mi sie wydawalo, ze mimo to, ze w ustawieniach mam wszystko dobrze poustawiane to mam wrazenie, ze jest różnica pomiedzy projektem na fl, a kawalkiem juz w formacie wav. Kiedy zadalem to pytanie gdzies na forum to dowiedzialem sie, ze wav jest bezstratnym formatem, ale czy na pewno? moze to byc np. przez odtwarzacz?


RE: Co to jest mastering? - FL FAN - 17.03.2014

(15.02.2014, 16:21)Voleck napisał(a): Yes I am: wspomniales cos o "najmniej stratnym formacie wav."
zawsze mi sie wydawalo, ze mimo to, ze w ustawieniach mam wszystko dobrze poustawiane to mam wrazenie, ze jest różnica pomiedzy projektem na fl, a kawalkiem juz w formacie wav. Kiedy zadalem to pytanie gdzies na forum to dowiedzialem sie, ze wav jest bezstratnym formatem, ale czy na pewno? moze to byc np. przez odtwarzacz?

Tak, na pewno bezstratnym bo to zazwyczaj oryginał w którym częstotliwość próbkowania wynosi 44,1kHz, a rozdzielczość 16 bitów.

Odnośnie różnicy w słyszanym dźwięku:

(30.03.2013, 11:31)Johnny napisał(a): ktores drivery ci kolorują dzwiek (albo właśnie przestają to robić) dlatego slyszysz roznice. ewentualnie masz jakies vsti ustawione zeby z inną jakością grały, a z inną pracowały w trakcjie renderowania utworu.

i stąd te różnice w dźwięku w FL Studio.


RE: Co to jest mastering? - Amer - 1.04.2014

Bullshit nie różnic przy eksporcie do mp3 czy wav w brzmieniu jedyne co może zmienić poziom głośności ,ale w fl obcykane man na to trik mianowicie nazwałem to repeater slot 6 Limiter ja używam innego slot 7 EQP2 20hz 18khz slot 8 czyli zamykający bramka powtórka operacji z slotu 6 ,dobra nie będę wam zdradzał co na pozostałych dodam że cały proces wykonuje w jednej sesji no i podstawa na pierwszy slot Maximus ja nie używam presetu po prostu słucham solo w main partii gdzie gra najwięcej instrumentów oddzielam dolne pasmo to samo ze środkiem górne pasmo wiadomo zostało oddzielone od środka proste później kompresja pasm jak brakuje to staram się wykonać to instrumencie który ma za mało dołu czy za dużo z resztą pasm to samo i wszystko w solo nasłuchuje.

co od eksportu ja robię to tak do mp3 320kb/s 32 bit Floating bez ditheringu to się używa na eksport ścieżek w 16 bitach
maks resampling i nima różnic.