MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Produkcja muzyki - od czego zacząć - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Produkcja muzyki - od czego zacząć (/temat-produkcja-muzyki-od-czego-zaczac)



Produkcja muzyki - od czego zacząć - morgan - 18.04.2013

No właśnie, od czego zacząć. Jako, że tworzenie muzyki okropnie mnie jara muszę spróbować się w tej dziedzinie stąd też moje pytanie jak się za to zabrać. Nie chcę się tym zajmować dla zabawy tylko naprawdę chciałbym spróbować stworzyć jakiś utwór. Jeżeli chodzi o oprogramowanie to nie bawiłem się zbytnio FL Studio, gdyż nie miałem zbytnio czasu a i nie wiem jakie wtyczki pobrać czy cuś. Generalnie jaki sprzęt nadałby się dla takiego laika jak ja. Główne gatunki, którymi się interesuję to electro house, house, dance, dubstep. No i oczywiście jakie pojęcia muszę poznać związane z muzyką i charakterystykę tychże gatunków. Byłoby miło, gdyby ktoś mi wszystko objaśnił lub powiedział co muszę wiedzieć nt. muzyki oraz ułożył sensownie po kolei od czego powinienem zacząć, aby osiągnąć sukces.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - FL FAN - 18.04.2013

Hej !

Był już podobny temat i myślę, że możesz sobie poczytać: Kolejność w produkcji

Na sukces nie ma gotowego przepisu, w związku z Twoimi pozostałymi prośbami polecam po prostu czytać artykuły na forum, (kilka linków podaję Ci na tacy poniżej), sam ze swej strony w miarę możliwości oferuję porady na temat FL Studio, głównie w dziale Tutoriale. Tutaj znajdziesz również kilka informacji oraz ciekawostek na temat FL Studio o którym wspomniałeś.

Oto wybrane artykuły, które pozwolą Ci zgłębić pewne tajniki tworzenia muzyki:

Mix/Korekcja
Panorama w miksie

Przygotowanie do miksu 1cz.
Przygotowanie do miksu 2cz.

Zapas i Zakres Dynamiki cz.1
Zapas i Zakres Dynamiki cz.2

Jak Budować Przejścia Między Sekcjami w Utworze, Cz. 1
Jak Budować Przejścia Między Sekcjami w Utworze, Cz. 2




Pozdrawiam Serdecznie


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - The Timbrer - 18.04.2013

Na poczatek ogarnij teorie muzyki odsylam do ksiazki Music Theory For Computer Musician

Potem przeczytaj instrukcje obslugi swojego DAWa (Digital Audio Workstation - program do tworzenia muzyki)

Potem przeczytaj ksiazke Simon'a Canna Become A Sythesiser Wizard From Presets to Power User.

W miedzyczasie baw sie syntezatorami. Pamietaj zebys przeczytal kazda instrukcje obslucgi kazdej wtyczki ktora posiadasz.

Po tym wszystkim przeczytaj ksiazke Roey Izhakiego Mixing Audios.

Juz Ci sie nie chce? Bedzie jeszcze gorzej


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Herman - 18.04.2013

Na sam początek powiem Ci, ze żądając takie pytania na forum brakuję Ci najwazniejszej rzeczy. Brakuję Ci pasji. Zacznij od tego.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - sowa - 18.04.2013

(18.04.2013, 21:27)The Timbrer napisał(a): Na poczatek ogarnij teorie muzyki odsylam do ksiazki Music Theory For Computer Musician

Potem przeczytaj instrukcje obslugi swojego DAWa (Digital Audio Workstation - program do tworzenia muzyki)

Potem przeczytaj ksiazke Simon'a Canna Become A Sythesiser Wizard From Presets to Power User.

W miedzyczasie baw sie syntezatorami. Pamietaj zebys przeczytal kazda instrukcje obslucgi kazdej wtyczki ktora posiadasz.

Po tym wszystkim przeczytaj ksiazke Roey Izhakiego Mixing Audios.

Juz Ci sie nie chce? Bedzie jeszcze gorzej


hahaha myślę, że mało jaki producent tak zaczynał więc idź z tym engliszem gdzie indziej <hahaha>
E: no i unstrukcje synthów :D spoko tylko englisz tu hard too hard tu anderstend for polisz producer :(


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - The Timbrer - 19.04.2013

malo ktory zaczynal ale gdyby zaczal bylby krok milowy od innych do przodu.

A i stosunek poglebiania wiedzy teorytycznej do praktycznej wynosi 70/30. Na kazde 7 h siedzenia przy DAWie powinny odpowiadac 3 h poglebianie wiedzy teorytycznej. Na przyklad czytanie ksiazek


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - hipotensja - 19.04.2013

(18.04.2013, 21:41)Herman napisał(a): Na sam początek powiem Ci, ze żądając takie pytania na forum brakuję Ci najwazniejszej rzeczy. Brakuję Ci pasji. Zacznij od tego.

Zgadzam się do pewnego stopnia.
Znakomita większość ludzi zaczyna tworzyć i po niedługim czasie nadchodzi zniechęcenie, ponieważ robienie muzyki na kompie, tak samo jak gra na instrumentach wymaga systematycznych, żmudnych i długich ćwiczeń, gdzie wychodzą same niewypały i nic nie idzie, dopiero potem, gdy już poznasz program/instrument i nabierzesz biegłości w obsłudze, potrafisz zrobić coś, co da Ci satysfakcję. Pasja najważniejsza, reszta to tylko nauka i ćwiczenia.

Proponuję zacząć od nauczenia się podstaw konstrukcji utworu (przykładowo potrzebujesz perkusji (stopa, werbel, hi hat), padów, basu i instrumentu prowadzącego) i majstrować tak, żeby chociaż ciut to brzmiało. Proponuję nie napalać się zbytnio, bo jeśli po pół roku uda Ci się stworzyć coś co zabrzmi jak utwór muzyczny, to znak, że sumiennie przyłożyłeś się do roboty.
Najlepiej analizować utwory, które Ci się podobają i próbować naśladować.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - bluszcz - 19.04.2013

(18.04.2013, 21:03)Fraser napisał(a): No właśnie, od czego zacząć Byłoby miło, gdyby ktoś mi wszystko objaśnił lub powiedział co muszę wiedzieć nt. muzyki oraz ułożył sensownie po kolei od czego powinienem zacząć, aby osiągnąć sukces.
Zanim dojdziesz do momentu 'miksu' i masterowania,

sprawdź to:

http://books.google.es/books/about/Music_Theory_for_Computer_Musicians.html?id=YGXwJwAACAAJ&redir_esc=y

Ksiażką objaśnia wszystko czego możesz potrzebować do komponowania muzyki z użyciem komputera. Potem sobie wybierzesz najlepszy DAW i jedziesz :)

Książka jest o tyle fajna, że rozkłada muzykę na czynniki pierwsze - w sposób przystępny dla nas, dla ludzi pracujących na codzień z komputerem - nie z gitarą czy pianinem :)

Powodzenia i miłej zabawy.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Johnny - 19.04.2013

jak tworzenie muzyki chcesz zaczynac od pisania na forum, to nie wiem czy daleko zajdziesz.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Marduk - 19.04.2013

wybierz program ktory ci sie najbardziej podoba, zainstaluj, a potem caly miesiac ogladaj tutoriale w necie i kopiuj ruchy na swoim kompie np. tutorial typu "house drums tutorial fl studio". Jak to wykonasz, to juz wszystko bedziesz wiedzal. Potem mozesz ogladac tutki z robienia utworow krok po kroku po to bys wiedzal jak wyglada budowa. Potem juz zostajesz producentem i doszlifowujesz skilla.
Polecam zaczac od Ejay'a , jak tam zrobisz cos dobrego to mozesz przejsc dalej do DAWa
Pzdr. :)


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - FL FAN - 19.04.2013

(19.04.2013, 15:56)Marduk napisał(a): Polecam zaczac od Ejay'a , jak tam zrobisz cos dobrego to mozesz przejsc dalej do DAWa
Pzdr. :)


Magix Music Maker też by się nadał albo ACID Music Studio - tworzenie w nich muzyki odbywa się w oparciu o tzw. pętle (loops) można więc poćwiczyć wyczucie rytmu, dopasowanie instrumentów, łączenie dźwięków z wyciszaniem, nakładanie efektów itp.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - morgan - 20.04.2013

Wiem, że źle zrobiłem pisząc ten temat no i dzięki wszystkim za porady, ale ja nie chcę zaczynać, ze tak to ujmę "od dupy strony". Chciałbym najpierw poznać wszystkie pojęcia dot. muzyki, które każdy producent powinien znać, bo jak można przejść od razu do praktyki bez poznania teorii.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Johnny - 20.04.2013

nie no, bez przesady. moja rada - najprosciej pocwiczyć na np demie np Abletona Live, masz tam sporo instrumentow, efektow, można poćwiczyć. nie sztuka nasciagac programow, wtyczek w ktorych sie i tak nie polapiesz na poczatku.

teoria teorią, ale trudno nauczyc sie "muzyki" bez dzwięku ;)


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Marduk - 21.04.2013

Dobrze zrobiles piszac ten temat, kto pyta nie bladzi i nie pozostaje idiota do konca zycia ;P
Mysle ze ejay albo te programy co kolega FL FAN poleca, beda idealne dla Ciebie, w ciagu tygodniu powinnes podstawy dzieki temu ogarniac i przejsc do dawa z prawdziwego zdazenia, bo wierz mi ogrom mozliwosci dla kogos zielonego, przytlacza i szybko odrzuca, jesli ktos nie jest silnie zdeterminowany.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - ProCkers - 21.04.2013

Moim zdaniem najlepsza w tym wypadku jest metoda prób i błędów :) Otwierasz DAW'a i coś robisz, a reszta przyjdzie z czasem. Na początku nie będzie wychodzić ale i tak się więcej nauczysz niż czytając książkę. Takie jest moje zdanie. A DAW na którym będziesz robił to już tylko i wyłącznie Twoja osobista sprawa. Polecam przetestować każdy, poświęć im trochę więcej czasu niż jeden dzień i sam wybierzesz na którym Ci się najlepiej pracowało. Bo tutaj każdy Ci poleci ten na którym sam pracuje :)

Także, Powodzonka w klejeniu utworków !!!


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - Grisha - 23.04.2013

Pomysł na sukces, to każdy ma własny :P Na wstepie proponuje nauczyc sie obslugi programu, jak i jednej w miare dobrej wtyczkia tutoriali na youtubie jest od zaj***** Poza tym odsłuch też jest ważna sprawa, wiec jeśli nie masz zbyt wiele kasy na monitory, to proponuje zakup słuchawek(Sennheiserów. beyerdynamiców itp). Poza tym liczy sie krytyczne podejscie do siebie i nie jaranie sie tym, a zarazem chwalenie w obec, że zrobiłes 30 sekund kawałka, bo najcześniej kończy sie to zostawieniem projektu i zaczynaniem czegos nowego :P


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - belothar - 23.04.2013

Wszystkie te pierdoły wyżej wypisane (zdarzają się chlubne wyjątki) nie mają nic wspólnego z prawdą i brzmią jak posty napisane przez napalonych na FLa i MPC gimbusów.
Propsuje post Mariusza, dobrze napisał, ogólnie rzecz biorąc.
Wielu ludziom wydaje się, że muzyka to jakaś machina, do której ktoś ma klucz, przepis jak tą właśne maszyną operować. Niestety, tworzenie muzyki to sztuka, pasja, na którą wielu pośwęca całe swoje życie aby coś osiągnać. Jeśli komuś wydaje się, że dostanie tutorial do Massiva i nagle zacznie podbijać listy Beatportu to lepiej, żeby się wylogował z forum i zajął się czymś innym. Na to nie ma recepty. Najważniejszy jest pomysł - jeśli wiesz co chcesz osiągnąć to ograncza cie tylko wyobraźna. Burial nagrał swoj najlepszy album uznawany w całym środowisku muzyki elektronicznej za legendarny - "Untrue" na SoundForge - programie dedykowanym pod edycje śladów audio. Takich przykładów są tysiące, więc - zabrzmie teraz troche sztampowo - albo kochasz muzykę, siedzisz w niej cały czas, szukasz nowych inspiracji i wiesz, że chciałbyś jej poświęcić coś więcej niż przeczytanie tutorialu do Sylentha, albo napaliłeś się na produkcje po usłyszeniu Skrillexa w TV i nie masz żadnego pojęcia co chciałbyś tworzyć. W takim wypadku nawet dziesięć książek dotyczących obsługi wszystkich topowych syntezatorów ci nie pomogą.


RE: Produkcja muzyki - od czego zacząć - FL FAN - 23.04.2013

belothar ma rację, jak sam na początku Ci napisałem nie ma gotowego przepisu na sukces. Potrzebna jest pasja, talent i chęć tworzenia o której przedmówca wspomniał. Muzyka ma być sztuką, a nie maszynką do szybkiego i łatwego zarobku - gdyż wówczas zatraca się to co najważniejsze - jej piękno, pozostawiając jedynie komercję.

To wszystko oczywiście nie wyklucza czytania artykułów, książek i doświadczania z różnym sprzętem czy oprogramowaniem.


Zawsze możesz się też zapisać na kurs który tutaj zaproponował kolega Maestro90

Darmowy kurs: Jak zacząć tworzyć muzykę za pomocą komputera?