MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
AKAI MPD 32 i FL Studio - Problem z tempem - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: AKAI MPD 32 i FL Studio - Problem z tempem (/temat-akai-mpd-32-i-fl-studio-problem-z-tempem)



AKAI MPD 32 i FL Studio - Problem z tempem - skibot - 24.04.2013

Cześć wszystkim, od jakiegoś czasu korzystam z MPD 32, problem polega na tym, że mimo ustawienia takiego samego tempa w FL Studio jak i na mpd, jest minimalna różnica - tempo wybijane przez mpd jest minimalnie szybsze, to słychać gdy chcę poukładać np hihat korzystając z NOTE REPEAT - tempo 90 BPM ustawione na MPD32 to tak naprawdę 90,6 BPM w FL Studio.
MPD podłączam przez USB - czy jest jakaś możliwość przy takim połączeniu zsynchronizowania być może zegarów MPD i Komputera?


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - Johnny - 24.04.2013

Zajrzyj do instrukcji od MPD?

Nawet na mojej prosciutkiej MPK mini mozna wbudowany arpeggiator zsynchronizować z tempem DAWa, tu tez powinno sie dać. Zacznij od ustawienia w FLS MPD jako urządzenie midi-out.


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 24.04.2013

Mam ustawione jako out oraz in. Napisz proszę jak to skonfigurowales w mpk, to przecież ta sama marka i klasa kontrolera więc znając akai pewnie będZie podobnie


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - T0M3K - 24.04.2013

90BPM to 90BPM.. Nie 90,6BPM... Naprawdę wątpię, by była to wina urządzenia


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 25.04.2013

no masz... będziesz wiedzieć lepiej - jeśli używam note repeat - czyli opcja która układa dźwięki z pewnym interwałem który jest determinowany przez tempo jakie ustawie na MPD - mimo ustawienia identycznego tempa w FL, interwał jest nieco krótszy niż być powinien i dźwięki układają się za blisko siebie niż powinny - wniosek? desynchronizacja. Pytanie - jak zsynchronizować?


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - Johnny - 25.04.2013

dziwna sprawa, ale ostatecznie przecież mozesz potem zrobić kwatnyzacje w piano rollu i sie wszystko wyrowna

w MPK mini jest programik na kompa w którym ustawia się różne rzeczy w kontrolerze, w tym synchro arpa

[Obrazek: WxXcMQg.jpg]


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 25.04.2013

Co do kwantyzacji w piano rolu masz rację - w tej chwili nie mam innego wyjścia i tak robię, gorzej tylko jak chcę coś zrobić na żywo.
Co do programu który wkleiłeś, do MPD jest również bardzo podobny lecz wyczytałem w instrukcji - chyba że coś źle zrozumiałem - że działa jedynie poprzez połączenie kablem MIDI a ja używam USB


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - Johnny - 26.04.2013

widze ze bronisz sie jak mozesz przed spróbowaniem ^^


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 26.04.2013

:) Spróbować spróbuje jutro od wczoraj nie miałem opcji podpiąć się ze sprzętem, ale jutro w końcu pogrzebię w tym programie. Próbowałem to kiedyś instalować ale nie kumałem o co w tym biega.


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - sajus wdz - 23.06.2013

Witam czy mógłby mi ktos podpowiedziec , Jak ustawic zeby tempo w mpd32 bylo z synchronizowane z tempem w flstudio.


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 9.07.2013

Trochę sobie zaniedbałem ten temat ale oczywiście doszedłem do tego. Odpowiadając na pytanie sajusa jak i kontynuując temat:

Są 2 możliwości ustawienia tempa - albo ręcznie ustawiamy tempo w FL i takie samo tempo ustawiamy na MPD ale jak to już na moim przykładzie wiadomo - to tempo nie jest identyczne i "rozjeżdża się" po kilku paternach.

Istnieje możliwość zaczytania tempa serwowanego przez FL Studio do MPD - w drugą stronę takiej możliwości nie ma. A żeby to zrobić należy zainstalować soft który jest dołączony do MPD na oryginalnej płytce od AKAI. Na płytce znajduje się program zatytułowany VYZEX - ten program to nic innego jak konfigurator MPD od strony peceta - czyli możemy na nim ustawić wszystko to co zazwyczaj ustawia się ręcznie na kontrolerach ale nie tylko - jest kilka opcji więcej.
Ale do brzegu:
- podłączamy MPD 32 kablem USB do kompa
- odpalamy VYZEX
- teraz chwilę odczekamy aż VYZEX odkryje nasze MPD i zaczyta sobie wszystkie ustawienia (ciekawostka naukowa - tym programem możemy przywrócić również fabryczne ustawienia naszej maszynki)
- na ekranie ukaże nam się fotka naszego MPD z tą opcją że teraz klikając na poszczególne przyciski/pady/fadery/knoby możemy zarządzać urządzeniem
- klikamy więc w prawym górnym rogu na przycisk GLOBAL
- w VYZEXie na wirtualnym wyświetlaczu kontrolera pojawi się opacja "Midi Clock: Internal" - oznacza to że w tym ustawieniu MPD korzysta ze swojego wewnętrznego, wbudowanego zegara do nabicia tempa. Klikamy prawym przyciskiem na tej opcji na wyświetlaczu i zmieniamy na External - teraz mpd będzie korzystać z zegara serwowanego przez FL Studio/inny DAW
- teraz klikamy na opcję SYNC w górnej części wyświetlacza - nasze ustawienia zaczytają się do urządzenia
- odpalamy FL Studio
- teraz MPD będzie korzystać z tempa serwowanego przez FL Studio - problem polega jednak na tym, że do póki nie odpalimy PLAY w fl studio, nie wygenerujemy żadnego dźwięku, bo MPD ma wyłączony zegar.

Mam nadzieję że pomogłem, trochę siedziałem nad tym żeby to obczaić, nie znalazłem w polskim internecie jeszcze rozwiązania na to, producent niestety też nigdzie nic na ten temat nie pisze.


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - sajus wdz - 19.10.2013

A jak przywraca sie te ustwanienia fabryczne w mpd 32?


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - c_04 - 20.10.2013

Witam
To ja moze dodam swoej 3 grosze i niekoniecznie w temacie bo nie dotyczy to bezposrednio ani FL ani MPD. Ja mialem taki problem z rozjezdzaniem najpierw z Rolandem XP-50 i w koncu musialem poradzic sobie inaczej ale i tak nie dawalo mi to spokoju... pozniej z Virusem TI2. W Virusie sa rozne arpegiatory, ktorych nie da sie za bardzo rozebrac i zagrac z reki. Poczytalem wiec ksiazki o midi oraz podzwonilem po kolegach w studiach i doszedlem do tego co i jak ustawic. Na pewno w Virusie nie musialem nic grzebac, mam tez taki syntezator, ktory sam zrobilem na SIDzie z C64 i probowalem na tych urzadzeniach po kolei. Najpierw trzeba ustawic MMC (midi machine control) w moim przypadku ustawialem w Cubase i Virus dzialal bez problemu. Tempo ustawione w synetezatorze nie mialo znaczenia (da sie ustawiac tempa dla arpegiatorow czy delaya etc), Cubase wysylal swoje wlasne. W Cubase mialem oczywiscie ustawione Internal. W ten sposob teoretycznie da sie wszystko zsynchronizowac z Cubase. Problem mialem z tym moim SIDO bo tam sa 3 ustawienia: internal, external, auto. Na auto gubil synchronizacje tak jakby byla niewystarczajaca, chociaz mial czekac jakis czas i kiedy nic nie przychodzi zmieniac na internal. Najlepiej wiec dzialalo to na external gdzie pobieralo zegar z midi. Probowalem jeszcze na roznych synchronizacjach ale nie chcialy wszystkie urzadzenia dzialac. MTC i jakies tam inne... jest juz pozno i nie chce mi sie kopac w mozgu;)
Tak wiec dla potomnych zostawiam info, ze wystarczy ustawic MMC w DAW i nie zmieniac ustawien, ktore moga okazac sie uciazliwe w instrumentach czy innych urzadzeniach.
Pozdrawiam


RE: AKAI MPD 32 i FL Studio - problem z tempem - skibot - 2.11.2013

(19.10.2013, 6:51)sajus wdz napisał(a): A jak przywraca sie te ustwanienia fabryczne w mpd 32?

odpalasz VYZEXA, podłączasz wcześniej oczywiście MPD32 i wybierasz FILE>Open wybierasz plik FACTORY SET i już jest ustawiony.

(20.10.2013, 3:18)c_04 napisał(a): Witam
To ja moze dodam swoej 3 grosze i niekoniecznie w temacie bo nie dotyczy to bezposrednio ani FL ani MPD. Ja mialem taki problem z rozjezdzaniem najpierw z Rolandem XP-50 i w koncu musialem poradzic sobie inaczej ale i tak nie dawalo mi to spokoju... pozniej z Virusem TI2. W Virusie sa rozne arpegiatory, ktorych nie da sie za bardzo rozebrac i zagrac z reki. Poczytalem wiec ksiazki o midi oraz podzwonilem po kolegach w studiach i doszedlem do tego co i jak ustawic. Na pewno w Virusie nie musialem nic grzebac, mam tez taki syntezator, ktory sam zrobilem na SIDzie z C64 i probowalem na tych urzadzeniach po kolei. Najpierw trzeba ustawic MMC (midi machine control) w moim przypadku ustawialem w Cubase i Virus dzialal bez problemu. Tempo ustawione w synetezatorze nie mialo znaczenia (da sie ustawiac tempa dla arpegiatorow czy delaya etc), Cubase wysylal swoje wlasne. W Cubase mialem oczywiscie ustawione Internal. W ten sposob teoretycznie da sie wszystko zsynchronizowac z Cubase. Problem mialem z tym moim SIDO bo tam sa 3 ustawienia: internal, external, auto. Na auto gubil synchronizacje tak jakby byla niewystarczajaca, chociaz mial czekac jakis czas i kiedy nic nie przychodzi zmieniac na internal. Najlepiej wiec dzialalo to na external gdzie pobieralo zegar z midi. Probowalem jeszcze na roznych synchronizacjach ale nie chcialy wszystkie urzadzenia dzialac. MTC i jakies tam inne... jest juz pozno i nie chce mi sie kopac w mozgu;)
Tak wiec dla potomnych zostawiam info, ze wystarczy ustawic MMC w DAW i nie zmieniac ustawien, ktore moga okazac sie uciazliwe w instrumentach czy innych urzadzeniach.
Pozdrawiam


Z tą różnicą, że Ty piszesz o syntezatorach a MPD 32 to tylko kontroler. MMC, funkcje CC czy NOTE mapują się bezbłędnie, ale wewnętrzny zegar jaki AKAI wsadziło do MPD okazuje się rozjeżdżać z zegarami w DAWach, dlatego dla synchronizacji zarówno DAW oraz kontroler powinny korzystać z jednego zegara.