MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Komputer, a DAW - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Komputer, a DAW (/temat-komputer-a-daw)

Strony: 1 2


Komputer, a DAW - Tom Vegas - 29.06.2013

Cześć.
Szukałem w internetach o komputerach do programów muzycznych, ale nie znalazłem niczego interesującego. Dlatego też liczę na was. :)
Ruszam niedługo do pracy na wakacje. Kasę głównie chcę przeznaczyć na kupno klawiszy, monitorów studyjnych i właśnie komputera...
Aktualnie nie posiadam nic ciekawego - 2GB RAMu, procesor 2x 2.20 GHz. Po kilkudziesięciu minutach zaczyna się ciąć, trzeszczeć... ogólnie nie da się nic robić. Wiec zależy mi na tym, by mój nowy komputer mógł bez problemu udźwignąć wymogi FL Studio. Tylko pytanie brzmi... jaki? Szczerze mówiąc sam z pewnością nie dokonałbym dobrego wyboru, ale z pewnością są tu ludzie, którzy znają się na tym i mogą mi podpowiedzieć. :)
Dodatkowo chciałbym podpiąć dwa monitory do komputera.
Jeśli chodzi o gry - z pewnością grać nie będę, więc komputer musi być 100% do muzyki.
Mam nadzieję, że mi pomożecie. :)


RE: Komputer, a DAW. - Wizzardius - 30.06.2013

Myśle, że najlepiej by było jakbyś napisał na jakimś forum tematycznym o komputerach, np pcformat. Chłopaki tam skleją Ci zestaw w dobrym stosunku cena/wydajność/jakość, tak, żebyś nie płacił za coś czego nie potrzebujesz :)


RE: Komputer, a DAW. - pixel85 - 30.06.2013

Hehe, własnie pod kątem kompa do gier musisz patrzeć :D (-karta graficzna bo wystarczy taka za 200zl geforce210).
Akurat gry i produkcja muzy potrzebuje tych samych mocnych komponentów.
Jeśli ładujesz dużo sampli to dużo pamięci ram, jak dużo efektów i syntezy (vsti) to silny procesor.
Nie wiem pod jaki typ procków robią FL ale większość DAW jest robiona pod Intele, które są zreszta bezkonkurencyjne do poważnej niezawodnej pracy
Więcej nie wiem bo sam mam takiego starego gruchota jak Ty :D


RE: Komputer, a DAW. - sowa - 30.06.2013

Jeżeli korzystasz z FL 32bitowego to zainwestuj w procek 4 rdzeniowy Intela albo Athlona... tutaj nie ma wymogu jaka marka ma być... i Intel i Athlon robią mocne procki z tym, że Athlon ma tańsze wiec czy jest sens przepłać... jeżeli 32 bitowy FL to maks 4 giga ramu dlatego, że ta wersja więcej nie obsłuży, bodajże 3 obsługuje... no i dalej to dysk twardy w miarę szybki... płyta główna byleby była kompatybilna aczkolwiek warto mieć ze 3 sloty na ramy żeby można było dołożyć... zasilacz dobry, nie kupuj badziewia firmy krzak... no i to wszystko... tak na prawdę nie potrzeba kombajnu do produkcji obecnie przeciętny nowy komputer da sobie rade z DAWem zwłaszcza 64 bitowym... nie mniej jednak nie miej złudzeń, że wydasz nawet 6 tysi na nie wiadomo jaką maszynę i Ci proj nie zatnie :D zwłaszcza jeżeli używasz tak kiepskiego jeżeli chodzi o wcinanie CPU FL Studio... tak wiec się nie napalaj na bóg wie co :D aczkolwiek różnica będzie na pewno :)


RE: Komputer, a DAW. - Kael - 30.06.2013

Pomyśl przyszłościowo, zainwestuj w Intela i7, z 8 giga RAM i system 64 bitowy. Będziesz mieć sprzęt na najbliższe lata. Do tego rozważyłbym jakiś interfejs midi/audio co by grać na wspomnianych klawiszach przy sensownej latencji, nawet przy załadowanym na maxa Fruciaku.


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 30.06.2013

http://allegro.pl/mega-komputer-3d-black-6x3-9ghz-8gb-1tb-gratis-i3329803686.html

Dałby radę?


RE: Komputer, a DAW. - Estrax - 30.06.2013

Teoretycznie da, ale CPU od AMD do multimediów zbyt wydajne nie są. Zdecydowanie lepszym wyborem jest platforma bazująca na Intelu. Dzięki zasilaczowi no-name, który znajduje się w zestawie z pewnością można stwierdzić, że ten zestaw jest bombowy! (a raczej, że jest to bomba zegarowa :D )

Wstawianie zdjęcia z logo 'Intel Inside' jako avatar, gdy PC bazuje na AMD... no cóż, profesjonalny sprzedający ;)

Podaj fundusze w jakich ten PC ma się zmieścić i zapewne uda się coś dobrać.


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 30.06.2013

Myślę, że jakoś w granicach 2.000zł.


RE: Komputer, a DAW. - Johnny - 30.06.2013

Do zastosowań muzycznych w grę wchodzi tylko Intel, i5 albo i7, nie starszy niż Ivy Bridge, najlepiej Haswell (w obu przypadkach wersje 4 rdzeniowe. i7 ma tę przewagę że obsługuje Hyper-Threading co przy 4 rdzeniach daje 8 wątków).
AMD nie zawracaj sobie głowy, ich procki mają niebotyczne taktowania, które nijak się nie przekładają na wydajność, choć marketingowcy mają z czego robić użytek, niemniej gdyby to był wyścig to AMD było by widać tylko w lusterku Intela.


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 1.07.2013

Johny - czytałem Twoją wiadomość jakieś dwie minuty, nie mogłem się skupić na tekście przez Twoją sygnaturę :D
Czytałem trochę o komputerach pod produkcje i zauważyłem, że tylko Intelki wchodzą w gre, najczęściej i5. Dzięki wszystkim za podpowiedź i rady, postaram się jeszcze nad tym zastanowić i pójść do serwisu komputerowego, gdzie z pewnością wszystko mi wyjaśnią. :)


RE: Komputer, a DAW. - Estrax - 1.07.2013

Haswelle się nie opłacają ze względu na (aktualnie) wysoką cenę. Między Ivy a Haswellem różnica w wydajności (nie licząc iGPU) jest mniejsza od 10%. Największa różnica występuje jedynie w faktycznej ilości stanów C i P - Haswell ma ich więcej, co przekłada się na ciut mniejszy pobór energii na korzyść procesora z tej serii.

CPU: i5 3570k (800-850 pln)
MOBO: MSI Z77A-G45 (350 pln)
RAM: 8 GB DDR3 1600 MHz CL9, w konfiguracji 2x4 GB (~200 pln)
GPU: jeśli nie grasz to w zasadzie dowolna, byleby miała własną (a nie współdzieloną) pamięć, oraz wyjście, które pozwoli Ci na podpięcie Twojego monitora - np. MSI GTX630 2 GB DDR3 (250 pln)
HDD: WD 1 TB SATA III, 64 MB cache (250 pln)
SSD: Samsung 830 64 GB (230 pln) - jedynie pod system i podstawowe aplikacje (reszta często używanych plików będzie się tam automatycznie przenosić).
POWER SUPPLY: Chieftec 650W lub Coolermaster 650W (200 pln)
BOX: dowolny, byleby weszła do niego płyta główna ATX
COOLER CPU: Prolimatech Megahalems Rev.C + Noctua NF-F12 PWM (~300 pln)

SUMA: ~2380 + obudowa, bądź 2150 pln + obudowa (bez SSD).

Zestaw podany wyżej pracuje bez problemu przy taktowaniu CPU na poziomie 4.5 GHz + turbo, a żywotność kompletu jest normalna (tj. taka sama jak przy CPU bez OC). Osobiście wolałbym ciut większy SSD (np. Samsung 840 Pro 128 GB), ze względu na szybsze ogólne działanie systemu (więcej plików często używanych będzie mogło być na SSD, co przyspieszy działanie platformy)... ale znowu tutaj cena - wtedy całość kosztowałaby 2600 pln. Moim zdaniem jest to kwota, którą warto dołożyć - wydajesz kasę raz, a przez długi okres czasu pracuje Ci się komfortowo ;)
Należy mieć na uwadze, że ten zestaw spełni wszystkie Twoje wymagania, o ile nie pracujesz ostro nad rozbudowanymi partyturami (wtedy potrzebne jest coś większego, typu i7 3770k i 16 GB RAMu, bądź po prostu platforma z socketem 2011 i CPU typu i7 3930k - ale to ciągnie za sobą o wiele większe koszty).


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 1.07.2013

@Estrax
A gdyby tak nie pisać szyfrem... :) Dzięki za pomoc, postaram się jakoś to wszystko ogarnąć i wezmę to na pewno pod uwagę :)


RE: Komputer, a DAW. - Kabedd - 3.07.2013

Mam 8gb ramu (pamietaj zeby zwracac uwage na taktowanie ja mam 1333MHz) Intel Core 2 QUAD 4x2,88 i smiga bez zacinki nawet przy wielu vsti naraz :)


RE: Komputer, a DAW. - Trusted - 4.07.2013

Ludzie mówią tutaj, że AMD nie nadaje się do kompa pod produkcje.

Osobiście mam AMD bo gdy kupowałem swój komputer (2 lata temu) nie wiedziałem, że zainteresuje się muzyką. Mam 4 rdzenie procesora po 3.2 Ghz, 8 gb ramu, dysk 1Tb i 64 bity.

Za swojego kompa dałem 1200zł miał 4gb ramu dokupiłem następne 4gb za 80zł i śmigają na dual'u.

Mogę przysiąc, że nigdy się nie zawiodłem, żadnych ścin, bez względu na to czy mam 1 Gb czy 30 Gb sampli. Czy mam 2 czy 20 VST'i włączonych naraz.

Może to kwestia ramu i systemu 64 bitowego. Chodzi mi po prostu o to, że mimo procka AMD i tak nie jest mi potrzebne nic lepszego w kwestii tworzenia muzyki.


RE: Komputer, a DAW. - Herman - 4.07.2013

mam i3 2350M i nie udało mi się przekroczyć 35% w FLS. Wnioski nasuwają się same. Mogę z pełną odpowiedialnością powiedzieć, że 2rdzeniowy procesor mobilny intela jest znacznie szybszy (i wydajniejszy) od 4rdzeniowego procesora AMD. Sam nie wierzyłem w różnice, do momentu zakupu laptopa z i3 na pokładzie. I nikt mi nie powie, ze AMD chociażby ma porównywalną wydajność. Polecam procki intela, to zdecydowanie przyszłościowy zakup. A i przekonałem się do laptopa do produkcji, byle jaki drugi monitor i opcja przerzucenia mixera na drugi ekran to po prostu bajka. Workflow +100. Do tego wieczór, laptop na kolana i piano roll Heart


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 1.08.2013

Pierdyknę lekki odkop, bo po robocie jestem :D
Byłem w sklepie komputerowym i doradzili mi, bym zastanowił się nad sprawą procesora.
Mam do wyboru Intel Core i3 2x 3.4GHz lub też Intel Dual Core Pentium 2x 2.9GHz.
Pytanie brzmi, czy ten drugi (2x 2.9GHz) styknie przy 8GB RAMu? Chciałbym jak najbardziej zaoszczędzić pieniądze. Wiem, że nie ma co oszczędzać przy wyborze komputera do muzyki, lecz i tak już kwota jest teoretycznie wysoka.
Oto, co polecono mi:

ZASILACZ: 500W Silent
PŁYTA GŁÓWNA: Gigabyte B75M-D3D
PROCESOR: Core i3 2x 3.4GHz, lub Dual Core Pentium 2x 2.9GHz
RAM: 8GB DDR3 1600MHZ
DYSK TWARDY: 1TB Sata III 64MB Cache
KARTA GRAFICZNA: Zintegrowana HDMI/DVI
KARTA SIECIOWA: Zintegrowana.

POMÓŻCIE! :)


RE: Komputer, a DAW. - Dash Drown - 1.08.2013

>2013 rok
>jemu polecają Intela Dual-Core

Bierz i3 bo na dual-core to byś miał problemy z 3xosc xD Nie daj sie namówić, mam troceh gorszy 4rdzeniowy procesor od Intela i już jest słabo. 2 rdzenie odpadają.

+ chcą Cię zrobić w konia na zasilaczu, wiem że chcesz zaoszczędzić ale Tracer to nie najlepszy wybór, no chyba że nie boisz sie o sprzęt. Zasilacze pokroju Tracera nie trzymają napięć jak powinny. W prawie takiej samej cenie możesz dorwać jakiegoś Chiefteca 500W.


RE: Komputer, a DAW. - Tom Vegas - 1.08.2013

@up
Skoro cztery rdzenie od Intela Ci nie starczą, to ja nie wiem, co ty za muzykę robisz... Chyba, że masz "4x 1.0 Ghz"... eh.
Nie jestem totalnie zielony co do komputerów. Wiem, że Dual Core to nie do końca procesor, który może wystarczyć. Różnica w cenie wynosi 230zł. Będę sie co do tego dokładnie zastanawiać, jednak czekam jeszcze na podpowiedzi od innych. :)


RE: Komputer, a DAW. - Johnny - 1.08.2013

jak chcesz tak żydzić to kup tego Pentiuma, tylko potem nie płacz na forum że dodajesz dwie wtyczki i się DAW krztusi.

CHYTRY PŁACI DWA RAZY


RE: Komputer, a DAW. - hipotensja - 1.08.2013

Na dual core nie jest źle, jedyne na czym stracisz, to latencja. Ale jeśli nie planujesz używania klawiatury sterującej, albo innego hardware'u lubiącego zdecydowanie jak najmniejszą latencję, to problemu nie będzie. Sam mam dual core.
ALE, z drugiej strony, kupując nowy sprzęt powinno się brać najlepszy na jaki Cię stać i na pewno nie pożałujesz.