MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Aktualności (https://musicproducers.pl/forum-aktualnosci)
+--- Wątek: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych (/temat-7-par-najlepszych-i-niedrogich-monitorow-studyjnych)

Strony: 1 2


7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - K - 16.08.2013

[Obrazek: 7pninms.png]

O ile para monitorów nie jest niezbędna w produkcji, to i tak jest jak najbardziej mądrą inwestycją - żeby zrozumieć dlaczego, trzeba poznać zasadę ich działania.

Podczas, gdy zwykłe głośniki komputerowe są zaprojektowane tak, by "spłaszczać" brzmienie muzyki, aby brzmiała ona dobrze to zazwyczaj robią to w taki sposób, że ów brzmienie można uznać za nienaturalne. Oczywiście nie jest to problemem, gdy tylko słuchamy, jednak jeżeli próbujemy stworzyć dobrze zbalansowany miks to wtedy może się okazać, że nasze poczciwe głośniki nie spiszą się już na medal.

O krok dalej są monitory studyjne, które zostały zaprojektowane tak, aby oddać brzmienie dokładnie takim, jakim zostało ono stworzone - nie tak, jak mogłyby to odebrać nasze uszy. W artykule nie będziemy się dokładnie zagłębiać w techniczne różnice pomiędzy konkretnymi parami, ale najważniejsze co chcemy poruszyć to, że miks ma o wiele większą szansę na solidne brzmienie, gdy stworzymy go na monitorach.

Słuchawki to zupełnie inna sprawa. Trudniej jest stworzyć dobry miks robiąc go na słuchawkach, ponieważ wtedy słuchamy czegoś z konkretnego kanału (lewy/prawy) w jednym uchu, a nie we wszystkich, jak ma to miejsce przy odsłuchu na monitorach. Nie śmiemy twierdzić, że używanie słuchawek jest złe, ponieważ w wielu przypadkach kiedy jesteśmy w ruchu lub w hałasie są one niezbędne, to mimo wszystko nie powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na ich.

Byłoby proste zgeneralizować i powiedzieć, że im więcej zapłacimy, tym lepsze będą nasze monitory, choć jest to prawda tylko w jakimś tam jednym, małym punkcie, ponieważ dobranie odpowiednich monitorów do naszych oczekiwań jest już osobistą kwestią. Dlatego jeżeli jest to możliwe to radzi się, by najpierw sprawdzić brzmienie kilku par zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

W oparciu o recenzje na MusicRadar, oto kilka par na "każdą" kieszeń.



[align=center]M-AUDIO BX5 D2
650,-

[Obrazek: m-audio-bx5-d2-620-80.jpg]

Podobno oryginalne BX5 były najlepiej sprzedającymi się monitorami w USA w roku 2009 i 2010. Ta nieco zmieniona wersja jest ulepszona w miejscu, w którym został pozostawiony jej poprzednik: są o wiele bardziej kompaktowe i przystępne cenowo, mają stonowany wygląd, ale na pewno nie są brzydkie. W użyciu wykazują imponujące uderzenie, więc perfekcyjnie spiszą się podczas tworzenia muzyki tanecznej lub popu. Są naprawdę idealną, pierwszą parą monitorów, a jeżeli szukasz czegoś co posiada więcej basu, rozejrzyj się za BX8 D2.



Behringer Truth B1031A
700,-

[Obrazek: behringer-truth-620-80.jpg]

Behringer to firma, która zbudowała swoją reputację na produkcji użytecznego sprzętu w okazyjnych cenach a B1031A jest świetnym przykładem tej filozofii. Nie wyglądają ani nie brzmią tanio, ale ich cena jest rzeczywiście atrakcyjna. Niskie tony słychać mocno, bez zniekształceń, podczas gdy wysokie są ładnie wyprofilowane bez bycia zbyt ostrymi. Na środku również wiele szczegółów - nie trudno "dobrać się" do poszczególnych instrumentów w miksie. B1031A mają ładny i szeroki punkt odsłuchowy, a więc nie musimy martwić się o dobre pozycjonowanie się na przeciwko nich. Są także wygodne do słuchania przez długi czas - są to po prostu monitory, z których na pewno będziesz zadowolony i które można nabyć w doskonałej cenie.



Equator Audio Research D5
1200,-

[Obrazek: equator-audio-research-d5-620-80.jpg]

Kompaktowe na tyle, by nie zdominować twojej przestrzeni w studio. Na pierwszy rzut oka wyglądają na monitory dwukierunkowe - wtedy jednak zauważysz port dla basu, który jest umiejscowiony na samym przodzie. XLR oraz wejście jack 6,3mm znajdziemy z tyłu - także tam umiejscowiono trójdrożny przycisk do zoptymalizowania monitorów, które będą ustawione w różnych częściach pomieszczenia. D5 zapewniają imponująco pełne brzmienie jak na tak małe pudełko. Dobrze przedstawiony bas, przejrzystość w środkowych tonach oraz dobrze odwzorowany dźwięk w pozostałych częściach spectrum. W rzeczywistości D5 dostarcza mnóstwo definicji możliwości usłyszenia dokładnie tego, co chciałbyś usłyszeć.



Adam Audio A3X
900,-

[Obrazek: adam-a3x-main-620-80.jpg]

Monitory Adama Priciera często zbierają pochwały, dlatego też perspektywa otrzymania wysokiej jakości sprzętu za dość dobrą cenę jest z pewnością atrakcyjna. A3X są dobre od samego początku: świetny wygląd i na pewno nie sprawiają wrażenia tanich w porównaniu do niektórych droższych odpowiedników. Monitory te posiadają wysokotonowy X-ART, co przekłada się na wysoką wydajność w górnych partiach. Detale na przestrzeni całego miksu są bardzo dobre niezależnie od tego na jakiej głośności będziesz pracować. Są to całkiem małe monitory. które wciąż mogą być całkiem głośne. A3X mają generalnie solidne brzmienie - takie, którego będzie nam się miło słuchać. Jeżeli możesz sobie na nie pozwolić, będą zdecydowanie dobrze zainwestowanymi pieniędzmi.



Fostex PM641
1000,-

[Obrazek: fostex-pm641-620-80.jpg]

PM641 to trójdrożne monitory posiadające głośnik średnio i wysokotonowy, które są położone obok siebie zaraz nad głośnikiem basowym. Dzięki temu zminimalizowano fizyczną wysokość obudowy. Na tyle każdego z monitorów mamy duży radiator przylegający do gniazd przyłączeniowych, w których znajdziemy wejście na jacka 6,3mm oraz XLR. Jest tam także para trojdrożnych przełączników do zmiany oddźwięku. Mądra wydajność, mocna końcówka basu oraz potężnie brzmiąca stopa. Tony średnie i wysokie są gładkie - nie znajdziemy tu szumu lub ostrych dźwięków i czuć, że można z nich korzystać przez długi okres bez żadnego zmęczenia dla naszych uszu. PM641 może i kosztują więcej niż inne opcje w tym przedziale, ale nie jest to zła cena za tak praktyczny i ładny trójdrożny system monitorów.



Pioneer S-DJ05
1900,-

[Obrazek: pioneer-dj-monitors-620-80.jpg]

Celem Pioneera wraz z ich S-DJ05 było stworzenie głośnika, który będzie pomostem pomiędzy światem produkcji a DJ'ingiem. Monitory te dają nam wiele możliwości ustawień mocy wejściowej na tyle obudowy (można przełączać się pomiędzy przyciskami) + do wyboru EQ. Ponadto za pomocą pilota możemy regulować ustawienia z oddzielnym urządzeniem, można przełączać się pomiędzy wejściami z odpowiednim sprzętem, włączać i wyłączać EQ oraz regulować głośność nawet bez ich dotykania. S-DJ05 mają po swojej stronie łatwość dopasowania się przy czym mają naprawdę dobre brzmienie, szczególnie do muzyki tanecznej.



EVE Audio SC204
1200,-

[Obrazek: eve-audio-sc204-active-nearfield-monitors-620-80.jpg]

Podobnie jak wszystkie monitory jakie były powyżej opisywane, SC204 są aktywne, co oznacza, że mają własne wzmocnienie. Są małe, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi jeżeli w swoim studio nie masz zbyt dużo miejsca. Jednak gdy tylko wyjmiemy je z pudełka okazuje się, że posiadają wszystko to, czego nam potrzeba. Wszystkie złącza zlokalizowane są na tyle obudowy oprócz pokrętła głośności, które zostało umiejscowione na samym przodzie. Obramowanie LED sprawia, że łatwo jest nam dopasować poziomy lewego i prawego głośnika. Dzięki SC204 możemy usłyszeć naprawdę wiele detali na wszystkich poziomach głośności. Mimo, że są niewielkie, świetnie wypełniają dźwiękiem nasze pomieszczenie i zdają kluczowy test: muzyka, którą na nich miksujemy brzmi dobrze kiedy jest odtwarzania na innych systemach. To sprawia, że są to monitory, na których naprawdę można polegać.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Wizzardius - 16.08.2013

Komentować moża tutaj, czy zostanie założony jakiś specjalny temat do tego? Jak tak, to usuńcie mój post ;x


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Revnotes - 16.08.2013

Osobiście nie poleciłbym tych zestawów (brak niskich częstotliwości). Pionier, Adam i Eve chyba też do najtańszych nie należą.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - John Horizon - 16.08.2013

ja używam KRK RP5 G2, ponieważ zostały mi polecone.. miałem do wyboru KRK i Adamy


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - The Timbrer - 16.08.2013

KRK RP6 dla malego studia to rowniez dobry wybor. A dlaczego brakuje niskich? Otoz dlatego ze im wiecej niskich tym potrzeba lepszej adaptacji. A jezeli ktos kupuje budzetowe monitory to chyba logiczne ze nie ma dobrej adaptacji


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Revnotes - 17.08.2013

Membrany poniżej pięciu cali po prostu nie są w stanie zejść wystarczająco nisko. Posiadam monitory 6", ale dół pasma i tak miksuję na słuchawkach. Powyższa lista zawiera albo badziewne konstrukcje typu: M-AUDIO BX5 D2 (ten kto miał okazje porównać je do czegoś innego wie co mam na myśli), albo niestety drogi sprzęt jak Pioneer S-DJ05. Natomiast EVE Audio SC204 czy Adam Audio A3X są bardzo często wychwalane, ale te konkretnie modele, nie są wstanie zejść wystarczająco nisko, żeby miksować bez dodatkowych wspomagaczy. Rozumiem, że ten serwis zgarnął trochę kasy za reklamę tych właśnie producentów, ale jeżeli kupujący będzie kierował się tylko takimi rankingami dobrze na tym nie wyjdzie, chociaż może nawet o tym się nie dowie. The Timbrer nie obraź się, ale jeśli mam zakupić monitory z 3" membraną tylko dlatego, że mój pokój ma badziewną charakterystykę, to po prostu kupię lepsze słuchawki, albo jednak zrobię coś z tym pokojem, żeby kupić przynajmniej 5-6 calowe monitory.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - RaNi/Works - 17.08.2013

to są głośniki jak zgc 40-8-581? Że się je do wzmacniacza podłącza? Oraz jeszcze jedno: czy te tonsile (zgc itd.) mogą być użyte zamiast takich profesjonalnych monitorków? Oraz jeszcze jedno: jakiej mocy, opór, tak śreenio mają te monitory?
I jeszcze: czy te monitory radzą sobie w miarę z niższymi częstotliwościami 200 - 100Hz?
I ostatnie: czy jest jakidś takie... Studio w krakowie które daje odsłuchanie takowych modeli monitorków.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Revnotes - 17.08.2013

Praktycznie w każdym sklepie muzycznym możesz umówić się na odsłuch testowy.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - SilverNight - 18.08.2013

Zapomniałeś dopisać Reloop ADM-5 :) Też bardzo dobre i niedrogie ...


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Johnny - 18.08.2013

Normalnie zaplusowałbym te Reloopy bo sam je posiadam, ale albo ja mieszkam w coraz cichszym mieszkaniu, albo one coraz bardziej szumią, same z siebie. Mają te zaletę natomiast, że w niedużym pokoju możne ja tak ustawić, że sub ładnie daje, co jest pewnie efektem rezonansu itd, niemniej działa i pozwala ocenić dosyć dobrze "taneczność" utworu ;)


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - seniorbass - 19.08.2013

Bardzo dobry temat :) najlepiej z tych par (przynajmniej dla mnie) spisują się Adam Audio A3X :)

chciałem też podziękować ale się nie da :(


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - RaNi/Works - 19.08.2013

plusa w nowej karcie otwórz


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Johnny - 19.08.2013

Plusy działają, pomimo głupiego komunikatu, wystarczy odświeżyć strone i juz widac. Ja miałem na myśli że zaplusowałbym ale nie do konca Reloopy na to zasługują wiec tego nie zrobiłem.


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - SecretRank - 19.08.2013

Ja mam BH ms 40 i grają tak samo jak KRK :)


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - SilverNight - 19.08.2013

Ja posiadam Reloop Adm 5 dlatego w tym temacie napisałem :) Jak dla mnie są eleganckie wziełoby się za 10k jakby była kasa :D na poczatek mi starczą :) zajebiscie na nich m isie robi i nie mam wytycznych ... a wiadomo za nazwę też się płaci :P


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - The Timbrer - 20.08.2013

@Elnanter oczywiście że masz rację (też bym wolał dobre słuchawki xD) ja tylko mówię że nie ma sensu kupować monitorów z mocnym dołem jeżeli masz do dupy charakterystykę pokoju bo Cię zaleją niskie częstotliwości. Ja mam u siebie zwykłe głośniki Magnata 4 cale gdzieś kiedyś odkopane i też swoje grają. Dołu nie uświadczę ale zawsze coś :)


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - RaNi/Works - 20.08.2013

[Obrazek: jgbl.jpg]
a ten tutaj niskotonowy to ile może mieć cali? 3.. 4?


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - Yes I Am - 20.08.2013

zmierz sobie xd

Ogólnie nie ma obecnie takiego modelu, że pod względem ceny ktoś czegoś nie wybierze co by było w miarę przyzwoite... Na początek takie modele starczą żeby wdrożyć się w produkcję i jak Timber wspomniał, pomieszczenie ma bardzo wiele do dźwięku jaki uświadczymy z głośników także akustyka robi swoje więc trzeba brać ją bardziej pod uwagę niż opinie o głośnikach


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - The Timbrer - 20.08.2013

@Rivel proponuję wziąć do ręki calówkę i zmierzyć xDD wydaje się być spory ja mam w domu jeszcze stare unitry z bardzo dużym niskotonowy ale wymagają drobnej renowacji toteż leżą na strychu. Ale już niedługo jak je naprawię zobaczę co mi się uda z nich wycisnąć


RE: 7 par najlepszych i "niedrogich" monitorów studyjnych - RaNi/Works - 20.08.2013

nie mam calówki a linijką niewiem skąd mierzyć czy z zewnętrzneJ krawędzi górnego zawieszenia, wewnętrznej czy całą stalową ramę...
Cytat:ja mam w domu jeszcze
stare unitry z bardzo dużym
niskotonowy ale wymagają drobnej
renowacji
tylko nie wyrzucaj bo polski sprzęt jest naprawdę dobry.. Polecam! Xd