MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT (/temat-wytwornia-zagraniczna-a-rozliczenie-pit)



wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - menno - 22.08.2013

siemako. mam pytanie odnośnie tego iż. dostałem propozycje wydania swojego utworu w jednej z francuskich wytwórni płytowych. zakładając hipotetycznie, jeżeliby utwór miałby zyski ze sprzedaży (beatport, amazon, itunes itp) jakby wyglądało rozliczenie z fiskusem w Polsce? czy od nich dostałbym 'ich PITa', jakieś zaświadczenie o zarobkach poza granicami PL czy coś innego? czy rozliczenie idzie do Francji? albo poprostu: JAK TO WYGLĄDA WSZYSTKO?

z góry dziękuje za odpowiedzi.


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Johnny - 22.08.2013

Ja dostałem hajs na konto PayPala, z niczego się nie rozliczałem i nikt mnie nie ściga jak na razie. Te umowy z zagranicznymi labelami zdaje się nie są przez naszych państwowych darmozjadów nijak rejestrowane, więc póki sumy nie będą co najmniej czterocyfrowe (powodzenia :D) to chyba nie ma co sobie tym zawracać głowy.


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Revnotes - 22.08.2013

Sugerując się Twoim pytaniem domyślam się, że będzie to Twój pierwszy release. W takim razie nie musisz się martwić na zapas, bo mało kto otrzymał jakiekolwiek wynagrodzenie za pierwszy release. Ogólnie w umowie powinieneś mieć podany próg sprzedaży, od którego będą skłonni wypłacić Ci jakieś pieniądze. Nikomu nie znanemu producentowi na prawdę trudno jest przekroczyć taki próg. Umowa powinna zawierać wszystkie informacje, które Cię interesują.


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - F3edo - 22.08.2013

Nie odprowadzacie podatku od release'ów?

[Obrazek: 24y1i1f.jpg]


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - menno - 22.08.2013

Cytat:Ja dostałem hajs na konto PayPala, z niczego się nie rozliczałem i nikt mnie nie ściga jak na razie. Te umowy z zagranicznymi labelami zdaje się nie są przez naszych państwowych darmozjadów nijak rejestrowane, więc póki sumy nie będą co najmniej czterocyfrowe (powodzenia Cieszy) to chyba nie ma co sobie tym zawracać głowy.

czy potrzebny jest PayPal czy może być zwykły rachunek bankowy?

Cytat:Sugerując się Twoim pytaniem domyślam się, że będzie to Twój pierwszy release. W takim razie nie musisz się martwić na zapas, bo mało kto otrzymał jakiekolwiek wynagrodzenie za pierwszy release. Ogólnie w umowie powinieneś mieć podany próg sprzedaży, od którego będą skłonni wypłacić Ci jakieś pieniądze. Nikomu nie znanemu producentowi na prawdę trudno jest przekroczyć taki próg. Umowa powinna zawierać wszystkie informacje, które Cię interesują.

zgadza się pierwszy, tak więc chce mieć pewność do wszystkiego :) nie liczę na zbicie jakiś kokosów, tylko info na przyszłość się przyda


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Johnny - 22.08.2013

@menno: No to zależy od labelu czy PayPal - zwykle z niego się korzysta, bo to mniejsze koszta niż przelew zagraniczny. Informacje na ten temat musisz dostać przy podpisywaniu umowy.

@Elananter: Pierwszy czy dwudziesty - bez różnicy, to w umowie są warunki i raczej nie zależą od tego który to release ;) W jednej z nich przykładowo, miałem zapis że dostaję 50% wpływów, z tym że wypłacane co pół roku od releasu. Ale jest z tym różnie w różnych labelach.

Za pierwszy hajs od labelu, byłem sobie w stanie zamówić średnio wypasioną pizzę, także wiecie :D


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - menno - 22.08.2013

Cytat:@menno: No to zależy od labelu czy PayPal - zwykle z niego się korzysta, bo to mniejsze koszta niż przelew zagraniczny. Informacje na ten temat musisz dostać przy podpisywaniu umowy.

aha :) jak będą chcieli to wtedy założę to cudo :P


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Yes I Am - 23.08.2013

Teoretycznie jeśli chodzi o rozliczanie z PIT'u to jeśli chodzi o pracę w oparciu o umowę to wiadomo, od pracodawcy otrzymujesz PIT i na jego podstawie możesz się rozliczyć, bo bez tego świstka nic nie zrobisz, także też na przyszłość, jeśli pracodawca będzie się spóźniał z jego wystawieniem to nie sraj w galoty :)

Co do muzyki to ona jest opodatkowana w sprzedaży i jak wiadomo każdy powinien rozliczyć się ze swoich przychodów, tj. dochodów. Lecz, póki nie otrzymujesz wypłaty, zazwyczaj musisz osiągnąć próg 50Euro/Dolarów żeby móc otrzymać kasę - zależy od labelu, to Twój dochód jakby jeszcze nie istniał, gdyż fizycznie jeszcze nie otrzymałeś swojego wynagrodzenia.
Skarbówka natomiast nie ma kontroli chyba, z tego co mi się wydaje nad sprzedażą internetową tego typu, zwłaszcza jeśli podlega to pod inne, zagraniczne labele. One owszem rozliczają się już u siebie i prawdopodobnie obejmuje to także Ciebie i ty masz już to z głowy. Lecz pewności nie mam, są to tylko moje przypuszczenia


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Evennumbers - 23.08.2013

(22.08.2013, 19:46)Johnny napisał(a): @Elananter: Pierwszy czy dwudziesty - bez różnicy, to w umowie są warunki i raczej nie zależą od tego który to release ;)

Oczywiście, że zależą - jeśli jest to już któryś release, to masz wyrobioną markę, możesz więc śmiało negocjować warunki. 50% wpływu bardzo szybko można zamienić na 80, często nawet jeszcze z bonusem w postaci płacy z góry Z czasem sytuacja zaczyna wyglądać tak, że to wytwórni zaczyna się opłacać bardziej wydawanie Ciebie u siebie, niż Tobie u nich :)


RE: wytwórnia zagraniczna, a rozliczenie PIT - Yes I Am - 23.08.2013

Cytat:Oczywiście, że zależą - jeśli jest to już któryś release, to masz wyrobioną markę, możesz więc śmiało negocjować warunki. 50% wpływu bardzo szybko można zamienić na 80, często nawet jeszcze z bonusem w postaci płacy z góry Z czasem sytuacja zaczyna wyglądać tak, że to wytwórni zaczyna się opłacać bardziej wydawanie Ciebie u siebie, niż Tobie u nich Smile

tu chyba mylimy poziomy xd xd xd