MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. (/temat-dyskusja-2-4-4-glowne-gatunki)



DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - Tranceangel - 2.11.2013

2.4.4 Główne gatunki.

W tym podrozdziale, chciałem zawrzeć opisy gatunków muzycznych muzyki elektroniczej. Po ty by każdy kto przeczyta tą książkę i zdecyduje się na produkcję, wiedział jaką drogę chce obrać.Wstępnie lista gatunków które chce opisać jest oparka na http://techno.org/electronic-music-guide/‎ i wikipedii.

- Downtempo: Classical Electronic, Psycheledia, Ambient (Classic, Dark, Illbient), New Age.
- Breakbeat: Rodzina gatunków Rap, Rodzina gatunków Booty Bass, Rodzina gatunków Urban.
- House: Euro Disco (Classic, Italo, New Wave, Synthpop), Dub, Garage, Classic House, Acid House, Funk (Deep, Funky, French), Progressive, Tech House, Europop (Euro Dance, Nu-Italo, Anthem).
- Techno: Detroit (Classic, Detroit, Bangin, Minimal), Acid, Deep, Bangin.
- Trance: Industrial (EBM), Psy, Goa, Acid, Hi-Nrg, Classic Trance, Euro
Trance (Ibiza, Progressive, Anthem, Epic (Uplifting), Dutch), Deep, Tech-Trance, Break, Hardstyle.
- Jungle: Ragga, Classic Jungle, Drum’n’Bass, Dubstep, Neurofunk, Trancestep, Jazzstep, Darkcore, Braindance (IDM, Glitch,Industrial, Experimental).
- Hardcore: New Beat, Rave, Gabber (Terrorcore, Speedcore, Noizecore), Hard Dance (Happy Hardcore, Nu-Style Gabber).

Chciałbym abyście:
- Podawali mi utwory które mogą reprezentować dane gatunki. Chciałbym prócz opisów zawrzeć kilka przykładowych tytułów.
- Chciałbym znaleźć tutaj zapaleńców mniej znanych podgatunków, opowiedzcie mi o swoim ulubionym gatunku i o utworach które są wg was najlepsze.
- Fajnie by było gdyby każdy do swojego ulubionego gatunku spróbował dodać 3-4 wyrazy które się z nim kojarzą. Coś na wzór tagów, mam na myśli coś takiego:
Uplifting Trance - Uniesienie, Marzenia, Ambiwalescencja

W ten sposób chciałbym wybrać najbardziej trafne skojarzenia, które zostaną napisane pod każdym opisem gatunku w książce.

Ogólnie opis każdego gatunku wyglądał by tak:
- Opis gatunku i jego pochodzenie
- Utwory przykładowe
- Tagi, skojarzenia

Dyskusja potrwa do końca listopada. Lista tematów jest zawarta na końcu tego posta: http://musicproducers.pl/temat-projekt-ksiazki-o-producentach-muzycznych

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.


RE: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - OProject - 2.11.2013

Lepiej jakby zrobić grupę Hard i tam Hardstyle albo dopisac do hardcore (Early Hardstyle/Nu style tutaj różnica jest ogromna między dwoma stylami :P) hardtrance, harddance, hardtechno, schranz, hardhouse itp. ;)
(Early) Hardstyle gatunek który weoluował w dużej mierze z połączenia Hard Trance'u i Hardcore'u w Holandii i Włoszech w latach ok. 99-00 później w ok. 2005-2006 przerodził się w lżejszy styl Nu-style (hardstyle) EHS jest produkowany i grany do dziś w znikomej ilości, obecnie scena "reverse bassu" przeniosła się z Holandii bardziej do UK.
Charakteryzuje się tempem 135-160 BPM w metrum 4/4 mocnym, ciężkim agresywnym brzmieniem, mroczniejszym klimatem itp.
Najbardziej charakterystycznym i nieodzownym elementem jest tzw. "Reverse Bass" czyli mocno zniekształcony bas (z dłuższym atakiem) grający wraz z mocno przesterowaną stopą.
Przykładowe utwory:
Radium feat. DJ Inside - Universe of Dreams (Trance Generators remix) - 2000
Mavor Vs Mark Nails - Computer Revolution (Revolution Mix) - 2001
The Beholder & Balistic - Decibel anthem 2002 - 2002
Deepack - The Prophecy (Qlimax 2003 anthem) - 2003
Ultrasonic - Ultrabass - 2003
Tronik - Sensational - 2003
Zenith vs. Dana - Victims of Hardstyle - 2003
Trance Generators - Do not follow the leaders - 2009
Vorny - Judgement Day - 2013
Oldscool Project - Activated - 2013 XD
Można też dopisać wytwórnie: Italian Masters of Hardstyle, Wicked records, Activa records, Titanic records.
P.S może jeszcze coś o Hard Trance napisze.
A to nu-style (HS) Blutonium Boy ft. Eric Bazilian - Where Did I Go
Nawiasem mówiąc lista gatunków jest nie aktualna, powstało wiele nowych gat.


RE: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - Revnotes - 3.11.2013

Chciało by się powiedzieć, że o tym można książkę napisać ;)

Obecnie na scenę komercyjną-klubową wysunęło się Hard-Electro, sporo jeszcze grają Colmplextro, więc o Electro z tym pokrewnym gatunkiem może również warto byłoby wspomnieć. Tym tropem wracając do muzyki House, natrafimy na jeden z najpopularniejszych podgatunków czyli Electro-House, którego również nie widzę na Twoim rozkładzie.


RE: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - Knifeman - 3.11.2013

ten poradnik na techno.org to napisany na paukę

Cytat:- Hardcore: New Beat, Rave, Gabber (Terrorcore, Speedcore, Noizecore), Hard Dance (Happy Hardcore, Nu-Style Gabber).

Nie żebym był wszystkowiedzący, ale pozwolę sobie zaproponować podział bardziej na miejscu. Postaram się streścić wszystko do absolutnego minimum zawierającego możliwie pełen obraz tego gatunku:

Gabber / Hardcore:

- Happy Hardcore / UK Hardcore (dance) - wywodzi się z Breakbeat Hardcore i Jungle. Związany z kulturą Rave. Ogólnie dość szybki (160–180 BPM) i wesoły. Dużo melodyjek z pianina, wesołe wokale, tematyka zabawy, tańca i miłości do wszystkiego co nas otacza. UK Hardcore (dance) to nazwa sporna i umownie, choć nie zawsze określa się nią utwory wykorzystujące elementy Trance (Trancecore) w przeciwieństwie do Happy Hardcore.

Tak na marginesie Rave to nie gatunek muzyki, ale subkultura.

- Breakbeat Hardcore (obecnie Hardcore Breaks) dał początek muzyce Jungle i Happy Hardcore. Charakteryzuje się jak sama nazwa wskazuje pociętymi / połamanymi pętlami perkusyjnymi. Tempo 130-150, dużo kwaśnych krótkich melodii i wokale z podkręconym pitchem. Hardcore Breaks to nazwa powstała po ponownym odrodzeniu tego gatunku i stosowana jest tylko do nowo powstałych utworów.

- Manstream Hardcore (Nu Style Gabber) - Główny nurt muzyki Gabber - dość taneczny. Charakteryzuje się charakterystycznym kickiem przesterowanym na najróżniejsze sposoby, chwytliwymi melodiami i wokalami samplowanymi lub nagrywanymi przez MC. Jeżeli muszę sprecyzować temat utworów to najczęściej będzie to zniszczenie, zło, hałas, ale wachlarz ten jest bardzo szeroki - Z założenia służył do odreagowania napięcia (mogę podać zrodło). Tempo od 150 do 180 (czasami wyjątki do lekko ponad 200). Z wczesnego Mainstream Hardcore powstał Hardstyle.

- Industrial Hardcore - Tempo od 140 do 180 (względnie wolniejsze od mainstreamu). Tak jak u poprzednika kick przesterowany choć docelowo powinien być bardziej "brutalniejszy". Utwory w większości pozbawione są melodii i wokali, posiadają elementy muzyki Power Noise (Noisecore), Schranzu, D'n'B, Breakcore - przez to brzmią bardziej "mechanicznie". Sama muzyka kojarzy się tutaj z maszynami, fabrykami, ale jest interpretowana dość dowolnie. Aktualnie popularne jest połączenie tego gatunku z D'n'B zwane Crossbreed

- Noisecore (Power Noise) - to fuzja muzyki Noise z elementami EDM. Mamy tu do czynienia z jeszcze bardziej surowszym brzmieniem niż w Industrial Hardcore. Utwory abstrakcyjne i nie podlegające praktycznie żadnym regułom.

- Darkcore (Doomcore) - tempo 130-160. Utwory są wolne, pełne ciężkich padów, starsze posiadają mocną stopę z dużym rewerbem aby sprawić wrażenie głębi i mgły. Brzmią dość mrocznie, czasami przewija się przez nie jeden motyw melodyczny.

- Breakcore - bazuje na Hardcore i D'n'B - Dużo sampli, połamana perkusja i mocny kick. Głownie jako partia perkusyjna stosowany jest Amen Break w najróżniejszych wariacjach urozmaicany efektami. Do tego sample, acidowe brzmienia i inne urozmaicenia - tutaj dość duża dowolność. Warto wspomnieć o dość popularnym połączeniu Breakcore z ragga i dancehall dajace Raggacore.

- Speedcore - charakteryzuje się głownie szybkością - od około 300 - do praktycznie maksymalnych możliwości (potem zmienia tylko nazwy; splittercore - 600-800, extratone - około 1000), posiada elementy breakcore, zawiera też często dysharmoniczne melodie, artyści starają się jak najdobitniej przedstawić to co złe, brutalne i obrzydliwe (gwałt, wojna, przemoc itp.) i zanegować wszelkie możliwe wartości - można uznać to za formę protestu.

- Terrorcore - szybka odmiana Gabberu (190 - 300) zawierająca dużo sampli z horrorów, ogólnie stwarza klimat grozy, sieje zniszczenie i emanuje mocą, zawiera bardzo mało melodii.

- Digital Hardcore - połączenie mocniejszych odmian Gabberu z elementami Hardcore Punk, łączy to co najmocniejsze w obydwu gatunkach

- Ardcore - tempo (150 - 170) od głównego nurtu różnią go howerowe arpy i dość prosto przesterowany kick

- Frenchcore - nurt pochodzący z Francji - tempo 180 - 200. Wyróżnia się charakterystycznym kickiem oraz prostą linia basową. Mamy tutaj fragmenty połamanej perkusji i sporo sampli (w większości rap).

WAŻNE !!!
[Obrazek: 2734164376_1.jpg]
Słuchacze szczególnie cięższych odmian Gabberu nieco przypominają skinów - często bywają przez swój wygląd niesłusznie myleni z nazistami, faszystami i innym rasistowskim ścierwem - jest to dla nas przysłowiowy "policzek w twarz".
Dlatego przeciwstawiamy się takim podziałom. Powyższy znaczek często można zobaczyć w postaci wlepek, przypinek, umieszczany jest często na płytach. Warto o tym pamiętać.

warto jescze wspomnieć o kulturze rawe przy okazji happy hc, o tańcu Hakke (Hakkûh) w przypadku muzyki Gabber i tańcu jumpstyle w przypadku muzyki Hardstyle


jak jakieś herezje gdzieś są to proszę mnie poprawić

przykłady pomyślę i podam później bo chcę podać najlepsze dxb


RE: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - OProject - 3.11.2013

Hard Trance - Nic innego jak mocniejsza, mroczniejsza odmiana Trance'u, powstała na początku lat 90 w Niemczech.
Na początku Hard Trance charakteryzował się szybkim tempem 160-175 BPM mocną przesterowaną stopą, producenci czerpali swoje inspiracje z Hardcore i Trance'u.
W późniejszych latach zwolnił tempo do 135-150 BPM dalej zachowując swój mocny, ciężki charakter jednak wciąż melodyjny charakter.
Zawierał wiele dźwięków typu "acid" (TB-303) mocno przesterowanych i agresywnych.
W latach 2000-2004 zyskał popularność w Holandii, dźwiękiem mocno nie odbiegał od pokrewnego (Early) Hardstyle'u z którym razem był grany na wielu imprezach.
W późniejszych latach stracił na popularności, jednak dalej jest produkowany i grany na imprezach i w klubach.
Przykładowe utwory:
Nautilus ‎– Chorus Reverse - 1995
Miro - Purple Moon - 1997
Beam vs Cyrus - Thunder in Paradise (DJ Scot Project Remix) - 2000
DJ Scot Project ‎– O - 2001
Cosmic Gate - Exploration Of Space - 2002
Darksucker ‎– Call Me - 2002
Yoji Biomehanika ‎– A Theme From Banginglobe - 2003
DJ Kubrik vs. Mental Miracle - Anthem ‎- 2005
Cruz & The White - Intense Energy (Remix) - 2006
Jon the Baptist - Emotions - 2007
Dj Kubrik - Sound From Nowhere ‎- 2008
Dark By Design Blackout 2013 (Unit 13 Remix) - 2013
Wytwórnie: Read alert, Anthem records, Absolution Digital, Druck, Tracid Traxxx.


RE: DYSKUSJA - 2.4.4 Główne gatunki. - future villain - 11.11.2013

Neurofunk - jeden z podgatunków muzyki drum'n'bass. Charakteryzuje się rozbudowanymi liniami bassu (najczęściej jest to tzw. reese bass), tempem oscylującym wokół 174 BPM, techstep'ową perkusją oraz mrocznym klimatem. Gatunek został zapoczątkowany wraz z minialbumem od Ed Rush & Optic, pod tytułem "Funktion / Naked Lunch", wydaną w 1997 przez V Recordings. Przez kolejne lata neurofunk prężnie się rozwijał, i wielu znanych artystów debiutowało w tym stylu. Przyczyniło się to do upowszechnienia tego gatunku w wielu krajach, jednakże wciąż pozostaje jedynie ciekawostką dla fanów innych gatunków muzyki elektronicznej. Do najważniejszych producentów tego gatunku należą Noisia, Black Sun Empire i Spor.