MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
REASON Reason - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: REASON Reason (/temat-reason-reason)

Strony: 1 2 3 4


Reason - K - 5.02.2012

[Obrazek: reason.png]

Reason - działający w czasie rzeczywistym zbiór programowych syntezatorów, samplerów i efektów, stworzony w 2000 przez szwedzką grupę deweloperską Propellerhead Software. Następca wcześniejszego produktu, oznaczanego jako ReBirth RB-338.

Reason 7 to najnowsza odsłona programu. Dzięki załączonym oraz dodatkowym zestawom instrumentów, efektów i bibliotek brzmień, program oferuje to wszystko co potrzebne jest do komponowania, nagrywania, miksowania i produkowania świetnie brzmiącej muzyki.

Sercem programu Reason jest wirtualny stojak („rack”) z instrumentami i efektami, który wypełniasz w trakcie tworzenia piosenki. Dodawaj, usuwaj oraz zamieniaj wybrane prze Ciebie instrumenty i efekty w wirtualnym stojaku. Potrzebujesz więcej sprzętu? Żaden problem. Wybierz syntezator, maszynę perkusyjną lub inne urządzenie dostępne w menu „Create” i natychmiast pojawi się ono w Twoim stojaku. Ponieważ Reason jest opracowany tak by nie obciążać zbytnio komputera możesz dodawać do „racka” tyle urządzeń ile potrzebujesz i nie spowoduje to spowolnienia pracy komputera.

Nowości w programie Reason 7

Z nowym, profesjonalnym mikserem jakości studyjnej Reason był spełnieniem marzeń inżynierów i realizatorów dźwięku. Kilka nowych ulepszeń sprawia, że miksowanie w programie jest jeszcze szybsze i jeszcze lepsze. Grupuj ślady audio a nawet łącz ze sobą grupy w celu wspólnego ich procesowania. Stwórz równoległe kanały za pomocą jednego kliknięcia myszką dla odrębnego ich opracowania – wszystko to w oparciu o sztuczki stosowane przez najlepszych inżynierów dźwięku.

Dla zwiększenia kontroli miksowania Reason ma teraz wbudowane okno analizatora spektrum, które obrazuje zaznaczone kanały. Dodatkowo okno analizatora spektrum posiada pilota zdalnego sterowania dla ulepszonego EQ – pozwalając na szybką regulację na śladach audio z jakiegokolwiek miejsca w programie.

W programie Reason 7 najbardziej istotne funkcje miksera dostępne są również w urządzeniu w „rack’u”. Każdy kanał audio oraz kanał miksera wyposażony jest w kontrolę poziomu dźwięku, panoramy, solo, wyciszenia.

Reason 7 ma rozbudowaną bibliotekę brzmień fabrycznych z nowymi pętlami i zestawami perkusyjnymi (house, dubstep, metal). Zawiera również możliwość synchronizacji czasowej MIDI Out praz MIDI clock. Dodaj brzmienie swojego ulubionego syntezatora sprzętowego oraz maszyny perkusyjnej do programu Reason i kontroluj każdy z ich parametrów poprzez program.

Reason 7 ma także rozszerzone możliwości edycyjne nagranych materiałów audio. Zarejestruj na przykład gitarę, program wykryje wszelkie momenty przejściowe w nagraniu i potnie plik automatycznie na poszczególne fragmenty. Teraz możesz przesuwać fragmenty nagrania, zmieniać je lub poddawać kwantyzacji. Dodatkowo można konwertować pliki do formatu REX i odtworzyć je w instrumentach programu takich jak Kong lub Dr. Ogranegocto Rex.

W celu importowania własnych plików dźwiękowych do programu Reason 7 program został zaopatrzony w większą ilość wspieranych formatów plików, na przykład mp3, WMA czy AAC.

Użytkownicy opowiadali nam jeszcze o dwóch ważnych aspektach programu Reason – przyjemności pracy i inspiracji. Dla powiększenia kreatywności w Reason 7 dodaliśmy efekt o nazwie Audiomatic Retro Transformer — psycho-akustyczny efekt retro z przyszłości. Dodany do każdego kanału lub grupy diametralnie zmieni brzmienie śladów audio.

Załączone instrumenty:
- Kong Drum Designer
- syntezator Thor
- NN19 - sampler
- NN-XT - zaawansowany sampler
- syntezator Malström
- Dr. Octo Rex - odtwarzacz pętli muzycznych
- Redrum - maszyna perkusyjna
- Subtractor – syntezator
- ID-8 – narzędzie do komponowania
- Combinator – łączenie poszczególnych instrumentów i efektów

Załączone efekty:
- Alligator – trójkanałowa bramka
- Pulveriser – przester, kompresor
- The Echo – stereofoniczne echo
- Neptune – korekcja wysokości dżwięku i głosowy syntezator
- Audiomatic Retro Transformer
- Line 6 – wirtualny wzmacniacz gitarowy
- Line 6 – wirtualny wzmacniacz basowy
- RV-7 – cyfrowy pogłos
- DDL-1 – cyfrowy delay (opóźnienie)
- D-11 - przester
- ECF-42 - filtrr
- DF-101 - chorus/flanger
- PH-90 – phaser
- COMP-01 - kompresor
- PEQ2 - dwupasmowy EQ
- RV7000 – zaawansowany pogłos
- Scream 4 - destrukcja dźwięku
- BV512 - wokoder
- UN16 unison
- czteropasmowy masteringowy EQ
- stereo imager
- stereofoniczny kompresor
- Maximizer

Konsoleta mikserska z kompletnym torem audio dla każdego instrumentu i kanału audio:
- gain
- czteropasmowy EQ
- 8 slotów wysyłek efektów
- slot wejściowy efektów
- sekcja dynamiki z kompresorem i bramką
- filtry (lo-pass i hi-pass)
- analizator spektrum
- główny kompresor
- grupy kanałów
- kanały równoległe

Inne właściwości:

- nielimitowana ilość nagrywanych śladów audio i instrumentów
- technologia dodatkowych modułów (Rack Extension) pozwala na rozszerzenie kolekcji instrumentów i efektów
- zawiera ogromną bibliotekę brzmień
- wysokiej jakości sekwencer audio/ MIDI
- bezstratna transpozycja dźwięku w czasie rzeczywistym
- cięcie i kwantyzacja plików audio
- zapis i konwersja plików audio do formatu pętli REX
- wyjście MIDI — kontrola syntezatorów, samplerów i innych urządzeń z poziomu programu
- wyjście MIDI clock output— synchronizacja zewnętrznego sprzętu z programem
- zaawansowany eksport kanałów audio
- RPG-8 – monofoniczny arpeggiator
- ReGroove Mixer
- przypisywanie funkcji do zewnętrznych kontrolerow MIDI
- wsparcie ReWire
- praca z wieloma rodzajami plików audio — od wave i aiff do mp3 i innych
- praca z systemami 64-bitowymi

W Reason tworzą między innymi:
- Claude von Stroke
- Daniel Kandi
- Dave Spoon
- DJ Eco
- Prodigy

Download / Pobierz

Zaktualizowano 27.03.2014

Źródła: wikipedia.org, audiofactory.pl


RE: Reason - Skrzyp - 29.02.2012

Reason jest wszystkim czego potrzebuję do robienia wałków. Oczywiście jest czystym złem jeżeli chodzi o granie na żywo i pracę na długich samplach (lub też acapellach), ale po za tym - to można na nim wykręcić każdy dźwięk i nie potrzeba żadnych wtyków. Jestem zdania, że ograniczenia są dobre. Mój stosunek do Reasona jest głęboko emocjonalny. To moja perełka, której nikt prawie nie lubi i nie ogarnia, a jest naprawdę wspaniałą kobietą, która potrafi stać się całym światem.

Jestem też zdania, iż obsługa Reasona wymaga nieco więcej znajomości fachowych pojęć i przez to można się jeszcze więcej nauczyć.

Mega plusem dla każdego jest to, że Reasona można przez rewire otworzyć w Fl'u, w Abletonie itp. Ma jeden genialny syntezator - Thor, któego obsługa jest w zasadzie budowaniem go od podstaw. Jaram się tymi wszystkimi zaleznościami i pajęczynami które powodują, że z gównianego "bip" mamy maszynę depizgującą.


RE: Reason - Intransitive - 8.03.2012

Ojjj zgadzam się. Reason i jego podstawowe dźwięki to wszystko czego potrzebuję. Próbki tego co można wykręcić na podstawowych dźwiękach są na moim profilu na SC. Zapraszam:)

http://soundcloud.com/intransitive


RE: Reason - SleepyHead - 19.03.2012

Nic dodac, nic ujac Panowie ;)
Skrzyp, zupgraduj sobie do ver. 5 a nie bedziesz wiecej potrzebowal sampli perkusyjnych, wszystko sam zrobisz od "bip" na drum maszynie Korga :P


RE: Reason - Stiopa - 13.04.2012

Trzeba dodac, że trudny jest ten programik. I to właśnie przyjemnośc samemu wykrecac dzwięki!


RE: Reason - monorail - 23.04.2012

No Panowie skusiliście mnie, zepnę go z cubase, jestem ciekaw :)


RE: Reason - Midnight - 2.06.2012

Tez polecam Reasona :)


RE: Reason - ProCkers - 2.06.2012

Ja również mogę polecić Reasona . Jest to świetny DAW, a jego trzy syntetyzatory w pełni mogą zastąpić gigabajty różnych wtyczek. Dzięki dowolnemu łączeniu kabelków możemy stworzyć praktycznie wszystko :) W wersji 6.5 Reason już się otwiera na dedykowane wtyczki od różnych producentów. Więc cały czas możliwości Reasona rosną :)


RE: Reason - Stiopa - 13.08.2012

O prosze to nawet nie wiedzialem, ze Reason procz rewire bedzie obdlugiwal vst.
To bedzie najlepszy soft po podpieciu wtyczek. :)
Ciekawe ile 6,5 wersion kosztuje?


RE: Reason - Nu-Style - 13.08.2012

No fakt reason ma bardzo wiele możliwości jeżeli chodzi o kreowanie brzmień, jednak mam alternatywę. Zamiast zmieniać DAW ze względu na możliwości syntezy najlepiej pobrać ew. kupić xD syntezator VST w wersji modular np KarmaFX Synth Modular albo Arturia Moog Modular V2


RE: Reason - Marduk - 14.08.2012

Wtyczki beda, ale nie vst tylko dedykowane. Znajac propllerow to od prosow wtyczki :) czyli nie w kij pierdzial, chociaz kto ogarnia reasona , sam sobie takie w Combi zrobi :)
Polecam Reasona jesli szukasz czegos wiecej w produckji , np. w studiu chcesz pracowac, bo reason to takie studio w kompie :) i te naturalne brzmienie...


RE: Reason - Stiopa - 14.08.2012

Ja juz pare swoich combiacow zmontowalem, jak naprawie lapka lub kupie nowego to wrzuce tutoriale, moze komus sie przyda.
Pod tym wzgledem Reason bije inne DAWy na glowe. Samemu robisz wtyki zwane ,,presety,, :D


RE: Reason - ProCkers - 14.08.2012

Dedykowane wtyki będą od: Korg'a, U-he, Ozone i wielu innych :) Gdyby wyszły Sylenth1, Zebra2 i Massive dedykowane pod Reasona, to FL'owi chyba bym powiedziedział Bye Bye :D


RE: Reason - artur.ch - 21.08.2012

Syntezator Thor w reasonie bije na głowę sylentha, massiva i wszystkie inne razem wzięte. Jest to najpotężniejszy syntezator z jakim spotkałem się w życiu. Wystarczy tylko powiedzieć, że ma opcję syntezy wavetable i FM. Najlepszym dowodem na jego potęge są produkcje Daniela Kandi. Nie wiem czy wiecie, ale Kandi nie ma żadnego hardwaru w swoim studio. Wszystkie dźwięki spotykane w jego produkcjach są wykręcane na Thorze i Subtractorze, który swoją drogą też jest całkiem niezły.


RE: Reason - Bootyplayerz - 23.08.2012

Również polecam Reasona
Świetna wtyczka ale odstrasza mnie piano roll niestety ;/


RE: Reason - Herman - 23.08.2012

Cytat:Świetna wtyczka
:l


RE: Reason - Nu-Style - 23.08.2012

(23.08.2012, 15:14)Bootyplayerz napisał(a): Również polecam Reasona
Świetna wtyczka ale odstrasza mnie piano roll niestety ;/
Może chodziło ci o to że są świetne wtyczki w Reasonie? xD bo Rizon to DAW


RE: Reason - Stiopa - 23.08.2012

W reasonie nie ma wtyczek, jest port rewire, przez który można podpiąć się np do abletona lub cubase'a.
Jest również urządzonko przez które można importować dźwięki z rebirtha, poprzednika i bazę reasona :)


RE: Reason - Gatoke - 24.08.2012

Tak jak Bootyplayerz napisał - piano roll zwyczajnie odstrasza. Nie podoba mi się również to, że nie można odpalić Reasona na pełnym ekranie, oraz, że wszystko w nim jest takie małe. :(
Thor faktycznie jest dobry, ale nie będę korzystał z tego DAWu, tylko ze względu na niego.
Może coś przeoczyłem, ale nie widziałem w renderowaniu opcji "mp3", co także mnie zabolało.

Tak więc moja opinia na temat Reasona jest niestety negatywna.


RE: Reason - stala - 9.09.2012

Reason to potężny jak dla mnie program.Mam go sprzężonego razem z FL dzięki Rewired i nie ma problemu z tworzeniem.Dźwięki wykręcam sobie w Reason a resztę układam w FL.I naprawdę polecam ten DAW ,bo to jest naprawdę niesamowite ,jakie on ma możliwości.