MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
REASON Reason - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Spis DAWów (https://musicproducers.pl/forum-spis-dawow)
+---- Wątek: REASON Reason (/temat-reason-reason)

Strony: 1 2 3 4


RE: Reason - hake - 9.09.2012

(24.08.2012, 15:23)Gatoke napisał(a): Tak jak Bootyplayerz napisał - piano roll zwyczajnie odstrasza. Nie podoba mi się również to, że nie można odpalić Reasona na pełnym ekranie, oraz, że wszystko w nim jest takie małe. :(
Thor faktycznie jest dobry, ale nie będę korzystał z tego DAWu, tylko ze względu na niego.
Może coś przeoczyłem, ale nie widziałem w renderowaniu opcji "mp3", co także mnie zabolało.

Tak więc moja opinia na temat Reasona jest niestety negatywna.

Jeżeli oceniasz DAWa po piano rollu i po tym czy da się w nim renderować na mp3 no to sory ale tego nie rozumiem :) Wszystko można odpalić na pełnym ekranie i nie ma z tym problemu. Mi sie podoba że można rozbić sobie reasona na 3 okna(sekwencer, mixer, rack), i w moim przypadku na jednym monitorze trzymam timeline/mixer a na drugim racka.

Aktualnie Reason(6.5) jest mega potężnym narzędziem do robienia muzyki. Moim zdaniem większość ludzi którzy robią w bardziej typowych DAW'ach typu FL czy Cubase, Pro Tools nie doceniają możliwości jakie niesie ze sobą ten soft. Większość również odstrasza system "kabelkowy", racka i brak możliwości podłączenia VST. Jednak mi się ten system bardzo podoba, mam kontrolę właściwie nad każdym możliwym przepływem sygnału w programie i mogę to ustawić na trylion sposobów. Czasami można się pogubić przy podłączaniu/przełączaniu kabli(!@#$% czemu nic nie słychać???) ale to również ma swój urok :)

Pracuję w reasonie od początku czyli rok z kawałkiem i właściwie przy każdej "sesji" uczę sie czegoś nowego. Jakoś nie widzi mi się przenosić do innego dawa. Jego twórcy cały czas zaskakują czymś bardzo użytecznym przez co z wersji na wersje Reason jest coraz większą kosą.
Teraz np. doszły reasonowe "wtyki" Re, wszystkie można sobie zainstalować/testować/kupić na klik co również jest genialne. Wszystkie syntezatory i efekty dostarczane z programem w zupełności mi wystarczają do mojej zabawy z robieniem muzyki, bo możliwość ich kombinacji jest praktycznie nieskończona.

Z narzędzi najbardziej mi się podobają:

Kong - po protu ZA**BISTA maszynka do robienia beatu, perkusji etc. 16 padów na których można warstwować, dodawać bezpośrednio efekty, ustawiać różne funkcje. W połączeniu z 14 kanałowym mikserem i pulveriserem daje super możliwości :)

Thor - najlepszy syntezator, wciąż ogarniam jego funkcjonalności. Fajnie mi się na nim kręci basy i pady :)

RV7000 + The Echo - tej dwójki najczęściej używam do robienia przestrzeni. Uwielbiam to że w echo można ustawić bardzo fajne oldskulowe, sprzętowe brzmienia, taśmowe echo etc. Ostatnio się wkręcam w takie rzeczy. RV7000 tak samo. wkurza mnie jedynie, że TAK STRASZNIE zżerają procka.

Pulveriser - od niedawna używam go bardzo często :) Teraz praktycznie wrzucam go na sume każdej perkusji dzięki czemu nie jest aż tak bardzo plastikowa. Przeważnie używam go właśnie do barwienia drumów.

Główny mixer - po prostu mistrz. Czuje się przed nim jakbym siedział w jakimś studiu nagraniowym. Mnóstwo możliwości podłączania efektów, ich kolejności, panoramowania, filtrowania, equalizacji etc. Możliwość przewalenia poszczególnych partii midi na wav bezpośrednio na nowy kanał - dosłownie 3 kliki.

Z innych funkcjonalności bardzo podoba mi się też opcja live-samplingu.


Z rzeczy które mnie wkurzają to:

1. Cholerna prockożerność syntezatorów(thor) i efektów("Computer too slow to play the song!" - znacie to?). Inna sprawa że mój pecet nie jest za mocny :) Bede musial kupic coś nowszego.

2. Brak bardziej zaawansowanej obróbki audio która jest w typowych dawach. Teraz używam do tego oddzielnego programu - goldwave.

3. Brak jakiegokolwiek narzędzia do analizy spektrum częstotliwości. Oczywiście można sobie stworzyć kombajn na vocoderach ale to i tak nie jest to.

4. Zbyt mała funkcjonalność equalizera :) mam nadzieje że kiedyś go bardziej podkręcą.


To by było na tyle :) Jak widać reason ma też swoje minusy jednak idzie się do nich przyzwyczaić. Ogólnie jako całość jest dla mnie najlepszym programem. Kiedyś próbowałem cubase, ostatnio studio one - jednak dla mnie za dużo tam jest jakiegoś zbędnego pierdzielenia, klikania ustawień by uzyskać jakiś efekt. Nie podoba mi się chaos jaki w nich panuje, a być może za bardzo już jestem przyzwyczajony do reasona :) Cóż, każdy chwali swoje.


pozdro :)















RE: Reason - sowa - 18.10.2012

kurde Reason ma to coś w sobie co mnie w nim fascynuje :d tylko jestem z byt leniwy żeby ogarniać samemu playliste i inne rzeczy etc. jara mnie fakt, że robiąc coś w tym DAWie na prawdę trzeba mieć umiejętności chociażby w syntezie :D praca na nim to nie lada wyzwanie :) przynajmniej ja mam takie odczucia... przydałby mi się typek, który by mi objaśnił najważniejsze rzeczy (w realu ofc.) to może bym się i pobawił nim i coś skleił na nim... nie wiem czemu ale odnosiłem wrażenie, że ten DAw jest głównie wyzwaniem dla ludzi robiących trance... nie spotkałem się wcześniej z producentem tego gatunku, który robi na tym DAWie... do wczoraj kiedy zobaczyłem filmik Daniela Kandiego... no kurde :D troche się znowu podjarałem tym DAWem :D te raki... fajnie wygląda :d praca na tym DAWie musi dawać dużo frajdy


RE: Reason - Quantum Spark - 29.11.2012

Reason miażdży naturalnością i pełnią brzmienia.
Jednak funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.
Bez kontrolera midi nie widzę możliwości używania samodzielnie tego programu.
Próbowałem, dla mnie było to nie do zniesienia.
Ja używam 5-tki spiętej z FL-em.
(Mógłby ktoś mi napisać jakie najnowsza wersja ma wymagania ? )
Tylko rzadko, jak mnie coś podkusi.
Jestem zajebiście leniwy i drażni mnie przechodzenie z ekranu na ekran ;).
Osobne zapisywanie każdego projektu itp szczegóły.
Mam fajnego domyślnego presseta w FL skonstruowanego do współpracy z Reasonem a i tak nie chce mi się go włączać.
Jednak brzmieniowo dla mnie Reason wymiata na całej linii.
IL mogło by się z nimi połączyć to byłby kombajn wtedy kosmiczny :)


RE: Reason - czi - 13.01.2013

Da się coś zrobić z głośnością tracka przy exporcie z reasona?
Sprawa wałkowana w googlu wielokrotnie, jednak nigdzie rozwiązania innego niż "PODGŁOŚNIJ KOLUMNY" nie znalazłem.

Wyeksportowany kawałek z reasona, gra dużo dużo ciszej w porownaniu z trackiem np. z FL'a..
Baa, problem chyba nie lezy po stronie opcji EXPORT, to sam DAW jest w swym brzmieniu jakiś cichy/płaski.


Ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenie z ryśkiem?


RE: Reason - Stiopa - 13.01.2013

Zapnij reasona, np do abletona. Wez wtyke ozona. Wez limiter i utaw filtr na ob i type 1, treshold na -0.3db a podglosnienie na -8/-12db wtedy masz taka glosnosc jak w cd,kach tylko w reasonie wylacz limtery i wszystko na sumie.
P.S. REASON rules, siedze na nim 10 lat! Spialem go ostatnio z abletonem, ale i tak jest glownym narzedziem, ableton to tylko baza wyjsciowa do ulepszenia efektu koncowego. Polecam wszyskim, ktorzy chca sami tworzyc swoje wty
ki nie tylko presety.


RE: Reason - Johnny - 13.01.2013

No jesli nie wrzucasz na master żadnego kompresora/limitera to nic dziwnego. Nie ma wcale konieczności podłączania pod inne DAWy - wystarczy umiejętnie wykorzystać to co masz. O ile mnie pamięć nie myli to było sporo nawet ustawionych rackow odpowiednio, dobre jako punkt wyjścia.

@Stiopa to mówisz ze swoje wtyki nagle zaczales robic pod Livem? Ciekawe :P


RE: Reason - czi - 14.01.2013

Temat nie do końca pasuje, ale:
100%Reason'a - xxxxx
Jak to gra? Co do poprawy i jaka przyczyna?


RE: Reason - Stiopa - 14.01.2013

Jakie swoje wtyki Technik. Po prostu nie moglem uzyskac w reasonie takiej glebi, przestrzeni, miecha na masterze, pomimo limitera, ktory jest dobry, ale nie daje takiej glosnosci jak np ozone. To raz dwa, zeby uzyskac takie brzmienie trzeba od choler ze soba laczyc rackow, np limitery podbite eq i compresorem na poszczegolne pasma czestotliwosci, gdzie to zajmuje od cholery czasu, a i trzeba posiadac dosyc dobre znajomosci spinania efektow w reasonie, poza tym eq w reasonie jest dosyc dziwne i niedokladne, ciezko jest scinac poszczegolne pasma, bo posiada tylko dwa dzwony i low i high szelfy, wiec nakladanie kilku rowniez jest trudne, zeby uzyskac efekt. Owszem mozna zapiac na sume fajne combinatory , ktore pozwola uzyskac odpowiednia glosnosc i przestrzen, ale zazwyczaj sa to tylko kidlku(4) pasmowe limitety saturatory, albo band compresory.Uwazam, ze reason jest swietny, bo sam uzywam go 10 la, ale podpialem go do abletona jako slawe przez port rewire i ostateczne szlify na sumie robie tam. Do tej pory mam tak zrobione dopiero dwa walki, ale smialo powiem, ze jest szybciej, prosciej i efektywniej. Jak to brzmi zapraszam do dzialu elektroniki do tematuu Rising Moon. To piereszy trak po obrobce w ozobie, w calosci zrobiony w reasonie. Jak brzmi to slychac, pomimo niedociagniec w mixie. :P

Technik, zajarzylem XD. Mowiac wtyki mialem na mysli combinatory w reasonie, ktorych mozna uzywac jako wtyk w np w abletonie, dzieki portowi rewire. Combinatory to sa racki laczone w grupie z efektami itd, spiete razem w jednego racka. Cuda mozna robic... Taki comb w innym sofcie moze sluzyc jak vst. No ale vst to nie jest :P


RE: Reason - Johnny - 14.01.2013

(14.01.2013, 15:38)Stiopa napisał(a): Jakie swoje wtyki Technik.
(13.01.2013, 21:11)Stiopa napisał(a): Polecam wszyskim, ktorzy chca sami tworzyc swoje wtyki nie tylko presety.


co do reszty - ja nie mówię że opcja z Rewire to coś złego, inna sprawa że w rękach większości osób Ozone więcej psuje niż poprawia. jedno natomiast co wnioskuje po Twoim poście powyżej, to że przekombinowujesz chyba ;) do uzyskania głośnych masterow nie potrzeba cudów, pietnastopasmowych kompresorow i innych wynalazkow, dlatego przestrzegam przed wyglaszaniem tak jednoznacznych opinii bo od tego zaczyna sie pogoń za kolejną 'cudowną' wtyczką która wszystko poprawi - a zwykle tak nie jest ;)
a Reason, szczególnie odkąd ma mixer wzorowany na konsoli SSL ma moim zdaniem wszystko co potrzebne by uzyskac bardzo dobrze brzmiace wyniki. ale tez - jesli uwazasz ze jest Ci tak latwiej jak robisz obecnie to nie ma jakiegos super powodu zeby na sile robic inaczej - ja tylko mysle ze przy odrobinie samozaparcia mozna uniknac wiekszych kombinacji :)


RE: Reason - Stiopa - 14.01.2013

Jak najbardziej się z Tobą zgodzę, bo sam uzyskiwałem dobre efekty w ~reasonie, poza tym Wojtek Mrotek też sobie nieźle radzi, Shadowfinder, Ifrasitve i inni, którzy na tym forum reprezentują wysoki poziom i robią w reasonie. Ja dostałem taką podpowiedź od Vitka Koko, bo jak posłuchał mojego demo w dnb i dowiedział się, że robię tylko w reasonie, powiedział, że w tym sofcie nie osiągnę porządnego brzmienia, jakie on by chciał, przy tym sprzęcie jaki posiadam, więc poszedłem za jego radą i zrobiłem co zrobiłem. Jeśli chodzi o używanie ozona, owszem zgodzę się z tobą, że szybciej można popsuć, niż coś ulepszyć, bo sam zepsułem jak go pierwszy raz włączyłem. :P Ale kiedy nabędzie się jakiejś wiedzy odnośnie kręcenia w ozonie można znacznie szybciej i atwiej uzyskać efekty, aniżeli w reasonie. :) I tu dla ozonowców polecam szkołę i ich tutki DubSpot, np .


Pozdrawiam.


P.S. Admini nie wkurzajcie się za zejście trochę od tematu... :)


RE: Reason - Johnny - 14.01.2013

wiesz, to że ktoś uważa że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, nie oznacza że nie możesz mu pokazać jak bardzo się myli ;)


RE: Reason - Masco1999 - 14.02.2013

No ja od nie dawna używam Reasona 4 i powiem,że świetny jest dźwięki można takie wykręcić, że szok a mało tego nie obciąża(jeszcze) procesora(faza początkowa projektu) jeżeli wie się co w trawie piszczy świetne utwory wychodzą.Wcześniej tworzyłem na fl studio , ableton i żaden z nich nie pobił Reasona.


Jak dla mnie Reason jak najbardziej jest na tak jeśli chce się sprawdzić swój skill :)


RE: Reason - Simonus - 17.02.2013

Tak z nudy ściągnąłem demo resona 6 teraz i całkiem fajnie nawet. Denerwuje mnie brak pc klawki jako midi, ale midi yoke się instalnie i będzie problem z głowy (EDIT: Narzekaj chłopie a nie sprawdź w opcjach i instrukcji, że na f4 jest pc keyboard haha mój błąd:P).

A poza tym praca w nim nie jest taka straszna, nawet te kabelki z tyłu idzie ogarnąć co i jak :) Podoba mi się, że ma wszystko co trzeba :)

No i jak ściągnąłem tak też 1szego tracka zrobiłem marny bo marny ale póki co ogarniałem co i jak, a że demo ma ograniczenia to nagrane w audacity ;P podoba mi się jego szybkość i stabilność :)

[zs]http://www37.zippyshare.com/v/56628342/file.html[/zs]

Dobrze nagrywa głos i ma fajne efekty gate :) i ogólnie dobre efekty :)

EDIT: tym sposobem prócz braku obsługi vst (które do szcześcia nie jest mi potrzebne) stwierdzam, że kupiłbym ;)


RE: Reason - wlodek8454 - 7.05.2013

Przedstawię sytuację: nagrałem wokale, podpiąłem pod Redrum drum computer by nimi zagrać i też to uczyniłem, nagrałem. Chciałem narzucić na to efekty, dodałem phaser, reverb itd. wszystko fajnie w czasie rzeczywistym da się wyginać te wokale które nagrałem ale jak zrobić by te wygięcia na gałkach również się nagrały???!!! włączam rec i się nie nagrywa to co robię na efekcie.


[Obrazek: Beztytuuj_nrprprq.jpg]


RE: Reason - Marduk - 17.07.2013

PPM na galke > automatyzuj > recznie , albo cisnij rec i przesuwaj.

Reason 7 w posiadaniu :D Maszynka przekozacka, niedlugo wrzuce jakis utworek :) mogliby dorzucic Polar'a i FM8


RE: Reason - WuesEudezet - 13.02.2014

(19.03.2012, 18:33)SleepyHead napisał(a): Nic dodac, nic ujac Panowie ;)
Skrzyp, zupgraduj sobie do ver. 5 a nie bedziesz wiecej potrzebowal sampli perkusyjnych, wszystko sam zrobisz od "bip" na drum maszynie Korga :P

Konga : P


RE: Reason - WuesEudezet - 14.02.2014

W reasonie najpiekniejsze jest to ze poruszamy sie po wirtualnym studiu a nie po programie, kazdy kompresor, eq czy cokolwiek innego mozemy podpiac kablem tak jak w prawdziwym studiu myzycznym i umiescic w racku (po nacisnieciu tab odwracamy racka)
Gdyby nie to, ze dzialanie na dlugich plikach dzwiekowych przez brak widoczneo wykresu fali w sekwenserze jest dosc uciazliwe i brak mozliwosci uzycia vst bylby to najlepszy DAW ever jak dla mnie.
Korzystam z z piatej wersji tego softu (zaczynalem od 3), ale chetnie przesiadl bym sie na 7, w ktorej sa emulowane stoly mikserskie SSL i ogolnie program skrecl bardziej w strone DAWow typu pro tools - Co sądzicie o 7?


RE: Reason - WuesEudezet - 17.02.2014

(7.05.2013, 13:04)wlodek8454 napisał(a): Przedstawię sytuację: nagrałem wokale, podpiąłem pod Redrum drum computer by nimi zagrać i też to uczyniłem, nagrałem. Chciałem narzucić na to efekty, dodałem phaser, reverb itd. wszystko fajnie w czasie rzeczywistym da się wyginać te wokale które nagrałem ale jak zrobić by te wygięcia na gałkach również się nagrały???!!! włączam rec i się nie nagrywa to co robię na efekcie.


[Obrazek: Beztytuuj_nrprprq.jpg]

a czym ustawiasz automatyzacje, myszka czy knobem midi?


RE: Reason - El-Maniaque - 23.04.2014

Hejka wszystkim :)

Postanowiłem napisać tutaj gdyż również posiadam Reasona w wersji 7.
Problem jest jednak taki, że mam bardzo słaby wzrok i żeby coś zrobić praktycznie muszę nosem po monitorze jeździć. Długo zastanawiałem się jaki DAW dla siebie wybrać i padło na produkt od propellerhead z jednego prostego dla mnie powodu. KOrzystam w pracy z kompem z programu udźwiękawiającego windowsa i ten program czyta mi podpisy i dymki w reasonie jak na jadę na jakieś wirtualne pokrętło itp. Mój specjalistyczny screenreader np w Abletonie nie chciał czytać mi nic, co na starcie go skreśliło bo tymi resztkami wzroku nic bym nie zdziałał. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę kupiłem klawiaturę Nektar Panorama p6, abyjak najmniej musieć grzebać mychą po monitorze i chyba to się uda chociaż nie do końca wszystko skonfigurowałem jeszcze.

Trochę tu przyszedłem nie ukrywam po prośbie. Chętnie nawiązałbym kontakt z kimś obcykanym w Reasonie, aby pomógł mi ogarnąć niektóre rzeczy. Najgorzej jest w przypadku panela tylnego i tych kabli wirtualnych. Małe te podpisy pod wejściami spowalnia mi to robotę diabelnie. Nie wiem np jak połączyć w redrumie tylko jeden kanał np werbla z efektem np reverb. NIe wiem co z czym połączyć, żeby zrobić sidehain kompresję itp. Oglądam YouTube, ale oni to tak w tych tutorialach tak szybko wszystko robią, że wymiękam. Mam poważne plany co do Reasona i produkcji na nim i nie chcę tych wszystkich pytań zadawać tu na forum, żeby nie robić śmietnika więc chętnie jakimś mailem bym się wymienił albo innym GG.
Było kiedyś fajne forum reason.pl, ale umarło niestety.

Wybaczcie tę trochę żebraczą treść mojego posta, ale poczytałem to forum i fajnie tu jest więc postanowiłem napisać.

Pozdrawiam :)


RE: Reason - Oszir - 8.05.2014

El-Maniaque

Kup sobie bardzo duży monitor (np. 27") lub nawet dwa i NIE ustawiaj w nich najwyższej rozdzielczości.
1024×768 powinno pomóc :P