MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Przygotowanie do masteringu [Rozwiązany] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Przygotowanie do masteringu [Rozwiązany] (/temat-fl-studio-fl-studio-przygotowanie-do-masteringu-rozwiazany)



FL Studio: Przygotowanie do masteringu [Rozwiązany] - Kabedd - 20.11.2013

Witam,mam pytanie: Zrobilem utwor (FL) zmixowalem wszystko a teraz:
Jak przygotowac utwor pod mastering?
Ja zajmuje sie tylko mixem o masteringu nie mam zielonego pojecia - wole zaplacic zeby sie tym w studiu zajeli raz a dobrze.
Zapisac utwor w 16,24 czy 32 bitach?
Slyszalem ze nie mozna uzywac na masterze kompresorow ani EQ,czy to sie tyczy tez Limitera (to tez w sumie kompresor,ale wole spytac).
Slyszalem cos o sciszaniu utworu np -10,-12 dB...jak z tym jest?

Pytania dla mnie najwazniejsze juz zadalem,ale jesli jest cos jeszcze waznego to prosze zebyscie sie ze mna podzielili ta wiedza :)
Dzieki z gory za odpowiedz.


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - Revnotes - 20.11.2013

Szczerze najprościej będzie zapytać u źródła, czyli w studiu do którego zamierzasz wysłać materiał.
Jeśli już wysyłasz, to proponuję zapisać do 24bit Wave, wywal wszystko z kanału master, zwłaszcza limiter.
Taki masteringowiec będzie usatysfakcjonowany jeśli pozostawisz te 4-6 dB headroomu, nie przejmuj się głośnością.

PS: Nigdy niczego nie wysyłałem do masteringu, ale powyższe nie jest szczególnie odkrywcze chyba każdy się zgodzi,
więc na pewno w błąd Cię nie wprowadzę ;)


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - OProject - 21.11.2013

Czysty kanał master, bo działania kompresorów itp. już nie odwrócisz, i nagranie musi mieć jak kolega wspomniał headroom czyli na sumie kilka dB na minusie, oczywiście nie ma tak łatwo że ściszysz master żeby było - 5 db i git, trzeba wszystkie kanały ściszyć... <haha>


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - Audionectic - 21.11.2013

Zakamarki Audio.Jest tam odpowiedni temat.Miksujac ustalasz headroom(-6 do -3,-2db)Ja osobiscie sklejam caly miks kompresorem.Baaaardzo delikatnie.Scinam dosłownie jakies do 2db max.Na sumie żadnego limitera na bank ;)


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - Kabedd - 23.11.2013

Ok ogolnie rozumiem i...i utknalem. Chodzi mi o headroom,nie moge tego zbytnio pojac.
Moge prosic o jakies troszke dokladniejsze objasnienie?


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - OProject - 23.11.2013

(23.11.2013, 22:20)Kabedd napisał(a): Ok ogolnie rozumiem i...i utknalem. Chodzi mi o headroom,nie moge tego zbytnio pojac.
Moge prosic o jakies troszke dokladniejsze objasnienie?
Tzn. ze na kanale master na dB meter czyli wskaźniku decybeli powinno nie wychodzić powyżej np. - 5 dB czyli musisz zostawić trochę "miejsca"
A po ludzku: po prostu cały miks (kawałek) ma być cichy xD
Poszukaj w necie, są informacje, tez luknij na blog zakamarkiaudio.pl tam masz wiele cennych info odnosnie miksu i masteringu od profesjonalistów :D


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - Kabedd - 23.11.2013

Czyli rozumiem ze kazdy kanal oprocz mastera wyciszam o np 2dB (taki przyklad tylko)?
Czyli patrzec tylko na to by przykladowo nie przekraczac -5dB i nie martwic sie tym ze w niektorych momentach utworu jest wtedy strasznie cicho (nawet do -15dB)?


RE: Przygotowanie do MASTERINGU - OProject - 24.11.2013

(23.11.2013, 23:40)Kabedd napisał(a): Czyli rozumiem ze kazdy kanal oprocz mastera wyciszam o np 2dB (taki przyklad tylko)?
Czyli patrzec tylko na to by przykladowo nie przekraczac -5dB i nie martwic sie tym ze w niektorych momentach utworu jest wtedy strasznie cicho (nawet do -15dB)?

Tak, ale nie musisz trzymać się zbytnio cyfr xD
Najlepiej zapytaj sie tego co ma robic mastering :D


RE: FL Studio: Przygotowanie do MASTERINGU - Audionectic - 25.11.2013

Sciszasz wszystkie ścieżki,następnie podnosisz tłumiki po koleii do wartości pożądanej (powiedzmy -3db).Obserwując to na analizatorze zapiętym na ostatnim slocie w szynie Master(np SPAN od Voxengo darmowy)ustawionym na Hi Resolution.Interesują nas szczyty sygnałów.Jednocześnie możesz miksować i ustalać poziomy docelowo,czyli jeśli poziom sygnału Cię satysfakcjonuje,zostawiasz go nawet niżej od -3db.Korygujesz oczywiście skoki amplitudy suwakiem poziomu,korektorem,kompresorem itd.Tak zgrany plik(32b,24b)Możesz wysyłać do masteru.Aha bez ditheringu to zgrywasz.W playliście cały projekt "odsuwasz"od "lewej ścianki",czyli dajesz sekunde lub dwie ciszy z początku projektu i na końcu.Blachy możesz lekko schować.Zależy kto jak masteruje ale w procesie masteringu osiągaja pożądany blask.
Chyba wszystko wiesz juz ;)
Pzdr