MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Sprzęt i technika - czyli co i jak? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Sprzęt i technika - czyli co i jak? (/temat-sprzet-i-technika-czyli-co-i-jak)



Sprzęt i technika - czyli co i jak? - fymiatouch - 12.03.2012

<siema>



Słuchajcie... męczy mnie ostatnio to, jaki sprzęt wybrać, co kupić w miare możliwości finansowych. Jaki DAW? Jakie VST najlepsze?

Podzielmy się tutaj swoimi uwagami...


Ja siedziałem dość często przed kompem pytając 'gwiazd' czego używają. Są to różne programy.. zazwyczaj jest to LogicPro, Ableton, Cubase. Wiadomo, że to zależy w czym się wychowaliśmy i co jest dla nas tak jakby najbardziej przyjazne. Ja od dawna używam FL'a i pewny jestem, że jeszcze nie znam jego wszystkich możliwości.

Męczy mnie też to jak oni to wszystko robią, czego używają że ich dzwięki są tak zajebiste i tak czyste.
Ok, dzisiaj można dostać preset Dedmałsa do sylentha, ale co z tego? jak wykreować jakiś swój dzwięk? którybyłby naszą wizytowką? Swój styl? swoją, piękną melodie?

Najgorsze jest to, że te wszystkie gwiazdy w ogóle nie chcą się dzielić swoimi sekretami.

Ok, przejdźmy do sprzętu.

Ja obecnie pracuje teraz na Creativach T110 chyba. Jest to system 2.1, głośnik basowy mi tak pierdzi że to jest niedozniesienia. Mimo to słuchając np Fafaq - The Step - bas gra bardzo czysto, słychać te kompresje. No ta... teraz kompresory. Wiadomo że te wszystkie VST są tylko próbą odwzorowania sprzętu który znajdziemy w profesjonalym studio.

Chciałbym w przyszłości (może w te wakacje) zakupić jakieś monitory studyjne... i teraz pytanie: JAKIE? Mój znajomy z zespołu CTRL-ALT-DEL (Wrocław) polecił mi Adamy A7X czy coś takiego. Para tych głośników kosztuje ok 4tys - to jest bardzo duża suma jak na mnie i na razie nie moge sobie na to pozwolić jednak byłby to - jak on powiedział - zakup na lata..długie lata..

Jeśli mnie na to nie stać, to co mam sobie kupić? i czy w tym tkwi właśnie sekret? dobry odsłuch? Nie wiem... nie przekonam się. Nigdy nie słuchałem swoich projekcików na takim sprzęcie.

Teraz HARDWARE - mam tak chujowego kompa że to sie w głowie nie mieści. Wszystko mi się zacina w połowie projektu, pady się przycinają a jak już w ogóle jest mu za ciężko to się wyłącza.

I co teraz? kupić coś lepszego, czy może odłożyc na coś od Apple i działać na LogicPro?

Druga sprawa - zewnetrzne instrumenty. Czy opłaca się kupić jakieś klawisze? a może wystarczy jakiś konkretny VST?


pomagajmy sobie!







RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - zbt - 12.03.2012

Jesli chodzi o VST, to ja polecam od zawsze i na zawsze produkty Native Instruments. Jesli chodzi o mix/master to wtyczki Vawes i Izotope.

W przypadku DAW siedz na tym co Ci sie podoba. Nie szukaj skilla w DAW. Ja korzystam z FL, ale uzywam rowniez innych produktow w zaleznosci od potrzeb (sony soundforge do obrobki trudniejszych probek czy sciagania acapelli).

Technik nie nauczysz sie od kogos i nikt Ci ich nie zdradzi. To wlasnie techniki i styl charakteryzuja producentow. Musisz wyrobic sobie wlasny styl i brzmienie, zeby sluchacz wiedzial: "mhm, ten kawalek na bank robil fymiatouch". Jesli osiagniesz taki poziom, bedziesz rozpoznawalny, to juz potezny sukces.

Brzmienie nie jest zalezne od srodowiska i wtyczek. Brzmienie to equalizer, kamery poglosowe i kompresory. Naucz sie ich używać. Korzystaj z podstawowych w FL. Jesli zaczniesz na nich pracowac perfekcyjnie, zacznie Ci czegos brakowac, to wtedy poszukaj silniejszej wtyczki. Natomiast jesli jestes na poziomi: "do czego ta galka ?", to nie ma sensu zebys lapal potezne oprogramowanie do obrobki audio. Musisz wiedziec co robisz.

Jesli zaczynasz od sprzetu, podstawa jest karta dzwiekowa albo interface audio. Moge spokojnie polecic karty
Esi Maya. Te karty sa bardzo popularne, bo sa wydajne i tanie. Karta to podstawa, musisz od niej zaczac zeby nie zabila Cie latencja reszty sprzetu.

Firma Alesis produkuje stosunkowo tanie i konkretne monitory studyjne. Juz za 500pln kupisz cos rozsadnego.
Odsluch to najwazniejsza rzecz. Ale poza monitorami (ktore pokazuja czyste, surowe brzmienie), potrzebujesz rowniez odsluchu hi-fi. Przyjela sie zasada, ze jesli track brzmi dobrze na monitorach, to na kazdym hi-fi bedzie ok. Rzeczywiscie tak jest, natomiast monitory to pojecie wzgledne. Znam mase przypadkow gdzie kawalek na monitorach jest konkretny, ale na hi-fi nie bylo bassu, bo monitory go przeklamywaly.

Reszta sprzetu zalezy od tego jaka muzyke robisz i jak chcesz ja robic. Jesli grasz, kup midi kontroler. Jesli samplujesz kup gramofon - tutaj nie ma filozofii. Zacznij robic to co lubisz, potrzeby same sie pojawia ;)


(12.03.2012, 21:09)fymiatouch napisał(a): Ja obecnie pracuje teraz na Creativach T110 chyba. Jest to system 2.1, głośnik basowy mi tak pierdzi że to jest niedozniesienia.
Wiadza teoretyczna rowniez jest wazna. Na Twoim w/w przykladzie jedna z zasad: Ludzkie ucho i tak nie slyszy niczego ponizej 30Hz, zatem wypada wyciac wszystko od dolu do granic 30Hz, zeby membrana niepotrzebnie nie drżala, skoro tego i tak nie slychac ;)


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - fymiatouch - 12.03.2012

I to mi się podoba :) dzięki za tego posta. Fajnie jak sie inni też wypowiedzą....


Chciałem jeszcze coś napomknąć w kwestii produkcji - jeśli macie jakis kawałek i ktoś chciałby go 'ulepszyć' po swojemu, np nie zmieniając w ogóle waszej koncepcji to wysyłajcie projekty a może wyjść coś z tego naprawdę konkretnego.

pozdro! :)


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - SFN - 12.03.2012

Jeśli chodzi o kartę dźwiękową to tak jak kolega wyżej napisał również poleciłbym coś z ESI MAYA.Co do monitorów to Behringer Truth B2031A lub B3031A.Sam korzystam z dwóch 3031A i jestem z nich bardzo zadowolony,odsłuchy,z których korzysta duża liczba producentów no i co najważniejsze dobre parametry oraz dosyć duża średnica membrany za tą cenę porównując do ceny innych monitorów :)


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - fymiatouch - 13.03.2012

Może się ktoś wypowiedzieć na temat wytczek od Spectrasonics?


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - PaulNexs - 18.03.2012

ja używam Omnisphere i muszę powiedzieć że to chyba jedna z najlepszych
duża biblioteka dźwięków najwyższej jakości + możliwość edycji każdego sampla pozwala na osiągnięcie pożądanego dzwięku
oczywiście można używać oscylatorów
dwa layery to też fajna opcja :)
wbudowane filtry, arpeggio i fx'y takie jak reverb, delay, flanger,chorus, compresor i limer to standardowo w prawie każdym vsti ;)
krótko mówiąc ogromne możliwości
osobiście polecam :D


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - sowa - 18.03.2012

monitory za 4tysiące? a niech twój kolega się w głowie walnie :) większość producentów raczej nie posiada takiego sprzętu bo i po co skoro za 1/4 tej ceny dostaną super sprzęt... przepłacać też nie ma co... za 4 tysie to sobie zaadaptujesz małe domowe studio :) PC (składany, nie kupuj zestawów w sklepach bo przepłacisz strasznie, mocny procek, sporo ram, duży dysk, karta graficzna to już Twój wybór czy do grania czy tylko produkcja) + interfejs (jest ich dużo i też nie trzeba na niego wydawać fortuny) + monitory (do tysiąca dostaniesz dobre monitory) + adaptacja pokoju (pomijana rzecz a ważna... poczytaj w internecie jak zaadaptować sobie pokój na studio domowe) + klawisze (nie są wymagane, ale lepiej mieć niż nie mieć)

co do DAWu... Twój wybór :) nie sugeruj się opiniami innych ludzi tylko swoją na temat danego DAWu... w końcu to Ty masz na nim pracować ;)

sprzęt po dobrych cenach oczywiście dostaniesz na allegro, można też odwiedzić parę lombardów bo można perełki znaleźć i polecam też sklep gdzie są duże zniżki cenowe sprzętu MusicOutlet



RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - fymiatouch - 19.03.2012

Jeśli chodzi o karty ESI MAYA to lepszy bedzie 'sledz' wkladany w kompa czy podpinka przez USB? :)

@PaulNexs: byłbyś w stanie wysłać jakoś Omnisphere? Ja mam Triliana i Atmosphere, Omnisphere nie moge nigdzie pobrac....a jak coś pobiorę to nie działa... Możesz nawet pocztą polską :D zwracam koszty :)


RE: Sprzęt i technika - czyli co i jak? - zbt - 19.03.2012

(19.03.2012, 17:08)fymiatouch napisał(a): Jeśli chodzi o karty ESI MAYA to lepszy bedzie 'sledz' wkladany w kompa czy podpinka przez USB? :)

Wszystko co wpinasz bezposrednio w plyte glowna bedzie dzialac szybciej nizeli jakikolwiek interfejs sterowany szyna danych przez magistrale szeregowa typu USB.

Wpinajac w plyte, karta pracuje na wlasnych kontrolerach. W przypadku USB, interfejs podaje swoje dzialania do kontrolerow plyty glownej. Dluzsza droga, wiecej obliczen, wieksze opoznienie sprzetowe. W przypadku audio zalezy nam na predkosci transmisji, zatem "sledz" ;)