MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Brak pomysłu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Brak pomysłu (/temat-brak-pomyslu)



Brak pomysłu - Wicked - 11.01.2014

Witajcie!

Co robicie w wypadku gdy:

a) nie macie pomysłu na to, co dalej w kawałku, albo jaki dźwięk trzeba dodać, żeby było pełniej

b) mixujecie i wiecie, że coś z dźwiękiem jest nie tak, ale nie wiecie co i nie możecie osiągnąć zadowalającego rezultatu?

Szczególnie chodzi mi o drugi przykład, który jest obecnie moim wyzwaniem. Paradoksalnie zdaje mi się, że wiem co chcę wykręcić - gdy to już wykręcę, to nadal mi coś nie pasuje, i tak dalej...

Co w tym wypadku? Cały czas nad tym pracujecie, czy zostawiacie to, wracacie do tego później? Może jeszcze inaczej?

Pozdrawiam


RE: Brak pomysłu - Audionysos - 11.01.2014

a) do szuflady
b) do szuflady
:D
Na tym polega cała sztuka, żeby potrafić przenieś swoje wizję do muzyki. Jestem zdania, że jeśli nie potrafimy uzyskać jakiś efektów to nie ma co drążyć na siłę, lepiej jest przyjrzeć się temu za jakiś czas.
Najlepiej zawsze mieć kogoś kto potrafi nam doradzić czy choć wyrazić jakąś opinie.
Jeśli ktoś mówi, że nie podoba mu się motyw, na którym opieramy całą swoją koncepcje utworu, to najprawdopodobniej arcydzieła z tego nie będzie, ale z tym też trzeba uważać bo nie raz ktoś powie, że mu się nie podoba, a za jakiś czas druga osoba mówi, że super.

Pozdrawiam :)


RE: Brak pomysłu - Revnotes - 12.01.2014

Nigdy nie sugeruję się opiniami w stylu "motyw jest słaby, nie podoba mi się", każdy ma prawo do własnego zdania, ale to jest rzeczą gustu. Ktoś lubi prostotę, a ktoś inny musi mieć kilkanaście instrumentów w utworze. Bardziej pomocne są opinie w stylu "tutaj wszystkiego jest za dużo, słyszę tylko bass". Od razu zapala się lampa, że coś jest nie tak, oczywiście mam tutaj na myśli wypowiedzi przeciętnego słuchacza, producent powinien wypowiadać się precyzyjniej.

Utknąłem z utworem - pytam innych co o tym sądzą, mam chwilę by od niego odpocząć i skonfrontować swój pomysł z pomysłami innych, zwykle pojawi się mniejsza lub większa wena. Na siłę tworzyć nie warto, jeżeli w głowie nic się pojawia, to na prawdę lepiej odstawić projekt na później. Łatwo powiedzieć, ale sam brnę od początku do końca, bo jak odstawię projekt to już do niego nie wrócę. Trzymam kciuki obyś był bardziej zdyscyplinowany.

Natomiast jeżeli sam czujesz, że w utworze czegoś brakuje, to może warto pokolorować wszystkie clipy, automatyzacje, patterny czy co tam jeszcze masz na playliście. Najlepiej w sposób przemyślany, jeden kolor odpowiada za górę pasma, inny za średnicę, jeszcze inny za dół. Być może spostrzeżesz, że któregoś z nich jest zbyt mało i będzie to sygnał do szukania instrumentu, który mógłby zająć to pasmo. Drugim kryterium może być pierwszy plan i tło, ludzie na prawdę bardzo często zapominają wypełnić tło lub ciągną motyw na jednym synthcie. Spokojnie, ja również popełniam takie błędy, jeśli robisz podobnie, nie ma się czego wstydzić.

Myślę, że wszystkich nas inspiruje po prostu słuchanie muzyki, więc jeśli nie wiesz po co uruchamiasz DAW, to albo otwórz jakiś projekt i poćwicz miks lub zamknij oczy i przesłuchaj jakąś ulubioną płytę czy set.