MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Prawa autorskie własnych utworów - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Prawa autorskie własnych utworów (/temat-prawa-autorskie-wlasnych-utworow)



Prawa autorskie własnych utworów - Druii - 22.01.2014

Cześć.

Chciałbym się was spytać o prawa autorskie własnych kompozycji.

Wiem, że niektóre sytuacje, które opisałem, mogą być baaaaaardzo rzadkie i wręcz skrajne, ale o ile dobrze szukałem, to podobnego tematu jeszcze nie ma na forum, a sprawa jest uniwersalna i myślę, że wielu początkujących producentów nieraz się nad tym zastanawiało.
Jeśli niektóre pytania można by ująć szczegółowiej - proszę Was o odpowiedzenie w pełnym zakresie w danej kwestii.


1. Kiedy prawnie "zdobywam" prawa autorskie do własnego utworu?

Musi być on najpierw wydany przez odpowiedni podmiot, wystarczy jakaś korespondencja z ZAiKSem czy jak?
Chodzi mi o to, że jako początkujący producent zawsze targają mną pewne obawy, czy jakiś inny wykonawca sobie po prostu jakiegoś motywu/melodii z mojego kawałka nie "pożyczy" i jak by się wtedy sprawy miały.

Jak to wygląda - czy po wrzuceniu kawałka na youtube, soundcloud itp, ktoś PRAKTYCZNIE może coś z niego zakosić?
Jeśli tak - to po odkryciu takiej sytuacji jak wyglądałoby dochodzenie własnych praw, zarówno w przypadku bez jakiegokolwiek wydania dzieła, jak i w przypadku, gdy zostało już gdzieś wydane?

Słyszałem, że kiedyś niektórzy robili nawet tak, że wysyłali pocztą do samego siebie utwory na płytach i nie otwierali kopert, a za dowód służyły nienaruszone pieczęcie i data wysłania :P



2. Kto, gdzie?

Jaką funkcję w tym wszystkim pełni ZAiKS? Jakie są zależności między nim, a wytwórniami?
Czy istnieją inne tego typu instytucje zajmujące się prawami autorskimi w Polsce?
Jak to wygląda w innych krajach, jak również w przypadku wydawania kawałków przez zagraniczne wytwórnie - jak wtedy wygląda przepływ pieniędzy?



3. Covery

Powiedzmy, że mamy utwór "A" naszego autorstwa, wydany w wytwórni "AB Recs"
Jeśli jakiś artysta X chciałby zrobić i wydać cover utworu "A", to musi to zrobić w "AB Recs", czy może to wydać w jakiejkolwiek innej wytwórni?
Jak wtedy artysta X musi się dogadać i z kim?
Określona część zysków ze sprzedaży ustalona z wytwórnią idzie wtedy tylko do "X",
czy też/lub
obowiązkowo idzie do oryginalnego wykonawcy?



4. Zakres praw autorskich

Prawa autorskie obejmują: melodię, poszczególne partie, beat, tekst i melodie wokalu? Tylko niektóre z nich czy wszystkie?
Jeśli np będziemy chcieli odświeżyć nasz kawałek po kilku latach, a został on już wcześniej wydany, to jak to wtedy wygląda? (chodzi mi o wszelkie Reworki)

Pozdrawiam :)


RE: Prawa autorskie własnych utworów - F.P.P - 22.01.2014

Ja byłbym szczęśliwy gdyby ktoś korzystał z część mojego utworu, lub go nie legalnie rozprowadzał. Jak nie robisz radiowego szajsu, popu i innych pochodnych celebryckich hitów to ta wiedza jest Ci zbędna. Jak kogoś oburza to że jego utwór jest rozkradany itp. To dla mnie nie jest warty uwagi, bo to nie jest artysta tylko "przedsiębiorca". Poza tym nie znam się na tym ani trochę. Przepraszam za oftop "Niech żyje wolność" :)


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Druii - 22.01.2014

Jeśli ktoś wrzuciłby mój kawałek na YouTube i promował go na swój sposób, nie widzę w tym nic złego.
Jeśli jednak ktoś zerżnąłby z mojego kawałka całą jakąś partię, podpisałby się pod tym wszystkim swoim nazwiskiem, i jeszcze np. zrobiłby na tym karierę, to nie powiem - było by mi troszkę smutno ;O

Wiadomo, że w tym wszystkim nie powinno chodzić o pieniądze, ale jednak jeśli komuś mierzy wysoko i np. chciałby w przyszłości żyć z muzyki, to napewno musi być w pewnym stopniu przedsiębiorcą ;).


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Revnotes - 23.01.2014

Reac7 napisał(a):1. Kiedy prawnie "zdobywam" prawa autorskie do własnego utworu?

Jeśli na prawdę chcesz się wyedukować w tym aspekcie, zachęcam do przeczytania:
Reac7 napisał(a):2. Kto, gdzie?

Rozumiem, że interesują Cię organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pod kątem muzyki, a więc poniżej nazwy tych, które ja ja kojarzę:
  • Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP
  • Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Reac7 napisał(a):3. Covery

Najczęściej wszystkie prawa do utworu są przenoszone na label, o ile zdecydujesz się na współpracę, więc w takiej sytuacji, jeżeli ktoś chciałby wydać cover czy remix Twojego utworu powinien uzyskać zgodę tej wytwórni, ale nie koniecznie zobowiązany jest do wydania pod jej skrzydłami.

Reac7 napisał(a):4. Zakres praw autorskich

Odpowiedź zawarta jest w artykułach z punktu 1. Przepraszam, że tak lakonicznie, ale temat jest po prostu dość obszerny, nie chce mi się tego przepisywać ;).


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Audionysos - 23.01.2014

Ja też nie rozumiem takiego zainteresowania. Po co marnować czas na zapoznawanie się z tym bełkotem zamiast skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności?
Na jednym kawałku nikt kariery raczej nie zrobi, nawet jeśli zdobędzie on ogromną popularność to raczej drugiego utworu już nie uda mu się ukraść w ten sposób, a jeśli byłeś w stanie zrobić jeden hit to jesteś w stanie zrobić i drugi ;)

Nie rozumiem też dumania nad prawami do własnego utworu. Dla mnie to jest naturalne, że jeśli stworzyłem coś sam to mam pełne i wyłączne prawo do decydowania o tym dziele, chyba że jasno wyrażę wolę zrzeknięcia się tych praw.

Na dowód, że jestem autorem myślę że w zupełności wystarczy sam projekt o ile go nikomu nie udostępniałem.
Jeśli by ktoś zarobił na twoim utworze miliony to na pewno znajdą się setki kancelarii, które chętnie pomogą ci odzyskać te pieniądze.

A takie twory jak ZAIKS zostały stworzone przez paru cwaniaków tylko po to aby wyciągnąć pieniące od innych ludzi i utrudnić wejście na rynek nowych artystów.


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Druii - 23.01.2014

Dziękuję za odpowiedzi panowie, jednak odniosłem wrażenie, jakbyście się niektórzy oburzyli.
Rozumiem, że dla was temat może być błahy i nie wart zainteresowania, ale ten dział forum służy właśnie pozyskiwaniu wszelkiej pomocy i informacji od tych, którzy się znają na tym lepiej :).
Ja zawsze w tym temacie miałem pewną lukę, którą chciałem uzupełnić. Wydaje mi się, że jednak warto być niektórych spraw świadomym, niż nieświadomym ;)

Pozdrawiam


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Audionysos - 23.01.2014

Kto się oburza? Ja się bynajmniej nie oburzam, po prostu jestem zdumiony, że ludzi interesują takie kwestie ;)
Nikt ci nie zabrania zadawać pytać, choćby były nie wiem jak nieżyciowe... :)


RE: Prawa autorskie własnych utworów - F.P.P - 24.01.2014

(23.01.2014, 20:20)Reac7 napisał(a): Dziękuję za odpowiedzi panowie, jednak odniosłem wrażenie, jakbyście się niektórzy oburzyli.
Rozumiem, że dla was temat może być błahy i nie wart zainteresowania, ale ten dział forum służy właśnie pozyskiwaniu wszelkiej pomocy i informacji od tych, którzy się znają na tym lepiej :).
Ja zawsze w tym temacie miałem pewną lukę, którą chciałem uzupełnić. Wydaje mi się, że jednak warto być niektórych spraw świadomym, niż nieświadomym ;)

Pozdrawiam

He he oburzyli ???. Mnie to rozbawiło. Ta wiedza Ci się nigdy nie przyda, wiadomo jak jest, Gdzie jest ta piękną idea, muzyka robiona jest z przyjemności , konieczności wyrażenia samego siebie, pasji , dążenie do perfekcji.
Sprawy sądowe, autorstwo. Rynek muzyczny jest chory niestety pieniądze potrafią wszystko spierdolić. Muzyka powinna być za free, coś w rodzaju dziedzictwa . Nie było by przynajmniej tyle badziewia, i pchających się beztalenci do koryta, dorobkiewiczy label-i. Wyobraziłem sobie to nawet, taki banał a jaki porządek
Rozumiem chciałeś się dowiedzieć. Kto pyta nie błądzi ?.


RE: Prawa autorskie własnych utworów - FL FAN - 24.01.2014

Swego czasu na blogu poświęconym FL Studio pisałem w oparciu o apel firmy Image-Line (czyli twórcy FL Studio) na temat praw autorskich. Ciekawostką niech będzie fakt, że firma ta w swym apelu zaznaczyła dość wyraźnie iż osoba tworząca utwór na pirackiej wersji ich oprogramowania nie posiada do niego żadnych praw autorskich.

Tak w skrócie to w apelu było podanych 9 powodów, skłaniających do tego, aby przestać być piratem.

Dożywotnie bezpłatne aktualizacje oczywiście były wymienione na początku, ochrona komputera i dostęp do pomocy ale jednym z punktów był ten zaskakujący niektórych tekst:


Cytat:Chcesz być prawdziwym producentem? Działaj jak prawdziwy producent

Jeśli naprawdę chcesz tworzyć wspaniałą muzykę w oparciu o FL Studio i masz zamiar stać się kimś więcej niż tylko amatorem, wówczas nie ma rady – musisz w to zainwestować jakieś pieniądze. Pierwszym krokiem jest zakup produktu legalnego, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość. Nie zapominaj, że nie jesteś właścicielem praw autorskich do swoich projektów muzycznych, jeśli nie masz legalnej kopii FL Studio! Nie ryzykuj kłopotów w sytuacji, gdy nagrasz super-hit



RE: Prawa autorskie własnych utworów - Audionysos - 24.01.2014

yhm...
A jak zabiję pieszego pożyczonym samochodem to do więzienia idzie właściciel auta? :P
Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Zresztą jak nagram super hit na którym da radę zarobić to chętnie oddam go IL w formie zapłaty za softa, pomijając już fakt, że nie wiem jak oni chcą udowodnić, że nie mam legalnego fls?


RE: Prawa autorskie własnych utworów - FL FAN - 24.01.2014

No wtedy na blogu u mnie też taka dyskusja się pojawiła że nic im do praw autorskich, choć trzeba zaakceptować licencję przy instalacji programu więc poniekąd każdy zgadza się chcąc czy niechcąc na ich warunki a co tam mają zapisane to już nie podlega dyskusji (to znaczy można podyskutować ale to niczego nie zmieni w ich stanowisku) Nie wiem jak Image-Line rozwiązuje sobie ten problem, i czy powiedzmy jakiś wydawca będzie sprawdzał kogoś kto przyszedł z kawałkiem aby mu go wydać, czy legalne oprogramowanie jest jakimś wymogiem to tego nie wiem. Napisali aby nie ryzykować kłopotów w razie nagrania super hitu więc gdzieniegdzie z tego wnioskując dbają o takie szczegóły.


RE: Prawa autorskie własnych utworów - Druii - 24.01.2014

Troszkę inną drogę widzę obiera temat, jest to raczej materia do osobnej dyskusji ;).
IL sobie napisało takie coś, mają do tego prawo. Jednak samym napisaniem nie zmienią prawa :P

Do wydawcy wysyła się gotową ścieżkę audio, z której w 99% przypadków nie sposób w techniczny sposób dojść do tego, spod jakiego VST/VSTi to wyszło, nie wspominając już o DAWie. Kolega z branży mówił mi o swoich znajomych, którzy wydają w Armadzie, a robią wszystko na piratach. Nie pochwalam tego, ale taki właśnie jest stan rzeczy.
Sam mam oryginalnego FL Signature i parę wtyczek.

Możnaby się upierać, że pewnie to tylko jacyś mniej znaczący producenci, ale w internecie są przecież blogi Aviciiego, czy Martina Garrixa, w których pokazują budowę swojego kawałka, a na ekranie widać scrackowane wtyczki :P
Nie sądzę, że gdyby to była faktycznie poważna i licząca się kwestia, to wydawcy i sami producenci dopuścili by do takiej wpadki.

Jednak tak, jak mówiłem - jest to temat rzeka, a wątek, który założyłem dotyczy materiałów już gotowych - nieważne czy namalowanych na płótnie kupionym, czy sprowadzonym z zatoki piratów ;)