MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Rozmieszczenie stopy w panoramie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Rozmieszczenie stopy w panoramie (/temat-rozmieszczenie-stopy-w-panoramie)

Strony: 1 2


Rozmieszczenie stopy w panoramie - Frashby - 12.02.2014

Witam, ostatnio zacząłem zauważać że w osiągnięciu dobrego miksu, niezbędna jest dobra panorama praktycznie wszystkich ścieżek, lead ( przede wszystkim), bass, pluck, perkusja itd. Zauważyłem że w profesionalnych utworach, te dźwięki pomimo mocy i czasami dość dużej ilości wysokich tonów, nie gryzą ani nie przytłaczają, grają tak jakby w innym miejscu, a w moich utworach pomimo skrupulatnego i prawidłowego użycia Equalizera tego efektu nie było i wciąż czegoś mi brakowało. Doszedłem do tego że dźwięki nie tylko można panoramować dla jakiegoś tam efektu, ale i trzeba i jest to konieczność. Więc już wszystko szło w dobrą stronę, aż w końcu zauważyłem że ze stopą w moich utworach jest coś nie tak. Stopa uderza zbyt mocno, na pewnej głośności moje głośniki już pierdzą, tak jakby kompresja była zbyt duża, a jeśli korzystam z Vengeance to jej nie nakładam bo słyszałem że nie trzeba ( Próbowałem i wyszła katastrofa, a przeczytałem trochę artykułów i w praktyce obczaiłem jak to robić ) Więc ta stopa niby już z paczuszki więc powinna grać pięknie, ale zauważyłem że tak nie jest. Gra brudno i tak jak napisałem, pierdzi przy większej głośności, a w profesionalnych utworach tak nie jest. Więc spróbowałem rozmieścić ją Fruity Enhacerem no i efekt był dość zadowalający i wg mojego ucha brzmi to już tak jak chciałem :) Ale mam wątpliwości co do tego czy tak mogę robić, czy to nie jest złe posunięcie i stopa powinna grać raczej mono, bez udziwnień <niewiem> Czy może inaczej poprawić jakość stopy? Może dół powinien grać na innych częstotliwościach? Z góry dzięki :)


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - FL FAN - 12.02.2014

Nie wiem co robisz, bo w muzie eksperymentalnej to moge sobie zrobić ultra stereo z delayem na kick, ale w Trance i House czy Ttechno raczej się nie robi takich rzeczy i stopa tłucze centralnie. (Bynajmniej tak czytałem i tak słyszałem)

Cytat:Główny wokal , bas, stopa perkusji, werbel: Centrum (0)

Kick to trzeba umieć dopasować do basu by nie zagłuszał reszty i na odwrót by nic mu nie zabierało częstotliwości. (próbowałem się w Trance wiec sam wiem jak trudno jest to osiągnąć) nie jest to łatwe, podobno to jedne z najtrudniejszych części miksu.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Frashby - 12.02.2014

No ja tworze takie podgatunki House, electro House, czsem progressive, czasem coś lekkiego mainstremowego itp.
Żeby dobrze zrozumieć o co mi chodzi, wyśle Ci mój ostatni kawałek



Zwróć uwagę jak gra stopa, niby w miksie gra idealnie i raczej ( tak mi się wydaje ) ma odpowiedni dół, a mimo to dziwnie tłucze.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - FL FAN - 12.02.2014

Link do sc jest poprawny? Nie mogę odtworzyć. Być może jakaś znowu zawieszka na sc.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Frashby - 12.02.2014

hmm, no własnie coś jest nie tak. Edytować nawet nie moge teraz postu, to dodam teraz z normalnym linkiem


https://soundcloud.com/frashby/jump-original-mix-impreved


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Cris - 12.02.2014

Wyseparuj ją w mono, cała sekcja rytmiczna powinna grać centralnie i w mono (czyli stopa + subbas)


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - OProject - 12.02.2014

Kick ma być po środku! raczej w mono, nie przypominam sobie w stereo z wyjątkiem fx kicków :P
Stopa, werbel, bas, wokal po środku, jeżeli chcesz żeby coś było w miksie dobrze słyszalne musi grać w środku.
Czytałem że stereo enhancery raczej nie są dobre w miksie :P
Najważniejsze żeby się wszystko nie zagłuszało czyli w teorii to jest mniej więcej tak:
Odpowiedni dobór barw kick, bas itp. potem odpowiednia korekcja, kompresja.
Najważniejsze jest dobrze zmiksować stopę z basem, oprócz korekcji można też użyć kompresji równoległej.
Co do twojego wałka to bas zagłusza stopę :P


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Frashby - 12.02.2014

Tylko u mnie właśnie stopa już sama gra źle. Ile i jakie częstotliwości powinien mieć dół?


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - FL FAN - 12.02.2014

Ja myślę, że to zależy od nagrania i brzmień jakie towarzyszą stopie i nie ma określonej reguły tyle czy tyle.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - OProject - 12.02.2014

Dół musi mieć od 16Hz-300Hz xd


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Audionysos - 12.02.2014

Dałbym sobie rękę uciąć, że już to gdzieś słyszałem... nie wrzucałeś tego wcześniej gdzieś?

Kto właściwie powiedział co ma być gdzie i niby dlaczego?
Jak dla mnie ten kawałek brzmi dobrze, powinieneś się raczej skupić na tym żeby nie był taki nudny, a nie się pierdołami zajmować... ;)
Nie wiem czy mówimy o tym samy kawałku bo ja stopę słyszę bardzo głośno i wyraźnie i nic mi jej nie zagłusza. Ja bym się raczej zastanowił czy bas nie jest za bardzo rozwalony na kanałach...

(12.02.2014, 20:29)OldscoolProject napisał(a): Dół musi mieć od 16Hz-300Hz xd

Ta, od 1Hz odrazu... :P


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Loco - 12.02.2014

W szkole są zasady których trzeba przestrzegać, w sztuce robisz to co chcesz i wyznaczasz nowe kierunki.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Frashby - 12.02.2014

Tak wrzucałem, ale teraz poprawiłem i to jest ta poprawiona wersja. Tak, stopa gra wyraźnie i w miksie gra prawidłowo, nie mam z tym problemu, lecz ona dudni w głośnikach, a w innych utworach profesionalnych producentów tak nie jest.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Herman - 12.02.2014

Tylko że muzyke house gra się w klubach, co wyklucza rozstawienie dołu w panoramie.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - OProject - 12.02.2014

(12.02.2014, 20:42)LocoMatt napisał(a): W szkole są zasady których trzeba przestrzegać, w sztuce robisz to co chcesz i wyznaczasz nowe kierunki.

Takie rzeczy to do fucklogic records :P
Muzyka ma zasady których się trzeba trzymać, bo jeśli ich nie ma to wtedy nie jest to muzyką ;)


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Audionysos - 12.02.2014

(12.02.2014, 20:43)Herman napisał(a): Tylko że muzyke house gra się w klubach, co wyklucza rozstawienie dołu w panoramie.

No a ja sobie słucham house na słuchawkach ;)

Możesz to rozwinąć? Dlaczego wyklucza?


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Herman - 12.02.2014

Głównie dlatego, ze większość systemów nagłaśniających odtwarza doły w mono. Jeżeli chodzi natomiast o konsumentów słuchających muzyki house na słuchawkach czy systemach głośnikowych, wiele urządzen i odtwarzaczy ingeruje w proporcje mid/side co w przypadku basu w stereo nie polepsza jakości odtwarzanego dzwięku, a bardzo go "zniekształca" dla słuchacza. Nie jest to szkodliwe dla naszych produkcji w górnych pasmach gdzie możemy sobie pozwolić na wiele więcej. Istnieje również ryzyko, że dość długie fale niskich tonów mogą się zwyczajnie wygaszać.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - Audionysos - 12.02.2014

Więc skoro dół jest i tak przekształcany do mono to co za różnica? Możesz sobie przed nagraniem puścić miks w mono i sprawdzić czy jest ok. Jeśli nie będzie się znosić przy przekształcaniu do mono w mikserze to tym bardziej nie będzie się znosić grając na głośnikach bo ciężko będzie się falom spotkać w odpowiednim miejscu i czasie. Nawet jak puścisz sobie bas w mono na dwóch głośnikach podłączonych w przeciw fazie to ciężko będzie ci je tak ustawić, żeby się całkowicie wygłuszały ;)
Zresztą bas może równie dobrze się znosić odbijając od ścian co zresztą słychać na każdym sprzęcie, w każdym pomieszczeniu.
Na słuchawkach jest zupełnie inna bajka bo są to praktycznie dwa odrębne ośrodki. Nigdy nie przewidzisz do końca jak bas będzie leciał w różnych pomieszczeniach i na różnym sprzęcie.


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - piral - 13.02.2014

Sample kicka same w sobie, nie wiem czy zauważyliście, nie są całe w mono. Dół kicka ma być w mono, reszta tak aby brzmiała dobrze. Przecież i tak mastering rozszerza lekko mix w panoramie.

Pomocna rzecz:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=430350973732386&set=pb.223043044463181.-2207520000.1392290250.&type=3&theater


RE: Rozmieszczenie stopy w panoramie - FL FAN - 13.02.2014

Z tego co się zdążyłem zorientować to Maximusem można takie rzeczy robić w FL Studio. Należy w mixerze podpiać go na KICK i podbić bas (będąc na zakładce LOW), ale jednocześnie tony niskie bardziej w panoramie sprowadzić do mono kręcąc maksymalnie w prawą stronę pokrętłem "Stereo separation" zaznaczonym na zdjęciu poniżej.

[Obrazek: 7125268max.jpg]