MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Czym jest talent? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Czym jest talent? (/temat-czym-jest-talent)

Strony: 1 2


Czym jest talent? - FL FAN - 20.02.2014

Po spontanicznej wymianie zdań na sb z Oldim postanowiliśmy założyć temat w którym będziemy starali się dotrzeć do sedna sprawy - poznać tajemnice ludzkiej psychiki jaką jest - talent.


Czy naprawdę istnieje ? Czy się z nim rodzimy ? Czy można go nabyć ? Na te i inne pytania będziemy starali się właśnie odpowiedzieć.

Zapraszamy do dyskusji otwartej i wyrażania swojego stanowiska na ten jakże fascynujący temat!


RE: Czym jest talent? - mumu - 20.02.2014

temat na dysertację, z resztą było już takich z milion (prac naukowych).

w skrócie:

1. tak, istnieje coś takiego, co można nazwać talentem, ale to zależy od jego definicji, bo te też się różnią.

2. w tej, którą ja się podpieram, jest udowodnione, że zależy to od genetyki (ad. pyt. 2 - ), więc, tak rodzimy się z nim, ale to czy go prawidłowo odkryjemy i właściwie zutylizujemy - zależy od środowiska w którym się wychowujemy, przebywamy.

3. nabyć można cechy talentu "czystego, genetycznego", ale jego samego, z definicji, nabyć nie można.


RE: Czym jest talent? - FL FAN - 20.02.2014

Uwarunkowania środowiskowe też mają znaczenie ale psychologia ogólnie odcina się od słowa "talent" i raczej jest to określane mianem rozwijanych predyspozycji, które pozwoliły tworzyć genialne dzieła. Czyli upraszczając to przykładowo lepszy spryt, wyższy iloraz inteligencji, większa skuteczność czynią nas lepszymi od innych w jakiejś dziedzinie. Nie każdy sięgnie geniuszu lecz w każdym jest potencjał i edukacja na pewno pozwala talent z człowieka wyłowić.

ALE....

Są wybitni muzycy bez szkoły muzycznej, są aktorzy bez odpowiedniego wykształcenia, a zdobywali naprawdę uznanie w świecie. Bywają wokaliści obdarzeni niezwykłą skalą głosu, malarze artyści, amatorzy bijący na głowę niejednego profesjonalistę.

Czy talent można zmarnować, zaprzepaścić, czy jest wpisany w nas na stałe i czeka na odkrycie ?


RE: Czym jest talent? - Ania - 20.02.2014

Oldi i FL FAN - dwie psiapsiółki.
A tak na poważnie...
myślę ze rodzimy się z pewnym talentem: predyspozycją do wykonywania czegoś lepiej niż inne osoby. Po prostu mamy go jakby nierozwiniętego w zalążku. Potem poszukując swej drogi życiowej, trafiamy na to w czym jesteśmy dobrzy. Całkiem dobrzy. Lepsi niż inni. Jeżeli podszkolimy te umiejętności to uważam, że możemy zdziałać cuda. Talent + ciężka praca = sukces!


RE: Czym jest talent? - Wizzardius - 20.02.2014

Talent. Gówno prawda. Co to? Dawanie dziecku sterydów Ableton czy FL Studio? A może Bóg obdarzył każdego z nas talentem? BÓG? Bicz plis. To chyba mnie obdarzył talentem do robienia czegoś, o czym nawet nie wiemy, że można to robić ;) Zwykła wymówka, żeby nie ruszyć dupska i siedzieć i dalej nic ze sobą nie robić. Ale cóż, niestety 90% społeczności wciąż uważa, ze żeby coś robić tzreba mieć talent. IMO typowe pierdolenie o szopenie :)

CZEKAM NA HEJTY :)


RE: Czym jest talent? - OProject - 20.02.2014

Pytanie tylko czy dwóch ludzi którzy poświęcą na trening tyle samo czasu będą mieli takie same umiejętności <hmm>
Ja do końca nie wiem czy talent istnieje, to bardzo ciężkie pytanie....
Z jednej strony gdy widzie mistrzów a częściej słyszę to wydaje mi się że talent na prawdę istnieje...czy można dojść do doskonałości, perfekcji... dlaczego jednym idzie coś lepiej innym gorzej, jedni osiągają mistrzostwo w kilka lat (chociażby kilku letnie dzieci grające na instrumentach) inni uczą się całe życie i nigdy nie osiągają szczytów.
Z niektórymi cechami/predyspozycjami ludzie się rodzą... charakter/osobowość czy można to uznać za talent?
A charakter i osobowość ma duży wpływ na to co lubimy robić.
W muzyce ważna jest wrażliwość a jak wiadomo jedni są mniej inni bardziej wrażliwi czy to też jest talentem?
Też wiadomo że od psychiki itp. zależy sukces, od nastawienia.... jest tak wiele zmiennych wpływających na to że ciężko się w tym połapać :)
Myślę że dużo zależy od tego kto co rozumie/uważa za talent.
Oczywiście nie ma nikogo kto urodzi się i od razu coś potrafił, nikt nie umiał z początku swego życia mówić, chodzić, czytać, pisać....
Ja uważam że każdy może nauczyć się wszystkiego, tylko musi poświęcić na to wystarczającą ilość czasu, dla kogoś będzie to rok dla innego 10 lat a jeszcze inny się podda w trakcie :)
Można by powiedzieć że talent jest wymówką dla leniwych ale czy do końca? :P
A więc czy talent istnieje? Na pewno niektóre cechy można za takie uznać, wszystko zależy od punktu widzenia :)
Jedno jest tylko pewne im więcej czasu poświęcisz, im intensywniej będziesz coś robił, im bardziej będziesz się starał i wierzył w siebie na ty więcej osiągniesz ;)


RE: Czym jest talent? - mumu - 20.02.2014

@FLFAN
bo oprócz talentów, są jeszcze geniusze - to już całkiem inna bajka

@WIzz
nie ma co hejtować, bo sam chyba nie wiesz co chciałeś przekazać tym nieskładnym semantycznie paragrafem.
ja wyczytałem: ostry początek, nawiązanie do agnostycyzmu, coś o sobie, hejt na ludzkość, rym częstochowski na koniec i prośba baty ;P


RE: Czym jest talent? - Revnotes - 20.02.2014

Tak sobie myślę, że jakby tego nie nazywać - pozostanę przy predyspozycjach, wszyscy je posiadamy. Sądzę, że wynikają one z naszych cech, tak jak ktoś wyżej napisał - jakiś osobnik jest wrażliwy, więc w muzyce może mu to pomóc. Drugiej osobie tej wrażliwości brakuje, więc ma większe szanse na rozwój w innej dziedzinie. Również zgodzę się, że za szybkość przyswajania kolejnych umiejętności w dużym stopniu odpowiada inteligencja. Ze względu na fakt, że jesteśmy istotami rozumnymi, uczącymi się, mniejsze predyspozycje możemy nadrabiać ciężką pracą. Popatrzcie na to przez pryzmat szkoły, zdolny może się mniej uczyć i prześlizgnąć, a ten mnie zdolny jeśli chce mu dorównać, musi włożyć o wiele więcej wysiłku.


RE: Czym jest talent? - Cris - 21.02.2014

talent to instynkt do pewnych rzeczy, zwierzak wie jak podejść zwierzyne instynktownie wie co ona może zrobić i jak sie zachować, a tak samo jest z nami :) nawet nie wiedząc czegoś można to "poczuc" i "przewidzieć"


RE: Czym jest talent? - Adamzzz - 21.02.2014

Wg. mnie talent istnieje. Dzięki niemu/nim mamy większą łatwość w wykonywaniu danej/danych czynności ALE zauważyłem, że ostatnimi laty to pojęcie zostało wyolbrzymione do granic możliwości.
Choćbyś miał laserowe oczy czy potrafił układać najwspanialsze melodie jakie słońce słyszało, bez pracy nigdy nie osiągniesz swoich marzeń. Oczywiście przesadzam z tymi wyolbrzymieniami, bo talent najczęściej objawia się w bardzo, ale to bardzo drobnych rzeczach. Właściwie to jest tak mały, że tylko niewielu miało szczęście odkryć czym dla nich jest za życia i jestem 100% pewny, że nie doszli do tego szybko. lol

No i jeszcze żeby odpowiedzieć na pytanie " Czy się z nim rodzimy ? "
Nie. Uważam, że się z nim nie rodzimy :)


RE: Czym jest talent? - mumu - 21.02.2014

Rodzimy się. Ten tzw. talent to genetyka i predyspozycje vs. środowisko w którym funkcjonujemy.

Zgodnie z teoriami różnych typów inteligencji i osobowości (nie będę się w to zagłębiał, ale polecam wszystkim zgoglowanie), genetyczne predyspozycje człowieka można podzielić na kilka obszarów. Dla potrzeb dyskusji i ułatwienia zrozumienia tego zjawiska, użyję przedmiotów szkolnych: muzyka, matematyka, w-f. Oczywiście normalnie, za każdy z nich odpowiada 1 lub więcej inteligencji. Ale tu przyjmijmy, że wszystkie inteligencje danej osoby to 100%. I teraz geny odpowiadają za rozłożenie tych 100% na wszystkie płaszczyzny. Powiedzmy, że ktoś rodzi się i ma "zaprogramowane": 10% muzyki, 30% matmy i 60% w-fu (przyp. że w ch**j upraszczam, przyjmując, że są tylko 3 obszary, w tym wypadku przyporządkowane przedmiotom szkolnym). Wiec, taka osoba będzie naturalnie dobrze biegać skakać, w miarę liczyć i nie słyszeć fałszu.

Teraz druga sprawa. Do genetyki dochodzi środowisko. Czyli np. rodzice Jasia z 60% w-fu uczą go od dziecka grać na pianinie, zamiast biegać i grać w piłkę. Procentowy rozkład genetycznie zostaje ten sam, ale obszary mózgu odpowiedzialne za przyswajanie nowej wiedzy/zdolności pracują swoim rytmem, nadrabiając "niedorozwój" muzyki, ale zaniedbując wrodzone zdolności.

Mam nadzieję, że wiecie do czego zmierzam. Od genetyki zależy dużo, ale nie wszystko - i podobnie dużo, ale nie wszystko można w sobie wytrenować. Jeżeli odkryjesz/ktoś odkryje w Tobie smykałkę wystarczająco wcześnie - masz szczęście. Nie? Masz pecha, ale możesz to zmienić - z różnym rezultatem. Czyli rację w zasadzie ma po troszu prawie każdy z Was (poza tym, że się z tym "nie rodzimy"). Nie chce mi się pisać dysertacji, a mógłbym tak sobie klepać o tym jeszcze sporo.


RE: Czym jest talent? - FL FAN - 22.02.2014

(20.02.2014, 22:57)mumu napisał(a): @FLFAN
bo oprócz talentów, są jeszcze geniusze - to już całkiem inna bajka


Ale pomówmy o tym właśnie zjawisku jakim jest "geniusz", bo to ciekawe jest bardzo.. Czy to oznacza, że spory procent inteligencji został upchany w jeden "obszar" w kodzie genetycznym i gdy zostanie to odpowiednio zagospodarowane przez "nosiciela" to będzie on zapoznanym geniuszem ? No bo nikt nie rodzi się i nie zakłada rzutem na taśmę rewolucyjnych teorii na miarę E=mc2.


RE: Czym jest talent? - Ania - 23.02.2014

(22.02.2014, 17:42)FL FAN napisał(a): No bo nikt nie rodzi się i nie zakłada rzutem na taśmę rewolucyjnych teorii na miarę E=mc2.

A co powiesz o ludziach, którzy się rodzą, ma taki człowieczek ileś tam lat (nie ważne ile), zapytasz go wyrywkowo ile jest 3641 x 235 a on Ci z marszu odpowie że 855635? Jak nazwiesz takiego człowieka?


RE: Czym jest talent? - FL FAN - 23.02.2014

No właśnie o tym chciałem porozmawiać. Bo zastanawia mnie czy przy środowisku sprzyjającym (rodzina wykształcona, dobre szkoły) rozwojowi najlepszej umiejętności (niech to będzie matematyka) ta umiejętność wyjdzie na wierzch bardzo szybko i objawi się geniusz.
Bo wiadomo że nauczyć liczyć się taka osoba musi najpierw aby ten talent czy geniusz w sobie odkryć. To miałem na myśli tam wyżej. Podobno rodzimy się i umieramy z takim samym ilorazem inteligencji i dlatego interesuje mnie wpływ środowiska. Czy geniusz można zmarnować czy mimo wszystko on zawsze się objawi. Choć czytałem, że istnieją jakieś badania z których wynika, że można podnieść iloraz inteligencji lub obniżyć kompletnie się zaniedbując intelektualnie. Nie chce mi się w to wierzyć tak szczerze mówiąc, bo jak ktoś jest głupi to zawsze będzie, inteligencji moim zdaniem nie można się nauczyć albo udawać. Wszyscy byśmy się podciągnęli i wszyscy byliby geniuszami gdyby można było podnosić realnie iloraz inteligencji, a tak nie jest.


RE: Czym jest talent? - K - 23.02.2014

(23.02.2014, 0:09)Ania napisał(a): A co powiesz o ludziach, którzy się rodzą, ma taki człowieczek ileś tam lat (nie ważne ile), zapytasz go wyrywkowo ile jest 3641 x 235 a on Ci z marszu odpowie że 855635? Jak nazwiesz takiego człowieka?

(23.02.2014, 12:52)FL FAN napisał(a): No właśnie o tym chciałem porozmawiać. Bo zastanawia mnie czy przy środowisku sprzyjającym (rodzina wykształcona, dobre szkoły) rozwojowi najlepszej umiejętności (niech to będzie matematyka) ta umiejętność wyjdzie na wierzch bardzo szybko i objawi się geniusz.
Bo wiadomo że nauczyć liczyć się taka osoba musi najpierw aby ten talent czy geniusz w sobie odkryć. To miałem na myśli tam wyżej. Podobno rodzimy się i umieramy z takim samym ilorazem inteligencji i dlatego interesuje mnie wpływ środowiska. Czy geniusz można zmarnować czy mimo wszystko on zawsze się objawi. Choć czytałem, że istnieją jakieś badania z których wynika, że można podnieść iloraz inteligencji lub obniżyć kompletnie się zaniedbując intelektualnie. Nie chce mi się w to wierzyć tak szczerze mówiąc, bo jak ktoś jest głupi to zawsze będzie, inteligencji moim zdaniem nie można się nauczyć albo udawać.


Akurat w tym wypadku, prawdopodobnie nazwę taką osobę Sawantem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sawant


RE: Czym jest talent? - F.P.P - 23.02.2014

Talent to jest wtedy jak ktoś zabiera się za coś pierwszy raz i wychodzi mu to zajebiście.


RE: Czym jest talent? - K - 23.02.2014

(23.02.2014, 13:10)F.P.P napisał(a): Talent to jest wtedy jak ktoś zabiera się za coś pierwszy raz i wychodzi mu to zajebiście.

Może też być zwykłe szczęście xD


RE: Czym jest talent? - F.P.P - 23.02.2014

Nie miałem tu na myśli jednorazowego przypadku


RE: Czym jest talent? - Ania - 23.02.2014

(23.02.2014, 13:10)F.P.P napisał(a): Talent to jest wtedy jak ktoś zabiera się za coś pierwszy raz i wychodzi mu to zajebiście.

Po części się z tym zgodzę... Po prostu wtedy wychodzą predyspozycje (talent) jakie posiadasz do wykonania pewnego zadania. I jak wychodzi zajebiście, to masz smykałkę do tego. Sama miałam coś takiego więc wiem o czym mówię. :)


RE: Czym jest talent? - OProject - 23.02.2014

(23.02.2014, 13:19)Kay napisał(a):
(23.02.2014, 13:10)F.P.P napisał(a): Talent to jest wtedy jak ktoś zabiera się za coś pierwszy raz i wychodzi mu to zajebiście.

Może to być też zwykłe szczęście xD

heheh wątpię aby ktoś coś umiał za pierwszym razem, nie ma takich ludzi :P