MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory studyjne - Czym się sugerować [Rozwiązany] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory studyjne - Czym się sugerować [Rozwiązany] (/temat-monitory-studyjne-czym-sie-sugerowac-rozwiazany)



Monitory studyjne - Czym się sugerować [Rozwiązany] - TomDestroy - 22.02.2014

hejka chce kupić monitorki studyjne do 2000 - 2500 zł nie mam studia tylko zwykły pokój w bloku w którym lóżko meble itp nie jest on zbytnio dostosowany do warunków jakie powinny byc zachowane więc czy są jakieś monitory które są dobre do takich warunków czym sie sugerować ?? :) dodam ze nie mam doswiadczenia w tej dziedzinie i beda to moje pierwsze :) w krótce pojawią się kolejne pytania zwiazane z domowym studiem :)


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - skibot - 23.02.2014

Przy zakupie monitorów zawsze sugerujesz się tym jak one dla Ciebie brzmią. Nie ma takiej opcji żeby kupować tego typu sprzęt bez wcześniejszego sprawdzenia. Wiele sklepów muzycznych daje możliwość wypożyczenia przed zakupem sprzętu do sprawdzenia w swoich warunkach - skorzystaj z tego.

Druga rzecz - piszesz że nie masz przystosowanego pomieszczenia pod odsłuch na monitorach. Zastanów się czy chcesz się w takim razie w to pakować, bo możesz wydać nawet 5000 zł za parę świetnych monitorów z dużymi membranami i pasmem przenoszenia od samego dołu, ale w Twoim pokoju będzie to brzmieć jak kupa.
Więcej niż 50 % dźwięku jakiego słuchasz zależy od akustyki pomieszczenia.


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - Wizzardius - 23.02.2014

Też myślałem nad zakupem monitorów. Również mam pokój całkowicie nieprzystosowany do tego. Ostatecznie zdecydowałem się na słuchawki + interfejs. Ale jeśli da sie w Twoim pokoju co nieco pokombinować, zeby to jako tako brzmiało (u mnie sie nie da, za dużo mebli itp) oraz masz budżet, to możesz pokombinować. (masz do wyboru monitorki z bodaj bass reflexem z przodu albo z tyłu, patrz na to przy wyborze.) A jeśli chodzi o sam wybór monitora, to jak bym miał dzisiaj kupowac, to serio wolałbym pojechać i posłuchać, zamiast brać w ciemno, tak jak kolega @up napisał :) (oczywiscie najpierw na necie bym poszukał czegoś, co już ma dobre opinie, i dopiero jechał słuchać :))


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - skibot - 23.02.2014

Lepiej jeżeli w pokoju jest za dużo mebli i innego badziewia niż puste przestrzenie :) Ja mieszkam w tej chwili w kawalerce, mam jeden duży pokój z aneksem kuchennym i rozstawienie tutaj monitorów nic by mi nie dało - jeden wielki pogłos i bas zbierający się w kątach. Niestety mały metraż mieszkania powoduje to że nie mogę sobie w dowolny sposób zaadaptować go pod domowe studio, bo jest to przede wszystkim mieszkanie i ma być funkcjonalne. Dlatego też zmuszony jestem pracować na słuchawkach. Czasami rozstawiam sobie mój nieśmiertelny zestaw audio diora ws 432 + 2 25 letnie 2drożne 25 watt drewniane głośniki i to mi wystarcza. Na tym zestawie zrobiłem w ciągu ostatnich 14 lat tyle muzyki że nie ma w tej chwili dla mnie bardziej referencyjnego zestawu :)

Chcę przez to powiedzieć, że ważne jest również przyzwyczajenie do swoich warunków odsłuchowych.
Aczkolwiek nie pogardziłbym monitorami EVE Audio SC206 - ale to dopiero gdy przeprowadzę się albo do większego mieszkania albo zorganizuję sobie gdzieś studio.


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - Wizzardius - 23.02.2014

No, ale chciałym zauważyć, ze jak sie kupi słuchawki, to broń Boże nie rezygnować z jakiegokolwiek odsłuchu "normalnego". W moim wypadku, jest to zestaw creativa 5.1 :D. Jak to kiedyś ktoś ładnie ujął na forum, "na słuchawkach tracisz perspektywe" - jak pierwszy raz czytałem te słowa, nie wiedziałem o co chodzi. Mineły z 3/4 miesiące, i śmiem twierdzić, że wiem o co chodzi. Nie umiem tego opisać, ale zwyczajnie w świecie słuchając na głośnikach (nawet tak słabych jak te creativy), JEST INACZEJ.

Troszke mały off-top sie robi. Lepiej poczekajmy, co autor ma do powiedzenia :)


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - OProject - 23.02.2014

Tak jak robić miks to głównie na głośnikach/monitorach, oczywiście trzeba się wspomagać słuchawkami :)
Zasada jest taka jeżeli miks brzmi dobrze na głośnikach to na słuchawkach też tak zabrzmi, niestety odwrotnie już nie :P


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - skibot - 23.02.2014

Co racja to racja. Niestety rzeczywistość czasami zmusza do kombinatoryki :)


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - Revnotes - 24.02.2014

Niestety, tak jak większość domorosłych muzyków nie miałem możliwości testowania większej liczby modeli. Ja również proponuję Ci umówić się na odsłuch testowy. Z perspektywy czasu myślę nawet, że lepiej jest idąc na taki odsłuch, wcześniej nie uprzedzać się lub nie napalać na jakiś konkretny model. Wmawiając sobie, że coś jest dla Ciebie najlepsze tylko zatracisz perspektywę.

Pomieszczenie, które opisałeś niestety średnio współpracuje z monitorami, znam to z autopsji. Dopóki ich dobrze nie poznasz bardzo pomocny może okazać się jakiś odsłuch referencyjny, to nie musi być nic nadzwyczajnego. W moim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się słuchawki.

Zdaję sobie sprawę, że oczekujesz konkretnych typów, więc proponuję przejrzeć ofertę Adam, Eve, Prodipe, Tannoy i KRK. Niestety tak jak napisałem na wstępie nie miałem przyjemności posłuchania wielu modeli.


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - Wizzardius - 24.02.2014

(24.02.2014, 0:19)Elnanter napisał(a): Z perspektywy czasu myślę nawet, że lepiej jest idąc na taki odsłuch, wcześniej nie uprzedzać się lub nie napalać na jakiś konkretny model. Wmawiając sobie, że coś jest dla Ciebie najlepsze tylko zatracisz perspektywę.
Bardzo ciekawe stwierdzenie. Myślałem nad tym chwile ;P Ale sobie tak myśle, ze jak np moje uszy są przyzwyczajone do takich creativów 5.1, gdzie dźwięk jest przebasowany i nie ma co ukrywać ZNIEKSZTAŁCONY, to przy wyborze monitorków, moge właśnie przez to wybrać też jakieś z podbitym niepotrzebnie dołem (nieświadomie). Hmm?


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - Revnotes - 24.02.2014

Niekoniecznie, nie ma takich monitorów, które kompletnie nie nadawałyby się jako odsłuch referencyjny. Ja miałem na myśli coś w stylu - idąc na test posłuchaj 2-3 modeli, jeśli wcześniej nie uprzedzisz się do żadnego z nich będziesz bardziej obiektywny.


RE: Monitory studyjne czym sie sugerowac - TomDestroy - 27.02.2014

no luksior :) poczytałem posłuchalem wasze rady :) co jak co ale mysle ze bardzo ważne żeby odsłuchać kilka modeli porównać i wybrać najlepsze kompatybilne z naszymi wymogami do tego będę też posiłkował sie sluchawkami , prawdą jest również to że niema co inwestować w monitory kiedy niema odpowiednich warunków mieszkalnych , jak juz dokonam wyboru i zakupię jakieś to będę potrzebował dalszej pomocy w związku kolejnymi elementami studia domowego :))) THX


RE: Monitory studyjne - Czym się sugerować - Jack Frost - 15.03.2014

monitory studyjne lub bardziej fachowo monitory bliskiego pola są budowane do działania w dowolnych warunkach odsłuchowych i błędem jest dobieranie monitorów do pomieszczenia ;-) w profesjonalnych studiach producenckich zazwyczaj znajduje się więcej niż jedna para monitorów bliskiego pola i nie dla tego że jedne grają gorzej lub lepiej ;-) a dla tego że grają inaczej ?
odsłuch dźwięków odbywa się możliwie blisko źródła tego dźwięku
monitory odsłuchowe(bliskiego pola) to nie kolumny głośnikowe które rozmieszcza w pomieszczeniu dla uzyskania najlepszego brzmienia w tym pomieszczeniu
głośniki takie(monitory)mają grać maksymalnie neutralnie i bezpośrednio do uszu człowieka który przed nimi siedzi
taka jest idea budowy takich głośników
pozdrawiam