MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak działa koło kwintowe? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak działa koło kwintowe? (/temat-jak-dziala-kolo-kwintowe)



Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 29.07.2014

Jak odczytywać dźwięki z tego koła? Nie mam pojęcia jak to działa, przez co nie umiem dobrać odp. tonacji a co za tym idzie tworzyć melodii tak, żeby dźwięki się nie gryzły. Generalnie nie umiem tego czytać, nie wiem o co w tym chodzi.


RE: Jak działa koło kwintowe? - Adamzzz - 29.07.2014

Trochę dawno temu się o tym uczyłem więc nie wiem na 100% czy moje rozumowanie jest dobre, ale chodzi głównie o następowanie po sobie akordów w dur-moll w odległości kwinty czystej - lol nawet nie pamiętam już co to znaczy, ale ta odległość sprawia że akordy następują po sobie bardzo spójnie (tak właściwie to można usłyszeć to koło w akcji w wielu piosenkach ogniskowych, no bo zawsze C,G,D,A xD). Odczytywanie jest wg. ruchu wskazówek zegara a dźwięki podpisane pod spodem to skale tych akordów.
Ufff.. Mam nadzieje że nie namieszałem. Łopatologia ftw.
Pozdrawiam


RE: Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 29.07.2014

Nie bardzo zrozumiałem.

[Obrazek: 900px-Expanded_circle_of_fifths-de.svg.png]

Może teraz mi wytłumaczcie jak to się czyta i jakie dźwięki powinno się stosować przy akordach, interwałach itd.


RE: Jak działa koło kwintowe? - Wizzardius - 29.07.2014

Mi się to cos kojarzy z miksowaniem harmonicznym. Wpisz w goglach miksowanie harmoniczne i tam jest podobne kolo. Może jakąś analogie wyczaisz.


RE: Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 29.07.2014

Trochę już chyba zaczynam rozumieć jak to działa, ale nadal nie wiem co to są za dźwięki (as, es, fis, cis itd.) i jak ich używać i czy można razem z białymi klawiszami? Podejrzewam, że to są te czarne.


RE: Jak działa koło kwintowe? - Squirrel wax - 29.07.2014




RE: Jak działa koło kwintowe? - OProject - 29.07.2014

(29.07.2014, 19:35)Koepaard napisał(a): Trochę już chyba zaczynam rozumieć jak to działa, ale nadal nie wiem co to są za dźwięki (as, es, fis, cis itd.) i jak ich używać i czy można razem z białymi klawiszami? Podejrzewam, że to są te czarne.

To są czarne klawisze, do nazwy nuty podwyższonej dodaje się „is” a do obniżonej „es”
CZyli: C + 1 półton= Cis
Poczytaj sobie o tonacjach :)
np. C-dur wygląda tak: CDEFGAHC
Czyli odległości gammy durowej (C to cały ton, p to półton) CCpCCCp i minorowej CpCCpCC
http://classic.musictheory.net/translations#pl


RE: Jak działa koło kwintowe? - Mich - 29.07.2014

Mam 6 letnie "wykształcenie" w szkole muzycznej, więc już ci mówię:
To niebieskie kółeczko to wszystkie tonacje durowe. Zaczynając od C- dur idzie się o kwinte w dół lub w górę i jest nowa tonacja z większą ilością znaków przykluczowych (w dół bemoli, w górę krzyżyków)
Idąc do środka widzisz po kolei wszystkie następne dźwięki w gamie czyli wszystkie w tonacji
Każda tonacja durowa ma swoją molową, która ma takie same dźwięki, te same znaki przykluczowe. Gama molowa jest zbudowana zawsze na 6 stopniu gamy durowej. Jest ona w żółtym kółeczku.
Dźwięki kończące się na -as to te z bemolami a te z -is to te z krzyżykami.
Tak można je używać zależy w jakiej tonacji jest utwór np. jesteś w D to możesz używać Fis i Cis, a nie ktrórych białych zamiast tego nie.
W sumie to w niektórych gatunkach można wszystkich używać, ale w tych bardziej melodyjnych już raczej nie :)
Ogólnie wierz mi to ma duży sens
Jak coś chcesz wiedzieć to pytaj ja to ogarniam. :)
Aha, każdy utwór można przenieść do każdej tonacji :)


RE: Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 30.07.2014

[Obrazek: 148i3cz.jpg]

Czyli te tonacje durowe, które zaznaczyłem na czerwono można używać w każdą stronę, a nie zgodnie ze wskazówkami zegara? Tak samo z tymi gamami, które zaznaczyłem na zielono, one też działają w każdą stronę? I np. jak jest tonacja C to wszystkie do środka to są gamy, które są przypisane do tej tonacji?


RE: Jak działa koło kwintowe? - Mich - 30.07.2014

Jeśli o chodzi ci o transponowanie(przenoszenie) to tak można w każdą stronę. Po prostu każdy dźwięk przenosić o tę samą wysokość w dół lub w góre.
Jak jest tonacja C to wszystkie do środka to są po prostu składniki gamy czyli dźwięki.
Dzięki temu jak np układasz bas do melodii w tonacji C to szukasz tylko po dźwiękach w tonacji, bo inne nie będą pasować.
W sumie to żeby układać melodie nie musisz o tym cały czas myśleć, ale jeśli cały czas ci nie idzie no to weź se np tonacje C, improwizuj na dźwiękach Cdefgahc no i tyle.
Jak chcesz w np. E to masz Efisgisahcisdis.
Ja zazwyczaj po ułożeniu melodii sprawdzam tonajce żeby łatwiej było akordy podłożyć jakieś arpy itd.
Pozdro


RE: Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 30.07.2014

A jak np. na beatporcie sprawdzam i jakiś utwór ma klucz np. C, albo D. To co to oznacza i jak układać do tego np. melodię, jakieś akordy jeżeli robię remiks?


RE: Jak działa koło kwintowe? - Mich - 30.07.2014

http://www.beatport.com/track/waves-tomorrowland-2014-anthem-original-mix/5641343
To ma np. klucz a mol, czyli najprostszy bo to bliźniacza gama C dur.
To oznacza że melodia jest zbudowana na dźwiękach gamy a moll.
I składniki akordów są też dźwiękami z gamy a moll.
Nie wiem jak w FL ale w Abletonie pliki Audio można zrobić w midi. No i na przykład
https://soundcloud.com/nonstop2k/midi-preview-of-waves-tomorrowland
tu ktoś zrobił midi z tego utworu to jak przeniesiesz to zobaczysz że wszystki dźwięki są z gamy a moll. Jak robisz remix to zależy możesz mieć te same akordy po prostu robisz z tego np. wersje hardstylową. albo bierzesz jakąś część np. wokal. I do tego podkładasz nowe akordy i robisz inną melodię, która musi być w tej tonacji. No chyba że sobie sztucznie podwyższysz np. wokal o jeden stopień.


RE: Jak działa koło kwintowe? - Koepaard - 30.07.2014

Dupa, nie mogę tego zrozumieć. O ile tonację C-dur w miarę rozumiem to nie wiem co znaczą te krzyżyki i bemole no i jak łączyć te wszystkie czarne klawisze z białymi, aby nie było denerwującego fałszu (No i dlaczego w fl'u w piano roll nie ma klawisza np. H, a w tym kole kwintowym jest?). Generalnie chyba musiałbym obejrzeć jakiś wideotutorial, aby zrozumieć jak to działa.


RE: Jak działa koło kwintowe? - OProject - 30.07.2014

Kolego ogranij sobie najpierw podstawy i podstawy podstaw od początku, a potem myśl o kołach kwintowych! :P
Ja trochę teorii łyknąłem ale za koło kwintowe jeszcze się nie brałem xd
Pisałem ci jak wygląda tonacja, jak trzymasz się tonacji to nie ma fałszu.
Klawisz H to klawisz B.
Krzyżyki oznaczają obniżenie i podwyższenie dźwięku o półton itp. (Google nie boli http://pl.wikipedia.org/wiki/Bemol)
W Fl studio użyj opcji w piano roll: Helpers -> Detect score scale
Poszukaj jakieś książki z teorią muzyki, nawet tutaj był taki temat, dałem ci wcześniej link.