MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
sprzęt do produkcji - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: sprzęt do produkcji (/temat-sprzet-do-produkcji)



sprzęt do produkcji - zmora - 24.09.2014

Witam czy może ktoś mi pomóc w wyborze sprzętu do studio? poradzić itp
już wyjaśniam na czym polega mój problem,
dotychczas próbowałem swoich sił na zwykłej karcie dźwiękowej(zintegrowana) głośniki modecom słuchawki jbl komp w miarę technicznie że tak powiem podstawowy.proc dobry ram ok ale wydaje mi się ,że przyszedł czas na dokupienie troszkę sprzętu.
szczerzę to powiem że nie wiem jak się do tego zabrać dlatego trafiłem na to forum:)
chcę pracować na legalnym programie cubase lub fl studio,(który lepszy? może inny?) nie chcę nagrywać wokali, tylko tworzyć na kompie (w którymś z programów) dźwięk, podkłady,ścieżki dźwiękowe itp oraz ewentualnie dodawać do w/w wokal ale nagrany w innym studio ale to w późniejszym czasie .mam dobry słuch ale obecny sprzęt bardzo go ogranicza dlatego chciałbym kupić jakiś sprzęt na którym lepiej słychać każdy nawet najmniejszy dźwięk.parametry obecnego pomieszczenia ok 16m2 4x4m w obecnej chwil stoją tam m.in meble itp ale do czasu zakupu sprzętu pomieszczenie będzie puste a także wyciszone -zostanie tylko sofa.jaki posiadam budżet? nie chcę kupować nie wiadomo jakiego sprzętu i za kosmiczne pieniądze. na dzień dzisiejszy chcę wydać ok 2,5-3tyś nie licząc kompa którego posiadam
dodam że mam zakupioną licencje na ewql więc proszę też wziąć to pod uwagę przy dobieraniu programu współpracującego z ewql.
jestem amatorem z dużymi aspiracjami to będzie mój pierwszy zakup sprzętu .

w skrócie ; jaki sprzęt za ok 2,5-3tys z możliwością powiększenia budżetu o kolejny 1 tyś do produkcji beat'ow podkładów ścieżek z możliwością dodania acapeli itp. ale na dzień dzisiejszy bez mikrofonu bo nie będę z niego na razie korzystał. na majka osobny budżet.
jeśli to możliwe to proszę też napisać jakiego sprzętu potrzebuje?
chciałbym też zapytać czy te 2,5 -3 tys starczy? jest sens kupować sprzęt do produkcji za te pieniądze ?
czy może uzbierać więcej pieniędzy i kupić coś lepszego?
bardzo zależy mi na waszej pomocy.
proszę o wyrozumiałość.
pozdrawiam


RE: sprzęt do produkcji - Revnotes - 24.09.2014

Na forum znajdziesz podobne wątki, więc nie krępuj się i siadaj do lektury. Wiedza niewątpliwie Ci się przyda podczas dokonywania wyboru sprzętu, a więc polecam również strony/blogi typu Zakamarki Audio, po przeczytaniu tych wszystkich wpisów Twoja producencka świadomość na pewno wzrośnie.

Ja również nie zamierzam pozostawić Cię bez żadnych wskazówek, więc na samym początku chciałbym Ci wyjaśnić pewną kwestię, a mianowicie nie ma programów (DAW) gorszych i lepszych, a przynajmniej z pośród dwóch wskazanych przez Ciebie cholernie trudno byłoby wskazać zwycięzcę. One się po prostu między sobą różnią. Polecam pobrać dema i zapoznać się z work-flow. Wybierz ten, w którym wygodniej będzie Ci się pracowało. Osobiście nie wyobrażam sobie wydawania kasy w ciemno, ale Twoja kasa = Twoja decyzja.

Jeżeli zamierzasz wygłuszać pomieszczenie to kasy może Ci już nie wystarczyć na monitory, nie wspominając o sofcie. Czeka Cię nie mało kompromisów lub dozbieranie kolejnych złotówek. Pierwszym zakupem moim zdaniem powinien być interface audio, ponieważ wystarczy dokupić słuchawki i już masz jakiś odsłuch, a w przyszłości będziesz miał pod co podpiąć monitory.

Nie spiesz się z zakupami, najpierw zadaj sobie trochę trudu, aby poszukać informacji, nie pożałujesz.


RE: sprzęt do produkcji - Rush Raw - 25.09.2014

Jeśli chodzi o Hardware to tu masz 5 zestawów do 1000 zł. :)
http://live-act.pl/2014/05/5-zestawow-sprzetowych-do-1000zl


RE: sprzęt do produkcji - Grisha - 25.09.2014

za ta kwote 2.5-3 tys chcesz kupis DAW i przyo kazji jakiś sprzet do tego ?


RE: sprzęt do produkcji - Revnotes - 25.09.2014

(25.09.2014, 5:56)h3jd napisał(a): Jeśli chodzi o Hardware to tu masz 5 zestawów do 1000 zł. :)
http://live-act.pl/2014/05/5-zestawow-sprzetowych-do-1000zl

To już bym wolał za te 1000 PLN kupić jedną rzecz, ale porządną. To jest dobre, ale raczej dla osoby, która przed zakupem w ogóle nie ma na czym pracować. Testowałem te monitory, wiem że to nie to samo co zabrać je do domu na kilka tygodni, ale wystarczyło żeby sobie jakąś tam opinię wyrobić i nie jest ona najlepsza.


RE: sprzęt do produkcji - Grisha - 25.09.2014

(25.09.2014, 9:34)revnotes napisał(a):
(25.09.2014, 5:56)h3jd napisał(a): Jeśli chodzi o Hardware to tu masz 5 zestawów do 1000 zł. :)
http://live-act.pl/2014/05/5-zestawow-sprzetowych-do-1000zl

To już bym wolał za te 1000 PLN kupić jedną rzecz, ale porządną. To jest dobre, ale raczej dla osoby, która przed zakupem w ogóle nie ma na czym pracować. Testowałem te monitory, wiem że to nie to samo co zabrać je do domu na kilka tygodni, ale wystarczyło żeby sobie jakąś tam opinię wyrobić i nie jest ona najlepsza.

Własnie dlatego pytałem, co wlicza się w ta kwote, która ma przeznaczyc na zakup. Jesli tylko 2,5-3, to w takim wypadku najlepiej wyjdzie Ci zakup Fl studio i jakieś dobre słuchawki, a jeśli zostanie Ci troche grosze, to jakas karte dźwiekowa, chociaż znam dobrych producentów, którzy bez dźwieków działali/działają ;) Niby Cubase jest profesjonalniejszym kombajnem do tworzenia, ale troche(w sumie zalezy komu) trudniej go ogarnac, no niestety też kosztuje znacznie drożej


RE: sprzęt do produkcji - zmora - 25.09.2014

witam i serdecznie dziękuje za zainteresowanie, nie wyjaśniłem do końca właśnie kwestii oprogramowania na daw jest osobny budżet ,także na wyciszenie itp chodziło mi tylko i wyłącznie o hardware .
wiem także że na forum jest dużo tematów do poczytania ale różnica w tematach już istniejących polega na tym , że każdy ma inny budżet widziałem na forum (akurat nie na tym) że ktoś pytał o sprzęt do nagrywania za 1400zet . na tym forum widziałem temat z budżetem 10 tyś.
więc moje 2,5-3 tyś to różnica moim zdaniem dość znaczna,
sprzęt jaki mam zamiar kupić to właśnie głównie do odsłuchu , bo jak wspomniałem nie mam zamiaru nagrywać na mikrofonie.
RevNotes, byłbyś tak uprzejmy i podrzucił kilka linków ? być może naprowadziłoby mnie to do ostatecznego wyboru interface i słuchawek bo myślę, że tyle na razie mi starczy no może jeszcze monitory bym dokupił gdybym się zmieścił
h3jd domyślam się , że te zestawy do tysiaka są miernej jakości chciałbym coś niedrogiego tzn żebym zmieścił się w budżecie ale już jakościowo sprawdzonego .
Grisha z budżetu który napisałem wlicza się sam hardware jeśli to jakaś różnica to mogę powiększyć budżet o tysiąc ale tylko na sam hardware bo jak wyżej napisałem, na wyciszenie i oprogramowanie osobny budżet.
mam też pytanie czy te moje 3k to jest wystarczająca kwota żeby mieć jakościowo dobry odsłuch? bo z lektur które czytam wiem , że można na upartego wydać i 100k no ale ja tyle póki co i nie posiadam i nie potrzebuje tak drogiego sprzętu,
chciałbym też powrócić do pierwszego mojego postu.ponieważ mam zakupioną licencje na ewql i raczej wybiorę FL studio ponieważ z tym programem miałem najwięcej do czynienia.jak wyżej dotychczas męczyłem się na zwykłej klawiaturzę z ewql i fl studio które zamierzam kupić skoro nie ma większej różnicy pomiędzy cubase.
chciałbym także dodać że absolutnie nie znam się na hardware bo jak wspominałem w 1szym poście jestem póki co amatorem więc szczerze mówiąc liczyłem na jakieś wskazówki w celu wyboru sprzętu ,
jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie i mam także nadzieje , że temat się rozwinie.
p.s może ktoś podać liste hardware'u który potrzebuję oczywiście oprócz oprogramowania żeby płynnie obsługiwać na przemian ewql z fl studio?
czy dobre słuchawki z dobrą kartą dźwiękową wystarczą? no i żeby nie męczyć się ze zwykłą klawą podczas obsługiwania ewql
dziękuję


RE: sprzęt do produkcji - Grisha - 25.09.2014

Za taki budżet to proponowałbym kupic porządne Monitory, chociażby jakie http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i13397,krk,krk-rp5-g3-sztuka-.html a za reszta jakas karte dźwiękowa, jeśli masz zamiar nagrywać wokal. Co do klawiatury, to kwestia gustu. Jeden potrzebuje, durgi nie, stosunkowo nie kosztuja zbyt dużo ;)


RE: sprzęt do produkcji - zmora - 25.09.2014

dziękuję za szybką odpowiedź, nie zamierzam nagrywać wokalu, monitory wydają się być ok tylko jaki interface do nich poliecił(a)byś?
no i jakieś porządne słuchawki studyjne? ponieważ monitorów nie będę mógł dać na full więc nie wiem czy jest sens kupować monitory?


RE: sprzęt do produkcji - Grisha - 25.09.2014

sam posiadam te i jestem z nich zadowolony http://www.sennheiser.com.pl/sluchawki-profesjonalne-studyjne-dj-sennheiser-hd380-pro.html :) choc jak zależy Ci na budżecie, to możesz http://www.sennheiser.com.pl/sluchawki-profesjonalne-studyjne-dj-sennheiser-hd215-II.html

Poza tym, czytałem, ze z naprawde tanich ludzie polecaja Superluxy, ale to już zależy od Ciebie ;)

co do karty dźwiekowej, to nie mam takiego obeznania w temacie, ale od siebie moge polecic coś z Focusrite, badz M-audio, gdyż jak już coś czytałem, to dobrze ludzie wypowiadali sie na temat tych firm ;)


RE: sprzęt do produkcji - zmora - 25.09.2014

dziękuje za podpowiedzi. chciałbym tez poznać zdanie innych producentów na temat w/w słuchawek.
kolejna sprawa czy obejdzie się bez wzmacniacza do w/w słuchawek?

co do firm które wymieniłeś właśnie przeglądałem je na allegro (:D)
jeszcze raz dziękuję
pozdrawiam


RE: sprzęt do produkcji - Revnotes - 25.09.2014

Jeżeli zamierzam zaadoptować akustycznie pomieszczenie jako studio, to żal byłoby nie kupić monitorów, a przy dobrej adaptacji możesz pokusić się nawet o większe głośniki, a co za tym idzie będziesz miał lepiej odwzorowane niskie pasmo częstotliwości.

Wcześniej pisałem, że priorytet to interface audio i tak faktycznie jest. Możesz do niego podpiąć zarówno słuchawki jak i monitory, a jak już stwierdzisz, że czas zakupić majka i nagrywać, to również niczego więcej nie będziesz potrzebował. Osobiście pracuję na sprzęcie od Focusrite i Tobie również mogę go polecić, te interfacey posiadają ogromne grono swoich zwolenników. Przy Twoim budżecie nie pchałbym się w nic droższego, a oszczędzać też nie warto.

Monitory, jak dla mnie wystarczają Tannoy Reveal 601A, to chyba główny rywal KRK w tym przedziale cenowym. Najbardziej spodobały mi się na odsłuchu testowym. Jeżeli miałbym porządnie zaadoptowane pomieszczenie i więcej kasy na pewno zainteresowałbym się ADAM i EVE Audio, np. A7X lub SC207, podoba mi się ich otwartość (jasność) brzmienia.

Słuchawki. Zakładam, że jak kupisz monitory, to nie będzie Cię na nie stać, ale jeżeli potrzebujesz przykładów zauważyłem, że mnóstwo osób poleca Superluxy, to już taki dolny pułap. Półkę wyżej Beyerdynamic, AKG czy Sennheiser. Wspominałeś coś o problemach z głośnym słuchaniem muzyki, nie bagatelizuj tego. W zależności od budowy (zamknięte lub otwarte) słuchawki mają swoje wady i zalety. W moim przypadku wygląda to tak, monitory odpalam gdy jestem sam, ale bardzo często żona w tym samym pomieszczeniu ogląda TV, dlatego potrzebowałem słuchawek. Do produkcji z reguły zalecane są słuchawki otwarte, ale przy włączonym TV raczej bym nie pomiksował, dlatego wybrałem zamknięte Beyerdynamic DT 770 Pro. Cholernie dobrze odzwierciedlają szczegóły nagrania i głębię sceny, ale jak już się do nich przyzwyczaisz, możesz z powodzeniem wykonywać poprawne miksy. BTW słuchawki zamknięte sprawiają wrażenie mających więcej "basu" niż ich otwarte odpowiedniki, to skutek ich konstrukcji, jedni to preferują inni nie znoszą.

Najważniejsza ze wszystkich porad -> przed zakupem umów się na odsłuch testowy i sprawdź !!!
Każdy z nas ma własne preferencje co do odsłuchu, moje cudo może okazać się Twoim badziewiem.



RE: sprzęt do produkcji - zmora - 25.09.2014

Revnotes, niestety nie mogę sobie pozwolić na monitory A7X lub SC20 ponieważ tak jak wspomniałeś nie starczy mi na słuchawki,
co do hardware\u to będzie mój pierwszy zakup dlatego nie zamierzam utopić kasy w czymś co później będę musiał odsprzedać po zaniżonej cenie ponieważ nie spełni moich oczekiwać np monitory słuchawki itp dlatego wiem jak ważny jest odsłuch testowy, przed zakupem oczywiście umówię się na odsłuch chociaż trudno będzie mi jechać przykładowo na 2 koniec PL dlatego być może wybiorę do lokalnego sklepu muzycznego.
monitorów Tannoy niestety nie mogę znaleźć.

Revnotes co sądzisz o tych monitorach i słuchawkach które podał Grisha? wiem że bez odsłuchu trudno cokolwiek powiedzieć no ale może chociaż coś da rade bo widzę , że jesteś obeznany w temacie.

słuchawki. zamierzam kupić ze średniej półki cenowej , chciałbym coś lepszego niż superluxy dlatego będę się zastanawiał nad propozycją Grishy.
chciałbym jeszcze taki mały offtop jeśli jest tu ktoś z województwa kuj-pom proszę niech udzieli się w wątku jaki poleca sklep w bydgoszczy lub toruniu ponieważ pochodzę z tych okolic. to tyle z off topu.Muszę tez tak jak wspomniałem znaleźć jakiś dobry sklep muzyczy w bydgoszczy lub toruniu ponieważ u mnie mają marny asortyment.
Co do interface Focusrite wezmę do siebie Twoją propozycje , jutro poczytam o nim zobaczę jak cenowo stoją itp

mam jeszcze pytanie na temat ewql ponieważ tak jak wspomniałem mam na niego wykupioną licencję i dotychczas bardzo męczyłem się na zwykłej klawie, co polecasz pod obsługę tego programu?

nie spodziewałem się takiej pomocy w Waszej strony, za co serdecznie dziękuje

dziś już jest późno więc czas spać.także na dziś chciałbym życzyć wszystkim dobrych snów.
dobranoc i do następnego.

pozdrawiam


RE: sprzęt do produkcji - Revnotes - 25.09.2014

Ja nie korzystam z EWQL, więc byłoby lepiej, gdyby poradził Ci jakiś użytkownik. Nie miałem również na uszach tych Senków, które polecił Ci Grisha, ja po prostu swego czasu byłem bardzo napalone na Beyery, gdy kupiłem okazało się, że już lepszych nie potrzebuję. Może jakbym miał pokój tylko do muzyki, to przerzuciłbym się na DT 880 Pro, na oba modele jednak mnie nie stać, więc nie chcę sprzedawać czegoś z czego jestem zadowolony.


RE: sprzęt do produkcji - Grisha - 26.09.2014

co do słuchawek, to nalepiej by było je wczesniej przetestowac, gdyć pamietam, że w media markt miałem okazje przetestować jakiego drogie senki za ponad 900 zł i grały gorzej niż hd 215 pro, które była kilka stówek taniej :P z tego co zauważyłem, to Beyerdynamic także maja ciekawe propozycje słuchawkek, chociazby na tych tworzył Xilent kila lat temu http://www.ceneo.pl/1142281


RE: sprzęt do produkcji - zmora - 26.09.2014

witam, jak będę miał chwilę czasu sam poszukam jakiegoś dobrego sklepu muzycznego w kujpom , który będzie miał w ofercie wymienione przez Was słuchawki i/lub monitory. dodam tylko że na słuchawkach nie zamierzam oszczędzać .
w PL mało kto używa ewql tak mi się przynajmniej zdaje ponieważ zanim rozpocząłem wątek przesłuchałem kilka nutek stworzonych przez producentów którzy promują swoje utwory w rankingach na tym forum.i w żadnym nie zauważyłem możliwości ewql
myślałem żeby do ewql kupić jakiś keyboard sterujący własnie klawiszami piano w ewql. dotychczas tak jak wspomniałem korzystałem w ewql ze zwykłej klawiatury ale tylko do czasu ponieważ trudno wygrać piano np jakiś chór itp na zwykłej klawiaturze więc ewql chciałbym odpuścić do czasu zakupu "czegoś" co ma fizyczne klawisze piano i będzie mogło obsługiwać opisywany program.myślałem właśnie nad jakimś keyboardem.
nie musi być ten sprzęt drogi ważne żeby obsługiwał klawisze piano które są w programie.
co do keyboardu to być może się mylę i nie znam jego możliwości z resztą tak jak z innym sprzętem, w 1szym poście wspomniałem że tworzyłem zupełnie amatorsko na zwykłym kompie, no ale z czasem nie wystarczył więc zdecydowałem się przed zakupem doradzić na forum.jeśli chodzi o hardware jestem zupełnym laikiem.
pozdrawiam


RE: sprzęt do produkcji - Dymek - 27.09.2014

A ja bym Ci radził najpierw zakupić licencje na daw i złapać trochę doświadczenia w tworzeniu i odnieść jakieś małe sukcesy np.wydając utwór w jakiejś szmaciarskiej wytwórni bo nawet na odsłuchu z wieży i kolumn obojętnie jakiej firmy byle by dobrze odwzorowywały każde pasmo(niskotonowy,średnio i tweeter)w jednej obudowie da się zrobić dobry mix a to właśnie słuchacze na takim przeciętnym sprzęcie będą tego słuchali więc jestem tego zdania ,że jeżeli na twoim przeciętnym sprzęcie wszystko gra to i zagra dobrze na innym przeciętnym sprzęcie,a jeżeli nie jesteś profesionalnym producentem i nie masz dużych wydań na koncie to ja na twoim miejscu bym się nie pchał w kupno sprzętu za kilka tys... Pamiętaj ,że umiejętności się liczą nie sprzęt.Daw i elektroniczne zabawki nie zrobią za ciebie dobrego utworu ty sam musisz do tego dojść a jak zajdzie potrzeba np. zainteresują się tobą duże labele(co jest praktycznie niemożliwe)to wtedy pomyśl nad kupnem sprzętu który pozwoli ci robić jeszcze bardziej profesionalne utwory.Na razie złap skilla bo to ,że otoczysz się profesionalnym sprzętem nie zrobi z ciebie profesionalisty.
Pozdrawiam.