MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Aranżacja/miks - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Aranżacja/miks (/temat-aranzacja-miks)



Aranżacja/miks - Rush Raw - 4.10.2014

Siemka! Mam kolejne pytanie. Powiedzcie mi, który sposób jest najskuteczniejszy?
1. Przygotuj wszystkie "składniki" utworu i zacznij aranżację.
2. Zacznij aranżacje od razu, a składniki "rób" na poczekaniu.

I jeszcze trzeci przykład dotyczący miksu - po aranżacji lepiej przegrać scieżki do WAV'a i zacząć na tym miksować czy lepiej nie konwertować?

A jak wy robicie?


RE: Aranżacja/miks - FL FAN - 4.10.2014

Oczywiście kiedy jesteś już pewien że ukończyłeś fazę komponowania to pozostaje eksport wszystkich ścieżek jako Wav (opcją "split mixer tracks" w okienku renderowania) do dowolnego późniejszego miksowania. To zapewnia tam już jakiś większy komfort pracy.

Co do pytań o aranżację to i jeden i drugi sposób naraz. Bywa z tym różnie i nikt poważny nie powie, rób tak albo tak, bo każda sytuacja jest inna i różni się zapotrzebowaniami. Aranżacja to ustalenie charakteru nagrania, dbałość o spójność motywów. Jest to nadanie klimatu oraz rytmiki w utworze muzycznym. Polega to wszystko na wyłapaniu pewnych niuansów, braków, albo nadwyżek. Decydujemy się na pewien kształt utworu, który podkreślamy również z wyważeniem dobranymi efektami. Musisz to raczej wiedzieć w pewnym stopniu już na początku zanim zaczniesz pracę. Musisz mieć wizję. Oczywiście drobne poprawki w trakcie nie zawadzą bo wszystkiego nie przewidzisz, ale pamiętaj że muzyka powinna mieć jak najlepsze wykonanie ale nie może być przepracowana, sam się tego nauczyłem od Kolegi Shadowfindera.

Pojawia się i wraca jak zmora temat konfliktów aranżacyjnych - na to także należy uważać, bo w trakcie miksu okaże się, że mamy mnóstwo niepotrzebnych śladów, które nijak upchać na siłę się nie godzi. Zalecam więc oszczędność w środkach wyrazu i kształtowanie skromnymi środkami, czasem półśrodkami atmosfery nagrania.

Wartym podkreślenia jest fakt iż przemyślaną aranżacją możemy zaoszczędzić sobie sporo niepotrzebnej pracy w późniejszych etapach.


RE: Aranżacja/miks - Mat.Mor.Raw - 4.10.2014

AD1. Przygotuj wszystkie "składniki" utworu i zacznij aranżację.

Myślę, że na taki komfort pracy mogą sobie pozwolić zawodowcy z dużym doświadczeniem i wiedzą muzyczną, którzy podczas pracy nad "składnikami" utworu są w stanie przewidzieć, jak dany składnik będzie współpracował w miksie z pozostałymi instrumentami. Z drugiej strony wydaje mi się, że takie podejście dotyczy w miarę standardowych gatunków/stylów , gdzie celem jest uzyskanie konkretnego typu aranżacji, która już kiedyś została przez kogoś skomponowana. Czyli raczej nie odkrywamy tu nowych obszarów muzycznych, a poruszamy się już w utartych schematach.

AD2. Zacznij aranżacje od razu, a składniki "rób" na poczekaniu.

Takie podejście sprzyja wypracowaniu oryginalnych utworów, albo pomaga mniej doświadczonym muzykom. Wtedy na każdym etapie mamy możliwość zmiany brzmienia, melodii, harmonii, rytmu i instrumentów oraz dostosowania efektów, żeby ostatecznie uzyskać satysfakcjonujący final miks. Czyli albo uczymy się i metodą prób i błędów układamy aranżację, na bierząco miksujemy i odsłuchujemy finalny miks.... albo jesteśmy doświadczeni, ale świadomie eksperymentujemy.

Wg mnie jest jeszcze metoda pośrednia
Czyli tworzymy trochę "składników", próbujemy to złożyć w całość, ale jak coś nie brzmi to poprawiamy poszczególne składniki.

AD3. Czy po aranżacji lepiej przegrać scieżki do WAV'a i zacząć na tym miksować czy lepiej nie konwertować?
To zależy od kilku czynników. Skomplikowana aranżacja z wieloma ścieżkami, z wirtualnymi instrumentami na każdej ścieżce, na komputrze o małej mocy obliczeniowej i z kartą dźwiękową o dużej latencji, może nie udźwignąć dodatkowych efektów, które są potrzebne do poprawnego miksowania (np. equalizery, kompresory, limitery, pogłosy). Wtedy lepiej jest zgrać to do wave'ów i miksować w bardziej komfortowych warunkach.
Ale przy prostszych aranżacjach, wystarczającej mocy obliczeniowej i karcie z niską latencją (np. 2ms) da się cały miks zrobić bez zrzucania wszystkiego do wav. (Na szczęście ostatnimi czasy są dostępne dobre sterowniki WDM/ASIO, które nawet na budżetowych kartach potrafią wyczarować niską latencję).

Ja zazwyczaj robię miks jeszcze w DAW na "żywym organiźmie". Jak jestem zadowolony z miksu, to robię mixdown całości do jednego pliku stereo wav, a następnie już sobie to obrabiam w edytorze wav (w moim przypadku Audacity) i na koniec "wypalam" do mp3.


RE: Aranżacja/miks - Rush Raw - 5.10.2014

Wielkie dzięki za tak obszerne wypowiedzi. :)


RE: Aranżacja/miks - efg1 - 5.10.2014

Kolega ogolnie dobrze pisze ale zastanowilo mnie jedno - jaki wplyw ma latencja w procesie miksu? Przeciez ona jest wazna jesli nagrywamy cos z zewnatrz badz stukamy na klawiaturze midi. Przy miksie nie ma zadnego znaczenia na jakim jest poziomie.


RE: Aranżacja/miks - Mich - 5.10.2014

Rób tak jak ci odpowiada ;)
Ja 5% robię metodą 1, a 95% to drugą.
Ogólnie się mówi, że lepiej zawsze zgrywać do plików audio i na nich miksować, ale widziałem że wielu tak nie robi. Ja tak nie robię ;P


RE: Aranżacja/miks - suds - 5.10.2014

Myślę, że metoda zależy od mocy obliczeniowej Twojego sprzętu - jeśli możesz pozwolić sobie na miksowanie ścieżek w postaci wtyczek etc., to nie musisz ich zgrywać do wave'ów. no i tak jak mówią koledzy wyżej, osobiste preferencje - rób jak Ci wygodniej. popróbuj różnych sposobów i znajdź dla siebie najbardziej komfortowy (to tyczy się wielu rzeczy) :D


RE: Aranżacja/miks - Mat.Mor.Raw - 6.10.2014

(5.10.2014, 9:24)efg1 napisał(a): Kolega ogolnie dobrze pisze ale zastanowilo mnie jedno - jaki wplyw ma latencja w procesie miksu? Przeciez ona jest wazna jesli nagrywamy cos z zewnatrz badz stukamy na klawiaturze midi. Przy miksie nie ma zadnego znaczenia na jakim jest poziomie.

Może bezpośredniego wpływu nie ma, Ale w praktyce, jak wzrasta liczba ścieżek i efektów, to odtwarzanie audio zaczyna się zacinać, wtedy trzeba przekonfigurować ASIO i wydłużyć latencję, żeby odtwarzanie było poprawne. Więc przy każdorazowym dokładaniu nowych efektów może być konieczność wydłużania latencji w konfiguracji DAW/ASIO. Innymi słowy przekłada się to na komfort pracy nad miksem.

A wracając do dylemetu zgrywać do wav/ nie zgrywać....Przyszło mi jeszcze do głowy kolejne rozwiązanie. Przecież coraz więcej DAW posiada funkcję 'freeze track' (w różnych DAW może nazywać się inaczej, np. 'bounce track'). Polega to na zgraniu tymczasowo wybranego śladu do wav wraz z efektami. Wtedy część ścieżek mamy w postaci wav, a część mamy w postaci midi/vst. Zawsze jest też możliwość "od-freeze-ować" taką ścieżkę w celu dokonania poprawek. Ja czasem z tego korzystam w DAW Zynewave Podium, wtedy gdy niektóre ścieżki zbytnio wykorzystują CPU.


RE: Aranżacja/miks - MAKLMOR - 6.10.2014

(5.10.2014, 18:29)suds napisał(a): Myślę, że metoda zależy od mocy obliczeniowej Twojego sprzętu - jeśli możesz pozwolić sobie na miksowanie ścieżek w postaci wtyczek etc., to nie musisz ich zgrywać do wave'ów. no i tak jak mówią koledzy wyżej, osobiste preferencje - rób jak Ci wygodniej. popróbuj różnych sposobów i znajdź dla siebie najbardziej komfortowy (to tyczy się wielu rzeczy) :D

Wybaczcie, że wtrącę się w temat, ale czy wyeksportowanie np. partii midi melodii z kanału miksera do wave'a, pozwala odmulić komputer?


RE: Aranżacja/miks - RaNi/Works - 6.10.2014

Coś sobie uświadomiłem... w 100% robię utwór Metodą drugą XD Właściwie od razu chcę mieć aranż a potem robię dziwne niepasujące presety :D Czasem coś z tego jest a czasem (baardzo często) wychodzi "crap" który zapycha folder "Projects" XD no ale cóż, tak jest w moim przypadku ;)


RE: Aranżacja/miks - suds - 6.10.2014

Cytat:Wybaczcie, że wtrącę się w temat, ale czy wyeksportowanie np. partii midi melodii z kanału miksera do wave'a, pozwala odmulić komputer?

chodzi bardziej o samą wtyczkę która gra tę melodię - niektóre są bardzo zasobożerne (pomyśl - skomplikowana melodia, używająca, dajmy na to, po 8 głosów syntezatora na jedną nutę...), dlatego zgranie danej partii do pliku audio na pewno pozwala odmulić DAWa.


RE: Aranżacja/miks - Mat.Mor.Raw - 6.10.2014

(6.10.2014, 13:37)MAKLMOR napisał(a): Wybaczcie, że wtrącę się w temat, ale czy wyeksportowanie np. partii midi melodii z kanału miksera do wave'a, pozwala odmulić komputer?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy partia midi jako instrumentu używa wtyczki VSTi, która intensywnie wykorzystuje CPU. Przykładowo może to być jakiś zaawansowany sytezator modularny ze swoim własnym blokiem efektów, który samodzielnie zużywa 50% twojego CPU. Jeżeli dodatkowo na wyjściu twojej ścieżki midi dorzucisz jakiś equalizer, kompresor, pogłos, to jedna ścieżka może zająć na przykład 70% CPU. Natomiast jeśli zgrasz tę ścieżkę do pliku wav, to odpada ci cała moc potrzebna na obsługę syntezatora i dodatkowych efektów na tym kanale i okaże się, że ta ścieżka zamiast 70% CPU zużywa 1% CPU. Ma sens? :)


RE: Aranżacja/miks - MAKLMOR - 6.10.2014

@Mateusz Morawski, suds- dzięki za odpowiedzi :)

h3jd lepiej przegrywaj to do WAV, i zapisz sobie ten projekt z zapisanymi ustawieniami do tych syntezatorów, wtyczek w razie wypadku.