MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Tworzenie melodii - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Tworzenie melodii (/temat-tworzenie-melodii)



Tworzenie melodii - Jeykop - 21.10.2014

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy macie jakieś porady co do tworzenia melodii w stylu big room house, electro house i progressive house. Pracuje w FL Studio i komponowanie melodii to moja największa bolączka. Pozdrawiam :D


RE: Tworzenie melodii - Revnotes - 21.10.2014

Ja wybieram tonację, następnie wystukuję kilka akordów, albo od razu na nutach z tej konkretnej tonacji próbuję coś zagrać. Na to nie ma gotowej recepty, melodia to przecież serce tych produkcji, no może poza big room-em, a więc powinna być niepowtarzalna.


RE: Tworzenie melodii - RaNi/Works - 21.10.2014

Nie chcę być śmieszkiem... XD ale sporo tu prawdy, jeśli chodzi o ten cały big room:




RE: Tworzenie melodii - Voleck - 21.10.2014

raczej nie ma recepty na melodie, prócz nauczenia się gamy i rozważnego komponowania (choć jak sie nie ma słuchu to już koniec)
Jak sie nie zna gamy to nie zrobi się więcej niż polifoniczny dzwonek.
Jeśli masz problem z utworzeniem nawet jednej lini melodycznej, to nie ma szans na stworzenie kompozycji.
Nawet jeśli robisz jakiś rodzaj elektroniki, gdzie mało jest linii melodycznych to znajomość gamy pozwoli ci stworzyć niepowtarzalny brzmienie, a o to chodzi chyba, bo jak zrobisz utwór, który będzie brzmiał niepowtrzalnie to nikt nie bedzie się czepiał braków technicznych.
W sumie znając tutejszych "speców" to i tak nawet jak zrobisz super-ekstra kawałek to ci będą ględzić..a tu za mało tego, tamtego, za dużo echa itp. zero oceny, same mądre głowy, które wiedzą lepiej od ciebie jak ma brzmieć twój własny utwór.
(taki mój osobisty ból d*py) :D


RE: Tworzenie melodii - Knifeman - 21.10.2014

zawsze można użyć riff machine :e


RE: Tworzenie melodii - Voleck - 21.10.2014

co wy tak na łatwizne?:P
ściągnij sobie najlepiej jakies midi, wrzuć i leci kawałek.
Takimi sposobami to można co najwyżej disco polo zrobić.


RE: Tworzenie melodii - Evennumbers - 21.10.2014

Melodie się czuje lub nie - Melodia to fundament muzyki. Jeśli "komponowanie melodii to Twoja największa bolączka" to wydaje mi się, że lepiej znaleźć sobie inną pasję, a komponowanie zostawić tym, którzy jednak czują to, co chcą robić.

Pozdrawiam


RE: Tworzenie melodii - Voleck - 21.10.2014

Evennumbers:
nie skreślaj od razu gościa.
Nie wiemy za wiele o nim.
Myśle, że jeśli to jest początkujący to jeszcze ma prawo mieć problemy z tworzeniem nut.
Sam na początku nie potrafiłem najprostrzej melodii ułożyć, a teraz potrafie tworzyć dużo długich linii melodycznych i je łączyć. Ale napewno nie doszedlem do tego używając jakiś riff machine i innych wtyczek, które robią za ciebie utwór.
Moim sposobem była gitara i klawisze. Mimo to, że robie też elektronike to bez nauki gry na instrumentach robiłbym teraz pewnie jakieś zlepki loopów, a robienie muzy na loopach to nic innego jak zabawa, równie dobrze można się przerzucić na eJay`a.


RE: Tworzenie melodii - Cris - 21.10.2014

ale gdzie wy macie melodie w bigroomie?


RE: Tworzenie melodii - OProject - 21.10.2014

Sam mam czasem problemy ze zrobieniem dobrej melodii :E
Sciągnij sobie jakieś midi i obczaj jak to wygląda, jaka jest struktura a później naśladuj, zmieniaj nuty itp.
Przyda się też znajomość teorii muzyki, jak używasz Fl studio możesz uniknąć fałszów i stosować Piano roll -> Helpers -> Detect score scale.
No i najważniejsza siedz sobie i pisz melodie, dużo melodii dopóki ci coś nie wyjdzie bo to jedyny sposób, pobaw się jakimiś akordami, nutami i tyle :P
Zwłaszcza że muzyka elektroniczna/EDM nie ma za dużo skomplikowanych melodii (Sciągnij sobie midi np. Mozarta to zobaczysz xd)
Nie wiem ile już tworzysz ale jak jesteś początkującym to nie ma się co spieszyć, nie będziesz od razu pisał najlepszych melodii xd
Pozdro


RE: Tworzenie melodii - sowa - 21.10.2014

Prosta sprawa.

Wchodzisz tutaj: https://autochords.com/ układasz w daw którąś z progresji w danej tonacji.

Bawisz się nią jak tutaj na filmiku:




RE: Tworzenie melodii - Voleck - 21.10.2014

teeee faktycznie...
własnie posłuchałem sobie tego big roomu i cofam swoją wcześniejszą wypowiedź...
stary jeśli ty nie umiesz stworzyć "melodii" do takiej muzyki to nie wiem jak ci pomóc. Moje 4-ro letnie dziecko by wymyśliło jakąś melodie do tego:P
ja bym ci zrobił w ciągu 2h wszystkie linie melodyczne do całej twojej dyskografii, hehe:P
sory za ostrość, ale lubie szczerość.


RE: Tworzenie melodii - Impakt - 21.10.2014

w bigroomie wazny jest tylko rytm, melodia gra role drugoplanowa. sprobuj jakas skale pentatoniczna. polecam kupic jakies klawisze i improwizowac.


RE: Tworzenie melodii - Jeykop - 22.10.2014

Się tak jeszcze spytam... Zajmuje się ktoś tutaj big roomem? :D


RE: Tworzenie melodii - FilipMat - 22.10.2014

Nie rozumiem co to za problem stworzyc melodie :P. Siada sie za instrumentem, kladzie sie palce na klawisze i w sekunde sie cos stworzy... Im lepsza znajomosc instrumentu i akordow tym lepiej...


RE: Tworzenie melodii - piral - 22.10.2014

(22.10.2014, 14:55)Jeykop napisał(a): Się tak jeszcze spytam... Zajmuje się ktoś tutaj big roomem? :D
Czasami żeby się pośmiać do monitora i pluć ze śmiechu albo jako ghost producer. Jeśli szukasz sposobu jak stworzyć dobrą, big roomową melodię to po prostu weź jakąś tonację i zagraj parę akordów, stwórz 4 bary, powtórz parę razy i gotowe. Po prostu ma być wesoło, niezbyt kreatywnie i prosto, aby twoja melodia była "zapamiętywalna" po jednym odsłuchu. A wszystkiego czego potrzebujesz to krystaliczny wysoki lead, który spowoduje odlot festiwalowej społeczności, w którą prawdopodobnie chcesz uderzyć.

Cytuję Maartena Vorwerka, którego powinieneś znać, jeśli zajmujesz się big roomem.
Cytat:G = I’ve think that this key carries the most energy for cool/tough tracks
F = Also cool but you can give the low end a bit more low.
E = For really Low kick based tracks
A = For more emotional melodies and stuff.
C,D and B = more for commercial happy stuff.

Na jego fanpage'u znajdziesz rady dla typowego producenta EDMu.