MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Mac czy pc? [Rozwiązane] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Mac czy pc? [Rozwiązane] (/temat-mac-czy-pc-rozwiazane)



Mac czy pc? [Rozwiązane] - FilipMat - 22.10.2014

Czy jest jakas roznica miedzy makiem a pctem? Co bedzie lepsze dla amatora? Dodam ze jeszcze musze kupic sprzet do podlaczenia instrumentow do komputera (nie wiem jak sie to nazywa xD) keyboard i gitare. Zalezy mi tez by miec jedna z najlepszych dostepnych kart dzwiekowych, bo cenie sobie sluchanie muzyki na sprzecie wysokiej jakosci.

W zasadzie macbook mi sie podoba ladny ekran ale chyba bedzie mniej funkcjonalny od pcta... I jeszcze te ceny xD dzisiaj bylem w sklepie apple i male gowienko 13 calowe kosztuje 999 funtow xdd

edit: dobra, pc chyba bedzie lepszym wyborem niz mac


RE: Mac czy pc? - Kael - 23.10.2014

Sam sobie odpowiedziałeś, a pewnie nie jesteś świadomy, że zaraz może tu być wojna :D


RE: Mac czy pc? - Knifeman - 23.10.2014

znajomy (grafika 2d,3d) po sporym czasie używania Maca stwierdził ze przesiądzie się znów na PC - za taką samą cenę złoży sobie dużo mocniejszy zestaw, a i historie o ultrastabilnych makach można miedzy bajki włożyć - sam widziałem jak mu komunikatami sypało jak z rękawa. Co nie znaczy że PC jest pod tym względem lepszy :e

oczywiście jeżeli chciałbyś używać softu dedykowanego pod ten system to pytanie jest zbędne.


RE: Mac czy pc? - Zirds - 23.10.2014

Kup sobie Amige i naparzaj muzykę na Trackerach ;)


RE: Mac czy pc? - Mich - 23.10.2014

Fakty:
1. Mac jest stabilniejszy
2. Maci są bardziej pomyślane generalnie pod względem audio, zwłaszcza od starszych windowsów, ogólnie tutaj jest tu dużo wyjaśnione https://www.youtube.com/watch?v=JX83yRmfhyo
3. Na Macu jest Logic (nie wiem jakiego DAWa zamierzasz używać, więc piszę)
Ale:
1. Mac jest dużo droższy
2. Nie każdemu odpowiada jego wygląd, personalizacja, generalnie... wiesz o co chodzi ;)
3. Dźwięk na PCie można, a nawet trzeba będąc producentem, ulepszyć.
4. Popularny DAW - FL studio nie jest w pełni sprawny
5. Nie wiem czy będziesz tego używał, do niczego nie zachęcam, ale na macach trudniej z piratami.
Generalnie jeśli nie masz kasy pod dostatkiem nie zachęcam cię do korzystania z Maca.


RE: Mac czy pc? - MikeTrause - 11.11.2014

Tak jak Kolega wyżej napisał, Mac jest stabilniejszy, ja po przesiadce ani myślę wracać do Wnia :) O tym trzeba się jednak przekonać na własnej skórze :) Wiele zależy od tego jakiego DAWa zamierzasz używać :) Pisałeś, że jesteś początkujący, zatem zakładam, że analizujesz, które środowisko będzię Ci najbardziej przyjazne :)

Jeśli masz kase inwestuj w Maca, jeśli nie jesteś pewien czy tworzenie muzyki będzie Ci towarzyć na dłużej i sie nie zniechęcisz to zainwestuj w PC. Dla Fla jest dużo tutoriali w jezyku polskim na yt, z czego bardzo czesto korzystałem i naprawdę są przydatne. Dla Logica pod Maca nie ma już tego tyle. Teoria muzyki jednak jest identyczna dla każdego środowiska w jakim przyjdzie pracować, inna jest tylko droga do uzyskania zamierzonego efektu :) Pracowałem w Flu teraz Logic, także wiem co mówie :)

Pozdrawiam


RE: Mac czy pc? - skibot - 12.11.2014

Ok, nie chcę się wymądrzać bo sam nie posiadam maca ale miałem okazję popracować trochę na lodziu i na innych dawach pod windę i kilka moich spostrzeżeń:

Generalnie jest tak że z jakichś nieznanych powodów oglądając koncerty, klipy zagranicznych (zachodnich w sensie) macherów od muzyki prawie każdy jedzie na macu. Początkowo wydawało mi się że to jest raczej kwestia cen i dostępności maców na zachodzie - że jest tego więcej są tańsze, łatwiejsze w obsłudze w sensie instalacji oprogramowania, porządkowania programów na dysku etc. Ktoś mi jednak wytłumaczył - co spróbuję powtórzyć ale nie wiem czy mi się uda - sam mechanizm działania maca i pcta które są (ponoć) odmienne i czynią maci stabilniejszymi - a raczej dają macowi możliwość wykorzystania 100% jego potancjału do tego czego w danym momencie potrzebujesz.

Chodzi o coś w rodzaju zarządzania dyspozycyjnością procesora - w przypadku pecetów sprawa jest prosta: włączasz DAW i on potrzebuje tyle i tyle PCU i RAMu i tyle ciągnie z tego procesora - w międzyczasie windows wykonuje różne procesy które trochę tej mocy odbierają i wtedy jest różnie ze stabilnością. W Macu jest trochę inaczej bo procesor ma tak jakby wydzielone obszary które odpowiadają za tor audio, osobny za grafikę itd. To powoduje że pracując w DAW nigdy inny proces nie odbierze Ci wydajności której potrzebujesz.

Jak to wygląda w praktyce? - srak...
obecne pecety są na tyle mocne, że ja tego o czym napisałem powyżej nie odczuwam - inaczej to może wyglądać w przypadku gdy będziesz nagrywał pełen skład na setkę, 24 ślady na raz i może rzeczywiście tutaj apple sprawdzi się lepiej.

Co do samego Logica - nie prawdą jest że nie ma innych dawów na maca bo są zarówno Fl ma wersję na maca, ableton live jest również na macu pro tools etc. Sam Logic natomiast jest bardzo zaawansowanym softem który potrafi dać bardzo dużo komuś, kto od lat siedzi w macach, potrafi posługiwać się makowską myszką i skrótami klawiszowymi. Ja tego nie ogarniam i mnie logic doprowadza do szału, choć nie ukrywam że typowy loicowy sampler czy piano roll ma dużo dużo lepiej przemyślanych funkcji niż w jakimkolwiek innym DAW. Super też robi się w nim sidechain jak i zarządza wysyłkami - pod tym kątem na pewno miażdży reapera z którego obecnie korzystam.

Problem jednak polega na tym, że nas w Polsce od małego uczy się windy, od szkoły podstawowej i pierwszej informatyki (choć ja jeszcze zachaczyłem o DOSa i AC Logo :) ) - jeśli miałbyś się przesiąść nagle z tą wiedzą na Maca, to sporo czasu poświęcisz na to aby nauczyć się samego funkcjonowania tego systemu, skrótów klawiszowych, etc. Mnie np do tej pory mierzi to że jeśli chcę zamknąć projekt to muszę szukać ikonki w lewym górnym rogu a nie w prawym - to są może dla niektórych szczegóły ale z wiekiem takie podstawowe ogarnianie bałaganu przychodzi trochę ciężej.

Jeśli nie zamierzasz zapraszać 6 osobowych składów grających muzykę na żywych instrumentach na setkę - raczej poszedłbym w peceta ze względów:
1) Finansowych
2) Serwisowych
3) Zdrowotnych :) (jeśli nie chcesz sobie zszargać nerwów od samego początku)

ale zaznaczam - to jest tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia. Lodzia obsłużę - jak muszę. Wolę windę i Reapera.


RE: Mac czy pc? - FilipMat - 13.11.2014

Jak sie dostane do collegu to kupuje maca jesli nie to kupuje pc i kompletuje swoje studio