MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Interfejs audio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Interfejs audio (/temat-interfejs-audio)



Interfejs audio - Wicked - 26.10.2014

Witam,

zaczynam 'budować' swoje własne studio w domu i mam pytanie. Co jest najbardziej podstawowym sprzętem? Domyślam się, że interfejs audio, jeśli się mylę, to poprawcie mnie proszę.

Teraz pytanie - czy jeśli mam kartę dźwiękową zintegrowaną, to interfejs będzie działał jako jakby normalna karta dźwiękowa? Czy muszę kupić jakąś dobrą kartę dźwiękową, żeby cała zabawa z interfejsem miała sens? Jak to działa?

I teraz jeśli podstawą jest interfejs, to proszę o polecenie dobrego interfejsu w przedziale cenowym 300-350 zł, najlepiej z możliwością przechodzenia z jednego odsłuchu do drugiego (słuchawki/głośniki). Będzie mi on później służył też do nagrywania w MIDI (na klawiaturze MIDI), z mikrofonami raczej nie będę się bawił. Robię tylko beaty w domowym zaciszu, nie nagrywam wokali i nie nagrywam żywych instrumentów.

Dziękuję


RE: Interfejs audio - Revnotes - 26.10.2014

Interface Audio jest również kartą dźwiękową, więc nie będziesz musiał inwestować w kolejną kartę. Praktycznie każdy będzie osiągał mniejszą latencję niż karta zintegrowana, więc jeżeli myślisz o nagrywaniu midi, będzie jak znalazł. Najczęściej interface na swoim panelu mają odseparowane potencjometry od monitorów i słuchawek, więc z tym również nie powinno być problemu, zależy jaki model wybierzesz. Jedynym problemem może być zbyt niski budżet, ewentualnie poszukaj jakiś używek. Jeżeli nie będziesz nagrywał mikrofonu/instrumentów to w właściwie masz szersze pole wyboru, bo te najtańsze czasem szumią przy nagrywaniu, ale Ciebie to nie dotyczy.


RE: Interfejs audio - Wicked - 26.10.2014

Okej, dzięki za informacje. A czy ktoś poleci jakiś konkretny model interfejsu w granicach 350~ zł typowo pod beatmaking?

Dzięki


RE: Interfejs audio - F.P.P - 26.10.2014

Chyba nie znajdziesz nic w tej cenie z portem midi.

http://allegro.pl/lexicon-alpha-studio-interfejs-audio-usb-fv-i4695314554.html np to tylko nie ma midi


RE: Interfejs audio - Wicked - 26.10.2014

A czym się różni interfejs audio od interfejsu midi? Czy nie różnią się w ogóle?

I jeszcze jedno pytanie - gdybym kupił interfejs audio bez wejść midi, to czy jestem w stanie zagrać na klawiaturze midi do DAWa? Słyszałem, że przecież są klawiatury midi na USB, nie wiem, czy dobrze się sprawdzają i czy znajdę też taką w miarę niskim zakresie cenowym ~300zł...


RE: Interfejs audio - Revnotes - 26.10.2014

Oczywiście, że możesz podpiąć pod USB, osobiście nie korzystam z wejścia/wyjścia midi, klawiaturę mam podłączoną poprzez USB.


RE: Interfejs audio - Zirds - 26.10.2014

Interfejs Midi to jest interfejs, który możesz używać do przesyłania komunikatów z kontrolera do komputera lub innego produktu audio. Przesyłasz te komunikaty za pomocą kabla MIDI przez porty Midi Out/Midi In. Jeżeli Twój interfejs Audio ma wbudowany interfejs Midi to możesz podłączyć kontroler do Interfejsu Audio i za jego pomocą sterować wszelkimi zewnętrznymi źródłami dźwięku.

Port MIDI:
[Obrazek: e4869e6192ae0ba7.jpg]

Przewód MIDI:
[Obrazek: monacor-midi-182-sw-kabel-midi-1-8m_0_b.jpg]

Są też osobne interfejsy midi działające jako MIDI Sync, które służą do synchronizacji różnych instrumentów, które można potem nagrać w DAWie lub rekorderze.

MIDI-Sync:
[Obrazek: 6647b2da4acf9375.jpg]

Lub

MIDI Hub:
[Obrazek: 09561b6c222d1203.jpg]


RE: Interfejs audio - Wicked - 27.10.2014

Jeszcze jedno amatorskie pytanie - zakładając że nie wezmę interfejsu z możliwością MIDI - czy dostanę jakieś klawiatury sterujące midi na USB w okolicach ~300 zł i nie będzie żadnych problemów z latencją i innych spowodowanych właśnie tym wejściem USB? Dziękuję


RE: Interfejs audio - Revnotes - 27.10.2014

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć TAK/NIE. Myślę, że najlepiej będzie dla Ciebie jak nieco doszkolisz się w temacie i trochę poczytasz. Sterownikiem ASIO możesz w pewnym sensie zmieniać wartość latencji (asio buffer size). Po drugie klawiatura MIDI nie ma żadnego wpływu na latencję, za te kwestie w głównej mierze odpowiada interface audio.

Posiadam nieco droższy sprzęt niż zakłada Twój budżet, więc nie jestem w stanie przewidzieć jak zachowa się tańsze urządzenie, bo po prostu tego nie testowałem. Zasada działania powinna być taka sama, tj. kupujesz interface audio, teraz wszyscy się chwalą tzw. zero latency, a do tego dowolny kontroler (klawisze).


RE: Interfejs audio - Wicked - 27.10.2014

Trochę głupie pytanie teraz zadam, no ale cóż, czasem trzeba się ogłupić.

Teraz tak myślę- w zasadzie po co mi interfejs audio, jeśli zakładam, że będę nagrywał MIDI przez USB? Rozumiem, że jest absolutnie potrzebny do podłączenia monitorów (których jeszcze nie mam)? Obecnie pracuję na głośnikach od wieży. Jeśli nie planuję w niedalekiej przyszłości kupować monitorów - czy jest sens kupować interfejs audio tylko po to, żeby jakość mojego dźwięku była lepsza?

I czy podłączę głośniki od wieży do interfejsu tak jak podłączam je do komputera - kablem jack-jack? Czy to nie przejdzie?


RE: Interfejs audio - Revnotes - 27.10.2014

(27.10.2014, 15:37)revnotes napisał(a): Myślę, że najlepiej będzie dla Ciebie jak nieco doszkolisz się w temacie i trochę poczytasz.

Co Ci szkodzi? Poważnie.

Jeżeli wygooglujesz kilka pojęć, będzie Ci o wiele łatwiej, a tak poruszasz się kompletnie po omacku. Nie ma głupich pytań, ale Ty zamierzasz wydać kasę, być może masz jej dużo i Ci nie zależy, ale ja przed każdym zakupem szukam info. Czekanie na to, co Ci nasmarują inni to nie wszystko, ba... później będziesz miał do kogoś pretensję, że Ci źle doradził.


RE: Interfejs audio - F.P.P - 27.10.2014

Jestem tego samego zdania, żebyś zgłębił cały temat od podstaw. Co to jest interfejs audio, do czego służy, jakie są interfejsy w co są wyposażone co za ich pomocą można zrobić co można podłączyć jak gdzie i po co ?. Ja nigdy w życiu nie kupił bym czegoś, czym nie umiał bym się posłużyć, ta wiedza przyda Ci się na pewno. I taki jeden Mit rozwieje nie myśl, że jak kupisz interfejs z najniższej pułki cenowej to będziesz miał lepszą jakość dźwięku w porównaniu do zintegrowanej karty dźwiękowe.


RE: Interfejs audio - Impakt - 28.10.2014

Wicked, nie ma zadnej roznicy czy podlaczysz klawiature przez MIDI na interfejsie czy przez USB w komputerze. i tak latencja bedzie mniejsza.

do wiezy mozesz polaczyc jak ci tam bedzie najwygodniej. pewnie masz wejscie RCA (cinch) czyli bedziesz musial kupic przejsciowke z TRS (jack). no chyba ze twoj interfejs bedzie mial wyjscie RCA.